Sari la conținut
HiFi Tech

Despre condensatori rezistor şi alte componente pasive audio


Doreeeel

Postări Recomandate

Nu stiam. Sunt nou :) Sa inteleg ca nu era chiar cel mai de incredere om? :))

 

Omul era foarte de încredree şi avea postări foarte pertinente dar încurca sopurile mercantile ale uronra de p-aici ,aşa să s-a inventat modiv pentru a putea fi banat. Poţi vedea postăi de-ale lui aici chiar şi în secţunea despre componente pasive cum este cea unde aI intervenit tu..


Omu era un munte de cunoştine în domeniul electronic şi chiar avea ceva de spus bazat pe multă teorie, pe care numai un om pasionat şi cu facultate o poate avea (adică cu diplome).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul este un troll de mare performanta care a fost banat deoarece majoritatea interventiilor sale se rezumau la atacuri mizerabile la adresa unor colegi cu care avea ceva de impartit. Multe au fost sterse. Cit de priceput era nu pot sa apreciez, dar eu si alti colegi i-am cerut in repetate rinduri sa ne arate realizarile sale, asa ca sa ne facem si noi o idee, dar ne-a ignorat sau ne-a dat raspunsuri de tip politicianist. Probabil pentru ca nu are realizari. Cam am asa o vaga impresie ca de fapt costelino e clona lui.

Ar mai fi multe de spus dar nu mai am timp ca lucrez la o teorie cu care am sa demostrez in curind ca Einstein era un fariseu iar teoria relativitatii e o prostie, sint practic cel mai mare fizician al tuturor timpurilor, mult peste habarnistul de Stephen Hawking, dar din motive mercantile nu mi se publica lucrarile. Asa-i ca ma credeti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://postimg.cc/image/7wfw13qu5/

http://postimg.cc/image/rzzid5iu5/full/

http://postimg.cc/image/ape5i8xi5/full/

http://postimg.cc/image/yjjx0j3bx/full/

http://postimg.cc/image/plulpfli5/full/

http://postimg.cc/image/ik19gz7a5/full/

http://postimg.cc/image/w40h5nesd/full/

http://postimg.cc/image/8ycaef5i5/full/

http://postimg.cc/image/523jw69wd/full/

http://postimg.cc/image/hi09px38d/full/


Asta este doar o singura schema de-a sa pusa in practica... Mai sunt si altele... Este abordarea lui , gresita sa nu, vis-a-vis de comportamentul pe forumuri, pe care si-o asuma, nu trebuie sa-i plangem de mila sau invers, sa-i facem un proces de acuzare... E baiat mare, stie singur unde doreste sa ajunga. Totusi chiar merita sa fim corecti cu latura tehnica a lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viorel, am spus destul de clar ca "schema de-a sa pusa in practica". Schema este a lui Victor si implementata practic de Sorteh. Ca la final s-au livrat modulele cu o intarziere foarte mare si cine stie cate scandaluri pe aceasta tema or mai fi fost , pe mine nu m-a interesat niciodata. Eu ma refeream strict la schema. Prietenia mea cu Victor consta exclusiv in discutii pe teme tehnice. Nu m-am vazut niciodata "live" cu el. Habar nu am cum arata la fata. Din acest punct de vedere noi doi se poate spune ca suntem mai prieteni decat sunt eu cu Victor. In discutiile mele personale(telefonice sau prin mesaje) cu acest om niciodata nu s-a ajuns la vorbele pe care le citesc in acel "mesaj". Chiar sunt mirat de ceea ce vad. Stiu ca este de fel mai vehement dar nu-l cunosc cu acest limbaj . Ma rog, pana la urma dupa cum am zis si mai inainte, nu ma intereseaza relatiile umane sau comerciale a lui Victor cu alte persoane. Daca ai remarcat ca nici schemele amplificatoarelor tale create sau reparate nu le discut , mai ales cand vine vorba despre aspectul comercial, etc... Prefer sa ma limitez la discutii contradictorii "academice" pe tema cablurilor sau alte contre mai mult ideologice decat concrete, la obiect. Prin urmare nu ma intereseaza daca Victor poate sau nu sa-si reconstruiasca schemele sau daca acestea sunt copiate de pe undeva. Consecintele le suporta fiecare in parte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vobio faci tu ce faci şi tot aduci mizeria ta de pe elforum aici pe audioweb. Tinem să te anunţăm că ştim foarte bine ce este pe elforum pentru că suntem activi şi pe acolo şi nu numai ci şi pe celelalte forumui tehnice. Aşa că nu ne interesează, îţi mai spunem încă o dată lasă mizeriile celorlalte forumuri acolo unde sunt. Dar dacă tot ai postat înjurăturile lui Victor de pe elfroum acum nu vrei să postezi şi înjurăturile tale la adres lui Momolo cănd i-ai cerut răspicat să te baneze? Nu mai fă pe lupul moralist că nu eşti în măsură să dai sfaturi-


