Sari la conținut
HiFi Tech

DOZE PICK-UP


boggy63

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 326
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O persoana care participa la aceasta discutie ma oboseste mental,rau de tot,prin anumite fixuri de care nu o sa scape niciodata.

 

Da, este vorba despre mine, nu stiu ce s-a intimplat de te-ai "sucit" 180 grade in ceea ce priveste amicitia noastra, (banuiesc ca din cauza ca m-am impacat cu Victor, altfel nu cred ca ti-am gresit vreodata cu ceva in vreun fel) dar am promis ca iti respect decizia si ca nu mai avem ce discuta, tu ai cerut asta pe celalalt forum, ca atare am aceeasi rugaminte sa nu mai bati apropouri despre mine, multumesc de intelegere.


Daca nu doresti sa ma fim prieteni, te rog macar sa nu ma provoci cu diverse subtilitati.

Iti doresc numai bine si succese in activitate!

Daca vreodata doresti sa revizuiesti ideea prieteniei, am acelasi numar de telefon, sint acelasi om, am acelasi "fixatii".


Macar puteai sa spui "Claudiu", nu "o persoana"... :cry:


In rest total de acord cu oake, tocmai de aia am si lasat la alegerea colegilor pentru programul ce s-ar folosi la un blind test.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totuşi unitatea de măsură rămâne EMOŢIA TRANSMISĂ.

De acord..daca ar fi de transmis numai "emotie" si motive de tanguiri metafizice' date=' atunci ar fi de ajuns un aparat de radio "Albatros", un magnetofon Majak 205 sau o transmisie HD pe Mezzo. Se spune ca un oarecare tenor, a avut o revelatie audiofila in timp ce isi fredona o arie cand se spala pe cap sub dus..In acest caz si-ar inchide cosmelia Jack, Robert Nedelcu sau Jura ? :o


Ave verum corpus ![/quote']

 

Atâta doar că emoţia autentică versus tânguirea ( fie ea şi metafizică ) sunt două entităţi total distincte. Apropierea dintre cele două mi se pare o dihotomie prost aleasă.

De aici şi restul expunerii.

Emoţia mai este încărcată şi de fior...acea senzaţie incertă (poate inocentă ) în momentul în care ai trecut ''rubiconul''.

Abia atunci eşti ''acolo''.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine stie ce inseamna un blind test si cum se face acesta, realizeaza ca este de la sine inteles, ca nu asculti citeva secunde dintr-o piesa si apoi muti pe celalalt setup.

.

 

Păi ia explică-ne: cât anume trebuie să ascultăm dintr-un setup şi din celălalt ca să consideri tu că e valabil blind testul, dragă DjLeco.

Vio, are dreptate: ai nişte fixaţii de care nu poţi scăpa. Ţi s-a mai explicat că testele blind cu comutatul şi schimbatul sculelor aiurea între ele sunt apă de ploaie, că în fond nu vorbim de diferenţa de sunet dintre o găleată şi o tobă.

Ai mai încercat aici acel test cu piesele codate diferit, în speranţa că vei demonstra că nimeni nu aude diferenţele, ţi s-a demonstrat că au fost unii care le-au auzit şi ţi-au indicat ordinea exactă a calităţii sonore.

Dar tu o ţii tot pe a ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi, ordinea nu a fost exacta, a fost exact pe dos data de mai multe ori, cine a dat ordinea corecta a fost un baiat care a folosit softuri de vizualizare spectrala a materialului audio.

Oricum, nu mai conteaza, am spus ca vreau sa purtam altfel de conversatii.

Hai sa lasam si blind testul in pace, sau daca doriti si se organizeaza unul, voi fi si eu prezent daca sint unanim acceptat de catre colegi, si am sa explic acolo, cum cred eu ca trebuie facut un blind test.

Multumesc de intelegere.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi, ordinea nu a fost exacta, a fost exact pe dos data de mai multe ori, cine a dat ordinea corecta a fost un baiat care a folosit softuri de vizualizare spectrala a materialului audio.

.

 

Păi ce fac acum, dau mesajele private în care ţi-am spus care piesă suna mai bine şi tu îmi dădeai dreptate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andy, hai sa nu mai rascolim trecutul, A FOST, gata...

 

Ba nu, că am chef să-l răscolesc. Vrei să caut mesajele pe forum să vezi câte persoane ţi-au indicat piesa corectă cu sunetul cel mai bun? Faptul că unii sunt mai tari de urechi şi au indicat prost nu înseamnă că acele diferenţe nu există şi că nu pot fi auzite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, era evident că toată povestea ta cu schimbarea e BS. Adică din nou, membrii de aici sunt proşti şi incapabili să audă diferenţele din testul marelui DjLeco. Asta deşi au fost unii care ţi-au spus clar rezultatul, inclusiv eu. Am dovada. Din nou cei de aici ne iluzionăm că există diferenţe între scule şi cabluri şi le auzim, când de fapt marele discoman DjLeco ştie mai bine: nu există.

