Sari la conținut
HiFi Tech

DOZE PICK-UP


boggy63

Postări Recomandate

  • 6 years later...
  • Răspunsuri 326
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La 13.03.2017 la 12:51, Edu a spus:

Aveti grija daca scoateți din buzunar bani de mp500 fiindcă stylusurile Nagaoka au o viata de 150 - 200h max!si acul e vreo 80 % din pretul dozei.Asta e singurul minus.eu unul mi am luat si ac rezerva tot din japonia ,e vreo 50 euro (pt mp 110)Burn in ul e de vreo 30h.Eu aici m am oprit cu doza mai mult nu mi permit si sincer nu stiu daca merita daca nu ai un sistem f performant,si in special în phono preamp bun,degeaba ai doza buna daca preampul nu i pe masura,si astea noi is scumpe cu draci Experimentez inca cu cateva phono.

FB_IMG_1489402843277.jpg.b0dce3aeda65c95a8087ca4ce9457312.jpg

150 de ore inseamna cam 2 luni daca ascultam 2-3 ore pe zi ... hai sa fim seriosi si sa nu speriem lumea aiurea, nici un diamant nu se poate uza asa rapid, mai ales un Line Contact precum mp500 la 1.3 gr. Desi nu am avut mp500, am avut insa alte doze Nagoka ani de zile si acum folosesc Nagaoka cu ac sferic pt DJ cu 3.5 grame greutate prin cluburi la evenimente cu praf si de peste 5 ani de zile nu s-a modificat sunetul. Este o paranoia exagerata cu uzura acelor, promovata si de unii producatori care recomanda schimbarea acului o data la 300 ore, interesul lor fiind sa vanda cat mai multe ace. Totusi sa fim putin rezonabili, eu pana acum nu am sesizat o degradare clara a sunetului decat la 2 doze Ortofon Concorde pe care le-am folosit 10 ani de zile pt DJ-it, le-am inchiriat la evenimente in mod constant, functionand la 3 gr minim, iar uzura s-a simtit abia dupa vreo 5-6 ani....si vorbim de ace sferice care se uzeaza mult mai rapid ca un Line Contact. Am avut zeci de doze vintage si noi, care functioneaza si acum impecabil de ani de zile, unele vandute altor prieteni, scuze dar mi se pare extrem de exagerata afirmatia, uzura se poate detecta ascultand doza si inspectand-o cu un microscop, nu contorizand 150 de ore.

Editat de orosonic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.