Sari la conținut
HiFi Tech

Despre condensatori rezistor şi alte componente pasive audio


Doreeeel

Postări Recomandate

Saptamina trecuta am vorbit cu ceva " tehnci " care au fost invitati de mine sa-si faca cont si aici , dupa cum se observa , unu din ei a revenit pe forum dupa o pauza , este vorba de colegul zal ( prieten la catarama cu mine ) , cum spuneam , vor mai aparea 8..10 " tehnici " pe forum , promit ca nu le va face viata grea celor care cred exclusiv in ezoterisme si misticisme audio , vor veni in sprijinul celor care mai sunt interesati si de aspecte tehnice , științifice .

 

Şi uite aşa se va naşte omul de tip nou "audiofilul techno". Ce n-au reuşit comuniştii reuşim noi pe audioweb. :lol:


Dacă tot ai invitat cîţiva tehnici invită şi căţiva teoreticieni cum ar fi Victor, Raimond poate li leco se incadreaza şi pe d-l Lăzoroiu (neapărat), etc .


Acum lăsînd gluma la oparte ce vrei să facă mai precis specialiştii în aparatură audio aici?Aş vrea să detaliezi puţin acest aspect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 9 months later...

A , da ? Foarte bine .

Există totuși o mică problemă de logistică , eu nu pot găsi " ceva " decât dacă alții au pierdut acel " ceva " .

Cât despre copy-paste , cărțile din cărți se scriu .

Mai departe scrie-n carte :) .

Se numește munca de documentare .

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, kanal a spus:

Mai bine ii postezi pe aia gasiti de tine ca de copy-paste suntem satui, chiar daca ai antrenament la asta.

@kanal era o vorbă "deşteptul învaţă din greşelile altora iar prostul din grşelile lui". Ce a postat @hifi audio este ontopic ce ai postat tu este pe arătură , crede iniţiatorul topicului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bizonescule, poate da bine la capacitate dar poate arata groaznic la alte masuri ,ESR, PCR, PSD. 

Mishule, sezi bland  ca te iau in cuvinte scrise de nu te mai curata nici Siretul ,sau ce apa o curge prin zona ta . Vezi ca eu nu tin la titulaturi on-line si nici nu suport zmeii tastaturilor, ctitorii de idei imprumutate si facatorii de rumegus precum Pinochio cand se autosatisfacea dupa usa.

Baga un tratament comun cu mentorul tau spiritual si tine-ti respiratia vreo cativa ani pana imi aduc aminte de tine, capisci? Confirma ca ai luat la cunostinta...

Editat de kanal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi astia cu sechele din copilarie si cu gandul la o tarie care sa va aline galceava dintre neuroni, aveti impresia ca lumea va apartine, mai ales asta virtuala unde puteti poza si voi cu haine la alegere, sa nu zic personalitati multiple. Daca nu aveati forumuri pe unde sa va etalati obsesiile si convingerile, urlati pe strazi pana va bagau aia la salon.  Stai in banca ta si gandeste-te ca sunteti tolerati acolo pe unde va manifestati .

PS. Cand mai e vreo intalnire pe la Electromagnetica, sa ma astepti la poarta sa-ti dau de-o bere. Am sa te recunosc eu, nu te obosi sa te costumezi in papagal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, bizonu22 a spus:

Deacord cu tine la faza cu ESR (tocmai de aia m-am decis sa fac re-cap) dar nu am putut sa masor pt ca nu am ESR metru. Acelasi lucru care il spui tu despre ESR mi l-a spus Zal daca nu ma insel pe audioweb. Eu unul am fost impresionat cand am vazut ca dupa atati ani inca sunt in parametri cu capacitatea. 

Condensatorii măsuraţi de tine sunt foarte buni, dacă aveai probleme cu esr-ul trebuia să crească capacitatea iar la tine e băţ la 10k.Condensatorii mari de pe alimentare , sunt cei mai rezistenţi. Am măsurat condensatori care după 50 de ani tot mai erau buni în proporitie de 80-85 %. S-ar merita schimbaţi doar dacă vrei să pui din-ăştia audio tip Nichicon gold tune că deh sunt audio altfel sunt buni şi ăia măsuraţi de tine sau dacă vrei să măreşti capacitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Există tot felul de variante de depreciere la condensatorii electrolitici uzi şi semiuzi. Capacitate normală sau mai mare care maschează pierderile din dielectric, esr-ul pare normal, cu toate astea la un test de încărcare nu ţine. Altă variantă, capacitate scăzută, esr normal, pierderi normale, trece testul de încărcare... cînd curge şi răsuflă fără a fi un defect intern. Şi tot aşa... nu există reguli şi normative după care se face înlocuirea cond electrolitici, e la aprecierea meşterului. Cîrcotaşii sînt fie zgîrie brînză şi vor economie maximă, ori  citesc prea mult şi nu înţeleg nimic de pe net. Sînt curios dacă la maşina proprie nu schimbă niciodată uleiul, bujiile, siguranţele, bateria... ca să fie ''originală''.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, zal a spus:

.. nu există reguli şi normative după care se face înlocuirea cond electrolitici, e la aprecierea meşterului.

Ei nu există reguli. Vezi că regulile pentru care trebuie schimbaţi condendatorii de pe alimentare,. dacă ei încă sunt buni, le-am enumerat eu mai sus. O metoda practică pentru a constata dacă condensatorii de pe alimentare sunt buni o spunea Viobio acum un an unui coleg, adică să scoată ampliful din priză cînd este în funcţiune şi dacă se menţine căteva secunde să nu schimbe condensatorii.

Acum cîţiva ani am recapat două boxe active pe trei căi şi trei amplificatoare iar pe partea de bas condensator pe ieşire la fel ca şi cel de pe alimentare. Am pus cei doi condensatori în pralel pe alimentare am schimbat cu unul "audio" cel de pe ieşire. Cînd scot boxa din priză cîntă cam 5-6 secunde pînă face figuri datorită scăderii tensiunii. Nu avea nici un rost să-i schimb chiar dacă aveau vreo 47 de ani. Puteam să-i schimb cu ceva mai bun şi nu greşeam dar am considerat că sunt foarte buni şi cei lăsaţi atât timp căt boxele funcţionează foarte bine.

Condensatorii (sau alte piese active sau pasive) nu se schimbă după latitudinea (sau longitudinea) cuiva ci din necestiate fie pentru că sunt devalorizati şi (sau) pentru că dorim ceva mai bun de tip audio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi că la scoaterea amplifului din priză în funcţionare, condiţia esenţială e să nu aibă protecţie cu releu ca să poţi verifica teoria aia. Cum majoritatea amplifurilor au...

........................

Am înţeles, nu e voie să schimbăm gunoaiele, aşteptăm să facă flori de mucigai. Motivele le-am enumerat mai sus.

Editat de zal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.