Sari la conținut
HiFi Tech

DOZE PICK-UP


boggy63

Postări Recomandate

Nu mai conteaza ce a fost. Iata si pozele cu sistemul audiofil de renovare.

 

Nu vad masa comuna despre care discutai, nici amplificatorul, pozele nu sint la rezolutie ok...


Incearca www.postimage.org si pui aici forum code 1; nu da resize.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 326
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Posesor de Shure V15 III am schimbat acul original cu JICO VN35HE de aici http://www.jico-stylus.com/product_info.php?cPath=18&products_id=1046 . Rezultatul a fost "se" merita din plin...Sunet mai liniar, mai definit, mai clar. Acul original exacerba pe undeva capetele benzii audio. Ma indoiesc ca voi mai cumpara vreun ac de calitate mai slaba decat acesta. Mai degraba, daca va fi necesar, ma voi duce pe http://www.lpgear.com/product/OROM30S.html sau http://www.lpgear.com/product/ATC0150MLX.html , adica http://www.soundstudio.ro/doza-audio-technica-at-150-mlx.html . Fiind vorba de un Dual 721, trebuie sa ii acord respect, sa nu il umilesc cu doza de 200 lei. Am avut la un moment dat si Shure M97XE http://www.amazon.com/Shure-M97xE-High-Performance-Magnetic-Cartridge/dp/B00006I5SB , nu suna rau, la acei bani nu poti lua ceva mai bun. Dupa ce asculti doze mai bune, nu vei mai cobora stacheta. Si nu din orgoliu, ci pur si simplu, nu te mai delecteaza la fel muzica. Eu zic ca in momentul cam vreti sa cumparati o doza, sa va ganditi de 3 ori, sa adunati bani si sa luati ceva de calitate, sa nu tatonati prin achizitii repetate. cei care au ocazia sa asculte diverse doze la cunoscuti, aia e mina de aur!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oake - dura o vesnicie sa comand un cantar din China, pe OLX sunt multi ofertanti de la 25-35 lei, am sunat si in drum spre casa l-am luat, simplu. In urma verificarii, pot spune ca masoara f bine, este suficient o toleranta pana in 0,1 grame.

 

Ai dreptate numai că te mai chinuieşti un pic.

 

Intr-adevar, acest model de pickup vintage este dpmdv un fel de WV al pickup-urilor, cu avantajul ca se poate imbunatati in diverse moduri. Am cautat diverse opinii, insa as spune ca sunt impartite, unuii spun ca bratul trebuie schimbat, altii ca bratul este f bun, insa trebuie reglat fara a tine cont de manual 100%. Ce pot spune despre compliance-ul dozelor pe acest brat, am calculat, si trebuiesc doze cu un compliance mic, sub 15, insa nu sunt din cele mai comune. Astfel, mai bine mergi pe o doza cu un compliance mediu si faci ceva cu bratul, in sensul scaderii greutatii (studiez aceasta tema, acest brat avand 16,5 grame, cam mult).

 

Să nu te îndoieşti nici un pic...acest picl-up e foarte reuşit, numai că trebuie să-l duci acolo. Deci ăsta e braţul mediu nu cel uşor al lor ( al meu are 12,5g deci e mai prietenos).