Află şi tu că un test necesită minim trei ore de ascultat cu un singur setup, asta dacă cineva chiar are timp să piardă o zi întreagă ca să demonstreze ceva altcuiva.

Bineînţeles, la voi la discotecă poate se fac altfel "testele blind". Ce urmăriţi: când bubuie mai tare basul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi, ordinea nu a fost exacta, a fost exact pe dos data de mai multe ori, cine a dat ordinea corecta a fost un baiat care a folosit softuri de vizualizare spectrala a materialului audio.

Oricum, nu mai conteaza, am spus ca vreau sa purtam altfel de conversatii.

Hai sa lasam si blind testul in pace, sau daca doriti si se organizeaza unul, voi fi si eu prezent daca sint unanim acceptat de catre colegi, si am sa explic acolo, cum cred eu ca trebuie facut un blind test.

Multumesc de intelegere.

 

Pardon, eu am intuit ca piesa considerata masa si tacsu avea cliping digital la greu, tocmai in ideea sa pacaleasca urechea. Dupa am facut si o verificare cu softul. Testul in sine a fost o pacaleala inca de la initiatorii acestuia. Din cate imi amintesc, tu ai luat testul de undeva pe nemestecate. Psihoacustica, in varianta simplificata, functioneaza intr-un singur fel si anume: mai tare inseamna mai bine.

Cat despre restul pieselor, ai primit raspunsuri destul de exacte, chiar in conditiile in care aproape toata lumea a facut testul folosind casti + pc.

Banuiesc ca discutiile de atunci nu au fost sterse si oricine poate verifica.

Eu spun sa o lasam balta. Continuarea discutiei nu ajuta micuta noastra comunitate. :idea:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vio, am inteles ce si cum, este alegerea ta si o respect.

Cunosc acel subiect din secunda in care a fost scris, trebuie recunoscut ca undeva este o saminta de adevar!

Acel preu este GENIAL, vei realiza asta daca analizezi cum functioneaza schema (asta referitor la prima postare pe acel forum, postarile urmatoare, cu jigniri sau certuri nu ma intereseaza, nu este treaba mea sa le analizez).

Am adoptat o alta aitudine pe forumuri si in general (sper ca se observa), pentru ca prin vechiu-mi stil, nu faceam decit sa ma enervez inutil, sa creez tensiuni si discutii aiurea, foarte putin constructive, chiar daca firul era disecat in 114, nu in 4.

Daca dupa atit timp nu ai realizat ca eu sint eu si Victor este Victor, imi pare rau.

Credeam ca m-ai cunoscut ca om si prieten, in decursul timpului, mai ales ca ai vazut ce fel de om sint la intilnirile avute la tine la care am participat.

Repet si aici, prefer sa ma salut cu un om cind ma vad pe strada, decit sa ma uit in alta parte sau sa il evit, asa sint eu.

Sint genul de om care ma enervez repede, ma cert instant dar imi trece si nu port rica.

Victor o avea el un motiv pentru care face ce face, nu stiu, si nu e treaba mea.

Vad ca probleme are cu mai multi nu doar cu tine, eu cu el am discutat dupa toate disensiunile avute, ne-am vazut face to face si ne-am impacat, de atunci totul ireprosabil.

Nu vad ce interes ar avea el fata de mine sau eu fata de el, mai ales ca el nu are niciun interes comercial pe forumuri, cum avem noi, ceilalti.

Si tot aici repet, integral ce am pus si dincolo:

Exact ca in copilarie, imi aduc aminte de "certurile copilariei" vesnica discutie, "Ba, esti prieten cu ala, atunci nu esti prietenul meu, ca eu nu-l sufar pe ala".

Eu as zice ca aceasta etapa, ar trebui trecut peste ea.

Uite Victor nu mi-a spus (impus mai bine zis) "ba esti prieten cu Vio, nu poti fi prietenul meu", asta ar trebui sa iti dea un pic de gindit, zic eu.

Dar tu, ai stilul tau, personalitatea ta, si le respect asemeni cum iti respect si decizia.

Spor in toate!

 

O persoana care participa la aceasta discutie ma oboseste mental' date='rau de tot,prin anumite fixuri de care nu o sa scape niciodata.[/quote']

Ai recunoaște fixurile la un blind test? :D

Da,daca sunt sub 25hz si cel putin 1500W RMS ,imi dau seama imedat,vor tremura chilotii pe mine :lol:

 

Copilaria asta chiar m-a amuzat! :thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posesor de Shure V15 III am schimbat acul original cu JICO VN35HE de aici http://www.jico-stylus.com/product_info.php?cPath=18&products_id=1046 . Rezultatul a fost "se" merita din plin...

