Sari la conținut
HiFi Tech

Despre condensatori rezistor şi alte componente pasive audio


Doreeeel

Postări Recomandate

Bre , mai ai dreptul la inca doua incercari , pana vei intelege ca doar varianta mea este cea corecta :) .

Oare cum ai calculat ca ceva e putred in Danemarca ... reactanta capacitiva echivalenta totala nu se insumeaza in cazul cand inseriem doua condesatoare ?

Curentul repetitiv de varf al unui condesator ramane de " referinta " , nu se dubleza , deoarece curentul este constant intr-un circuit serie ... asa zice Kirchhoff in prima lege ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Taica se insumeaza reactanta capacitiva, dar in acelasi timp ea se injumatateste datorita faptului ca in loc de 2200uF avem 4700uf per condensator, asadar la final reactanta echivalenta va fi aproximativ aceeasi, atat in cazul condensatorului original cat si a celui echivalent format din cele doua condensatoare inseriate.


Curentul permis va fi dat de caracteristica unui singur condensator, nu vad unde-i problema. In cazul de fata concret va fi aproximativ al condensatorului initial. Schimbarea condensatorului initial cu un altul cu un curent de varf mult mai mare nu are sens pur si simplu. La frecvente medii si inalte nu avem curenti mari pe muzica, iar la frecvente joase unde acestia ar putea sa apara, reactanta capacitiva a condensatorului limiteaza acest curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Rolul esential al acestor rezistente este de a proteja contra ambalarii termice a tranzistorului final iar aici cu cat rezistenta va fi mai mare cu atat protectia va fi mai buna.


Poti sa exemplifici detaliat?


Eu nu am auzit pina ca acum ca o rezistenta de 0' date='x ohmi, sa previna ambalarea termica a unui tranzistor final.


De asta se ocupa circuitul superdioda, radiatoarele si eventuala racire fortata.


Ele realizeaza acolo o reactie negativa in curent si traductor de tensiune pentru comanda limitarii SOA a etajului final.[/quote']

 

:) Iti las tie placerea sa descoperi singur despre ce este vorba ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In privinta ambalarii termice te las sa te mai informezi. In privinta condensatorului de la iesirea amplificatorului lui Doreeel, nu frecventele inalte sunt problema, ci cele joase, deci nu are niciun rost sa discutam despre vreun condensator de 2uF care sa-l sunteze pe cel mare.


Este foarte frumos ca unchiul tau ti-a pus sculele in mana de mic, aproape intotdeauna pasiunea incepe de la un hobby, dar cred ca realizezi ca nu puteai sa dezlegi toate subtilitatile unei scheme de la aceea varsta frageda. Ca reclama suna bine "35 de ani de experienta in domeniul electronicii" , dar la modul concret, aceasta experienta nu te ajuta cu nimic cand iti lipseste sau nu intelegi o anumita informatie. Nimeni nu s-a nascut invatat, toti mai avem de adaugat cate ceva pe parcursul intregii vieti. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă şi miram să nu iasă cu scandal.

...........

Probabil melodia aia nu are joase suficiente ca să se observe modificarea capacităţii cond. N-aş îndrăzni să ascult ceva modern, gen bumţi-bumţi sau un rock. Ptr ceva similar ca alimentare, Philips folosea cond de 3300uF. Dacă Sansui a găsit de cuvinţă că e suficient 2200uF acolo, e şi din cauza rolului amplifului respectiv, se ocupă de ecou. La ceva similar modern distribuţia gamei şi puterilor e mai clară decît în acei ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: De ce sa ti-o demonstrez eu tie ? De ce sa invat eu in locul tau ? :lol: Pune mana pe carte , citeste si invata. Tot asa pe post de adevar ai mai sustinut sus si tare ca placa ta de sunet nu stiu ce face cand in realitate erai total pe langa cu graficele atasate. Aproape ca m-ai somat sa postez un FFT cu zgomotul placii mele de masura ca sa vada lumea ca scula ta e cea mai tare. Initial n-am vrut sa-ti mai raspund , IosiP a facut curat si nu mai avea rost sa inflamez si eu spiritele, dar vad ca esti din nou foarte agresiv. Ok, iti postez graficul cu zgomotul placii mele de masura, dar sa fii sigur ca eu n-o sa ma lansez cu tine in polemici absurde asa cum au facut-o fara sa-si dea seama unii colegi audiofili. Cu tine lucrurile n-au niciodata niciun sfarsit....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Mai cititi , este insuficient. Leco ca sa-ti dau un fir de urmat, renunta la analiza in regim static pe care ai facut-o mai sus , analiza de clasa a-10-a si treci la analiza in regim dinamic care ne apropie cu inca un pas de realitate ;)


