Sari la conținut
HiFi Tech

DOZE PICK-UP


boggy63

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 326
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

asa cred si eu, demagnetizarea presupune interventia asupra unei bobine sau ansamblu de bobine care in urma functionarii au capatat magnetism propriu nespecific, a demagnetiza un magnet cu alt camp mai puternic nu stiu daca e cea mai buna idee pentru ca doza de pickup are alta constructie fata de un cap de citire desi se bazeaza tot pe fenomenul de inductie electromagnetica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut experimentul de demagnetizare pe o doza Shure M75 Type D , rezultatul fiind o sesizabila crestere a semnalului . Nu am sesizat o crestere a calitatii dozei, a nivelui de detalii, o imbunatatire a sunetului. Toata smecheria ar fi ca o firma sa puna patru sarme si patru mufe intr-o cutie lucitoare care sa faca aceasta miscare si sa emita un prospect in care sa arate cum poti transforma o doza de 50$ in una de 10000$ cu acest aparat magic de numai 99$ :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice magnet poate fi revigorat, magnetii tind sa si piarda magnetismul in timp(ani/zeci de ani de zile), unii mai putin, unii mai mult dar ei pierd. cand o doza se aude mai tare dupa demagnetizare atunci inseamna ca valoarea curentului indus in bobinele ei este mai mare asta inseamna ca magnetul dozei este mai puternic si parerea mea e ca modificand campul magnetic al magnetului dozei strici amprenta sonora a dozei respective, nu e chiar de aruncat la gunoi, oricum efectul demagnetizarii cu astfel de echipamente este foarte scurt, magnetii la fabrica se magnetizeaza cu ajutorul unor campuri mult mai mari, magnetizarea remanenta obtinuta cu acel aparat scade repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e cheia, multe din lucrurile din ziua de azi nu sant oneste nici ca pret si nici ca performante, ca sa le testezi ti ar trebui banii unei banci si tot timpul din lume drept urmare poti sa le filtrezi daca iti insusesti cateva cunostinte esentiale care tin de electrica/fizica.


exista doua cai in vinil, ai banii din lume si cumperi si testezi verzi si uscate sau cauti, citesti si cu propria experienta supravietuiesti in acest hobby catalogat ca fiind destul de scump.


deasemenea multe lucruri cum e si demagnetizatorul pot face minuni care nu tin decat 3 zile si trei nopti :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata smecheria ar fi ca o firma sa puna patru sarme si patru mufe intr-o cutie lucitoare care sa faca aceasta miscare si sa emita un prospect in care sa arate cum poti transforma o doza de 50$ in una de 10000$ cu acest aparat magic de numai 99$ :D

 

">http://m.youtube.com/watch?v=n07Pjdv7yj4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A incercat cineva invelirea dozei in lemn, ceva de genul


http://www.needledoctor.com/Grado-Sonata1-Wood-Body-Phono-Cartridge_2


Am vazut ca si Cardas practica acest procedeu, exista si o firma japoneza care produce body-uri din lemn pentru mai multe tipuri de doze, am inteles ca sunt persoane care si-au confectionat singure asa ceva. Doresc sa stiu daca merita , aduce un plus in calitatea sunetului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca mai bine nu, e facut cam pe genunchi si cit nu ma pricep eu la doze bunul simt ma face sa cred ca acul ar trebui sa calce sub anumit unghi iar acea chestie cu santul sapat cu fierastraul nu pare suficient de precisa. Probabil ca o abatere chiar si una mica va avea efecte negative asupra sunetului sau poate chiar deteriora discul. Gresesc ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acul trebuie sa stea in unghi de atac de 20 grade, intradevat unele stau diferit din fabrica, la 15 grade sau chiar perpendicular la 0 grade.

Am o doza Stanton de genul celei din linkul de mai sus, sta nefolosita si ma intrebam daca merita operatiunea...sau cheltuiala.

O sa incerc o imbracaminte dintr-un lemn moale, usor de prelucrat care va acoperii doza pe laterale, fara a afecta prinderea dozei si unghiul de atac.

Daca gresesc va rog sa imi spuneti, nu doresc sa muncesc degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acul trebuie sa stea in unghi de atac de 20 grade, intradevat unele stau diferit din fabrica, la 15 grade sau chiar perpendicular la 0 grade.

Am o doza Stanton de genul celei din linkul de mai sus, sta nefolosita si ma intrebam daca merita operatiunea...sau cheltuiala.

O sa incerc o imbracaminte dintr-un lemn moale, usor de prelucrat care va acoperii doza pe laterale, fara a afecta prinderea dozei si unghiul de atac.

Daca gresesc va rog sa imi spuneti, nu doresc sa muncesc degeaba.

 

E corect ce spui tu: până în anii '70 unghiul VT al acului era de 15 grade, după aceea s-a stabilit unghiul VT la 20 grade şi a rămas până în ziua de azi. De unghi VT de 0 grade nu am auzit.

Orice ''îmbunătăţire'' a suprafeţei dozei, fie că e vorba de geometrie, fie că e vorba de vibraţia corpului dozei trebuie făcută în aşa fel încât doza şi materialul care vine în contact cu doză să formeze un momolit. Adică materialul trebuie să fie unul rigid şi ataşat ferm la corpul dozei. Dacă tu vrei să cămăşuieşti doza cu o teacă de lemn, această teacă trebuie prelucrată cu toleranţe mici şi apoi lipită de corpul dozei cu un adeziv care după ce se intăreşte să fie rigid. Adică doza şi cu materialul adăugat să formeze şi să se comporte ca un monolit. Teoretic nu poate fi rău dacă reduci frecvenţa de rezonanţă a cutiei metalice a dozei, atâta doar că măreşti un pic masa dozei. Trebuie încercat înainte şi după, asta dacă doza nu e prea scumpă. Ideea este că doza trebuie să facă corp comun cu headshell-ul şi cu ce mai este în jurul ei.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai luat si eu inca o doza ieri, pe langa cele doua care le am de ceva vreme(pioneer pc-600 si technics u-25) si care suna foarte bine am gasit inca o doza veche la pret de seminte, ceva basic, nu scrie nimic pe ea decat 3 litere "GIK" dar am identificat o dupa portac si este o doza kenwood V-47 , acul e pe drum si apoi va intra in teste, am gasit un ac NOS in grecia la un vanzator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai luat si eu inca o doza ieri, pe langa cele doua care le am de ceva vreme(pioneer pc-600 si technics u-25)

Am şi eu o doză Technics EPC-P25 (P mount) cu adaptorul de rigoare. Chiar azi mi-a venit acul, evident nou, Cum sună doza Technics la tine având în vedere că are complianceul 12?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.