Dacă tot eşti în faza de studiu poţi începe cu headshel-ul. Mai întâi cîntăreşte-l (ai cu ce) căci face parte din masa inerţială a braţului. Nu ştiu prinderea de braţ cât e de exactă...mă refer la microvibraţii. Nici nu-ţi poţi imagina cât poate porcăi un sunet headshelul dacă nu e ce trebuie. La Lenco al meu aveam tot un headshel cu prindere similară şi care era o porcărie ( şi mai avea şi 8 grame). L-am aruncat cât colo şi am făcut următoarea invenţie: i-am tăiat piuliţa de prindere şi am aruncat-o, mai apoi i-am făcut un rewire cu Cardas, am înfipt în braţ un diblu din lemn ( d-ăla de se foloseşte la mobilă) adus la cota de intrare în ţeava braţului dar să intre greu. Pe mijlocul diblului i-am tăiat un şanţ în ax longitudinal până la jumate diametru ( mai întâi cu un bomfaier de metal şi apoi am finisat laturile şanţului cu o pilă de unghii) iar la celălalt capăt al diblului (adus în cotă) am înfipt un headshel din carbon de 2,5 g şi să vezi minunea. Nu îl pot deosebi de celălalt braţ montat pe acelaşi şasiu, un Rega B300 rewired tot cu cardas.Înainte era sunetul amestecat...nu-mi spunea nimic. Mare atenţie la distanţa vîrf ac şi axa de rotaţie a braţului ( dacă e în limita de reglare a overhanging-ului. În felul ăsta scazi masa inerţială a braţului (deci devine mai vioi) şi te poţi arunca la doze cu compliance mai mare. Headshel-ul m-a costat cam 35 de euroi şi l-am luat de la un neamţ de pe ebay. Te sfătuiesc să montezi diblul cu fanta în sus ca sârmele să nu atingă vinilul. Eu l-am montat invers şi am avut ceva probleme dar mi-e lene să îi schimb poziţia.Mai e ceva: în felul ăsta mai scapi de o cuplă. Eu am scăpat şi de a doua şi am lipit cardasul direct la mufele de ieşire. Poţi să mai faci şi o altă măgărie şi să lipeşti cablul direct de cardasuri şi scapi şi de a doua cuplă asta dacă ai încredere în cablu. Eu am vrut să mă mai joc cu cablurile. Totul e făcut ieftin dar sună.

Dacă vrei să mergi pe headshel-ul original vezi că există doze Technics vechi şi foarte bune cu compliance 12. Atât că cele ieftine sunt Pmount şi trebuie să le găseşti adaptorul de rigoare ( se găsesc).


Dacă crezi că scapi aşa uşor te înşeli. Mai e braţul. Din ce văd sistemul tău e similar cu al meu adică 3 rulmenţi axiali ( unul jos şi doi laterali) iar sus e un bănuţ de alamă care se înşuribează care are prevăzut pe mijloc un pin ascuţit care calcă în jos pe o mică calotă sferică ( în felul ăstra se face strângerea) , Aici am mai făcut o ''măgărie''. Am luat o bară de teflon şi am filetat-o: la un capăt, pe mijloc i-am fădut o mică adâncitură sferică (sau aproximativ) iar la celălalt capăt am tăiat-o puţin cît să încapă şurubelniţa. Între cele două sisteme am pus o biluţă ceramică de 3 mm. Evident că ceilalţi trei rulmenţi şi cu pinii tespectivi care calcă în ei trebuiesc curăţaţi bine ( eu am folosit izopropilic), suflaţi bine şi mai apoi unşi cu ulei fin de ceas ( se găseşte pe ebay).


Mai e ceva lafel de important: VTA-ul. În principiu braţul tebuie să fie paralel cu vinilul în timp ce cântă. Asta se verifică cu o nivelă mică 3-5 mm diametru pe care o pui pe headshel în timpul funcţionării sculei. Evident scula trebuie să fie în poziţie perfect orizontală ( deci o altă nivelă, de data asta lungă).

Dacă mergi pe sistemul meu poţi regla şi azimulul ( tot foarte important). Headshel-ul meu se poate roti în jurul axei transversale fiind prins într-un fel de colier ( corp comun) cu şurub de strângere.


Mai trebuie verificată şi cureaua, eventual luată una nouă. Iar ca suspensie între carcasă si suport se pot folosi şi nişte picioruşe din pâslă, d-aia groasă (măcar 2-3 cm). Pâsla dă bine la sunet dacă e groasă...treaba cu picioruşe magnetice e mai complicată şi mai scumpă.


Vezi că braţul tău are un antiskating magnetic. Vezi dacă mai e calibrat..asta se face cu un vinil de probă ca să şti cum îl reglezi şi numai după ce braţul se mişcă absolut liber.