 

nu e cea mai bună doză din lume, dar cu siguranță e o doză bună, pe care e bine să o ai în casă și cînd îți iei Clearaudio Maestro sau AT150mlx (probabil cele mai bune doze MM... cel puțin pînă la cele superioare dela Decca).

fiind prima doză mai bună pe care am avut-o, Shure V15III (și încă mai am trei variante ale dozei), am cumpărat diferite ace pentru a vedea ce și cum.

le-am ascultat pe fiecare în timp, mai multă vreme.

nu am avut acasă acul MR scos de Shure retroactiv pentru V15III, în anii 80, dar l-am ascultat și pe acela la un moment dat.

din ce am avut și am acasă, lucrurile au stat așa:


cel mai bun ac: Jico Shibata -

http://www.turntableneedles.com/SHURE-type-VN35-series-for-V15III-our-shibata-needle-764-DSHIB-copy_p_4060.html


pe doi: Ed Saunders eliptic


pe trei: Jico SAS

pe patru: acul original eliptic, Super Track Plus.

pe cinci: acul Jico eliptic


de la SAS la Ed Saunders diferența e importantă, iar de la Ed Saunders la Jico Shibata, diferența, iarași, e semnificativă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui comandat direct de pe site-ul lui Ed Saunders.

faptul că la mine se aude mai bine decît originalul (cred că) ține și de uzura originalului.

cert e că singurul care merită banii în afară de Ed Saunders e acul Jico Shibata. Jico SAS nu merită. chiar dacă lucrează cu bor, cantileverul e infundat în staniu (sau cu ce îl prind în interiorul tubului care intră în doză), e destul de rigid și, astfel, sunetul e mai reținut decît la Jico Shibata/Ed Saunders.

Jico Shibata e ireproșabil în construcție (chiar dacă nu are cutie specială, precum SAS). dar dacă e să îl comandați, eu l-am văzut doar în linkul de mai sus. pe ebay sînt fake-uri. dacă nu are inscripția STEREO pe plasticul de prindere, nu e acul căutat.

probabil că un ac Super Track Plus NOS e mai bun decît un SAS și cam la fel de bun cu Ed Saunders. iar Micro Ridge e comparabil cu Jico Shibata.

indiferent de acul folosit cu Shure, Clearaudio Maestro e o doză mai bună. și, dat fiind faptul că sînt făcute de Audio Technica, aveți răspunsurile în față.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt o grămadă de useri care spun că Jico SAS e net superior acului lui Ed Saunders.

 

eu ce pot spune e că Jico Shibata e net superior oricărui ac folosit de mine pe v15iii. Jico SAS a fost mai degrabă dezamăgitor.

și eu am mers pe mîna lecturilor de pe audiokarma sau diyforum cînd am ales să iau Jico SAS. dar nu a meritat cele 800 de lei (preț+transport din Japonia+vamă). puțin mai bun în toate față de SuperTrackPlus (care oricum nu era nou), dar atît.

în rest mai intervin în discuție acele cu probleme (și la Jico SAS sînt mărturii pe forumuri că acul s-a dezlipit depe cantilever, sau că era îngropat în lipici), pickup, alinierea dozei, preul folosit, sistem în genere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt curios daca Jico Shibata este superior la toate capitolele - durata de viata, tractabilitate, etc.

Foarte bine ca s-a subliniat importanta unui ac foarte bun pentru sunet cat si diferentele mari de calitate intre ace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesantă turnura dialogului.

Care ac e mai bun să zicem pentru o vechitură gen Shure V15 III?


Colegul gionloc a menţionat un clasament, al lui, al acelor testate şi vreau să rămân aici.

 


nu e cea mai bună doză din lume, dar cu siguranță e o doză bună, pe care e bine să o ai în casă și cînd îți iei Clearaudio Maestro sau AT150mlx (probabil cele mai bune doze MM... cel puțin pînă la cele superioare dela Decca).

fiind prima doză mai bună pe care am avut-o, Shure V15III (și încă mai am trei variante ale dozei), am cumpărat diferite ace pentru a vedea ce și cum.

le-am ascultat pe fiecare în timp, mai multă vreme.

nu am avut acasă acul MR scos de Shure retroactiv pentru V15III, în anii 80, dar l-am ascultat și pe acela la un moment dat.

din ce am avut și am acasă, lucrurile au stat așa:


cel mai bun ac: Jico Shibata -

http://www.turntableneedles.com/SHURE-t ... _4060.html


pe doi: Ed Saunders eliptic


pe trei: Jico SAS

pe patru: acul original eliptic, Super Track Plus.

pe cinci: acul Jico eliptic


de la SAS la Ed Saunders diferența e importantă, iar de la Ed Saunders la Jico Shibata, diferența, iarași, e semnificativă.