Totuşi nu credeţi că ar fi timpul să fim şi on topic adică despre componente pasive?

Am o întrebare, timpul e viaţă a unui electrolitic , e exemplu 1000uF la 85 de grade celsius şi 40 V şi care are durata de viaţă 1000 de ore în catalog la ce temperatură , la ce curent şi la ce tensiune a fost calculată această durată?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ăsta este un forum public.

N-ai competența să interzici nimic.

Nu ți-a cerut nimeni părerea.

Și electroniștii pot scrie aici, dar și altii: mecanicii, electricienii, stomatologii sau IT-iștii.

Chiar și pensionarii.

Nu sunt bineveniți scandalagii, așa că nu mări tocmai tu numărul lor.

Orice forum are "sare și piper" este in firea noastră să fim diferiți.

Apreciez unele comentarii, altele nu, dar alegerea e doar a cititorului!

Care este aportul tau tehnic la aceasta sectiune?

Eu sunt foarte interesat de informații tehnice, cum ar fi durata de viață a condensatoarelor care stau lângă surse de căldură.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e că forumul pare să nu mai aibă moderatori. Eu am fost banat odată pentru că îl întrebasem pe unul ceva (fără injurii sau jigniri) şi mă rugam de administrator să-mi anuleze banarea care ţinea deja de o lună, iar clonele îşi varsă lăturile şi înjurăturile nestingherite, fără nicio problemă.

Bun mod de a administra un forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că am greșit secțiunea, eu vreau sa schimb condensatoarele și să încerc idei noi de cabluri și mufe, pentru un sunet mai bun.

Nu caut scandal!

Este vorba de o statie românească A350, destul de bătrână, din 1988.

 

Coincidenta sau nu, există un topic întreg pe elforum despre aparatul in cauză. Cred ca acolo sunt multe răspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit și acolo, dar nu am încredere in sfaturile majorității membrilor de acolo, nu sunt serioși și nu se pricep.

Aici se discuta serios, aplicat.

Majoritatea celor de aici au educație muzicală, de aia mi-am făcut cont.

Stația o am de la tata, nu vreau să-mi bat joc de ea.

Știu că nu are valoare pentru alții, dar pentru mine înseamnă mult.

Are valoare sentimentală inestimabilă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am chinuit cu doua astfel de statii la sfarsitul anilor 80 si inceputul anilor 90,

Am avut probleme cu potentiometrii, de volum, de bas si inalte, cu mufele DIN de intrare. Amplificatorul are un sunet destul de "electronic" , depinde cu ce surse il combini, cu ce incinte, dar prima intrebare ar fi - Pentru ce folosesti ampliful?! pentru chefuri, sau pentru auditii de suflet ?!

Pentru auditii la volum mic dar de calitate exista solutii mai bune, la second hand, nu de alta dar e un pic de munca din ce spune Viobio. Din amplif asi pastra amplificatorul de doza.

