Sari la conținut
HiFi Tech

Despre condensatori rezistor şi alte componente pasive audio


Doreeeel

Postări Recomandate

Referitor la capacitate, niciunul dintre voi nu ati tinut cont si de toleranta inscrisa pe unii (in special pe cei de calitate) care este intre -10% si +50%...

Astfel un 10000uF poate avea intre 9000uF si 15000uF.

Capacitatea este una ESR este alta.

Un 10000uF ce arata masurat 12345uF (de exemplu), nu ne poate lamuri asupra ESR-ului, care oricum nu este neaparat cel mai important parametru la alimentatoarele lineare cu transformator de retea.

ESR mic este mult mai important la alimentari in comutatie (SMPS, switching mode power supply).

De aia o sa vedeti in unele aparate, condensatori electrolitici "umflati" sau chiar explodati desi lucreaza sa zicem la 12Vcc si tensiunea lor nominala de lucru este de 25Vcc sau chiar 35Vcc, in special pe zona de alimentare.

Mai mult conteaza curentul de riplu la 100Hz in cadrul surselor lineare cu traf si durata de functionare la riplu maxim pentru o anumita temperatura.

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, djleco a spus:

Mai mult conteaza curentul de riplu la 100Hz in cadrul surselor lineare cu traf si durata de functionare la riplu maxim pentru o anumita temperatura.

Foarte bine punctat. Citeam căndva în specificaţiile celor de la Mundorf în care era un grafic în care se arăta durata de viaţă funcţie de curentul maxim de riplu şi de temperatura de lucru.

Din el reieşea că la aceşti conensatori durata de viaţă e dată la 25 grade şi 25% din curentul maxim de riplu. Cînd creştea temperatura la 45 grade durata de viaţă scădea de 10 ori (pentru un cond de 80 grade). Temperatura şi curentul mare de lucru omoară repede aceşti condensatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sint multi parametrii de care nu tine nimeni cont si apoi ne mai miram de ce s-a dus componenta, desi era noua...

Pe scurt utilizare necorespunzatoare sau mai bine zis utilizare in conditii necorespunzatoare.

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca cei de la Philips sint niste prosti ca dau intre -10 si +50% sau chiar intre -10 si +75%... :)

 

Condensatorii electrolitici ai lor in regim OEM pentru amplificatoare brand, or fi fake, cu plastic lipit peste cel oficial...

 

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune o bucata mai mare de schema.

Pare un condensator de cuplaj imediat dupa potentiometrul de volum, C307 si rezistenta serie cu el fiind  ambele 99,9%  din reactia negativa.

In functie de impedanta de intrare de mai departe (probabil 330kOhmi), acolo merge mai bine un nepolarizat de citiva uF (peste 2,2uF).

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Claudiu, atasez partea de line amp ce contine condensatorul in cauza.

Ce ma intereseaza pe mine e ce inseamna acel (MS) la electrolitici. Preampliful in cauza e de prin 77 si ma bate gandul unui recap total.

Sunt si conzi acolo cu J dupa valoare, adica 5% toleranta. Daca era M simplu fara paranteze si  fara un S alaturi atunci era vorba de toleranta de 20%, dar ...(MS) n-am idee ce ar fi.

Oricum condul asta e pe calea de semnal si ar merge un Silmic II, insa curiozitatea era mare, mai ales ca toti conzii electrolitici din acel Naka 410 sunt SHOEI.

Multumesc anticipat!

nakamichi_410_line amp.jpg

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate vad in manualul amplifului de putere Naka 420, notatia pentru capacitorul cu aceeasi functie, in BOM, este trecut " CE 4,7uF/50v M (MS)", deci mai mult ca sigur este vorba de toleranta capacitorului si probabil un indice de leakage, fiind pozitia sa in schema. Merge inlocuit cu Nichicon KL, ES, VP sau Silmic II, daca vrei polarizat, sau non-polar film.

 

Sper sa te ajute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Brainsmartman multumesc tare mult, chiar ma ajuta!

Va fi un Silmic II.

Trebuie sa corectez si o afirmatie pe care am facut-o in ce priveste toti conzii electrolitici din acel Naka 410, nu sunt toti de la Shoei ci exista si doi tantali (nu stiu cine i-a produs) chiar pe intrarea preampului phono. Si acolo vor fi tot Silmic II.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adrian, multumesc de sfat!

Preampul phono nu are feturi , e asemanator cu cel de linie  si are tot 3 tranzistori pe intrare, 2SC945.

Mai degraba am dileme pentru schimbare conzi poliester (daca e cazul!) in partea de corector. Stiu ca sunt dispute in ce priveste conzii styroflex (Marantz si Sansui i-au folosit in corectoare), la fel si cei cu tantal nu prea au fost apreciati, mai ales pe intrari phono.

Mai citesc, ma mai informez ...ca omul cat traieste invata!  Nu sunt electronist.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se justifică schimbarea numai dacă cei actuali ar avea toleranţă mică, 1% de exemplu şi încap pe placă. Asta presupune şi ca rez din reţeaua de corecţie EIAA să aibă toleranţă mică, altfel e degeaba tot efortul. Dar nici cei cu 5% nu sînt sesizabili la urechi.

La corecţii de ton e mai compliat, fiecare firmă acolo corecta semnalul dat de tot lanţul audio produs în acea serie, cu plusuri şi minusuri ptr fiecare amplif în parte. Toate piesele din montaj concurau la funcţionarea în anumiţi parametri şi ptr obţinerea unui ''sunet'' anume. Acel ''sunet de firmă''.

Sînt şi montaje mai ''universale'', proiectate cu lejeritate mai mare, ce acceptă schimbări masive. Uneori firmele mai făceau schimbări, majoritatea dictate de economie sau gabarite, foarte rar ptr îmbunătăţiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Acu nu stiu ca sa mai zic....

Cei K75-10 am vazut ca au fost pusi pe o scara valorica alaturi de Duelund. Mie unul mi se parea cam exagerat, insa amerikanski de-au facut comparatiile alea or fi fumat ceva inainte....

Cu KBG MN am vazut ampuri pe lampi....pe la Troelsgravesen si Vanderveen. Macar de astia stiu ca-s nefumatori....?

Am crezut initial ca ”paper in oil” au revenit. Vad ca vesticii au inceput sa acorde mai multa atentie si conzilor rusesti mai ales dupa ce MLT-urile au avut un cuvant de spus in audio.

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma, orice cond cu hîrtie în ulei e tehnologie veche de peste un secol. Raportul Ucc/Uca e mare, pierderile în hîrtie mari , banda redusă. În anumite scheme nu se pot folosi, mai ales între anodul lămpii de atac şi al grilei lămpii finale. Valabil atît la amplifurile cu o singură finală în clasă A cît şi la cele în contratimp. Se pot folosi în schemele cu ieşire din catod, de regulă preamplifuri de semnal sau de căşti, acolo tensiunile sînt suportabile. Că se găsesc cantităţi mari de cond sovietice e altă poveste, ăia s-au pregătit de epoca de piatră după al treilea război mondial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.