Sari la conținut
HiFi Tech

Despre condensatori rezistor şi alte componente pasive audio


Doreeeel

Postări Recomandate

... shibata amplificatorul de la jadis lipit si cu "lipici" va suna mai bine decat orice amp facut/copiat de unul sau de altul de pe aici.

Am emis eu vreodata vreo parere ref. la sunet? Nu. Am spus doar ca sa lipesti piese cu hot-glue pe o tabla si apoi ele sa ramana spanzurate numai de lipiciul ala... Asta chiar ca n-am mai vazut nici in Dragonu' Rosu. :D Multumesc inca o data pentru poza. O voi folosi in viitor ca material didactic. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta discuţia despre condensatori. În urma contrelor de aici in legătură cu condensatorii am căutat pe net recomandări de montare a condensatorilor chiar a frimelor care-i construiesc (o parte din ele). Ce am remarcata este faptul că ei pot fi montaţi cam în orice pozitie fără vreo problemă de fiabilitate dar totuşi recomandă ca să fie montaţi pe cît posibil cu picioarele în jos. De exemplu dacă se montează la orizontală şi are supapă supapa trebuie să fie la ora 12. important este ca asupra picioarelor să nu fie exercitată vreo forţă mecanică, greutate sau altă natură deoarece ar putea apărea in timp probleme.


Shibata ce e aşa greşit să fie lipiţi cu "glue" acei condensatori să sunt lipiciuri care lipesc de te sui cu picioarele pe condensatori şi nu se dezlipesc? Şi totuşi ceva s-ar putea să fie greşit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shibata ce e aşa greşit să fie lipiţi cu "glue" acei condensatori să sunt lipiciuri care lipesc de te sui cu picioarele pe condensatori şi nu se dezlipesc? Şi totuşi ceva s-ar putea să fie greşit.

Corect, exista lipici si lipici. Problema e cand vrei sa lipesti doua materiale foarte diferite (plastic pe metal) si sa nu trebuiasca sa astepti juma' de ora pana lipiciul face priza. Iar ceea ce se vede in poza seamana izbitor cu banalul hot-glue, folosit la greu in electronica, pentru chestii de genul asigurat conectorii, prins fire de cablaj ca sa nu zboare in toate partile, asigurat bobine, etc... Dar nu pentru lipituri "de rezistenta". Numai cine nu a lucrat cu asa ceva nu stie cat de usor face "poc" lipitura si se desprinde de pe una din suprafete, la o solicitare putin mai mare. Si bine face ca se desprinde usor, ca altfel ar face viata nasoala celor care serviseaza chestii lipite cu asa ceva.

Desigur ca poate ma insel eu si o fi un adeziv special, bicomponent, care da, ar putea sa lipeasca bine.

Dar asta nu vom sti pana nu apasa cineva energic cu degetul pe electroliticii aia. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am vazut piese care sa fie lipite de suport cu hot-glue si la care conexiunile sa fie facute in aer, cu fire. :P Dar acum te intreb si eu ceva: ce te faci daca eu m-am inselat, daca producatorul respectiv a folosit un adeziv ca lumea si daca dupa cativa ani trebuie sa inlocuiesti electroliticii aia, ca saracii s-au uscat, pentru ca shit happens? Ii dai jos cu ciocanul? Decupezi tabla in jurul lor cu pendularul? Sau scoti ampliful la vanzare... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10032716537cc7b989bb9784d9 (1).jpgDeci,

.....

Obisnuiesc sa caut imediat imaginea cu interiorul unui aparat. Nu sunt electronist dar din ce am vazut in scule mai vechi sau mai noi, din disectiile pe care le-am facut unor condensatoare mai noi sau mai vechi, pot spune ca Raimond bate campii cu multa gratie.

Spun asta pentru incepatorii in audio care citesc acest topic si ar fi tentati sa vada drobul de sare.

Condensatorii mari, buni sau rai, vechi sau noi, chinezesti sau nu.....nu conteaza in ce pozitie sunt pusi.

Producatorii ii pun dupa cum e mai comod si voi da exempul in poza de mai sus. Nelson Pass i-a pus asa Raimond.....oare trebuie sa ia lectii de la tine ??? :lol:

Sunt cat cutia de bere la propriu si mai sunt si la 100vdc.

Au supapa dar vai.....au fost pusi invers. Vai.

La conzii mici oricum fenomenul Nu conteaza. Nu explodeaza. Stati linistiti !

