Sari la conținut
HiFi Tech

DSD vs PCM


dinica

Postări Recomandate

Salut' date=' am si eu o problema, mi-am facut cont pe Tidal, acel free trial hi-fi. Pe langa faptul ca mi-au luat 2 euro de pe card si nu i-am primit inapoi nici pana azi, de dimineata m-am trezit ca mi-au luat si cei 10 euro pentru urmatoarea luna automat, fara sa ma intrebe nimeni nimic. Le-am trimis o cerere sa imi dezactiveza contul si sa imi returneze banii pentru ca nu doresc continuarea serviciului, insa mi se pare aiurea pentru ca din ce am citit trebuia sa ma intrebe cineva daca vreau sau nu sa continui dupa acel trial. A mai patit cineva asa?[/quote']

Mie nu imi parea in regula de la inceput acest ..TIDAL, dar..am tacut din gura, sa nu mai aprind cateva spirite de aici. :lol:

Domnilor, NU poate sa existe calitate si supercalitate la un abonament lunar de 10 - 15 $ , asa cum NIMIC nu este ieftin ptr. poporul romanesc. Continuati cu..discuri. :thumbup:

 

Salut' date=' am si eu o problema, mi-am facut cont pe Tidal, acel free trial hi-fi. Pe langa faptul ca mi-au luat 2 euro de pe card si nu i-am primit inapoi nici pana azi, de dimineata m-am trezit ca mi-au luat si cei 10 euro pentru urmatoarea luna automat, fara sa ma intrebe nimeni nimic. Le-am trimis o cerere sa imi dezactiveza contul si sa imi returneze banii pentru ca nu doresc continuarea serviciului, insa mi se pare aiurea pentru ca din ce am citit trebuia sa ma intrebe cineva daca vreau sau nu sa continui dupa acel trial. A mai patit cineva asa?[/quote']

Mie nu imi parea in regula de la inceput acest ..TIDAL, dar..am tacut din gura, sa nu mai aprind cateva spirite de aici. :lol:

Domnilor, NU poate sa existe calitate si supercalitate la un abonament lunar de 10 - 15 $ , asa cum NIMIC nu este ieftin ptr. poporul romanesc. Continuati cu..discuri. :thumbup:

 

EVRIKA!!!!!! Iata cum s-a scris istoria, iata cum s-a dovedit facatura acest TIDAL, o inselatorie de proporti! Ne-au jecmanit de 10E/luna si nici macar nu se gasesc toate albumele din lumea asta. Va dati seama cite discuri, viniluri , benzi si casete se puteau cumpara cu banii astia?! Ups, voiam sa zic poze cu obiectele mentionate....da' nu-i nimic, si alea sunt palpabile, materiale ( daca le printezi )


Domnilor, scuzati-ma, dar mi se par niste gesturi de circotas de prima mina. Vi se da acces la o biblioteca enorma ( de muzica), calitate CD ( mai ales playat pe un device ca NAIM care are incorporat nativ TIDAL ), dar sincer, desi la o calitate putin mai slaba, nu-mi displace nici direct din PC. Cite CD-uri it cumperi cu 10 E ?1 In cazul fericit 2, cu muzica romaneasca. Cite viniluri? 0,4 . In loc sa ne bucuram de existenta acestui serviciu, pomana curata , nu, noi batman-batman! Ca poate nu gasesc 1-2 din zecile albume Santana ( desi ma indoiesc), ca avem la dispozitie toate albumele PINK FLOYD, si printre ele se afla si Ummagumma p2, care nu-mi place, dar pentru ca exista poate il voi asculta si voi da in depresie.....Pe bune, de cacat rau treaba asta. Numai down-side-uri :crazy::crazy: Mie personal mi se pare mana cereasca acest serviciu! Iata, chiar ma gindesc sa ascult acum Jimi Hendrix ":blues", un album destul de rar , l-am avut pe CD dar l-am pierdut, oricum nu-l gasesc.....Sau sa ascult un ALVIN LEE "Still On The Road to Freedom" ? , cred ca ultima creatie a artistului.....M-ar tenta si un John Mayer "inside wants out" sau un John Mayall Blues Breakers with Eric Clapton. Dar oare le voi gasi?! Am emotii,,,,Uite ca le-am gasit pe toate din citeva clicuri. Acum am alta problema , nu ma pot hotari ce sa ascult din lista asta! Iata ca a intervenit a nspea problema, paradoxul decizional. Asa ca, gata, la gunoi cu toate, cred ca voi asculta un SANTANA Milagro, album pe care l-am avut in colectie si i l-am facut cadou unui prieten drag, placindu-i mult acest album . si mie mi-e dor de el, mai ales ca de atunci ( acu' vreo 20 ani) n-am avut ocazia sa-l ascult, nemaigasindu-l. Gata m-am setat, dar oare il voi gasi? Am mari emotii. ...........Uraaaa, l-am gasit, i-am dat drumu'! Waw, merge! Si suna f. bine! " Aqua que Va Caer" ....percutiile tipice grupului, energie, limba spaniola....exotic....


