Sari la conținut
HiFi Tech

DOZE PICK-UP


boggy63

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 326
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@oake


doza este foarte calma, fara inalte stridente, insa semnalul oferit este mai mic decat la doza pioneer, e o doza foarte echilibrata ca si sunet cu magneti speciali, old school, eu am ac nos la ea.

 

Scuze, m-a luat apa...doza mea technics este EPC-P 24, cea la care mi-a venit acul, nou evident. A ta probabil este cu ac eliptic (ăla vechi). O am şi pe sora ei ceva mai deşteaptă EPC-P30 cu adaptor dar fără ac încă. Bănui că sunetul e cam pe acolo, fiind ambele ''old school''. Ele au în general 2,5mV deci sună mai încet aşa că trebuie un preamp de doză mai tăcut pentru ele.

Întrebarea mea este dacă sună cald, cu ceva grăsime şi cu tot restul ce înseamnă un sunet acceptabil la stilul ''old school''?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bas frumos, voce clara, inalte cat trebuie, o doza de tot respectul, cu precizarea ca output ul e cam mic si se simte daca nu ai preu calumea.


mai am o doza T4P MC , Kenwood N-57(fara ac) al carei ac costa foarte mult, investeam in ea dar nu am preu MC, o sa upgradez la un amplificator cu MC dar imi place foarte mult actualul amplificator, are absolut tot ce mi doresc inafara de MC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in curand o sa apara si un preu vintage de vreo 40 de anisori marca sony dintr o serie foarte bine cotata la vremea ei, care are si mc si mm si voi putea testa si doza MC de care vorbeam mai sus kenwood v57 (AT312EP), ma intereseaza aceasta doza din cauza tracking ului la 1gram.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este preul de aici

http://www.thevintageknob.org/sony-Falcon.html


ma intereseaza doza mc pentru ca are o separatie mai buna si teoretic din cifre totul arata mai bine, voi fi foarte obiectiv la review, la uzura nu ma gandesc prea mult, vreau sa vad daca suna mai bine in adevaratul sens al cuvantului, voi folosi un ac nos nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e un preu integrat nu e cine stie ce, oricum cred ca e mai ok decat preul ce il am acum in marantz, insa e cadou, o sa i fac o mica revizie desi nu cred ca este cazul si o sa apara si poze :mrgreen:


urmatorul pas ar fi sa investesc intr o statie de energie sa ascult direct din DC, asta ca sa nu mai tipe diversi guru ca nu am cablul bun de la priza, ca nu am filtraju' bun sau mai stiu eu ce gogorita iar pulse protectoru o sa l pun pe rack sa atenueze vibratia astrelor :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

despre pick-up iti pot spune eu ca nu suna deloc rau. E pick-up-ul meu de teste, am chiar si doza originala MC, care a facut ceva valva la vremea ei. Pre-ul de asemenea, nu este rau, chiar are un preu phono reusit.

Atentie insa: seria Falcon s-a produs in doua variante - varianta medium-level si varianta high-end, care are in plus la indicativ litera B, de la "bronze", culoarea de body. Au fost produse pe argintiu si bronze. Eu am reusit sa-mi procur varianta bronze... :twisted:

Sunt diferente majore la calitatea componentelor intre cele doua serii (ca si de pret, of course).

Si ca picanterie, a fost serie aniversara pentru aeronava Falcon, de unde si denumirea... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va tin la curent cu vechitura, o sa mai trebuiasca un headshell si un adaptor p-mount pentru doza MC si cred ca pun punct capitolului doze, am deja 4 doze, imi ajung.

intre timp sa vina si acul pentru kenwoodul MM, pe asta as vrea sa o folosesc la discuri nasoale, capatate de pe unde s a putut.


mc ul ramane singura doza in care o sa investesc ceva bani si care sper sa merite, acele sant mult mai scumpe decat la celelalte doze, de inteles oarecum, difera foarte mult constructia si este mai elaborata.


@oake, ia zi de doza ta technics u25 cum ti se pare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@oake, ia zi de doza ta technics u25 cum ti se pare.

 

A mea este P24 şi o am şi pe sora ei P30 care are caracteristicile identice cu a ta U25 (diferenţa ar fi la compliance12 a mea faţă de 10 a ta). Încă nu am montat-o. A fost sâmbăta morţilor şi am un deces ceva mai recent în familie. Oricum azi-mâine o montez pe Pioneer, evident, şi te ţin la curent. Dacă vrei adaptor pentru doză P-mount uite aici: http://www.ebay.co.uk/itm/Ortofon-T4P-cartridge-adaptor-/171368200797?ssPageName=ADME:L:OU:US:3160

Eu am luat unul de la băiatul ăsta şi mi-a venit cam în 4-5 zile.

 

mc ul ramane singura doza in care o sa investesc ceva bani si care sper sa merite, acele sant mult mai scumpe decat la celelalte doze

 

Poate greşesc dar din ce ştiu la dozele MC nu se poate schimba acul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la asta se schimba, e o constructie speciala

http://www.ebay.de/itm/ORIGINAL-Audio-Technica-ATN312P-Nadel-ATN-AT-312-P-/350465419608


si nu stiu de ce am sentimentul ca doza asta este un lucru foarte bun, o sa am si bucuria de a o auzi de noua, punandu i ac nou, ascultand o doza uzata nu stii niciodata daca ceea ce auzi e ceea ce trebuie sa fie, nu mai vorbesc de acele no name, la doza asta nu exista fake uri sau ace ieftine ceea ce ma bucura pe o parte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.