 

Chiar mă tenta să iau un ac mai bun pt Shure-ul meu tip III. Acuma folosesc un ac nou din cele ieftine. Din ce am citit se pare că e ceva mai bun decât celelalte din aceeaşi categorie şi anume EVB.


Dacă colegul le-a ascultat pe toate cele enumerate sau dacă a ascultat numai o parte dintre ele iar pentru restul s-a informat la greu intervenţia mi se pare lafel de salutară.


Mă surprinde clasarea Jico SAS ( o tăiere a diamandului de mare clasă lafel şi preţul ) după acul lui Ed Saunders de trei ori mai ieftin. Dacă este aşa şi dacă am înţeles bine m-aş băga la un ac Ed Saunders că de Shibata nu poate fi vorba. Chiar şi SAS-ul e mult mai scump faţă de Ed Saunders.

Am şi un ac original eliptic super track plus care deja sună mai bine ca şi EVB-ul.


Din ce spune colegul gionloc se pare că raportul preţ-calitate înclină indubitabil către Saunders...acuma un câştig mic în zona bună a sunetului costă invers proporţional.

 

sunt curios daca Jico Shibata este superior la toate capitolele - durata de viata, tractabilitate, etc.

Foarte bine ca s-a subliniat importanta unui ac foarte bun pentru sunet cat si diferentele mari de calitate intre ace.

 

Ca şi durată de viaţă, la un diamant industrial proaspăt, nefolosit, este ceva de genul : dacă trăieşti puţin te ţine o viaţă :lol:

În rest, dacă sună mai bine înseamnă că are şi ce trebuie.


Pentru noi ăştia mai sărăcuţi, dar pasionaţi, care nu ne permitem experimentări scumpe problema care rămâne este bănuţul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e cea mai bună doză din lume, dar cu siguranță e o doză bună, pe care e bine să o ai în casă și cînd îți iei Clearaudio Maestro sau AT150mlx (probabil cele mai bune doze MM... cel puțin pînă la cele superioare dela Decca).

 

Nu am epuizat argumentele despre doze bune MM vechi versus noi încă.



Am un prieten în Canada, porto, care încă mai activează pe forumul de tristă amintire şi care este un excepţional experimentator de pick-up şi nu numai şi care a mai scos din ''pălărie'' nişte doze vintage MM de excepţie...ce-i drept se vînd între 150 şi 250 poate chiar 350. Aici ar fi întrebarea versus Clearaudio Maestro (1200)..de ce nu şi AT150mlx ( 300-500).

Poate mă îmşel la preţuri.


Fiind un om cu mulţi prieteni muşcaţi de ''morbul'' audiofiliei şi nu în ultimul rând de cel al audiţiei muzicale, care prieteni mai umblă şi ei pe la pick-up-urile mele manuale, prefer să nu pun toate ouăle în acelaşi coş.


Oricum nu poţi să ai un pick-up absolut iar dacă ce ai îţi dă ce trebuie şi te mulţumeşte peste tot, asta aş numi-o o filosofie auditiv-muzicală.


Competiţia nu mă interesează nici măcar în ultimul rând.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce spune colegul gionloc se pare că raportul preţ-calitate înclină indubitabil către Saunders...acuma un câştig mic în zona bună a sunetului costă invers proporţional.

 

cu Jico Shibata cîștigul nu e mic!

Jico Shibata e de patru ori mai scump decît un Ed Saunders, dar sunetul e net superior (sigur, chiar e important preul, nu știu ce diferențe ar arăta un preamp Cambridge Audio sau un Graham Slee dintre cele mai ieftine, mi-e teamă că nimic semnificativ).


altfel, decît un ac generic de pe ebay la 20-30USD (așa-zise rebuturi de Jico eliptic vîndute de EVG, parcă), Ed Saunders fără stres.


SAS o să-l reascult la vară. eu l-am avut de nou, am ascultat cîteva fețe, s-a plasat unde l-am încadrat mai sus. între timp a rulat la un prieten, îl voi reasculta peste ceva vreme.


Clearaudio Maestro e o doză foarte bună. am cumpărat una depe ebay, e altă istorie față de Shure V15III. am mai ascultat Grace F9, diverse Ortofon (dar nu Black), Nagaoka, n-au nicio treabă cu Clearaudio. însă i-am rupt acul într-un moment neinspirat și aștept să-i transplantez unul de Audio Technica. cu ATn150 ar trebui să fie ca nouă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.