Sari la conținut
HiFi Tech

DOZE PICK-UP


boggy63

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 326
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pilgrim, initial am ales preul phono Creek OBH-15 tinand cont de recomandari si review-uri. L-am ascultat apoi si mi s-a parut un preu corect, fiind practic cel mai ieftin preu care nu are lipsuri majore sau coloratii suparatoare. Este peste cele de la Cambridge Audio (generatia 640P) dar evident, nu se compara cu preurile mult mai scumpe. Sunt si eu curios cum suna comparativ cu noua versiune (OBH-15 MKII), despre care am auzit iar lucruri bune. Ca sfat, pt cresterea performantelor, recomand inlocuirea surselor de alimentare de tip wall-wart ale acestor preuri, cu unele liniare, bine filtrate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi fost interesanta o discutie despre adaptarea dozei la etajul de intrare in preamplificator in functie de capacitatea cablului de interconectare si de caracteristicile electrice ale dozei. Pe vremea HiFi era un lucru comun ca pre-urile cu pretentii sa aiba posibilitatea de a selecta capacitatea de intrare pentru liniarizarea raspunsului. Dar cum traim in epoca "conteaza ce aude urechea, sa fie ea fericita", vad ca acest obicei a disparut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Nu am citit toate postările, rog scuze, dar subiectul mă interesează.

De curând am pus o doză cu compliance 25 pe un braţ mediu sus cam 22 gr şi potrivirea a fost perfectă. Braţul a fost dat de la mama lui cu o doză cu compliance 15. Acul dozei mele era nos şi totuşi se potriveşte într-un mare fel. În mod normal ar fi trebuit să aud un sunet mai fleşcăit, mai lipsit de viaţă şi totuşi sună vână de vână şi totul e pus acolo unde trebuie. Vorbim de un Pioneer PL 550 la care am montat o doză Ortofon F15 mkII cu ac nos. Am mai încercat o doză Shure M75 TypD cu ac nos şi lafel sună impecabil deşi doza e dată cu un compliance de 20 (oricum ceva mai mic).

În mod normal ar tebui să ''ieziste o esplicaţie''

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tot cautat un studiu / articol referitor la efectele trecerii timpului in cazul suspensiei pe care se sprijina acul. Nema, n-am gasit nimic. :( Nu stiu cum e la altii (doze mai pricopsite) dar in cazul meu (doza MM JVC model Z1) acul se sprijina pe o minuscula sfera de cauciuc (siliconic sper eu...). Sunt curios daca odata cu trecerea timpului ii scade complianta, mai ales daca pickup-ul a zacut nefolosit o perioada. Probabil ca o mica perioada de burn-in ar aduce din nou doza in parametri, presupunand ca acestia s-au modificat. Ma arde deoarece am fost om prevazator si mai am doua ace sigilate, originale, cumparate mult inainte de '90 si tinute in sertar. :)

 

Din experimentările mele cred că dozele îşi modifică complianceul într-un număr suficient de ani. Inelul de cauciuc siliconic sau natural sau whatever se ştie că îşi măreşte rigiditatea odată cu trecerea anilor. De ex cauciucul industrial după un număr suficient de ani se transformă în ebonită, care nu este chiar elastică. Observ la ureche că doze vintage (30 ani) cu compliance mare dau bine pe braţe medii spre grele acu. Dacă doza e vintage dar acul e o invenţie nouă şi ieftină de pe eBay atunci se păstrează proporţiile iniţiale. Treaba cu ''burn-ul'' e valabilă la doze, mai ales la cele stătute precum fata mare. inelul elastic din jurul tijei acului nu cred că poate fi considerat a răspunde la aşa ceva deoarece se modifică, odată cu trecerea timpului, structura internă a substanţei din care e făcut.

Apropo cum sună doza Z1 deoarece am doza Z4 care e copilul nefericit al dozelor Z1,2 şi 3 şi care nu sună chiar rău.

Ai cumva Z1 cu ac Shibata...? oricum pleci de la compliaceul 10 puţin în jos dacă trebuie, în funcţie de braţ. Dacă chiar trebuie mai lestezi un pic headshell-ul pînă ajungi peste 8Hz frecveţa de rezonanţă. Ar mai fi o soluţie mai deşteaptă şi anume să desfaci braţul şi să îl îmbraci cu un varniş termocontractil sau două...depinde căt trebuie. Am aplicat soluţia asta la braţul unui Lenco GL75 şi a dat mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cum putem constata ca materialul de sustinere a acului s-a rigidizat ?


