Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

Care este modul optim de obținere a semnalului analogic devenit referință in graficul de mai sus?

 

I used an analog 10kHz square wave generator, a dCS A/D converter, a dCS D/A converter, a good old-fashioned analog oscilloscope, and a digital camera.

I ran the signal through directly to the scope (Fig. 1), then through the converters using 44.1kHz PCM, 96kHz PCM, 192kHz PCM, and finally, DSD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care este modul optim de obținere a semnalului analogic devenit referință in graficul de mai sus?

 

I used an analog 10kHz square wave generator' date=' a dCS A/D converter, a dCS D/A converter, a good old-fashioned analog oscilloscope, and a digital camera.

I ran the signal through directly to the scope (Fig. 1), then through the converters using 44.1kHz PCM, 96kHz PCM, 192kHz PCM, and finally, DSD.

[/quote']

 

Trebuia sa lași întrebarea. Inițial m-am uitat doar la grafic, de asta am întrebat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un experiment cel putin interesant. Atasez link-ul aici pentru ca nu vreau sa creiez panica printre fanii cd playerelor. :)


http://www.computeraudiophile.com/f6-dac-digital-analog-conversion/state-art-cd-transports-vs-universal-serial-bus-industry-standard-cables-connectors-and-communications-protocols-between-computers-and-electronic-devices-spdif-converter-shootout-15193/


Cu siguranta poate fi considerat un experiment singular, insa chiar si asa cred ca ar trebui sa ne ofere cel putin o speranta noua fanilor pc computer. Daca la aceasta poveste adaugam intamplarea de acum trei ani cand directorul uneia dintre companiile de varf in industria audio se afla la un targ si a confirmat nonsalant ca ei obtin rezultate sonice mai bune via PC. Dupa acest moment au renuntat cu totul la a mai produce cd playere scumpe. Acum au unele dintre cele mai bune convertoare d/a. Pe masurate. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Informatiile sunt spectaculoase, fara indoiala, si deschid noi porti.

Pentru a evita panica, merita insa mentionat si mesajul asta din cadrul topicului de pe computeraudiophile :) :


"Elberoth, we tested interfaces once and preferred Weiss INT202 with dual Purist AES-EBU over the BADA and Wavelink+Valhalla BNC into a Debussy. Also another group tested the Scarlatti transport against a Wavelink and the Scarlatti won for the majority. Go figure. Different groups, different systems, different conclusions."

(http://www.computeraudiophile.com/f6-dac-digital-analog-conversion/state-art-cd-transports-vs-universal-serial-bus-industry-standard-cables-connectors-and-communications-protocols-between-computers-and-electronic-devices-spdif-converter-shootout-15193/index2.html#post209902)

(Pasajul bolduit merita avut in vedere tot timpul :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Informatiile sunt spectaculoase, fara indoiala, si deschid noi porti.

Pentru a evita panica, merita insa mentionat si mesajul asta din cadrul topicului de pe computeraudiophile :) :


"Elberoth, we tested interfaces once and preferred Weiss INT202 with dual Purist AES-EBU over the BADA and Wavelink+Valhalla BNC into a Debussy. Also another group tested the Scarlatti transport against a Wavelink and the Scarlatti won for the majority. Go figure. Different groups, different systems, different conclusions."

(http://www.computeraudiophile.com/f6-dac-digital-analog-conversion/state-art-cd-transports-vs-universal-serial-bus-industry-standard-cables-connectors-and-communications-protocols-between-computers-and-electronic-devices-spdif-converter-shootout-15193/index2.html#post209902)

(Pasajul bolduit merita avut in vedere tot timpul :) )

 

MM, pai cetesc ca scorul este 2-1 in favoarea computerului. Eu spun ca nu-i rau pentru mezinul audiofil, indiferent de grupurile de test.

Sper ca cd playerul tau nu s-a simtit lezat. Te asigur ca nu am dorit nicio clipa sa-i ranesc orgoliul. :)


PS: Pe de alta parte nu-ti pare ciudat ca un transport de referinta care costa cu mult peste 10 mii de euro (nu am cautat pretul exact), sa fie cel putin egalat de niste computer tinichele la preturi derizorii.

BADA - costa 1500 E

(cuvintele bolduite sunt pur intamplatoare si nu au semnificatie sociala)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca cd playerul tau nu s-a simtit lezat. Te asigur ca nu am dorit nicio clipa sa-i ranesc orgoliul. :)

 


Cd-playerul meu a primit acum vreo lună un upercut de la un DAC USB ( cam de vreo zece ori mai ieftin ), cuplat cu un cablu HAMA de 3 m. Încă nu și-a revenit ( încă sunt la faza în care se privesc ochi în ochi, din colțuri opuse ale ringului) :) Și voi discutați despre transporturi stelare ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bibi, tu ai mintea deschisa de cand te cunosc. :idea:

Eu incerc de cel putin 2 ani sa schimb mentalitatile seniorilor audiofili. Asta in situatia in care am ocazia unei discutii. ;)


PS: Am gasit pretul unui transport dCS Scarlatti - 32,999 dolares americanos. WTF?

