Sari la conținut
HiFi Tech

DOZE PICK-UP


boggy63

Postări Recomandate

care ar fi rostul unui astfel de cintar? Presupunem ca bratul este o constructie suficient de precisa astfel incit daca am setat corect forta de apasare din contragreutate atunci apasarea reala ar rebui sa fie foarte aproape de cea setata, cu tolerante minime ce ar trebui sa se incadreze in plaja de 0,5g pe care o dau mai toti producatorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 326
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Oake nu mai fi asa selectiv, dozele Shure sunt doze foarte bune la pretul lor si au si posibilitati de tunning - dar asta intr- un alt episod.

 

Kostas: nu e vorba de selectivitate...am recomandat Shure M75 pentru că sună bine chiar şi în condiţii neprielnice de braţ (am pus-o şi pe pioneer care nu are un braţ chiar uşor şi sună). În nici un caz nu e doza secolului dar e o doză excelentă de început de drum şi e foarte des întâlnită (deci nu prea scumpă).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ramas cu Grado reference platinium 1, suna bine, am ascultat-o si pe un pickup actual, din alta clasa (athena de la srm tech). Pe Thorens td160 sunetul are un iz de vintage care vine parerea mea din lipsa de rigiditate a carcasei si rezonanta ansamblului rotor-brat, insa se rezolva relativ ieftin.


O doza de 600€ nu cred sa aduca mult in plus avand in vedere bratul care nu este foarte precis, insa un preu poate face diferenta. Mai bine investesc in schimbarea firelor din brat si mai departe pana la preu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar mai fi ceva de schimbat, sleepmat-ul original se poate schimba, pt asta fac cateva teste cu materiale ieftine de la ikea, pluta si un plastic poros, gen izoprena, castigul in ceea ce priveste sunetul este pe partea de medii si bass. Cum spuneam, ramane de rigidizat carcasa (o pastrez pe cea originala).


Cam asa arata sleepmat-ul din pluta cu grosime de 2,5 mm, taiat cu foarfeca.

image.thumb.jpeg.e04bfbf61e892a643d6b4d15bffa54be.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@igor, romanbun - a fost mai simplu sa cumpar un astfel de cantar digital cu 25 lei, cele "dedicate" pt acest domeniu incep de la 100 lei. Inca o data, deoarece cantarul are o grosime considerabila, de cca. 1,5 cm, trebuie scos platanul si pozitionat ai cantarul sa fie la aceeasi inaltime asa cum se aseaza acul pe disc in realitate, altfel forta de apasare se descompune si este mai mica.

Am riscat putin cu acest cantar deoarece nu eram sigur daca masoara la fel de bine si la valori f mici, dar uitati testul mai jos, abaterile ar fi sub 0,05 grame:

image.thumb.jpeg.33dd7859b2566108253a1aadfed459be.jpeg

image.thumb.jpeg.85e3756fbac713668ce55690d8c77e7c.jpeg

image.thumb.jpeg.ddb412d9743b4e17f3dbe6e9d31c93d4.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara sa am pretentia ca ma pricep la pick-up(uri), va reamintesc ca si in acest caz este important ce vine dupa. O doza buna, un brat, o tabla performanta, au nevoie de sustinere pentru a oferi magie.

Oake & Kostas, voi sunteti fini cunoscatori ai tablelor, poate scrieti un scurt ghid pentru incepatori. :idea:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nop!

Ma gandesc la o doza mai buna. Doza standard este cam varza, asta daca este sa ne luam dupa caracteristicile tehnice. Pe de alta parte, sunetul imi pare atat de bun incat nu prea as cheltui bani pe o alta doza pentru moment.

Am observat ca LP5 este foarte sensibil la cabluri. Am inlocuit cablul standard si dintr-o data sunetul a devenit mai curat. Asta pentru moment nu este neaparat un lucru bun, pentru ca au devenit mai evidente problemele, sau hai sa le spun limitarile dozei, formatului, etc. Focal-urile mele au prostul obicei sa arate cu precizie ce se intampla cu sursa, asa ca voi avea de muncit la aranjat pick-up(ul)

Momentan prefer sa ma concentez pe cumparatul de muzica si ascultat. Saptamana viitoare soseste un pachet din USA cu viniluri. :clap:


PS: Asta ascult acum. Semnat de Roger Waters in persoana.

PS1: Acum folosesc cablul standard care este iertator cu informatia si psihoacustic mai muzical. Am renuntat sa leg cablul de masa la amplif pentru ca la volum mare brumul devenea evident.

L-am rugat pe Vio sa imi manufactureze un cablu la un pret decent, insa nu am ajuns sa il ridic.

rw.thumb.jpg.5b3195417642ca2bff653fe86366a6a9.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am testat cu un Creek, modelul de baza dar nu am fost deloc impresionat, mai bine fara, si evident pe amplificatorul Sugden care are phono stage inclus, parca era un pic mai bine dar nu sa ma dea pe spate.