Da, aveti dreptate, trebuie sa il dezinstalez, dupa cite vedeti, cite probleme a putut sa-mi faca, atitea emotii, uzura mare pe buricele degetelor de la atitea apasari pe taste....Iar cu cei 10Euro cred ca as pute bea citeva beri de la alimentara. Cistig curat!


Dupa aceasta apologie astept sa vad citi ma vor acuza de reclama mascata ( ca poate am ceva actiuni la TIDAL ). Nu domnilor, NU. Nu e reclama mascata, e reclama pe fata, fara sa primesc un ban pe tema asta . Mi se pare unul din cele mai bune lucruri, venit in intimpinarea melomanilor si audiofililor, categorii din care ma consider ca fac parte. Ma rog din tot sufletul sa reziste!


@Gaby, tu ce ai asculta? Zi-mi si iti spun daca se gaseste....Poate un Jordi Savall, banuiesc ca-ti place dupa cit l-ai expus.....160+ albume! Ce alegi? Sau probabil ai deja toate discurile...


P.S. Aaaa, mi-am adus aminte ca se scria ca urmeaza in primavara concert Joshua Redman. Zic : "Hai sa gasesc discurile, sa-mi reinproospatez memoria!" .....Dupa citeva minute de cautare abandonez ideea. Dar ia stai, parca am un TIDAL, hai sa vad daca nu cumva e pe-acolo cev, desi ma-ndoiesc, ca acolo nu-s decit chestii comerciale. Totusi, incercarea moarte n-are; 21 albume; drept pt care acum ascult "Mood Swing" din '94.... Dupa care voi asculta "Bad Plus Joshua Redman 20015", album din care probabil vor fi multe piese la concert......nasol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 480
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Asa suntem noi romanii (din pacate). Intr-un grup de 3 persoane vor fi 3 sau mai multe puncte de vedere.

Niciodata 2 la fel !

 

asta nu ar fi o problema, daca discursul ar fi unul pe un ton civilizat. fara discutiile in contradictoriu am fi ramas la stadiul de vanatori culegatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gabywo, ce legatura are sula cu prefectura, spunea bunica mea pe vremuri. Eu spun ca la unii este vorba de cei 7 ani de acasa. Cum naiba sa intrebi de modul in care se inchide subscriptia la Tidal pe un topic ce dezbate un subiect fara nici cea mai mica legatura cu tranzactiile on line. Cazul tau este unul special. Un om cu o cultura muzicala solida, cu istorii pitoresti, din pacate iti place la nebunie sa fii in centrul atentiei. Nu conteaza subiectul, tu atasezi o fotografie sau tastezi o snoava cu piscoturi fara legatura cu subiectul. Sa tastezi la subiect inseamna sa iti respecti interlocutorii. Aberatiile astea cu ciocoii noi si vechi sunt ca balega in perete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As sugera inca o sursa de fisiere pentru testele de conversie din pcm in dsd si in general pentru fisiere HiRes.


http://www.2l.no/hires/, HiRes Download - test bench


se specifica acolo: „All resolutions and encodings are derived from the same original DXD source files.”