Sper că nu te-am solicitat prea mult cu expunerea mea destul de lungă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posesor de Shure V15 III am schimbat acul original cu JICO VN35HE de aici http://www.jico-stylus.com/product_info.php?cPath=18&products_id=1046 . Rezultatul a fost "se" merita din plin...Sunet mai liniar, mai definit, mai clar. Acul original exacerba pe undeva capetele benzii audio. Ma indoiesc ca voi mai cumpara vreun ac de calitate mai slaba decat acesta. Mai degraba, daca va fi necesar, ma voi duce pe http://www.lpgear.com/product/OROM30S.html sau http://www.lpgear.com/product/ATC0150MLX.html , adica http://www.soundstudio.ro/doza-audio-technica-at-150-mlx.html . Fiind vorba de un Dual 721, trebuie sa ii acord respect, sa nu il umilesc cu doza de 200 lei. Am avut la un moment dat si Shure M97XE http://www.amazon.com/Shure-M97xE-High-Performance-Magnetic-Cartridge/dp/B00006I5SB , nu suna rau, la acei bani nu poti lua ceva mai bun. Dupa ce asculti doze mai bune, nu vei mai cobora stacheta. Si nu din orgoliu, ci pur si simplu, nu te mai delecteaza la fel muzica. Eu zic ca in momentul cam vreti sa cumparati o doza, sa va ganditi de 3 ori, sa adunati bani si sa luati ceva de calitate, sa nu tatonati prin achizitii repetate. cei care au ocazia sa asculte diverse doze la cunoscuti, aia e mina de aur!

 

Îmi pare bine să mai întâlnesc un ascultător de V15 III . Doza sună foarte bine. Am ascultat-o cu ac original şi cu ac nou dar bun (între acele noi şi ieftine). Sunetul îmi place extrem de mult (mai ales cu acul origilal)...totuşi basul e foarte puţin diminuat. La acul tău performant simţi acelaşi lucru?

Chiar nu mai ţin bine minte dar parcă am mai vorbit puţin despre această doză.

Mă gândeam să încerc şi un V15 IV care are basul acolo dar parcă nu are frumuseţea sunetului lui V 15III, din ce am citit pe afară.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost furat initial de sunetul acului original. Pe langa capete ridica si mediile chiar in zona mai sensibila a urechii. Pare mai viu sunetul. Dupa inlocuirea acului cu JICO, sunetul, precum am zis, se echilibreaza, insa ai nevoie de putin timp sa te obisnuiesti cu noul sunet. Stii, le tot schimbam acele intre ele si faceam inregistarri 24/96 sa aud diferentele. Pana la urma m-am oprit la JICO, e mai bun. Au scazut clar si distorsiunile in anumite pasaje, discul e citit mai corect, mai liniar. Despre JICO nu s-a scris la noi, sper sa faca si altii trecerea, si nu doar la SHURE. Pe vinylengine.com gasiti mult material de discutie despre multe aspecte legate de pick-up in general. Unele ace de pe siteul original mai pot fi gasite si la alti vanzatori, de ex. pe ebay.com, doar atentie la ce vand. Eu l-am gasit cu 30% mai ieftin chiar in Japonia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, CPT. Poate o doza sa sune "moale", deoarece nu gajaie mediile. E nevoie sa ne detasam de "stimulente" si sa analizam cu atentie sunetul, pe mai multe discuri si daca avem discul preferat in mai multe editii, cu atat mai bine. Eu am testat din plin asta pe discul Trilogy a lui Emerson, Lake and Palmer, pe care-l am in 4 editii. Din nou ajutat de inregistratea digitala de inalta rezolutie. memoria sonora la a cauta diferente este destul de slaba. Pana schimb mai multe discuri, uit. La hi-rez cuplez imediat intre ele si aflu destul de usor varianta placuta urechii mele. Cum identic pot schimba si doza si sa fac diferenta. Pot fi contrazis apropos de memorie, doar vreau sa spun ca s-au facut in lume destule teste blind cu diverse set-up-uri si multi nu au perceput diferente majore de sunet, la schimbari majore de scule. Bun, pe acest forum e vorba de o exceptie. Toti auzim foarte bine... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, CPT. Poate o doza sa sune "moale", deoarece nu gajaie mediile. E nevoie sa ne detasam de "stimulente" si sa analizam cu atentie sunetul, pe mai multe discuri si daca avem discul preferat in mai multe editii, cu atat mai bine. Eu am testat din plin asta pe discul Trilogy a lui Emerson, Lake and Palmer, pe care-l am in 4 editii. Din nou ajutat de inregistratea digitala de inalta rezolutie. memoria sonora la a cauta diferente este destul de slaba. Pana schimb mai multe discuri, uit. La hi-rez cuplez imediat intre ele si aflu destul de usor varianta placuta urechii mele. Cum identic pot schimba si doza si sa fac diferenta. Pot fi contrazis apropos de memorie, doar vreau sa spun ca s-au facut in lume destule teste blind cu diverse set-up-uri si multi nu au perceput diferente majore de sunet, la schimbari majore de scule. Bun, pe acest forum e vorba de o exceptie. Toti auzim foarte bine... :P