Cred ca rezultatele bune ale amplificatorului integrat se datoreaza faptului ca l-au optimizat pentru acea doza. Ma gindesc ca ca cel mai bun upgrade ar fi alta doza concomitent cu conectarea cablurilor din doza direct la mufa ca sa nu mai treaca semnalul prin circuitul de amplificare (sau si mai bine un cablu captiv) dar asta va duce la pierderea garantiei . Legarea la masa atita timp cit se foloseste preul integrat cred ca face mai mult rau decit bine. Cit despre potrivire de cabluri si mie mi s-a parut ca cel al lui Viorel a fost mai bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am testat cu un Creek, modelul de baza dar nu am fost deloc impresionat, mai bine fara, si evident pe amplificatorul Sugden care are phono stage inclus, parca era un pic mai bine dar nu sa ma dea pe spate.

Cred ca rezultatele bune ale amplificatorului integrat se datoreaza faptului ca l-au optimizat pentru acea doza. Ma gindesc ca ca cel mai bun upgrade ar fi alta doza concomitent cu conectarea cablurilor din doza direct la mufa ca sa nu mai treaca semnalul prin circuitul de amplificare (sau si mai bine un cablu captiv) dar asta va duce la pierderea garantiei . Legarea la masa atita timp cit se foloseste preul integrat cred ca face mai mult rau decit bine. Cit despre potrivire de cabluri si mie mi s-a parut ca cel al lui Viorel a fost mai bun.

 

Cit timp nu exista o bucla de masa, legarea masei comune, amplif-preu(eventual) si sursa, nu are cum sa faca rau.

Daca ai brum, inseamna ca undeva se face o bucla de masa.

Inginerii aia care au conceput masa comuna pe surub, nu sint chiar nestiutori.

Poti pune niste poze cu intreg setup-ul (inclusiv stechere)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Cit timp nu exista o bucla de masa, legarea masei comune, amplif-preu(eventual) si sursa, nu are cum sa faca rau.

Daca ai brum, inseamna ca undeva se face o bucla de masa.

Inginerii aia care au conceput masa comuna pe surub, nu sint chiar nestiutori.

Poti pune niste poze cu intreg setup-ul (inclusiv stechere)?

 


Pai nu stiu ce sa zic, daca si eu si Robert avem aceiasi problema cu acelasi model de pick-up poate ca injinerii nu sint chiar atotostiutori :) Am facut afirmatia de mai sus doar in contextul folosirii pe preamplificatorul integrat in pick-up, in definitiv nimeni nu leaga masa cd player-ului la cea a am plificatorului. Am incercat sa intorc unul dintre stechere dar fara folos. Am un prelungitor cu protectie care vine din priza fara impamintare ca din pacate nu am asa ceva, sint doar pick-up-ul si cu amplificatorul de casti, altceva nu mai am la ora asta. Poze o sa incerc deseara.


PS Nu stiu pe ce dracu am apasat si ti-am dat raspunsul pe privat in loc sa-l pun aici, scuze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa, in ciuda divergentelor avute cind aveam contul djleco :thumbdown: , sper ca acum sa fie de bun augur revenirea mea pe forum :wave: , cu un TOTAL alt comportament, si sa ne si intilnim cindva.

Intilnirile dintre colegi sint productive, mereu invatam cite ceva. :thumbup:

Poate pui niste poze cu matzaraiele si aparatele, din spate sa vedem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mlaurentiu...nu era mai ubine să cumperi de la chinezi un cântar cu tara de 4mm grosime şi corpul suficient de gros încât să incapă 2 baterii AAA? Tot cam la 25 lei cu transportul inclus. Mai e şi cu calibrare (dacă ai o greutate calibrată..eu am una la un gram dar nu o folosesc decât pentru verificare). În felul ăsta îl poţi pune direct pe ''mat'' fără să mai faci măsurători de adâncime. Şi e tot cu 2 zecimale măsurând pâna la 50g.


Treaba cu ''mat-ul'' din plută am încercat-o şi eu tot la un Thorens, de data asta TD 180 cu un braţ ceva mai bun dar nu mult faţă de al tău şi tot matul original a sunat mai bine.


TD 160-iul e un pick-up de excepţie, din gama lor veche şi bună. Nu ştiu headshel-ul cât de rigid e fixat în braţ...dacă e fixat fără joc, e un braţ uşor, dacă îmi aduc bine aminte , deci poţi folosi doze cu compliance mediu spre mare ceea ce e un mare câştig având în vedere că cele mai multe doze vechi cu sunet de excepţie (şi preţ invers proporional) au compliance de la 20 pănă la 45...deci de la mediu în sus. Treaba cu masa braţului tre verificată pe vinilengine.


Mare atenţie...cu acest pick-up poţi accede în liga mare. Dacă îi mai pui şi un Shure V15 III sau IV(IV are basul un pic mai bun) cu ac Jico SAS ( 170 USD) chiar ajungi ''acolo''

Evident mai trebuie şi restul...ce aminteau colegii. Mai am câteva vechituri, tot cu sunet de excepţie dar alte branduri, toate sunt cam de la 25-45 compliance deci de la mediu spre mare până la mare.