Intre timp ce zici de zgomotul placii mele de masura ? E suficient de bun ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Leco, este un grafic de zgomot , nu de THD. A fost o intamplare sa fie de 60%, putea sa fie de 100% la fel de bine. Daca stiam ca nu te pricepi la masuratori scoteam THD-ul din imagine ca sa nu te mai incurce.


In privinta rolului rezistoarelor din emitoarele tranzistoarelor de iesire te rog nu-mi baga vorbe in gura pe care nu le-am afirmat. Nicaieri n-am spus ca nu mai este nevoie de radiator. Cateodata stau si ma intreb daca nu cumva urmaresti sa ma defaimezi pe mine in mod intentionat. Totusi cred ca o faci involuntar, din lipsa de cunostiinte si din dorinta de a iesi tu in fata cu orice pret. Revenind la rolul acelor rezistoare in ambalarea termica, voi mai spune doar atat: in regim dinamic , in anumite conditii , destul de des intalnite de altfel, se produce o reactie termica pozitiva de tip adiabat care trebuie stinsa. Calculul matematic din spatele acestui fenomen si al masurilor de contracarare este destul de complex, deci nu este chiar la indemana oricarui bricoleur. Asadar Leco nu cred ca e cazul sa abordezi si sa insisti in detalii care nu sunt de nivelul tau, sau daca vrei s-o faci fa-o fara sa cauti sa ma umpli nemeritat pe mine cu noroi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raimond,nu te supara dar,ai dat-o de gard cu rezistenta de emitor,vezi ca sunt scheme unde finalii nici nu au acele rezistente,montate in emitoare.

 

Hmmm.... sunt notorii acele scheme cum bubuiau finalii. ;) Haios era ca era vorba despre firme mari ale anilor '70. Deh, anii trec, lumea mai invata cate un alta. Ar cam trebui sa te pui pe treaba si sa faci preul ala pe lampa despre care vorbeam. Eu am terminat deja noua schema de la AudiophileStarter care sa poata fi atacat direct de un preu pe lampi astfel incat sa rezulte un amplificator hibrid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)Leco inca n-ai inteles ca radiatorul si superdioda nu mai exista ?:) Ti-am dat mura-n gura : " in regim dinamic , in anumite conditii , destul de des intalnite de altfel, se produce o reactie termica pozitiva de tip adiabat care trebuie stinsa". Lasa naibii protectia SOA deoparte ca nu te ajuta..... Mai departe in aceeasi fraza am spus ca degenerarea finalilor cu Re pentru liniarizare este inutila , ba mai mult incurca si creste distorsiunile, nu le scade cum sustii tu. Acum sa fiu sincer n-am avut in intentie sa inteleaga toata lumea afirmatiile mele din aceea fraza, nu am talent didactic.


Eu ti-as recomanda pe langa tot felul de protectii utile sau inutile cu care echipezi lucrarile tale sa faci si o protectie simpla ca sa salvezi clientii de electrocutare :) Nu necesita decat un simplu sfat: sa nu lege impamantarea la calorifere ;)


Referitor la zgomotul placilor de sunet ma intreb cand o sa-ti dai seama ca ceea ce postezi nu are legatura cu realitatea ? ..... Ce electronist serios va crede ca o placa de sunet intr-un calculator va avea pragul de zgomot la -160db ? :lol: Vrei sa-ti arat un grafic la -200dB ? :) ce rost ar avea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RaimondAudio & viobio,


Mă bag și eu pe lângă subiect, ca musca-n ciorbă... sau în altă parte a calului...


Și vă întreb: sunt ceva șanse de auzit realizările voastre (împreunate sau separat) la întrunirea de pe 31.05 (dacă mai are loc...?) ?