 

Total de acord cu tine. La viniluri ceva mai uzate nu şti dacă gâjâie doza sau vinilul. Chiar şi la viniluri noi dar de casă mediocră se poate întâmpla caelaşi lucru ( un inginer de sunet mediocru sau/ şi o matriţă de aceeaşi factură ). Ca să vedem ce se întâmplă cu ansamblul pick-up ne trebuie un vinil de probă adevărat (am auzit ca sar de 100 de euroi) şi tras după o matrţă analogică 100%.


Eu ascult în general simfonică şi am viniluri de casă din perioada bună, anii 70 când se mastera după mag profesional (ăla cu multe piste) pe mixer analogic. Nu sunt toate în stare excepţională dar transmit sunet (te apropii de instrument cu mare emoţie). După ce ''intrii'' in sunet nu mai auzi eventale pârâituri, distorsiuni etc, pentru că eşti ''acolo''.

Pentru mine totul se leagă de emoţia transmisă, emoţie pe care o găsesc foarte rar pe CD-uri şi asta, poate potenţată de ce ascult.

Nu vreau să fac exegeza sunetului de vinil...de aceea dacă sistemul îmi dă ce trebuie îl cataloghez drept bun. Normal ca sunt multe variaţiuni pe această temă ( eu m-am limitat, din motive obiective la cele mai accesibile ca preţ ), Dacă ajung la ceva bani mai salt ştacheta un pic ( doar de curiozitate ) ca să văd ce se poate întâmpla acolo.


Dacă, să zicem, la sfîrşitul sau în timpul simfoniei a 9-a de Beethoven (sper că l-am scris bine ), îţi înmugureşte o lacrimă în colţul ochiului nu e ceva ruşinos. La simfonică treaba e mai complicsată: dirijor, orchestră, solişti şi nu în ultimul rând cor.

Totuşi unitatea de măsură rămâne EMOŢIA TRANSMISĂ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Testele blind sint cele mai relevante. Din pacate multi fug de asa ceva, din motive firesti. Dar ramine cel mai corect mod de auditie pentru diferentiere (daca exista si o auzim).
Testele blind sint cele mai relevante. Din pacate multi fug de asa ceva' date=' din motive firesti. Dar ramine cel mai corect mod de auditie pentru diferentiere (daca exista si o auzim).[/quote']

 

După părerea mea testele blind nu sunt elocvente decât dacă sunt făcute pe lucrare şi nu secvenţial. Dacă ascultăm, să zicen un minut sau două şi punem repede următoarea sculă pe aceeaşi secvenţă muzicală înseamnă că vânăm Hz, distorsiuni, impact...etc, doar pentru orgoliul personal de a avea o sculă mai ''performantă''... mai performantă în ce?

Eu fac testele pe ansamblul lucrării şi văd ce se întâmplă cu mine.

Eu, dacă ascult muzică, fac acest lucru pentru că pot trăii fenomenul...nu caut cusurul sunetului, dar caut expresivitatea sunetului.

În final doar rezultatul contează.

Să nu uităm, sunetul e o bucurie a sufletului în măsura în care are şi muzică în spate care să susţină acest fenomen.


Mai e ceva: sunt ferm convins ( am testat acest lucru ) că vinilul nu se poate ''auzi'' pe orice set-up...fie el şi ''performant'' decât dacă există un compliance între sistem şi ansamblul pick-up evident alimentat cu ce trebuie.

