Sari la conținut
HiFi Tech

DOZE PICK-UP


boggy63

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 326
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...

La noi sunt f putini utilizatori de vinil. Personal sunt incepator in domeniu si am incepu acum 2-3 ani cu un Rega RP-1 care a venit cu o doza Ortofon OM-5E pe care am upgradat-o la o Nagaoka mp-110.

De atunci construiesc de mama focului preamplificatoare de doza ptr ca sunt maniac DIY-er si nu vreau sa dau banii pe ceva de-a gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
As vrea sa-mi schimb doza si nu stiu daca sa merg in continuare pe MM sau sa aleg una MC.
In general, MC ofera performante mai bune, dar si un nivel de iesire considerabil mai mic. Prin urmare, trebuie un pre de doza de calitate, cu zgomot mic, si o cablare atenta pentru a evita efectul de antena. Daca bratul are deja fire care nu pot fi schimbate, e de vazut cat de bine ecranate sunt... altfel te trezesti ca ai si pick-up, si tuner in acelasi aparat ;)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Am tot cautat un studiu / articol referitor la efectele trecerii timpului in cazul suspensiei pe care se sprijina acul. Nema, n-am gasit nimic. :( Nu stiu cum e la altii (doze mai pricopsite) dar in cazul meu (doza MM JVC model Z1) acul se sprijina pe o minuscula sfera de cauciuc (siliconic sper eu...). Sunt curios daca odata cu trecerea timpului ii scade complianta, mai ales daca pickup-ul a zacut nefolosit o perioada. Probabil ca o mica perioada de burn-in ar aduce din nou doza in parametri, presupunand ca acestia s-au modificat. Ma arde deoarece am fost om prevazator si mai am doua ace sigilate, originale, cumparate mult inainte de '90 si tinute in sertar. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

@pilgrim referitor la doze mie imi face cu ochiul AT-440mla si sunt pe cale sa o cumpar. Voi avea ocazia atunci sa fac comparatia intre Shure V15 tipIII si AT-440mla , apoi revin cu cateva impresii.

Oricum pe net se scrie numai de bine despre ea iar cat am putut asculta m-a facut sa iau decizia de a o cumpara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

De la Ortofon sau AudioT ce doze recomandati?

 

Mie Audio-Technica AT 440MLa, mi se pare o doza cu un excelent raport pret/calitate. O am pusa pe un TT Technics SL-1600MK2, si impreuna cu un preu phono Creek OBH-15, suna f bine. Nu am o experienta cu prea multe doze, dar in clasa ei de pret, si putin peste, este imbatabila. Stylusul este tip "Micro-Line", adica e asemanator formei cutitului de master.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, doza este MM. Eu am luat-o de pe LPGear.com (nu stiu daca exista la un magazin din Romania).

Uite specificatiile:

Audio-Technica AT440MLa Phono Cartridge Specifications

- Output voltage @ 1kHz,5cm/sec.: 4mV

- Channel balance @ 1kHz: 0.8dB

- Channel separation @ 1kHz: 27dB

- Frequency response: 20Hz-20kHz

- Dynamic compliance (x10-6 cm/dyne): 10

- Static compliance (x10-6 cm/dyne): 40

- Stylus type: 0.12 mil nude square micro-linear

- Tracking force range: 1.0 - 1.8 g

- Tracking force recommended: 1.4 g (14 mN)

- Vertical tracking angle: 20°

- Coil impedance @ 1kHz: 3.2k ohm

- Coil inductance @ 1kHz: 490 mH

- Recommended load resistance: 47k ohms

- Color: Black/Violet

- Weight: 6.5 g

- Dimensions: 17.3l x 16w x 28h

- Stylus replacement: Audio-Technica ATN440MLA

- Accessories included: Screwdriver, screws, nuts, headshell wires


Goldring G1042 este o doza f bine cotata, asemanatoarea oarecum cu AT 440MLa, dar nu am auzit-o cum suna. Oricum, e mai scumpa decat doza Audio-Technica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Goldring 1042 - specifications:


Frequency Response 20Hz-20kHz±3dB

Channel Balance 2dB @ 1kHz

Channel Separation 25dB @ 1kHz

Sensitivity 6.5mV±1.5dB, 1kHz @ 5 cm/sec

Static Compliance 24mm/N lat., 16mm/N vert

Equivalent tip mass 0.45 mg

Vertical Tracking Angle 24°

Stylus Radius Gyger S

Stylus Type Replaceable

Load Resistance 47,000 Ohm

Load Capacitance 150-200pF

Internal Inductance 570 mH

Internal Resistance 660 Ohm

Cartridge Weight 6.3g

Fixing Centre 0.5�?� (12.7mm)

Playing Weight 1.5-2.0g (1.7g nom.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pana la urma am cumparat o doza Shure V15 Type IV cu tot cu pick-up :lol:


E vorba de un superb Dual CS 750-1 cu un brat fabulos - o adevarata capodopera, iginerie si precizie nemteasca de inalt nivel. Azi doar Kuzma mai face asa ceva. Absolut fantastic. Si - cum spuneau candva cei de la Dual - precizia face diferenta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi mi-a sosit si mie doza comandata AT440Mla care si acum imi gadila urechile. Este nemaipomenita , mi-au mai aparut cateva instrumente la melodii arhicunoscute si ascultate iar soundstage-ul este nemaipomenit. Am scena in fata ochilor .

Merita fiecare banut .

Numai bine !

IMG_2815.JPG.cb3a414be2300fab39986c3441e1fc65.JPG

IMG_2817.JPG.d7dc53038a9dde8d79e119e243b2756d.JPG

IMG_2820.JPG.a601d2c5f3c41a10d175b6f99d3d7324.JPG

IMG_2822.JPG.a2a244437f6434ccd312d47631c80e2a.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.