Sari la conținut
HiFi Tech

Despre condensatori rezistor şi alte componente pasive audio


Doreeeel

Postări Recomandate

E prima data cand vad un ESR zero tun. Daca ar avea si un ESL tot zero tun....poate fi considerat condensator ideal ?

Asta in teorie.

In practica, Philipsul de mai sus e dedicat pentru anumite aplicatii ? Exclus poate la decuplari , bypass....acolo trebuie ceva componenta rezistiva altfel apar oscilatii.  Cam atat am invatat pana acum.

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poza arata ca pot fi si masuratori false. Evident ca un 10uF nu poate avea esr sensibil sub 0,000x ohm.

Condensatorul din imagine este cu hartie uleiata si are probabil 50-60 de ani. Nu a fost conceput pt aplicatii audiofile; era folosit fie in aplicatii industriale, fie in unele tv-uri.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice cond cu folie metalizată are ESR nemăsurabil. Respectivul e din anii 80 recuperat din aparatură de laborator casată,  după serie e tip MKPS (Metallized Polyphenylene Sulphide Film). Nu vă lăsaţi induşi în eroare de carcasă, e ptr izolare faţă de mediu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cînd nu are ce măsura, mai ales la cei multistrat sau cei rulaţi şi cu armăturile lipite pe întreaga lungime la capete, nu are nici ce arăta. Poate la cei stiroflex şi cu hîrtie să măsoare ceva, fiind construiţi similar cu electroliticii semiuzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Cînd credeam că cei mai proşti condensatori cu hîrtie erau cei româneşti de IPRS turnaţi în plastic maro şi care crăpau precum unii de la Rifa... dădui de cei mai proşti americani, Budroc de la Nea Cornell Dubilier. Hîrtie uleiată sigilată cu ipsos în carcasă tubulară ceramică. Anii 50-60, prin televizoarele lor şi alte produse. Unul face pipi de frică, altul a crăpat de ciudă şi doi stau suspect de cuminţi, ca copii cînd fac rele.  🙂

I-aş fi folosit într-un montaj cu lămpi, dar nu mai e cazul. Cică mai e o serie Miniroc.   🙂

Budroc.jpg

Budroc (1).jpg

Budroc (2).jpg

Editat de zal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

In functie de rolul jucat (pozitia in schema) se aleg si se monteaza anumite tipuri de condensatori. In general valorile nu sunt f critice, iar cineva care se pricepe cu adevarat ar putea sa iti spuna si cum se va schimba sunetul la modifcarea  atat a tipuolui cat si a valorilor acestora  😎

Daca intrebi asta banuiesc ca nu iti convine varianta prezentata pe forumul german,  asa ca putem sa discutam, in functie de buget si dorinte.

Este in domeniul meu de expertiza.

PS - in general, piesele pt filtre se cumpara de la magazinele care vand si difuzoare, nu de la cele specializate in componente electronice generale.    Sau, in expremis, de pe situri audiofile  😊

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba sa puneti condensatori audiofili  !!   😁😁 😁

Lasand gluma la o parte, recomandarea ramane impetuos valabila doar ca necesita un mic adaos - acolo unde trebuie.

Producatorii au pus si pun si azi electrolitici nepolarizati (NP) exclusiv din motive de pret, la sute sau mii de exemplare de boxe sumele fiind considerabile. Plus ca filtrele ies mai mici fizic, iarasi o economie.

1. Se recomanda in primul rand pt cei aflati in serie cu tweeterul si media.  Acolo merge sa pui cat iti permiti de buni, macar un Jantzen rosu pe inalte si unul albastru + un rosu mai mic pe medii (valoarea echivalenta a condensatorilor legati in paralel se sumeaza Ce = C1 + C2 + Cn ).

2. In sectiunea de bas,  curentul fiind cel mai mare, se recomanda evitarea electroliticilor,  merg f bine Jantzen negri iar la circuitele anexe (ex Zobel) se pot pune si electrolitici, daca sunt valori mari si economia de cativa euro este importanta.

