Sari la conținut
HiFi Tech

DSD vs PCM


dinica

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 480
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vad ca Moon 380D DSD este si in C.A.S.H. List. Acolo se intra destul de greu chiar si pe Computer Audiophile. Dupa testele de sambata va spun cu toata increderea ca folosit in mod DSD este un DAC foarte performant. Sa nu va suparati pe mine, dar a trecut ceva vreme de cand un produs pana in 5 k E a reusit sa lase o impresie atat de pozitiva in ureche.

http://www.computeraudiophile.com/content/331-computer-audiophile-suggested-hardware-list/

Bravo Mariane, dadusi lovitura! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am si eu o problema, mi-am facut cont pe Tidal, acel free trial hi-fi. Pe langa faptul ca mi-au luat 2 euro de pe card si nu i-am primit inapoi nici pana azi, de dimineata m-am trezit ca mi-au luat si cei 10 euro pentru urmatoarea luna automat, fara sa ma intrebe nimeni nimic. Le-am trimis o cerere sa imi dezactiveza contul si sa imi returneze banii pentru ca nu doresc continuarea serviciului, insa mi se pare aiurea pentru ca din ce am citit trebuia sa ma intrebe cineva daca vreau sau nu sa continui dupa acel trial. A mai patit cineva asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am si eu o problema, mi-am facut cont pe Tidal, acel free trial hi-fi. Pe langa faptul ca mi-au luat 2 euro de pe card si nu i-am primit inapoi nici pana azi, de dimineata m-am trezit ca mi-au luat si cei 10 euro pentru urmatoarea luna automat, fara sa ma intrebe nimeni nimic. Le-am trimis o cerere sa imi dezactiveza contul si sa imi returneze banii pentru ca nu doresc continuarea serviciului, insa mi se pare aiurea pentru ca din ce am citit trebuia sa ma intrebe cineva daca vreau sau nu sa continui dupa acel trial. A mai patit cineva asa?

 

Precis cand ai platit prima data nu ai fost tu atent, si specifica acolo undeva ca daca nu faci cancel tu ,el merge mai departe automat si iti prelungeste din oficiu...

N-am cont la ei, insa am mai facut conturi si majoritatea fac asa ,chiar si apple music e asa, daca nu dai cancel dupa perioada de 3 luni de incercare gratuita, iti ia banii automat....

N-ai ce face, probabil a fost neatentia ta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciudat, eu am primit cei doi euro inapoi...Oricum l-am dezinstalat dupa vreo 3 zile ca nu era ce vroiam eu din pct de vedere al ofertei de muzica. Dupa 30 de zile am primit e-mail de la ei ca imi multumesc ca le-am testat programul. Mi s-a parut totul in regula, in mod sigur ai buctat tu undeva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut' date=' am si eu o problema, mi-am facut cont pe Tidal, acel free trial hi-fi. Pe langa faptul ca mi-au luat 2 euro de pe card si nu i-am primit inapoi nici pana azi, de dimineata m-am trezit ca mi-au luat si cei 10 euro pentru urmatoarea luna automat, fara sa ma intrebe nimeni nimic. Le-am trimis o cerere sa imi dezactiveza contul si sa imi returneze banii pentru ca nu doresc continuarea serviciului, insa mi se pare aiurea pentru ca din ce am citit trebuia sa ma intrebe cineva daca vreau sau nu sa continui dupa acel trial. A mai patit cineva asa?[/quote']

Nici mie nu imi parea in regula acest ..TIDAL, dar..am tacut din gura, sa nu mai aprind cateva spirite de aici. :lol:

Domnilor, NU poate sa existe calitate si supercalitate la un abonament lunar de 10 - 15 $ , asa cum NIMIC nu este ieftin ptr. poporul romanesc. Continuati cu..discuri. :thumbup:

 

E nu exista..., asta e ca aia lui Andi, ca un DAC nu converteste DSD nativ , verifica si vezi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


E nu exista...' date=' asta e ca aia lui Andi, ca un DAC nu converteste DSD nativ , verifica si vezi![/quote']

 

Eu cred ca tu nu ai inteles ce a spus Andi. Nu e nicio problema. Se mai intampla.

 

N-am vrut nici sa te jignesc, nici sa te atac, am vrut sa arat doar ca ne cramponam pre mult pe jitterul de 10, 8, 15 psec al unui DAC,ca e DSD nativ ca e over PCM, devenim paranoia. Vad ca nimeni nu se uita si la partea analogica al unui DAC , cum e executata etc, mai mari sanse sa auzi o diferenta de acolo decat din 3-5 picosecunde!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul acesta se numeste DSD vs PCM. Cam cat de greu poate sa fie sa nu scriem pe langa subiect. Tidal, bani, cont...WTF!!!

 


Intrebare:

In titlul DSD vs PCM , cand spui PCM , te referi la PCM la calitatea cd, adica 44/16 ?

Dupa cum am aratat PCM poate fi si DSD nativ , si atunci nu stiu daca mai are rost sa comparam daca e una si aceeasi treaba nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare:

In titlul DSD vs PCM , cand spui PCM , te referi la PCM la calitatea cd, adica 44/16 ?

Dupa cum am aratat PCM poate fi si DSD nativ , si atunci nu stiu daca mai are rost sa comparam daca e una si aceeasi treaba nu?