La vechiturile cu sunet adevărat mai poţi prinde ( dacă ai noroc fără mulţi bani în plus) ac original care sună mai bine decât cele noi normale şi ieftine, asta dacă nu e prea tocit. Dar preţul e mai mare dacă omul ştie ce vinde.

Nu am testat Jico SAS dar o fac până la urmă...preţul nu m-a prea încurajat.


Adevăru-i când dai 175 USD pe un ac parcă nu-ţi mai vine să-l asculţi de frică să nu păţească ceva. Cum la mine toate pick-upurile sunt manuale ăsta e un argument în plus.

Întotdeauna mi-a plăcut ca şi sunet ca braţul să se mişte absolut liber ( contează mult în sunet). Ăsta o fi şi motivul pentru care nu o să vezi niciodată pick-up-uri de zeci de mii de K fully automatic.

Robert are dreptate, la 5-600 EURO se găsesc MM-uri noi cu sunet adevărat, dar cum nu am aceşti bani la dispoziţie prefer un vintage până în 100 EURO care să le egaleze.

La MC-uri noi diferenţa se pare că e mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu uitati de preu,daca denatureaza sunetul,pa si pussy :lol: muzica.

 

Nu am uitat!

De aceea am şi spus:

 

Evident mai trebuie şi restul...ce aminteau colegii.

 

Să mai spun ceva: Dacă pun un pick-up nu foarte performant ( în tot ansamblul) pe sistemul tău ( l-am ascultat deja) sună bine. Gândeşte-te ce ai ''băgat'' în sunet. Ideea e ce poate scoate picapul în întâmpinarea sistemului performant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oake - dura o vesnicie sa comand un cantar din China, pe OLX sunt multi ofertanti de la 25-35 lei, am sunat si in drum spre casa l-am luat, simplu. In urma verificarii, pot spune ca masoara f bine, este suficient o toleranta pana in 0,1 grame.

Intr-adevar, acest model de pickup vintage este dpmdv un fel de WV al pickup-urilor, cu avantajul ca se poate imbunatati in diverse moduri. Am cautat diverse opinii, insa as spune ca sunt impartite, unuii spun ca bratul trebuie schimbat, altii ca bratul este f bun, insa trebuie reglat fara a tine cont de manual 100%. Ce pot spune despre compliance-ul dozelor pe acest brat, am calculat, si trebuiesc doze cu un compliance mic, sub 15, insa nu sunt din cele mai comune. Astfel, mai bine mergi pe o doza cu un compliance mediu si faci ceva cu bratul, in sensul scaderii greutatii (studiez aceasta tema, acest brat avand 16,5 grame, cam mult).

Ascultand in paralel Thorens TD160 cu un model actual din gama de pret de aprox 1000 € (fara doza), ambele pickup-uri avand aceeasi doza, am sesizat pe Thorens faptul ca bass-ul nu coboara cum trebuie, iar mediile sunt usor reverberate, nu stiu daca ma exprim in termenii specifici, insa imi imaginez ca intreg ansamblul format din cutie, placa de metal suport pt brat si platan, au o anumita rezonanta specifica. Am rezolvat partial acest aspect prin schimbarea sleepmat-ului original cu unul moale si utilizarea unui stabilizator. Din acest motiv tot incerc diverse variante handmade din pluta sau alte materiale pt a vedea in ce directie merg, inca nu sunt convins ca un sleepmat de 200 lei este mai bun decat cel confectionat de mine la un pret de ... 5 lei.

Cu toate acestea, mai devreme, folosind sleeptmat-ul de pluta, am sesizat multe mici paraituri, am senzatia ca se acumuleaza sarcina electrostatica intre disc si sleepmat. Este corect ceea ce spun?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa, in ciuda divergentelor avute cind aveam contul djleco :thumbdown: , sper ca acum sa fie de bun augur revenirea mea pe forum :wave: , cu un TOTAL alt comportament, si sa ne si intilnim cindva.

Intilnirile dintre colegi sint productive, mereu invatam cite ceva. :thumbup:

Poate pui niste poze cu matzaraiele si aparatele, din spate sa vedem...

 

Nu mai conteaza ce a fost. Iata si pozele cu sistemul audiofil de renovare.

5acfb1f352d27_Untitled2.jpg.29c9da47c0ab384f7b45a250f4188ed6.jpg

5acfb1f35475e_WP_20160421_17_05_56_Procopy.jpg.6cdff3d544e56c2832b77ea2b5a4679e.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut un Audio Technica at-120, cand am comparat pre-ul intern cu cel al unui revox b251 diferentele au fost mari in favoarea revox. Parerea mea e ca pre-ul face o mare diferenta, insa tot ansamblul e important. Momentan testez pickup-uri vintage. As vrea sa va intreb cum imi dau seama daca la o doza este acul tocit si uzat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.