3. Aveti grija la alegerea conzilor sa incapa dimensional.

4. Puteti cumpara din tara de la AA din Cluj.  Nu stiu cu cat sunt mai scumpi decat din alte oferte (olx, ebay, etc), verificati dvs.

@ AL - cel putin in primele 2-3 pagini din acel site ebay erau doar condensatori audiofili ...

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bizonu22 , asta am gasit pe radiomuseum. Banuiesc ca la ele faci referire:

wb70_2337795.jpg

Dupa cum bine zice dom Shambala, producatorii foloseau cu preponderenta electroliticii nepolarizati. Din ratiuni de pret sau ca asa era mai comod acu 45 de ani. Problema e ca dupa schimbarea conzilor e foarte posibil ca sunetul acelor Wigo sa se schimbe.....Daca iti place sunetul de acum....va trebui sa te obisnuiesti cu noul sound.

Sunt foarte corecte sfaturile lui @Shambala. 

Daca judecam dupa poza de mai sus si daca vei folosi MKT-uri pentru bass si MKP-uri pentru medii si inalte atunci va trebui sa refaci filtrele pe alte placi ceva mai mari.

Pe langa Audioalchemy poti alege conzii si de la Partysound ( conzi Monacor). Cei MKP sunt similari ca performante audio cu Jantzen albastri.

Ceva impresii despre operatiunea propusa de tine s-au schimbat si aici

 http://www.hifi-forum.de/viewthread-185-7481.html#7

Spor la mesterit !

 

 

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai exista o optiune, am ezitat mult sa o prezint.  Este efectiv diametral opusa solicitarilor repetate ale Bizonului 22.  Poate va fi de folos [si] altora.

O prezint aici pt ca se leaga ferm de observatia - realista - a schimbarii sunetului odata cu recaparea.  Poate reprezinta calea spre sunetul "adevarat" al difuzoarelor.

Este corect sa precizez ca mi-a oferit si mie cineva pontul, respectiv mi-a spus o poveste dulce amara despre teste personale cu conzi pt filtre.

In doua vorbe, toti conzii schimba sunetul. Mai mult sau mai putin, mai in bine sau mai in rau, dar cei buni  de obicei in "altfel". Adica nu prea sunt solutii perfecte,  intotdeauna este "win some. lose some".  Cea mai mica influenta negativa o au conzii FOARTE scumpi, in special Duelund CAST PIO Tinned Copper.

Din zone ceva mai accesibile ca pret,  recomandarea era catre Audyn-Cap True Copper Max  sau /si  poate Obbligato-Cap Copper Film.

Pe difuzoare bune, diferentele sunt IMENSE.

 

Acest post este doar pt cei care pot aprecia o informatie utila, care a costat cateva mii bune de euro ... practic nerecuperabili.

 

LE - Inca o precizare:  un alt amic a testat Mundorf  MCap SUPREME SilverGold.Oil  (termenul OIL cam este pt aburit clientii) dar e un cond destul de bun. Si scump.  Testat pe difuzoare de +1k euro bc.  Totusi, cel care mi-a spus povestea de mai sus zicea ca a cumparat si din acestia si el considera ca presteaza sub Audyn-Cap True Copper Max.

Editat de Shambala
  • Like 1
  • Thanks 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o precizare utila -  testul cu condensatorii a fost mai complet, adica si pentru cuplaj intre etaje /aparate. Evident, cu valori mai mici, potrivite impedantei de intrare a fecarui etaj, dublati de alti conzi si mai mici cu inductanta parazita cvasi nula.  In mod asteptat (sau nu ?), rezultatele s-au pastrat.  

Initial un amic comun [ne-electronist dar audiofil  ☺️], care a participat la un test al unui CD-Player cu condensatorii de iesire  schimbati  mi-a pomenit despre schimbarea "incredibila in bine" a sunetului (este termenul folosit de el).