Prin efectele pe care le generează acest fenoman...asta în cazul în care am dreptate. Astfel o doză cu compliance mediu sau mare pusă pe un braţ mediu high (din formulă ne va da 6-7 Hz frecvenţa de rezonanţă) va suna energic, viu, echilibrat ( e posibil şi logic ca aceasta să aibe legătură şi cu volumul distorsiunilor şi pârâiturilor de pe vinil) în loc să sune leşinat.

În orice caz dacă binomul braţ doză dă sub 8 Hz frecvenţă de rezonanţă, dar sună ce trebuie, înceamnă ca toată teoria complianceului este eronată sau aleatorie ori un parametru din ecuaţie şi-a modificat valoarea.

Din păcate masa (efectivă adică plus doză şi sistem de prindere şi dacă e cazul sistem de lestar) a braţului nu o prea cunoaştem decât în cazul fericit în care o dă constructorul sau o găsim pe tabelele de braţe de pe Vinilengine (dar asta doar la sculele mai importante şi nu la toate), nu o putem măsura decât la braţele unipivot care sunt mai rare (scumpe). Ideea este că dacă avem o doză vintage cu ac nos care pe alte scule sună bine iar pe una dintre ele sună mai fără viaţă putem încerca să lestăm headshell-ul chiar până la10-15 grame (în mai multe etape din 2 în 2 gr) şi să vedem dacă se întâmplă ceva.

Sper să nu înţeleagă cineva că o să apăsăm cu până la 10-15 gr pe ac :lol:

Cazul celălalt în care binomul braţ doză depăşeşte 12-15Hz frecvenţă de rezonanţă este aproape imposibil (şi atuncea as trebui să mai tăiem din braţ sau să aruncăm doza ;))

Eu m-am întâlnit cu prima situaţie şi am încercat să îmi explic fenomenul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.theanalogdept.com/cartridge___arm_matching.htm


http://www.gcaudio.com/resources/howtos/tonearmcartridge.html


Documentatie e destula, teorie lafel. Important e sa iasa in practica, chiar daca in teorie nu da perfect.


Mai sunt multi factori care determina rezultate mai mult sau mai putin bune. Geometria, VTF, etc. Conform unor curente e de preferat sa dam un vtf mai mare, maximul recomandat de producator sau chiar putin peste. Paradoxal, si vinilurile si acul vor fi mai protejate in timp. De ce?! Pentru ca avem sanse mai mari ca acul sa intre constant pina in fundul santului/ rilei si astfel nu apare o uzura neuniforma pe unul din pereti sau pe o parte a acului. Mai mult chiar, importanta reglarii perfecte a antiskating-ului se diminueaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pilgrim, initial am ales preul phono Creek OBH-15 tinand cont de recomandari si review-uri. L-am ascultat apoi si mi s-a parut un preu corect, fiind practic cel mai ieftin preu care nu are lipsuri majore sau coloratii suparatoare. Este peste cele de la Cambridge Audio (generatia 640P) dar evident, nu se compara cu preurile mult mai scumpe. Sunt si eu curios cum suna comparativ cu noua versiune (OBH-15 MKII), despre care am auzit iar lucruri bune. Ca sfat, pt cresterea performantelor, recomand inlocuirea surselor de alimentare de tip wall-wart ale acestor preuri, cu unele liniare, bine filtrate.

 

OBH 15MkII e MUUUUULT peste OBH 15 sau 15 SE. In plus e si mult mai versatil, are pe fundul carcasei toate reglajele din niste "switch"-uri avind posibilitatea sa fie reglat in orice fel, atit pentru MM cit si pentru MC.