Pot exploda numai daca sa zicem ca in loc de 10v ii alimentam cu 50. Resulta un poc, putin fum si gata treaba.

La ce vad eu in pozele de topic....vio are dreptate. Caldura e deasupra. Conzii sunt jos.

Sa nu creem impresia ca acesti condensatori sunt chiar niste butelii cu butan.

Gaz se creaza pe masura uscarii si suprasolicitarii dar supapa sau crucea de pe capac...rezolva problema indiferent de pozitia in care este asezat condensatorul.

Cam asa vad eu treaba.

 

Bongiorno te facusi electronist deodata si nu stim noi ? Pana sa bat eu campii cu gratie uita-te matale la pagina 60 dupa poza cu Accuphase in care avem aceeasi situatie. Daca n-ai aflat inca iti repet inca odata aici : condensatorii electrolitici mari, cu surub, sunt din constructie proiectati sa functioneze in aceasta pozitie. Daia ii si regasesti in amplificatoare pusi asa. Supapa daca observi este pusa de data asta langa suruburi. De asemenea rigidizarea mecanica este asigurata de un colier metalic prins de carcasa tot cu surub.


Ti-a explodat vreodata un condensator de cateva mii de uF ca sa vezi ce se intampla ? Cat fum scoate si cat de iritant este ? Nu cred ca..."e gata treaba".

Ia uite aici:

">https://www.youtube.com/watch?v=0OIGz9gHCRI

Sau aici :

">https://www.youtube.com/watch?v=VHLKtUO6Vik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum spune si flacaul ala idiot, in clip, cu gura lui: iata ce se intampla atunci cand alimentezi gresit un electrolitic (pui plusul la minus si minusul la plus) si nu ai absolut nicio protectie la supracurent inseriata in circuit.

Asa si? Practic nu veti vedea niciodata o astfel de explozie, fiindca niciodata nu vor fi intrunite conditiile din enunt in viata reala. Desigur ca exista electricieni care nu stiu ca la montarea unui electrolitic e important sa respecti polaritatea. Dar atunci explozia se va produce in showroom, la prima alimentare a aparatului. Clientii sunt deci safe. Se afuma putin tratamentul acustic, miroase a ars cateva zile, na, riscurile meseriei. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Woaw am ajuns la protectii la supracurent, pentru a proteja electroliticii?

Shibata, tu citesti ce scrii?

Stii care este rolul unui condensator electrolitic intr-un circuit electric?

Inafara de a filtra riplul de dupa redresare?

Iti spune ceva expresia "rezevor de energie"?

Ma refer strict la capacitorii de filtraj pe alimentare.

Unora le place sa abereze la extrem...


Consensatorii cu suruburi si unele modele de Snap In pot fi montati in orice pozitie.

Poate imi spui si mie de ce un electrolitic cu suruburi de 10000uF/100Vcc costa chiar si dublu fata de un Snap In, si nu prea vezi cu pini sin sirma decit cacaturi chinezesti.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici un caz de mai sus.

Se pot desprinde cu grija indiferent de metoda. Evident...nu trebuie sa fii cioban :idea:


Si ce Raimond, Pass a fost prost cand a pus dozele de bere in sus ?

 

:) N-ai inteles inca faptul ca sunt facuti sa lucreze asa ?


Nu stiu de ce atata inflamatie cand rezolvarea este relativ simpla. Se repun condensatorii in pozitie orizontala si gata, riscul diminueaza considerabil. Nu-i nevoie de cablaje noi,bani in plus, etc, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bongiorno eşti sigur că cei de la Nelson Pass au pus aceei condensatori aşa pentru că e mai comod pentru ei? I-au pus ca la carte . Ceteşte aici:

http://www.powerguru.org/mounting-positions-of-capacitors-with-screw-terminals/

Aştia nu se joacă de-a electronica, iar dacă îi punea invers tot ca la carte era dar prima opţiune e totuşi aşa cum i-au pus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o putere Bryston fabricata in 1979 si conzii sunt Mallory cu suruburi si supapa. Sunt pusi clasic pe pcb. Sunt cei mari de filtraj. Sunt perfecti si dupa 38 de ani. In conditii normale de utilizare, Nu conteaza cum sunt pusi dpdv al sigurantei.