Apoi am vorbit cu cel care facuse treaba si mi-a spus toata povestea.

 

LE - Urmeaza sa se testeze niste conzi din seria de top de la Jupiter.  Ulterior am sa incerc sa va rezum rezultatele.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boxele bizonului au, probabil, cu mult peste varsta detinatorului. Un rand de condensatoare noi sunt suficiente.

Cele vechi nu mai au de mult valorile inscriptionate iar difuzoarele nu vor putea prezenta diferenta dintre un Mundorf si  un Oblligato.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna , as avea si eu o intrebare.

Am pus mana pe niste boxe Bose foarte foarte foarte vechi - de prin 80-90.

Sunt niste 301 Music Monitor Seria 2- stiu ca luea va incepe cometarii ca de ce Bose e asa si asa bla bla.

Eu le ascut si nu stiu de ce se aud foarte bine ..... poate din cauza ca nu sunt folosite mai deloc sau ca au fost intretinute.... nu stiu dar am si niste Onky turn 596 so niste Yamaha turn .. si Bosele astea le dau ceata .... poate pe vremea aceea Bose faceau scule mai bune.

Plus ca difuzoarele si "tweet-erele" sunt in stare perfecta - pana si suspensiile.

Intrebarea mea este ca inaltele nu depasesc 14-15Khz si deoarece nu ma cunosc prea bine la filtre - trebuie schimbat / inoite ceva piese la fitrele pasive ???

atasez niste poze unde se vad boxele si fitrele.

Orice comantariu constructiv e binevenit pt un noob audio ca si mine.

MS.

IMG_20200129_200751.jpg

IMG_20200129_200252.jpg

IMG_20200129_200741.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, bizonu22 a spus:

Adrian nu vreau sa te dezamăgesc dar suspensiile de la bas au fost schimbate , părerea mea.

Sal,

sa stii ca nu .. am verificat indeaproape si  surubele la boxe nu avea nci cea mai mica urma de surubelnita, eu am lasat primele urme pe ele si am folosit surubelnita cu cap anodat-antiscratch....  plus am verificaty suspensiile si toata carcasa de metal a difuzorului si partea de hartie ... nici macar o zgarietura pe nici una.. si cand schimbi o suspensie la un difuzor doar daca esti chirurg nu lasi nici o urma pe carcasa de metal  si pe conul de hartie- si chiar si atunci tot se vede ca a fost lucrata boxa.

Daca chiar the intriga faza asa mult iti pot face ceva poze mai detailate.... si eu am ramas cu gura cascata cand am verificat si am zis ca daca nu a schimbat suspensiile a schimbat difurile... si cand am scos diful avea pe el sticker-ul cu anul de fabricatie, si nci o amprenta pe carcasa de metal. 

Poate cine le-a avut inainte de mine le-a tinut ferite de soare si umezeala . sau poate la cutie ca uzura atat la plasele de panza si carcasa sunt minime.

Editat de Adrian2b4u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, Shambala a spus:

Eu nu vad nimic din filtre, doar o R, si un bec cu un polyswitch pe el, probabil protectia pe inalte.

 

Pai cam asta e tot ce e inauntru.

Deci nu are rost sa ma chinui sa schimb nici o piesa nu ?  

Am niste tweetere banda philips si niste tweetere B&W si o sa incerc cu fiecare sa vad daca le adaug la boxe daca aduc ceva imbunatatiri

Mersi de raspuns. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acele piese nu constituie filtrul si nu au nici un rol in separarea frecventelor spre difuzoare.

Poate mai sunt si altele sub fonoabsorbant.  Nu cred ca acele incinte pot suna acceptabil fara filtre.

In nici un caz nu se poate adauga un tweeter fara filtru; daca vreti sa il adaugati ca supertw puneti in serie cu el un C nepolarizat de 1-2uF.  (Val. exacta se calc fct de impedanta tw si frecv de taiere dorita)

 

Cred ca subiectul este in afara topicului si ar trebui facut de sine statator.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.