 

Doamne fereste, cum sa fie PCM DSD nativ :? ? Sint tehnologii complet diferite fara mare legatura una cu alta. Cauta pe net si o sa te lamuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@catalinmetal


in timp ce vb cu Robert am dat de fisierele demo de pe nativedsd care pot fi folosite pt un test comparativ pcm vs dsd mai ok.

https://members.nativedsd.com


dupa inregistrare, au un set de track-uri in diverse formate si rate de esantionare.

https://www.nativedsd.com/information/about-dsd au la un moment dat un try

in lista de track-uri sunt si inregistrari PCM (DXD) si conversiile DSD 128fs si 256fs - Mahler 1 finale - session recording DXD


restul inregistrarilor DXD, au "numai" DSD 64fs si 128fs


in felul asta se scoate din ecuatie:

- modul in care foobar face conversia din PCM in DSD

- provenienta fisierelor, master etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare:

In titlul DSD vs PCM ' date=' cand spui PCM , te referi la PCM la calitatea cd, adica 44/16 ?

Dupa cum am aratat PCM poate fi si DSD nativ , si atunci nu stiu daca mai are rost sa comparam daca e una si aceeasi treaba nu?[/quote']

 

Doamne fereste, cum sa fie PCM DSD nativ :? ? Sint tehnologii complet diferite fara mare legatura una cu alta. Cauta pe net si o sa te lamuresti.

 

:mrgreen:


Because of the nature of sigma-delta converters, one cannot make a direct comparison between DSD and PCM. An approximation is possible, though, and would place DSD in some aspects comparable to a PCM format that has a bit depth of 20 bits and a sampling frequency of 96 kHz.[22] PCM sampled at 24 bits provides a (theoretical) additional 24 dB of dynamic range.


Daca inteleg bine ,din ce am mai citit ,DXD ul e un format PCM...


"Another format for DSD editing is Digital eXtreme Definition (DXD), a PCM format with 24-bit resolution sampled at 352.8 kHz (or alternatively 384 kHz)"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul acesta se numeste DSD vs PCM. Cam cat de greu poate sa fie sa nu scriem pe langa subiect. Tidal' date=' bani, cont...WTF!!![/quote']

 


Intrebare:

In titlul DSD vs PCM , cand spui PCM , te referi la PCM la calitatea cd, adica 44/16 ?

Dupa cum am aratat PCM poate fi si DSD nativ , si atunci nu stiu daca mai are rost sa comparam daca e una si aceeasi treaba nu?

 

Identific o problema de exprimare. Dupa cum a-i aratat? Unde? DXD este un format PCM cu o rata de esantionare mare.

https://en.wikipedia.org/wiki/Direct_Stream_Digital

https://en.wikipedia.org/wiki/Pulse-code_modulation

https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_eXtreme_Definition

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@audio, înainte să mai scrii ceva îţi recomand ori să citeşti acest thread, ori să citeşti măcar link-urile date de Robert, pentru nişte cunoştinţe de bază. Faci confuzii majore.

DSD şi PCM sunt două sisteme de codare şi redare total diferite. Nu ştiu cum ai dedus tu că dacă unul poate fi convertit în celălalt, ele ar fi acelaşi lucru (!)

Chiar şi în standardul DoP în care DSD-ul e ambalat într-un container PCM, dsd-ul rămâne ca atare, nativ, nu este convertit în PCM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@audio / @andi


cei de la MSB folosesc R2R si nu delta-sigma , nu poti compara cele 2 procese de transformare a datelor in semnal analogic, procesele nu sunt similare. si dap,

orientativ daca pe un dac gasesti scris "dsd nativ" este un dac delta-sigma.


discutiile despre procesarea semnalului dsd in chipuri se refera la chipurile clasice (adica cele pe care le gasesti in 98% din scule) care functioneaza pe principiul delta-sigma.


incercati fiti mai clari daca vorbiti:

stocare: dsd vs pcm

transmitere:DOP vs nativ

procesare din digital in analogic: delta sigma


nu de alt ceva, dar unul vorbeste de stocare, al doilea de transmitere si al treilea intelege ca este vorba de procesare.


@audio mai pune link-ul pt ca eu nu am gasit citatul pe pagina respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cmiu007, fără supărare, încearcă să fii mai clar când te exprimi pentru că din punctul meu de vedere eşti extrem de confuz şi ai o exprimare confuză. Ştiu că tu o consideri foarte clară, dar nu este aşa. Am impresia că tu nu înţelegi de fiecare dată ce exprimă ceilalţi. Mă rog, probabil că tu eşti singurul lucid.

Reia din momentul în care eu am fost primul care m-am referit la MSB.

Asta în primul rând. În al doilea rând, eu am scris câteva chestii de principiu, care se aplică pentru DSD, indiferent că vorbim de dac MSB sau lampizator, sau stocare, transmitere sau procesare.

Sincer, dacă vrei cu tot dinadinsul să fii un fel de alpha male al threadului, eşti invitatul meu. Nu ţin neapărat să fiu alpha male de net.


Citatul lui audio, pe care tu nu-l găseşti, e ăsta (l-a repetat de 2 ori):

There are some confusing terms being used. DoP is completely native and unprocessed DSD 'packed' into a PCM bit stream with 8 bits of 'ID Header' that must be stripped out before playback. A native DSD stream would have no header. That is essentially the only difference between the two. Once inside the MSB DAC, the ID Header is stripped away and a 'pure' DSD stream is again present. From there the DSD 1bit 2.8 MHz (DSD64x) and DSD 1bit 5.6 MHz (DSD128x) is mapped to our 1.4 MHz 24bit Ladder DAC with no analog filtering. It is as pure a playback as you can get as we do not suffer from all the Delta Sigma artifacts. The proof will be in the listening.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.