:think:

 


Hm...si totusi Bryston ii puneau cum trebuie in 1979. Fa-ne o poza sa vedem ce aparat ai tu de-s invers montati.

bryston.thumb.jpg.7d545c8837efa81d266a744a2a5abfc3.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bongiirno nu schimba subiectul . Cînd vrei să dai sfaturi vino cu argumente tehnice nu cu ce crezi tu. Citeşte ce spun producătorii acestor condensatori şi pe urmă cum se monteaza şi de ce şi pe urmă dă sfaturi. Mai citeşte ce scrie pe site-ul respectiv că e universal valabil la toţi conzii cu supapă, chiar dacă ţie nu-ţi convine.


Ar trebui mutate off. topicurile cu condensatorii la o anumită rubrică cu aşa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viorel pe langa faptul ca acum e foarte bine tehnic' date=' arata si mai frumos.

Bongiorno fa poza la suruburi, alea sunt interesante.[/quote']

Nu esti tu in masura sa-ti dai cu parerea de tehnica , tu esti doar un aburitor , papalagiu , raspindac de dume , stai in banca ta ca ma plictisesti teribil si imi provoaca greata aburelile tale !


Observati cum papalagiul isi da cu parerea , indreapta discutia catre ineptia postata de el azi de dimineață , ca si cum eu as fi facut ceva gresit , buna tehnica si mai ales jegoasa !

Papalagiule , vezi ca am si ceva scoala de psihologie , iti stiu si iti miros toate tertiplurile jegoase .


" acum e foarte bine tehnic " , ma lasi ! A fost corect tot timpul , băi papalagiule !

Intelege un lucru , am ajuns pur si simplu sa imi fie SCIRBA cind citesc ce postezi tu aici si in alte locuri , nu faci decit sa imprastii timpeni , dume , ineptii , pe internet .

Cum ti-am promis , o sa te fac de ris in toate mediile , argumentat , cum scrii o prostie cum te taxez .

 

Daca te duceai la un test de electrosecuritate plateai bani buni ca sa ti se arate problema si sa ti se ofere rezolvarea. Daca ti s-au oferit gratis, te comporti mizerabil. Ciudat se comporta unii oameni cateodata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marian, problema este urmatoarea: exista un personaj ale carui afirmatii deranjeaza cel putin la fel de tare cum pe voi va deranjeaza chestii de genul "Toate cablurile suna la fel iar cei care dau banii pe asa ceva sunt niste snobi". Acum intreb si eu: tu ai reactiona daca cineva ar posta asa ceva? Ar fi razboi? Cam la fel stau lucrurile si in cazul de fata, cu mentiunea ca in cazul nostru incercam sa combatem niste abureli tehnice, pe care respectivul vad ca le arunca in mod constant in spatiul public.

PS: parerea mea despre cabluri este cunoscuta si nu cred ca m-ati mai vazut bagand batul prin gard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am distrat copios citind pe aici. Parcă sîntem în evul mediu, lipsesc descîntecele şi slujbele la biserică. Ereticii vor fi arşi pe rug.

.............

Revenind la tehnica care dă bătăi de căpăţîni, cond electrolitici actuali se fabrică în variantele semiuzi (sau semiuscaţi, depinde cum vedem paharul) şi solizi. Astea sînt informaţii uşor de găsit ptr oricine. Acum un secol erau cond electrolitici plini cu lichid, s-a renunţat la ei cum s-a renunţat şi la acumulatorii cu plumb. Am la colecţie unii din 1933 care sînt buni şi azi, nu curg, i-aş putea folosi. Deci, cond actuali se pot monta în orice poziţie, contează să nu-i fierbem, supravoltăm, etc. Că e mai comodă fixarea lor verticală, să arate frumos cînd desfacem o sculă de firmă e altă poveste, nu e o regulă sacrosanctă. Altec, TFK, Siemens, WSW în amplifuri cu lămpi îi montau orizontal. Un exemplu de la Altec cu silicoane din 1976.

5acfb268cc740_Condud.jpg.07cf36a9b9f433b13a5d5f51a9586634.jpg

04.jpg.bbd27c12604eebd2480b94cff44c9948.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Absolut corect Zal. Pentru corectitudinea discutiei ar mai ramane sa vedem daca electroliticii actuali, de joasa tensiune, pot exploda din senin (ca in clipurile alea de pe youtube, postate de cineva, cu cateva pagini inainte), atunci cand functioneaza intr-un aparat construit industrial, adica unul care a trecut toate certificarile necesare, inclusiv PSI.