Are o multitudine de valori pentru load-ul capacitiv ( pt MM ) , lafel si pentru cel capacitiv ( pentru MC ), posibilitatea de ajustare a gain-ului de la 40dB pina la 80 !!!! db. Sunetul e overkill, si datorita posibilitatii de a fi reglat cu acuratete extrema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi fost interesanta o discutie despre adaptarea dozei la etajul de intrare in preamplificator in functie de capacitatea cablului de interconectare si de caracteristicile electrice ale dozei. Pe vremea HiFi era un lucru comun ca pre-urile cu pretentii sa aiba posibilitatea de a selecta capacitatea de intrare pentru liniarizarea raspunsului. Dar cum traim in epoca "conteaza ce aude urechea, sa fie ea fericita", vad ca acest obicei a disparut.

 

Shibata,

tocmai ce am scris mai sus. Putine pre-uri de doza sunt care sa nu iti dea posibilitatea de a regla mai toti parametrii ( load rezistiv pt MC, load capacitiv pt MM, gain ) . Eu nici nu prea le iau in seama pe cele care nu iti ofera aceste posibilitati, daca vrei sa foloseti doze de calitate le penalizezi cu niste setari incorecte. De exemplu eu pentru DYNAVECTOR folosesc load-ul 470-1k ohm. Mai folosesc step-up transformers iar atunci load-ul cpacitiv trebuie sa fie cit de mic.

Sa nu mai vorbim de gain, care daca nu e corespunzator , sunetul poate fi fie lesinat fie distorsionat; iar doza, biata de ea, nu are nici o vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt multi factori care determina rezultate mai mult sau mai putin bune. Geometria, VTF, etc. Conform unor curente e de preferat sa dam un vtf mai mare, maximul recomandat de producator sau chiar putin peste. Paradoxal, si vinilurile si acul vor fi mai protejate in timp. De ce?! Pentru ca avem sanse mai mari ca acul sa intre constant pina in fundul santului/ rilei si astfel nu apare o uzura neuniforma pe unul din pereti sau pe o parte a acului. Mai mult chiar, importanta reglarii perfecte a antiskating-ului se diminueaza.

 

Total de acord cu tine. Am viniluri din '84 şi tot timpul am avut pick-up în casă, de obicei 2-3. Tot timpul le-am reglat VTF-ul la maxim pentru ca suna mai bine la urechile mele şi era tracking-ul mai bun. Văd că şi colegul Kostas a încercat această soluţie cu, evident, rezultate bune. Am viniluri de acu 30-35 de ani pe care dealungul timpului le-am tot ascultat şi nu văd multe pârâituri în plus. Treaba cu ''mai uşor'' uzează vinilul mai puţin e o gogoriţă. Totul e dacă acul calcă discul corect. Intervenţia ta este foarte binevenită deoarece îmi confirmă o bănuială de-a mea care s-a perpetuat dealungul anilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shibata,

tocmai ce am scris mai sus. Putine pre-uri de doza sunt care sa nu iti dea posibilitatea de a regla mai toti parametrii ( load rezistiv pt MC, load capacitiv pt MM, gain ) . Eu nici nu prea le iau in seama pe cele care nu iti ofera aceste posibilitati, daca vrei sa foloseti doze de calitate le penalizezi cu niste setari incorecte. De exemplu eu pentru DYNAVECTOR folosesc load-ul 470-1k ohm. Mai folosesc step-up transformers iar atunci load-ul cpacitiv trebuie sa fie cit de mic.

Sa nu mai vorbim de gain, care daca nu e corespunzator , sunetul poate fi fie lesinat fie distorsionat; iar doza, biata de ea, nu are nici o vina.

 

Eu, de exemplu folosesc un preu de doză EAR 834P, conceput de Paravicini. Nu are nici un fel de reglaj dar sună excelent şi MM şi MC. E pe lămpi ECC 83 şi are gain. Pot să-i schimb lămpile cu nos-uri dar nu l-am desfăcut încă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dozele au magneti destul de puternici, nu stiu cat de mult se pot magnetiza/demagnetiza, cert e ca nu e bine sa le lasi langa magneti foarte puternici gen difuzor , demagnizarea prin campul creeat de curentul propriu nu stiu daca e eficienta in cazul unei doze magnetizate sau care nu mai are magnetizare, ar mai fi o treaba ca la o doza stereo ce ruleaza, semnalele se anuleaza daca le aduni, oricum cu metoda aia nu se strica nimic, eu unul nu ma bag cu alte campuri magnetice la doza pentru ca mi e cam frica sa nu o stric.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.