Să nu mai vorbesc de vinilurile ceva mai recente înregistrate şi masterate în digital. Mai bine ascult CD-ul, măcar nu pârâie şi tot restul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perfect de acord cu antevorbitorii. Cea mai importanta e muzica, apoi sculele. BUCURIA INOCENTEI se face din auditie, iar BUCURIA pentru CONFORT se face datorita sculelor. Cei care au pierdut inocenta asculta scule. Testele blind nu mizeaza pe traire (inima), ci pe comparatie (mental).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perfect de acord cu antevorbitorii. Cea mai importanta e muzica, apoi sculele. BUCURIA INOCENTEI se face din auditie, iar BUCURIA pentru CONFORT se face datorita sculelor. Cei care au pierdut inocenta asculta scule. Testele blind nu mizeaza pe traire (inima), ci pe comparatie (mental).

 

Aş putea numi această intervenţie a lui romanbun drept un ''eseu'' în ce priveşte audiţia. În clipa în care pierdem INOCENŢA şi ne rezumăm doar la CONFORT pierdem puntea de legătură dintre noi şi '' suflet''...suflet care nu este al nostru, dar al lui DUMNEZEU, ce-i drept împrumutat vremelnic unei ''carcase'' de cele mai multe ori ineficiente întru înţelegerea realităţii adevărate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate voi doar vorbiti , dar care dintre voi nu pune pret pe scule ?

Muzica se poate asculta si pe telefon , Tv , combina etc.

Vad ca toti se arunca care mai de care la vinyluri , lampi , playere care mai de care mai dichisite si mai performante cind ar fi foarte simplu sa asculte doar muzica cea inocenta .Se discuta mai mult despre scule si nu despre muzica .

Propunerea mea este sa va uitati in primul rind la voi apoi sa va luati de cei care si-au pierdut inocenta avind scule foarte bune .

Si o Dacie merge si ajunge la destinatie dar parca mi-as pierde inocenta cu un Mercedes S classe .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma refeream la teste blind, tocmai pentru a testa daca auzim sau nu diferentele dintre 2 sau mai multe scule.

Cine stie ce inseamna un blind test si cum se face acesta, realizeaza ca este de la sine inteles, ca nu asculti citeva secunde dintr-o piesa si apoi muti pe celalalt setup.

Nu vreau sa invat pe nimeni cum se face blind test, nu acesta este scopul interventiei mele despre blind test, ci doar ca este cel mai corect mod de a diferentia sunetul dintre aparate.

Evident si cel mai fara de influenta de niciun fel a altor senzori, stimuli, inafata de URECHI.

Lasam deoparte feelingul muzicii, dupa ce demonstram prin blind test ceea ce incercam sa demonstram/demontam, adica "desertul" la sfirsit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate voi doar vorbiti , dar care dintre voi nu pune pret pe scule ?

Muzica se poate asculta si pe telefon , Tv , combina etc.

Vad ca toti se arunca care mai de care la vinyluri , lampi , playere care mai de care mai dichisite si mai performante cind ar fi foarte simplu sa asculte doar muzica cea inocenta .Se discuta mai mult despre scule si nu despre muzica .

Propunerea mea este sa va uitati in primul rind la voi apoi sa va luati de cei care si-au pierdut inocenta avind scule foarte bune .

Si o Dacie merge si ajunge la destinatie dar parca mi-as pierde inocenta cu un Mercedes S classe .

 

Cu tot respectul nu cred că ai pătruns tâlcul exprimării lui romanbun. Sunt convins că la o citire mai atentă urmată de o reflecţie detailiată îţi vei schimba opinia.

In primul rând această exprimare a apărut în vecinătatea unui context pentru a întări nişte idei. Ce-i drept ea, exprimarea, este formulată foarte succint ( mai bine foloseşti cuvinte puţine şi spui mult decât invers ). Vreau să cred că de aici a apărut şi neînţelegerea.


Sunt ferm convins că toţi colegii de forum îşi ''sparg capul'' pentru a obţine un sunet cât mai bun, potrivit apetenţei lor ( deci a urechii lor ).