Exemplul cu Mahler 1 finale de la http://www.nativedsd.com este „a study of different DSD bit rate and DXD format conversion examples from a DSD64 recorded Mahler Symphony No.1 finale session master take.”

 


corect. multu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@catalinmetal


in timp ce vb cu Robert am dat de fisierele demo de pe nativedsd care pot fi folosite pt un test comparativ pcm vs dsd mai ok.

...


in felul asta se scoate din ecuatie:

- modul in care foobar face conversia din PCM in DSD

- provenienta fisierelor, master etc...

 


multam tizule, poate apuc in perioada asta sa fac si niste teste relevante.

tot ce mai imi trebuie e un DAC (cu sau fara streamer) si decodare DSD.

de preferat Naim, ca sa eliminam partea cu potrivirea...


poate ma ajuta Jack cu un aparat ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca am mentionat aici pe acest topic despre tidal, insa tot pe acest topic am si citit despre el. Eu asa am aflat de el. Am scris la cautare TIDAL si am vazut ca tot pe acest topic s-a vorbit mai mult despre el, asa ca am crezut ca aici sunt mai multi utilizatori ai acestui serviciu. Mi-am facut din curiozitate un cont acolo pentru ca era free, ca orice serviciu nou aparut dornic sa il incerce cat mai multi utilizatori. Nu mi-am exprimat opinia despre el pentru ca nu cred ca e relevant, fiecare e liber sa aleaga cum vrea el sa asculte muzica si de unde sa asculte. Am crezut ca a mai patit cineva asa, pentru ca pentru mine a fost primul serviciu free de test care s-a transformat in "cu plata" fara sa ma intrebe absolut nimic, ma gandeam ca in ziua cand expira subscriptia free o sa primesc un mesaj daca vreau sau nu sa continui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca am mentionat aici pe acest topic despre tidal, insa tot pe acest topic am si citit despre el. Eu asa am aflat de el. Am scris la cautare TIDAL si am vazut ca tot pe acest topic s-a vorbit mai mult despre el, asa ca am crezut ca aici sunt mai multi utilizatori ai acestui serviciu. Mi-am facut din curiozitate un cont acolo pentru ca era free, ca orice serviciu nou aparut dornic sa il incerce cat mai multi utilizatori. Nu mi-am exprimat opinia despre el pentru ca nu cred ca e relevant, fiecare e liber sa aleaga cum vrea el sa asculte muzica si de unde sa asculte. Am crezut ca a mai patit cineva asa, pentru ca pentru mine a fost primul serviciu free de test care s-a transformat in "cu plata" fara sa ma intrebe absolut nimic, ma gandeam ca in ziua cand expira subscriptia free o sa primesc un mesaj daca vreau sau nu sa continui.

 

Silviu,

Nu-ti era adresata tie postarea me anterioara. Totodata iti inteleg frustrarea pentru o problema administrativa, sunt sigur ca mai mult de principiu decit valoarea pecuniara. Poate totusi ai gresit tu o bifa sau ceva, daca nu, si nu s-a schimbat regulamentul, intra-adevar, "rusinica" pentru ei.

DAR, trecind de aceasta problema, am ironizat oarecum "triumful" lui GabyWo care incheia apoteotic "Asculati CD, fratilor!" .....Ei bine, nu voi asculta CD, bine?! Daca nu de altceva, de lene sa schimb CD-ul in tray, mai ales ca am o calitate excelenta atit de la fisierele locale cit si cele gen TIDAL. Am toata colectia PINK FLOYD, atit editii mai vechi cit si reeditarea "Discovery", dar o am si in TIDAL si in high rez. De multe ori , avind la indemina TIDAL mi-e mai usor sa ascult de acolo decit chiar din "biblioteca" virtuala proprie, sistemul de cautare fiind mai bun, rapid si eficient. Calitatea?! Pe mine personal ma satisface. Sau poate nu-s eu pretentios?! Posibil...... :roll::wtf:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am toata colectia PINK FLOYD' date=' atit editii mai vechi cit si reeditarea "Discovery", dar o am si in TIDAL si in high rez. [/quote']

Pink Floyd in reeditare Dicovery ? :shock: Ce inseamna ?

