Sari la conținut
HiFi Tech

DOZE PICK-UP


boggy63

Postări Recomandate

a venit preul, foarte putina uzura, foarte greu, compact, sursa sanatoasa, manufactura de calitate, are o singura buba adica un bec ars la selector insa presimt ca asa o sa ramana, are foarte multe suruburi si miroase a scula desteapta, am facut cateva poze la interior, nu am desfacut mare lucru, totul este virgin, nu am de ce sa umblu in el, nu are nici gram de praf si potentiometrele merg ca noi, probabil nu a fost cine stie ce folosit, are mufe haurite la phono :D


carcasa e foarte ingenios si solid construita si este 95% aluminiu, totul este de calitate in acest preu, l am si pus in sistem si isi face treaba foarte bine.

bineinteles ca nu se potriveste la culoare insa nu prea imi fac probleme.

IMG_20141103_150801.thumb.jpg.4482575a45e36f439985d56b4d1e1ad2.jpg

IMG_20141103_151918.thumb.jpg.95180fe5615a6df39197043b8af1ea82.jpg

IMG_20141103_151948.thumb.jpg.2b60897b35c2a8e9c09d1a8612edecd4.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 326
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

multumesc, am gasit si schema electronica/manualul de service insa paradoxul sculelor vechi este ca schema venea cu aparatul dar nu aveai nevoie niciodata de ea, pe cand acum aparatele vin fara schema insa de cele mai multe ori e mare nevoie de acea schema. :lol:


desi pare rudimentar are "start delay" si e lucrat intr un mare fel, tipic sculelor vintage de la sfarsitul anilor 70, m am uitat pe scheme si operationalul folosit pentru RIAA este acelasi la mai multe modele (TA-F40 si altele) practic calitatea preamplificatoarelor este aceiasi, au acelasi sunet.


la o prima auditie calitatea nu difera fata de preamplificatorul din marantz, insa gain ul da, pe scurt:


" they don't make 'em like that anymore..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să-l stăpâneşti sănătos!

Păcat că preul de doză nu e pe tranzistori. Oricum îl poţi upgrade-a. La grundigul meu, la preul de doză am avut iniţial un opamp Nec C4559C şi suna de porc. I-am pus un BB OPA 2604 şi s-a făcut lumină-n sat. Apoi i-am pus şi un OPA2107, cu zgomot mai mic şi din nou saltul este spectaculos. Am să mai încerc şi un OPA 627, cu zgomot şi mai mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu oake, sculele mele suna divin, ori am eu noroc la scule, cine stie. preul sony adauga o nota buna frecventelor joase, e un lucru bine facut cum rar mai gasesti in zilele noastre, are niste operationale sony facute special pentru linia de preamplificatoare sony, daca crapa probabil ca nu se vor gasi prea usor insa eu o sa gandesc pozitiv :mrgreen:


a venit acul pentru doza kenwood V-47, un ac NOS luat de la un grec, doza suna superb ca si celelalte, are bas corect si vocile sant magice, am ascultat niste inregistrari mono remasterizate cu ea, sunet foarte echilibrat, pun poze cu doza.

DSCF2932.thumb.jpg.7982e60b291e8ace0d4518401885e382.jpg

DSCF2937.thumb.jpg.9d9604c10fd51464588df0e7876ab4fc.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, slabiciunea asta a mea pentru trancote din anii 70 cred ca o sa ma aduca la sapa de cauciuc!

Am nevoie de ajutorul dvs!

Tocmai mi-a sosit un pickup Akai AP206C (fabricat in 1979)...cu acul rupt! Ar fi trebuit de fapt sa aiba doza si acul originale, Akai APC100, dar n-a fost sa fie asa!

Din cate am citit, pickupul e ...acceptabil, construit sanatos si dupa ce-o sa-l bibilesc la modul serios sper sa ma tina multi ani! :D

Tot din citite am aflat ca ar avea bratul cam greu. Ce doza imi recomandati?

Mie imi cam fug ochii spre un Nagaoka MP110 sau Sumiko Pearl.