Ideea este că nu trebuie să cădem într-un manierism audiofil si să ascultăm sunet doar pentru plăcerea de a asculta sunet. Atunci îţi pierzi inocenţa ( ca să îl citez pe autor ).

Salut membrii forumului care îşi permit scule scumpe ( care sună şi bine căci nu toate sună bine ) şi folosesc această şansă pentru a se bucura de muzica ''bună'' ( pentru fiecare dintre ei ) şi nu pentru a urmării o himeră auditivă atât doar de dragul ei cât şi de dragul orgoliului competiţional.

Eu, de exemplu nu-mi permit scule scumpe, deşi mi-aş dori acest lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc draga oake de precizari si vreau sa spun ca sunt de acord cu toti: si cu cei cu scule ieftine si cu cei cu scule scumpe. Fiecare are dreptate in felul sau. Cu conditia sa asculte INTAI muzica! Va doresc tuturor auditii placute, de gen Oratoriile de Pasti ale lui Bach, cum a fost recomandat aici pe forum de curand si, daca se poate, chiar pe vinyl.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma refeream la teste blind, tocmai pentru a testa daca auzim sau nu diferentele dintre 2 sau mai multe scule.

Cine stie ce inseamna un blind test si cum se face acesta, realizeaza ca este de la sine inteles, ca nu asculti citeva secunde dintr-o piesa si apoi muti pe celalalt setup.

Nu vreau sa invat pe nimeni cum se face blind test, nu acesta este scopul interventiei mele despre blind test, ci doar ca este cel mai corect mod de a diferentia sunetul dintre aparate.

Evident si cel mai fara de influenta de niciun fel a altor senzori, stimuli, inafata de URECHI.

Lasam deoparte feelingul muzicii, dupa ce demonstram prin blind test ceea ce incercam sa demonstram/demontam, adica "desertul" la sfirsit.

 

De acord cu tine.. în principiu.

Vreau să evidenţiez câteva aspecte:

- În primul rând blind testul trebuie neapărat făcut pe simfonică sau jazz cu multe instrumente sau alte genuri muzicale care se exprimă în felul ăsta. Astfel dai şansa sistemului respectiv să urmărească mai fidel cât mai mult din toată gama de frecvenţe şi de ce nu din toată gama de expresivitate. Dacă se poate şi cu voce, deoarece vocea umană este cel mai complex, mai frumos şi mai emoţionant ''instrument'' e şi mai bine.

- În al doilea rând pledez pe blind test pe lucrare şi nu pe secvenţe mai scurte sau mai lungi, din două motive:

- auzul nostru are inerţie şi putem trage concluzii greşite dacă fazele sunt relativ scurte.

- este posibil ca un sunet testat în scurt să pară mai puţin performant dar a la long să exprime mai mult...în fond noi asta căutăm, sau cel puţin aşa cred.


Cu alte cuvinte cred că este necesar să încludem ''desertul'' în blind test.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc draga oake de precizari si vreau sa spun ca sunt de acord cu toti: si cu cei cu scule ieftine si cu cei cu scule scumpe. Fiecare are dreptate in felul sau. Cu conditia sa asculte INTAI muzica! Va doresc tuturor auditii placute, de gen Oratoriile de Pasti ale lui Bach, cum a fost recomandat aici pe forum de curand si, daca se poate, chiar pe vinyl.

 

Dacă îmi permiţi aş mai adăuga aici şi cele şase suite pentru violoncel de Bach ( ca să fiu în spiritul tău ) dacă se poate cu Rostropovici sau cu Casals. Le am pe CD cu Casals şi e ceva mare acolo.

E drept că mă cam contrazic un pic, dar aici intervine geniul ( şi de-o parte şi de alta) şi după râmâi încărcat cu ''substanţă'' de toate felurile.

Le caut cu disperare pe vinil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulţam Vio pt răspuns dar eu vorbind cel mai mult despre acest subiect m-am simţit viztat.

Fii mai explicit şi aici e un avantaj: o persoană de gen Gică contra poate fi adusă pe linia de plutire şi atunci vor fi mai mulţi cu care să împărtăşim plăcerea audiţiei autentice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.