Sari la conținut
HiFi Tech

Despre condensatori rezistor şi alte componente pasive audio


Doreeeel

Postări Recomandate

La 31.01.2020 la 17:23, bizonu22 a spus:

Adrian am spus că au fost schimbate deoarece toate difurile vechi cu suspensie de burete pe care eu le-am văzut ori erau distruse în totalitate ori fisurate. In prima poza, in partea de jos e cumva adeziv care pare că da pe afara? Sau vad eu rău?

Sal da e lipici , dar am vazut lipici si pe cam toate difurile noi... Dar uitate la poze si gaseste urme de schimbare... nici o denivelare pe interior nici o urma de la suspensia veche sau lipiciul vechi . La un schimb ceva tot gasesti de la suspensia veche.

Pana si prinderea la alimentare e neatinsa.. e stilul Bose fara lipitura, nu cre ca cineva se chinuia sa schimbe suspensia cu difurile montate in cutie.

IMG_20200201_172133.jpg

IMG_20200201_172013.jpg

IMG_20200201_171956.jpg

IMG_20200201_171926.jpg

IMG_20200201_171942.jpg

IMG_20200201_171934.jpg

IMG_20200201_171947.jpg

15805711480492225377399565818186.jpg

15805711878262358613418363452110.jpg

1580571219596818296933068427137.jpg

Editat de Adrian2b4u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 31.01.2020 la 16:39, Shambala a spus:

Acele piese nu constituie filtrul si nu au nici un rol in separarea frecventelor spre difuzoare.

Poate mai sunt si altele sub fonoabsorbant.  Nu cred ca acele incinte pot suna acceptabil fara filtre.

In nici un caz nu se poate adauga un tweeter fara filtru; daca vreti sa il adaugati ca supertw puneti in serie cu el un C nepolarizat de 1-2uF.  (Val. exacta se calc fct de impedanta tw si frecv de taiere dorita)

 

Cred ca subiectul este in afara topicului si ar trebui facut de sine statator.

Sal , ai avut dreptate 🙂. e ceva filtru am pus poza... Am cum sa il verific ? Sal sa il schimb si gata ? Dar habar nu as avea ce sa cumpar.....

Am un aparat de testat condensatori. 

Ma poti ajuta cumva cu ceva idei?

Mersi.

15805715243896378361617728887938.jpg

Screenshot_20200201-174027.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piesa cilindrica galbena este un condensator de 3,4uF/50V. Din poza nu imi dau seama daca este electrolitic sau nu.  Dupa tensiune pare electrolitic, dar daca este f vechi, poate fi si ne-electrolitic.

Daca nu este electrolitic nu prea are rost sa il schimbi caci cei ne-electrolitici tin f multi ani (probabil spre sute).

Daca este electrolitic poti sa il schimbi cu unul ne-electrolitic de 3,3uF/ 250V.  Ar trebui ales unul din clasa  MKP for Audio, de ex. un Jantzen albastru sau un Mundorf alb sau chiar un Monacor negru.  Nu sunt scumpi, cred ca mai mult costa transportul.

Totusi cele scrise mai sus sunt prea putin importante, caci daca boxele sunt  Bose 301 Music Monitor Series 2, ar trebui sa fie pe 3 cai si cu un filtru compus din mai mult decat un singur condensator !   In foaia lor de catalog scrie clar ca taierea filtrelor se face la 1.5kHz si 2,5kHz, ceea ce inseamna ca trebuie sa mai fie piese care sa faca parte din filtru.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar nu se omorau cu estetica interiorului. Probabil se axau mai mult pe sunet...😃

Bose 301 au fost mai multe serii, parca 4 sau 5, nu mai stiu. Cred ca au existat mici diferente la filtre intre diferitele serii.

Eu nu m-am omorat dupa ele.....Sunetul Bose iti place sau nu, cale de mijloc nu prea e.

 

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima poza pusa de mine e din seria 1. 

Contrar supozitiei mele ca ar fi mici diferente, la o cautare mai atenta s-ar parea ca nu-s asa mici diferentele. Aici e un filtru din seria 2 :

 

s-l300.jpg

A aparut lampa de protectie tweeter dar s-a topit bobina de pe woofer.....

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un bec in serie cu inaltele fct. ca o protectie pt tweeter pt ca la puteri mici filamentul este rece si are o rezistenta f mica (zecimi de ohmi - pana pe la vreun ohm, fct. de parametrii becului). Pe masura ce creste puterea pe tw creste implicit si curentul prin bec si filamentul acestuia se incalzeste, ajungand (la alb) la valori de 6-8-12 chiar 20 de ohmi.

In poze vad o bobina (de valoare mare, fiind pe miez de tole), un condensator [ne-electrolitici] - cel galben si doua rezistente [bobinate, ceramice, cele albe/crem]. Cu sau fara bec si/sau polyswitch, astea nu participa in veun fel la filtrare. Asta inseamna ca pot fi cel mult doar doua sectiuni de filtru, ambele de ordinul 1, taiere 6dB/oct, probabil pe medii si inalte. Restul filtrajului fiind lasat pe baza incintei - cutia este intotdeauna un filtru  (mecanic) si a caderii libere a difuzoarelor.  Pt 3 cai nu am vazut vreodata filtre atat de simple.   😐

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdane, Bose 301 nu au fost niciodata pe 3 cai. Sau poate nu am eu cunostinta despre asa ceva.

Seriile 1, 4 si 5 au doar cate un tweeter in timp ce seriile 2 si 3 au cate 2 tweetere. Seria 5 parca se produce si acum.

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu asa am crezut privind pozele si citind brosura lor; inseamna ca m-am inselat.   Acolo scrie  "Dual frecvency crossover network" si "Crossover Transition Frecvencies: 1,5khz and 2,5khz"  - ceea ce ar fi specific unei incinte pe 3 cai. 

Proprietarul a scris in primul post ca ar fi  Bose 301 Music Monitor Series 2.

Oricum, cu un singur condensator nu ai cum sa obtii 2 frecvente de taiere.

 

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.