Sper sa nu fie tichie de margaritar..... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca bratul e din categoria mai grea atunci e bine sa mergi pe mid/low-compliance. pentru ajutor e foarte bun articolul asta:

http://www.gcaudio.com/resources/howtos/tonearmcartridge.html


o observatie pentru dozele vintage, se pare ca odata cu timpul imbatraneste si cauciucul care tine acul in teaca si uneori anii modifica compliance ul dozei, micsorandu l, la fel si curatarea acelor cu alcool care poate ataca cauciucul acela.


postul tau ar merge foarte bine asortat cu niste poze ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam fain de sfat Razvane!

Citisem cap-coada topicul asta si am vazut chestia cu imbatranirea suspensiei, plus problema cu acul...;de aia ma si hotarasem sa schimb si doza si acul.

Cei care mi l-au trimis ar fi trebuit sa demonteze headshellul si sa-l puna separat in cutie.....dar asta-i Romanica. Poze voi putea pune abia dupa 15 nov. :cry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu oake, sculele mele suna divin, ori am eu noroc la scule, cine stie. preul sony adauga o nota buna frecventelor joase, e un lucru bine facut cum rar mai gasesti in zilele noastre, are niste operationale sony facute special pentru linia de preamplificatoare sony, daca crapa probabil ca nu se vor gasi prea usor insa eu o sa gandesc pozitiv :mrgreen:

 

Nu mă surprinde lucrul ăsta. La ampul meu Philips pe partea de preamp de doză tronează un NE542N care este defapt un Dual Low Noise Preamplifier care deşi este în carcasă DIP8 nu este un operaţional. Nu se potrivesc pinii (poate greşesc dar pare a fi altceva). Vreau să-ţi spun că la ora actuală preampul de doză al philipsului sună extrem de aproape de preampul meu de doză pe lămpi pe care ascult de obicei. Chiar sună!

 

a venit acul pentru doza kenwood V-47, un ac NOS luat de la un grec, doza suna superb ca si celelalte, are bas corect si vocile sant magice, am ascultat niste inregistrari mono remasterizate cu ea, sunet foarte echilibrat, pun poze cu doza.

 

Felicitări pentru noua achiziţie!

Apropo pe ce pick-up asculţi doza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@unrazsesh

pare a fi asa ceva:

http://www.turntableneedles.com/ATN71-Type-Stylus-for-Audio-Technica-AT71L-cartridge--our-Needle-206-D6T_p_935.html


eu zic sa dai o sansa dozei originale, vei fi surprins de economia facuta si de rezultatul obtinut, deasemnea poti cauta un ac nos pe ebay dar acolo trebuie sa fii atent, trebuie sa mirosi monitorul, se mai dau tepe.


felicitari pentru achizitie, pare o tabla serioasa.


@oake

pe vechea tabla automatizata PL-L1000


integratele din preu au 7 pini in linie, nu se gasesc, dionozauri cantatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Akaiul, dupa o serie de teste (cu un alt headshell si alta doza) a luat drumul inapoi spre vanzator: turatia de 45 era absolut haotica iar liftul era "out of service", pur si simplu acul pica in cadere libera pe disc. Asta e....n-am avut parte de el :(

Si uite-asa am mai luat un bobarnac!....poate ma invat minte sa mai iau si pe probatelea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Eu am avut doze Ortofon de mai multe calitati, MM, doze bune, un high MC Denon DL-110, si Audio Technica AT-150 MLX. La aceasta m-am oprit, o consider cu adevarat exceptionala. Am auzit doze si mai scumpe, pana in 1000 €, nu am simtit ca ar merita diferenta. Apasarea minima pe disc a acestei doze a fost un criteriu de alegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ar fi fost interesanta o discutie despre adaptarea dozei la etajul de intrare in preamplificator in functie de capacitatea cablului de interconectare si de caracteristicile electrice ale dozei. Pe vremea HiFi era un lucru comun ca pre-urile cu pretentii sa aiba posibilitatea de a selecta capacitatea de intrare pentru liniarizarea raspunsului. Dar cum traim in epoca "conteaza ce aude urechea, sa fie ea fericita", vad ca acest obicei a disparut.

Mare pacat ca nu s-a mai atins nimeni de propunerea asta. M-ar fi interesat si pe mine cum alegem doza MM in functie de parametrul "load capacitance" care e de obicei de ordinul sutelor de pF si capacitatea interconecturilor , incluzand astfel si pe cele din brat.