Ca o paranteza, asta inseamna ca exista cel putin o siguranta montata pe partea de 220V (ca era cineva nedumerit de treaba asta, probabil ca el nu foloseste sigurante in aparatura PRO pe care o construieste)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În general construcţiile de amator duc lipsă de protecţii, mai ales pe partea de alimentare şi etaje finale, ei fiind grăbiţi să audă jucăria cum cîntă. În industrie se întîmplă mai rar, dar se poate ca lipsa de experienţă, economia exgerată şi consumerismul (timp scurt de utilizare proiectat) să facă probleme. Alde Siemens, ptr care mi-a scăzut respectul în ultimii ani, foloseşte ditamai cond cu ulei, 22uF/1,2kV montat orizontal într-un redresor de forţă trifazic. Ar însemna să se usuce pe o parte ca friptura la proţap şi să facă plici. Uite că nu face. :)

...............

Electroliticii actuali produşi cu vagoanele zilnic au şi un procent de defecte ascunse care scapă în piaţă. Nu stă nimeni să verifice unul cîte unul la un milion produşi zilnic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Capacitorii explodeaza violent doar daca sunt conectati gresit ca polaritate (cei polarizati) sau daca se depaseste grosolan tensiunea maxima de lucru. De regula, depasirea tensiunii cu pana la 25-30% duce doar la "fasairea" capacitorului prin capacul superior (pentru cei leaded sau snap-in) sau prin supapa dintre terminale pentru cei screw terminal (si nu se produce instant).

Probleme cu pozitia o au de regula cei screw (din cauza supapei), care oricum, nu se activeaza decat daca acel capacitor lucreaza cald sau foarte cald si produce gaze la interior. Daca lucreaza reci, n-o sa vedeti niciodata supapa deschisa... Cat despre cei solizi, chiar nu le pasa cum lucreaza, cu capul in jos, pe o parte sau in picioare.


Cat despre fixarea mecanica prin lipire de pcb, este necesara pentru preintampinarea problemelor care pot apare in urma transportului si manipularii pana la beneficiar, pentru capacitori inalti sau cu greutate mare, montati orizontal, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zal, condensatorii nepolarizati cu ulei, nu au aceeasi problema ca si condensatorii electrolitici cu lichid (prin problema sa se inteleaga "sensibilitate" la depasirea temperaturii mediului ambiant sau a Vcc Surge).

Hai sa nu facem confuzia care poate fi inteleasa gresit.

Electroliticul este electrolitic, nepolarizatul este nepolarizat.


Dorin (Raimond, Greiere sau cum il mai cunoasteti voi) s-a referit CLAR la un tip de condensatori.

Eu am spus doar atit:


Am gasit condensatori uscati cu cauciucul ce face etansarea intre corpul de aluminiu (tubul condensatorului) crapat si imbatrinit din cauza caldurii in aparate cu tuburi (condensatori clasici cu 2 pini pe aceeasi parte), insa nu acelasi lucru il pot spune si despre saraciile Romanesti de 8uF/350Vcc folositi in televizoarele noastre, care erau pusi orizontal cu pinii pe extreme, doar o data am gasit unul cu cauciucul imbatrinit si decolorat, insa era valid ca valoare.

Hai totusi sa ne limitam la chestii GENERALE, nu la chestii GENERALIZATE, facute special pentru a aduce dreptatea doar de partea uneia dintre extreme.


Si eu am rusesti nepolarizati cu ulei la interior, uleiul mai are si rol de conductor termic nu numai de izolator.

Si se prind cu pinii in sus, cel putin asa am vazut in majoritatea aparatelor rusesti.


Eu unul nu cred ca, condensatorii folositi de Viorel, se vor usca sau vor exploda, insa Dorin doar a incercat sa aduca ceva in discutie, o chestie aparent nesemnificativa dar care (probabil) in timp, va deveni im portanta, cine stie...


Sa aveti o seara frumoasa, ma duc la o bere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite cum a evoluat banalul electrolit din inofensivii condensatori spre nitroglicerină. Hai să nu mai exagerăm că mai citesc şi non electronişti pe aici şi se sperie.

....................

În spiritul ăsta, orice se poate interpreta şi se face o teorie din nimic. Nu e greu de făcut diferenţa între evenimente reale sau posibile şi precauţiile tipic juridice ale unei firme producătoare. Undeva trebuie să recomande şi o vîrstă minimă ptr folosirea acelor condensatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.