 

Eu n-am terminat si nu am cum sa ajung pe 31.05.2015. Data trecuta am mers pe o varianta incherbalata pentru a se putea lua contact cu conceptul, dar acum pe langa module va exista si o varianta la cheie, completa, in carcasa. Am modificat schema, am adus imbunatatiri substantiale, am refacut de la zero proiectarea cablajului. Vreau sa va prezint un produs matur , utilizabil ca orice produs comercial, asadar deocamdata sunt in lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol:Daaaaaaa, am masurat intentionat fals ca sa iti dai seama ca ceva este in neregula. Nu te-ai prins, a trebuit tot eu sa-ti atrag atentia. Ti-am explicat de nenumarate ori ca m-am plictisit , anume ca exista niste protocoale de masurare, ca softurile de masurare reprezinta doar scula, ciocanul cu care faci treaba dar el nu bate cuiul in locul tau. De multa vreme spuneam ca necesita o zi, doua, pana ai tot lantul de masurare pus la punct si gata de masuratori viabile, corecte. Cand ti-am spus sa-mi lasi 2 zile amplificatorul tau ca sa ti-l masor tui o tineai una si buna ca se face in 5 minute. Nu se face... La intalnirea de la Viobio totul era presetat cu multa vreme inainte dar chiar si asa, din cauza faptului ca eliminasem niste circuite suplimentare cu care nu m-am mai carat pana acolo, eroarea era undeva de 100%. Nu era nicio problema, ce conta ca THD-ul masurat de 0,010% era in realitate 0,005% sau poate 0,020%. Ceea ce conta era trendul , evolutia fiecarui amplificator in parte la modul general.


Intotdeauna cand vrei calitate lucrurile se complica foarte tare si ai foarte multe variabile de rezolvat, nu merge asa.... din prima.... trantesti o superdioda si s-a rezolvat (ca sa ma refer de ex la discutia despre Re). Crezi ca hi-end-ul se face doar cu degete arse , fara fum de creier ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Inveti sa conduci masina dupa manualul de utilizare ? :) Vezi ca sunt carti dedicate subiectului. In loc sa pierzi vremea cu experimente personale care nu duc nicaieri, doar iti mananca timpul si te induc in eroare , ia de pe net ce se gaseste gratis,carti si articole dedicate, studiaza-le si apoi putem vorbi aceaasi limba. Or sa mai ramana doar de rafinat unele tehnici. Ce faceai tu semana cu incercarea unui om obisnuit de a reproduce un amplificator dupa schema de service :) Nu merge asa...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În regulă, dacă aşa-ţi sună mai bine, lasă-i pe aceia.

...............

Cînd meşterii bătrîni făceau amplifuri de tipul ăsta ptr lăutari, întrebau dacă să fie de voce sau de instrument, ca să dozeze cond de la ieşire. Asta era prin antichitate. Nu folosea nici dracu formule şi nimeni nu vroia să redea infrasunete.

................

P.S. Cond electrolitici sînt uzi, semiuzi sau semiuscaţi şi uscaţi. Care crezi că sînt cei mai vulnerabili? :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faci mişto de mine (după zîmbetul sarcastic). Nu-i bai.

Maeste Zal şi pentru mine electroliticii se împart tot aşa:


Cei uzi adică cei foarte buni (eventual noi).

Cei semiuzi , care nu merită (încă) schimbaţi.

Cei semiuscaţi, adică cei care trebuie urgent schimbaţi.

Şi cei uscaţi care fac să bubuie şi să scoată fum amplificatorul. adică cei mai vulnerabili.


E bine să-ncheiem cu o glumă discuţia. :lol:

Eu am vorbit serios, e vorba de construcţie, nu de cît poţi stoarce din ei.

Cond electrolitici cu lichid (numiţi convenţional uzi) nu se mai fabrică de vreo juma de secol după cîte ştiu. Ăştia au electrodul pozitiv dintr-un tub sau tablă de aluminiu şi au supape obligatoriu. Am doi de 20uF/450V din 1935 la colecţie cu lichidul intact.

Cond actuali de pe piaţă sînt de tipul semiuzi, în orice proporţie aparentă, storsul cu mîna nu e un criteriu. Supape au doar cei mai mari.

Cond uscaţi sînt ăia cu tantal, tantal-sticlă, cu aluminiu, etc.

Similar se împart şi cond cu hîrtie, doar că lichidul unora e uleiul.

................

P.S. Acel zîmbet nu e ceea ce pare.

5acfb1cd2729d_Condud.jpg.82bece3210ab573bca7db2c52fe09e5f.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.