Era un subiect interesant si poate ca ar fi interesat pe multi dintre noi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule, stai putin. Nu doza o alegi in functie de cabluri si preamp ci in functie de doza aleasa poti ca prin masuratori si putin calcul sa deduci capacitatea de corectie care trebuie adaugata pe intrarea preampului pentru a liniariza raspusul in frecventa. Problema este ca nu intotdeauna un raspuns corect (adica liniar) va fi pe placul aud... clientului. :D In general lumea isi regleaza dupa ureche tot ce tine de pickupuri, ca sa ii placa lui sunetul, ca el asculta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica sa inteleg ca tot shpilu' e sa "bajbaim" intrarea preampului de doza? :lol:

Eu as fi vrut doar sa stiu care e diferenta audibila intre o doza cu 200 de pico, una cu 400 si o alta cu 600pF?

Intr-adevar multi producatori nu dau parametrul "load capacitance"...

Probabil raspunsul ar fi sa incercam mai multe doze si alegem ce ne place fara sa ne batem capu'! :D

Sau la pickupurile care au mufe RCA mama sa ne jucam cu diverse interconecturi (ca si astea au o capacitanta diferita)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(banuiesc ca...) Load capacitance nu se refera la capacitatea intrinseca a dozei ci la capacitatea cablurilor + etajul de intrare a.i. sa obtii un raspuns liniar.


Care sunt diferentele audibile, eu nu pot sa-ti spun. Dar daca vrei o simulare (facuta in graba), uite o doza (doza mea proprie si personala) pusa pe trei capacitati de intrare. Care crezi ca va suna mai placut urechii (va avea mai multe detalii, sunet cristalin, microdetalii, etc...)? :D

5acfb1c3cc75e_MMcartridge.gif.7a803995769deb9d1ed95dd500c8e39a.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ca să revenim la obiectul discuţiei eu acuma ascult pe pick-up-ul meu de bază o doză Shure M91 cu ac nou şi sună superb. Mai am un shure M71MB cu ac original. Nu am pus-o încă. Ştie cineva cum sună acest Shure?

 

oake, ce pickup foloseşti? ai încercat vreodată Shure V15 type III?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca să revenim la obiectul discuţiei eu acuma ascult pe pick-up-ul meu de bază o doză Shure M91 cu ac nou şi sună superb. Mai am un shure M71MB cu ac original. Nu am pus-o încă. Ştie cineva cum sună acest Shure?

 

oake' date=' ce pickup foloseşti? ai încercat vreodată Shure V15 type III?[/quote']

 

Acuma folosesc un Pick-up Lenco 75 la care am montat un şasiu de 25Kg dintr-un fel de polimer făcut de Cristi shugar. La acest şasiu am două braţe: unul cel original dar modificat la greu şi altul Rega RB300 cu o doză Excel. Primul braţ este cel al Lencoului . Pe el ascult normal. Mai am încă trei pick-up-uri, dintre care un Dual CV701 la care i-am ras partea automatică a braţului şi i-am schimbat headshelul ăla de plastic. Aici s-ar potrivi doza Shure V15 typeIII (ca şi compliance) pe care o am deja cu trei ace: două noi şi unul original.Nu vreau să găsesc o soluţie,dar vreau să văd cum sună M71-ul înainte de a o proba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Sal'tare si bine v-am gasit!


Ascult preponderent vinil si in prezent am o doza Benz Micro Ace MC. Suna bine, dar are un dezechilibru intre canale de 1.2dB, inadmisibil zic eu. Sunt sigur ca e de la doza, am masurat totul cu vinil de test, vta-ul, azimut-ul , greutatea si antiskate-ul sunt reglate perfect, am schimbat si canalele intre ele din papucii de la doza ca sa elimin din ecuatie lantul cabluri-preamp-amp-boxe si concluzia a ramas, doza e cu probleme. As vrea sa o schimb si acum am o intrebare: sa incerc un MI , ca de ex Grado Reference Sonata 1? Ma incanta diafonia marita a acestei doze fata de Benz-ul actual precum si semnalul mai mare la iesire ceea ce-mi permite utilizarea preului cu un raport SN mai bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

De voie,de nevoie,de placerea ascultarii unor viniluri ,vreu sa va intreb ,ceva detalii despre unele pickupuri (am scris corect? :? )si doze MM

Momentan am in dotare urmatoarele" table":

Lenco L133 ,doza Unitra MF104

Philips F7213,doza Unitra MF104


In scurt timp o sa achizitionez :

CEC BD2000

Garrard Zero 100S ,cu doza Pickering XV15 1200E

Yamaha YP D6


Doze

Shure 97xe,primita acum citeva ore.