Spor si inspiratie iti doresc si sper ca intrebarea nu a fost o testare a rapiditatii de reactie , o fumigena aruncata pentru distractia unora!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit și acolo, dar nu am încredere in sfaturile majorității membrilor de acolo, nu sunt serioși și nu se pricep.

Aici se discuta serios, aplicat.

Majoritatea celor de aici au educație muzicală, de aia mi-am făcut cont.

Stația o am de la tata, nu vreau să-mi bat joc de ea.

Știu că nu are valoare pentru alții, dar pentru mine înseamnă mult.

Are valoare sentimentală inestimabilă.

 

:lol::thumbup:


În primul rănd e bine că îţi faci singur recap-ul şi ce mai e nevoie la el şi nu t-eai dat pe măna jecmănitorilor că atunci vedeai ce valoare reală are nu doar sentimentală. :lol: Ai ceva fotografii cu el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Schema este a lui Victor si implementata practic de Sorteh. Ca la final s-au livrat modulele cu o intarziere foarte mare si cine stie cate scandaluri pe aceasta tema or mai fi fost , pe mine nu m-a interesat niciodata.

o singura observatie - modulele NU s-au livrat NICIODATA ! (pana acum).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am inteles ce s-a intamplat acolo pentru ca in perioada in care s-au dezvoltat aceste module eu cream SARA si eram "concurenta" :mrgreen: Din cate stiu Victor nu a avut nicio legatura cu partea comerciala, ci doar la dezvoltarea tehnica a schemei. In sfarsit, nu ma intereseaza ce au facut altii, am destule pe cap cu de ale mele....Haide mai bine sa terminam cu subiectul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Gabywo - doar ca idee, condensatorii Panasonic sunt bunisori, dar nu prea sunt audiofili. Si nu sunt ieftini. Audiofili ar fi seria FM, dar este chiar scumpa.

Nichicon sunt mai ieftini si mai buni pt aplicatii audio.

Cam la acelasi pret cu Panasonic FC se pot cumpara Nichicon FG sau chiar KZ (f buni).

Elna sunt f. buni, dar extrem de scumpi (de 5-10 x cat Nichicon). Din acest motiv sunt f rar folositi in recap sau tunning.

(Toate referirile sunt pt. condensatori originali, cu origine controlata; exclus e-bay.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gabywo - doar ca idee, condensatorii Panasonic sunt bunisori, dar nu prea sunt audiofili. Si nu sunt ieftini. Audiofili ar fi seria FM, dar este chiar scumpa.

Nichicon sunt mai ieftini si mai buni pt aplicatii audio.

Cam la acelasi pret cu Panasonic FC se pot cumpara Nichicon FG sau chiar KZ (f buni).

Elna sunt f. buni, dar extrem de scumpi (de 5-10 x cat Nichicon). Din acest motiv sunt f rar folositi in recap sau tunning.

(Toate referirile sunt pt. condensatori originali, cu origine controlata; exclus e-bay.)

 

S-a mai discutat pe subiectul asta ceva vreme in urma. Seria audio de la Panasonic A FOST (actual Panasonic nu mai produce nici o serie audio) seria AM. Nu FC, FM sau FR care eronat sunt cotati ca si capacitori audio.


zeN6xy.jpgzeN6xy.jpg<e>

JVBlZA.jpgJVBlZA.jpg<e>

qkNy4Z.jpgqkNy4Z.jpg<e>

EaEHSX.jpgEaEHSX.jpg<e>

OBnDPU.jpgOBnDPU.jpg<e>

nuqCt2.jpgnuqCt2.jpg<e>

ceo8M2.jpgceo8M2.jpg<e>

aVhx98.jpgaVhx98.jpg<e>


Nippon Chemicon au avut si ei o serie "for audio", care la fel, nu se mai produce si chiar Samwha are o serie "for audio", dar pe care n-o gasesti pe nicaieri, desi inca figureaza in catalog.


In rest +10 :thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.