 

1371797980_pink-floyd-discovery.jpg2013-0 ... covery.jpg"><a href=http://box-mp3.net/uploads/posts/2013-06/1371797980_pink-floyd-discovery.jpg' alt='URL>'>


">https://youtu.be/BKvJ9yMZ8vw


@ dinica: Off-topicurile nu trebuie sa fie o problema atata timp cat nu se intind pe multe postari! Anumite ruperi de ritm sunt chiar normale! Ar fi prea anost ca tot omu' sa se incadreze in limite atat de stricte precum DSD vs PCM... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

A facut cineva testul propus de mine? Ar fi fost o ocazie buna sa discutam, pentru ca toate fisierele propuse au acelasi master, iar acest fapt ne-ar fi scutit de obisnuitele obiectii in legatura cu masterizarea particularizata in functie de formatul propus.

 

All resolutions and encodings are derived from the same original DXD source files.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Recent am configurat un PS3 pentru copierea ISO (si ulterior extragerea de fisiere DSD) de pe discurile SACD.

Este un experiment pentru care am investit ceva timp si bani.

Intrucat nu posed o colectie mare de SACD iar unitatea optica va functiona pentru un numar limitat de citiri, va intreb:

este cineva interesat de extragerea (gratis) de ISO de pe SACD?

Daca da, rog un mesaj in PM.


Va multumesc!



P.S. Cred ca s-ar merita extragerea ISO mai ales pentru SACD rare. Ca pentru restul le gasiti pe internet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am instalat AIMP 4.02, iar dupa setarea playerului si aproximativ o ora de auditie, concluzia este ca acest player este cel putin la fel de bun (daca nu chiar mai bun) decat JRiver. Inca nu am facut o comparatie directa, insa sunt convins ca unele inregistrari suna mai bine decat pe JRiver. Mai testez si revin cu informatii concludente.


Multumesc pentru recomandare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai buna solitie pt mine a fost Linux(elementary Os) -> audacious (clona foobar) -> alsa (direct hardw without any software conversions). Suna clar mai bine decat foobar pe windows. Abia astept sa incerc si eu aimp, chiar sunt curios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am incercat AIMP, dar folosesc Foobar. Merita sa incerci. Nu in ultimul rind , din experienta, pot sa spun ca si calculatoarele, oricit de bine ar fi configurate, bit perfect, etc., dau diferente , CHIAR MAJORE, in sunet. De exemplu, am un laptop ASUS Zenbook , generatie noua, I5, bla-bla, configurat in asa fel incit a trecut toate testele. Un DELL mai vechi, de plastic, configurat si acesta identic, suna mult mai bine. Explicatiile?! Cu siguranta nu ezoterice, tin de zgomote, design-ul placilor, interferente, etc, deocamdata si electronistilor le e greu sa le dea. Raimond ar putea sa-ti spuna mai multe, am facut si cu el niste teste si chiar am masurat cite ceva.


Pe de alta parte, ce pot sa spun, daca nu vrei sa faci sute de teste, e de recomnandat MAC-ul, are o constanta semnificativa, cu rezultate in zona buna a sunetului, chiar daca nu neaparat maxima ( adica poate fi depasit de un PC, cu putin "know-how" si MULT noroc ). Asa ca, daca nu vreau sa ma afund in testari imi iau un Mac, chiar generatie mai veche ( 2008-2012) si ascult muzica la un nivel f. bun.


Altfel, daca vorbim de desktop-uri, si aici exista citeva configuratii mai reusite, dar se mai pot aplica si niste tweek-uri care-l ridica in zona high-end, poate fi un transport mai bun decit cele mai bune transporturi CD conventionale, dedicate. Dar e ceva munca si cheltuiala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.