AudioTechnica AT11

AudioTechnicz AT13EAV

Sumiko black pearl

Ortofon 2M78 Verso

Goldring 2100

Nagaoka MP200


Ma intereseaza pareri ,experientele proprii ,cu aceste echipamente.

Multumesc anticipat.



Uitasem,sunt cel mai profan dintre profanii in vinil,imi place cum se aude muzica pe vinil,pina acum am fugit ca dracu de pick-up,am avut demult tentative de a ma dota si cu pick-up,am renuntat...complicat cu ace,doze,pirr,poc,etc,mai fac o incercare.

 

Sincer să fiu nu prea mă încântă pick-up-urile tale. Poate Yamaha IP D6. Nu că ar fi ceva deosebit dar poate arată mai bine. Dozele AT11 şi AT13 sună bine (AT13 o am şi eu)...nu ştiu Nagaoca MP200, s-ar putea să sune bine. Dacă doza ta AT13 e EA pe un braţ relativ uşor sună chiar bine. De restul nu mă pronunţ. Poţi lua pick-up-uri mai bune la acelaşi preţ...ca să nu mai vorbesc de pick-up-urile idler care la un preţ modic sau aşa ceva şi cu o plintă făcută grea sună de înţepeneşti. În clipa cănd pui un vinil pe pick-up, un vinil bun...tre să sune altceva (decât CD-ul)...altă carne, altă grăsime, alt corp, altceva. Dacă nu ai obţinut acest lucru mai ai de lucrat. Am încercat DUAL 701 cu motorul lui mare la care i-am ras funcţia automatică şi i-am schimbat suportul headshell-ului...acuma chiar sună.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În general nu e bine să descri sunetul agreat de tine pentru că poţi fi luat la mişto...şi pe bună dreptate. Nu numai că nu auzim lafel dar avem şi gusturi, preferinţe sonore diferite. Unii zic :sunetul natural(adică cel pe care îl auzim în natură) ar fi sunetul bun lucru cu care înclin să fiu de acord...dar putem oare să îl reproducem cu adevărat la conservă? Nici pomeneală doar ne apropiem mai mult sau mai puţin de el şi de aici încep toate discuţiile: că nu şti audiofilie şi mai ai de învăţat, că ai urechi de tablă, etc... Nu ştiu cum se întâmplă dar cînd mă duc la Arhene ştiu şi audiofilie, am şi urechile care trebuiesc la mine şi totul decurge normal în spaţiul emoţiei sonore.

Cred, calitatea sunetului deţinut e dată de emoţia pe care ţi-o poate transmite şi de pofta de a asculta la nesfârşit (mă rog în limite rezonabile). Dacă se întâmplă acest lucru atunci eşti unde trebuie cu sculele.

 

Maestre Oake, sunetul autentic nu e neaparat carnos, gras, rozaliu sau unsuros, ori uscat - straveziu..Ar trebui sa fie "de acolo" . Este cel ce este! :) Pentru asta nu este e ajuns sa ai o doza de 1000 euro care e agatata pe o tabla de 4000 euro, acesta suspendat pe un amplificator la 6000 de eu umplut pana la refuz cu 15 tuburi si tubusoare.. Este nevoie de mult mai mult. S-ar putea sa ne vindem si o casa , dar si atunci o sa fim indragostiti de Fata Morgana.. :think:

 

Retrag epitetele, oricum nu-mi stă în obicei să descriu sunetul (chiar nu mă pricep- asta aveam în cap atunci). Decât să ne vindem casa nu mai bine mergem la concert- e muuuult mai ieftin. Oricum emoţia, mai apoi trăirea date de Mateus Pasion la Athene acu ceva ani nu o pot reproduce nici cu mama sistemului chiar dacă vând ateneul ca să îl cumpăr. Este ca şi cum ai compara o fotografie făcută clasic de un artist în domeniu (am fos la expoziţii de gen) cu una făcută digital.

 

Pina la urma ,de asta exista j'de mii de scule,sa se nimereasca cu gustul fiecaruia.Sunt mai incapatinat ca un catir,nu prea ma intereseaza parerile sau ce aud altii,ma bazez doar pe urechea mea,sunt greu de convins .

 

Total de acord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.