PS1: In test se vorbeste si despre celebrul Accuphase DP 800 - 20 000 dolares japonesos. Again, WTF?


Digitalul progreseaza pi buni. :D

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca cd playerul tau nu s-a simtit lezat. Te asigur ca nu am dorit nicio clipa sa-i ranesc orgoliul. :)

 

Iarta-ma, dar e obositor. Chiar nu inteleg de ce ai simtit nevoia acestei formulari.


Nu e vorba de scorul intre niste pseudo-tabere. Voiam doar sa atrag atentia ca exista perspective diferite.


Pe de alta parte, am asteptarea ca macar intre oameni inteligenti sa nu mai purtam discutia la nivel de orgolii legate de scule.

Exista suficienti frustrati pt. care posesiunea unor scule cu preturi peste medie este sinonima cu orgoliu exarcerbat, snobism etc. (cunosti cred foarte bine ...)

Dupa cum stii, la fel de bine, exista oameni care au scule audio exclusiv ca sa asculte la ele, nu ca sa le scoata pe trotuar / forumuri pentru a fi admirate (sculele sau ei insisi).


Oricum, cd-player-ul meu nu s-a simtit lezat, pt. simplul motiv ca nu exista. Sursa mea este un combo transport+dac. Si dupa cum am spus inca de la inceput, informatiile mi se par spectaculoase. Doar ca, lenes si conservator fiind si avand o colectie foarte masiva de cd-uri audio cumparate, trecerea spre computer nu reprezinta o optiune pt. mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curand am facut masuratori destul de aprofundate exact in sensul asta , la Jack si lucrurile sunt destul de impartite: computerul poate oferi performanta maxima atata vreme cat nu intervine cu elemente parazite. In mod normal un convertor de tipul USB-S/PDIF precum BADA Alpha SB care este foarte atent construit reduce la minimum influenta computerului si se obtin rezultate frumoase. Totusi, chiar si cu interfete mai simple daca stii de unde vin problemele poti atinge "senzatii tari". E adevarat ca necesita cunostiinte de electronica pentru tuningul necesar dar nu este imposibil. Oricum, computerul este deja un instrument foarte puternic de redare audio de inalta performanta, doar ca in acest moment nu este la fel de usor sa storci performanta din el precum e la un pick-up de exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista masuratori chiar la producatori. Conform acestora zgomotul produs de un calculator normal afecteaza convertorul d/a pe la -130 dB. Rezultatul acesta este intr-o stransa legatura cu implementarea usb asincron.

Intrebarea mea pentru tine Greiere este urmatoarea. Cate sisteme ating aceasta valore?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi superb sa vorbim despre zgomot la -130dB..... Din pacate ce am masurat noi era departe de acest deziderat. Ca or exista producatori de convertoare D/A care reusesc sa reduca influenta zgomotului la asemenea niveluri derizorii nu contest si nu pot decat sa-i felicit sincer, dar calculatorul luat de la magazin nu ofera asemenea niveluri de zgomot.... Noi am gasit ceva in jurul a -80dB si -100dB. De altfel la -80dB urechea incepea sa simta pierderea calitatii. La -100dB are aproape perfect, as zice ca puteam sa-l consideram un transport aproape perfect. Se poate face din computer un transport aproape perfect, dar nu e chiar simplu. Necesita selectionarea componentelor foarte drastic , la fel si aparatele externe precum este convertorul USB-S/PDIF si DAC-ul. Din fericire lucrurile evolueaza, punctele nevralgice incep sa fie cunoscute si observam ca se fac pasi inainte in fiecare an. Sperante sunt si cu toate dificultatile si eu cred ca viitorul in audio este reprezentat de computere (sub diverse forme).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As fi fost curios cum ar fi aratat masuratorile cu niste inele de ferita la capatul dispre DAC. Nu 1-2 bucati pentru ca asta stiu ca nu ajuta prea mult, 5-6 inele sau mai multe. Poate repetam masuratorile la mine. Asa am putea sa vedem daca se poate scapa de zgomot si cu ajutorul feritelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Recomand, calduros, folosirea - cu incredere - a cd playerelor. :P

 


Cd-playerul meu a primit acum vreo lună un upercut de la un DAC USB ( cam de vreo zece ori mai ieftin ), cuplat cu un cablu HAMA de 3 m. Încă nu și-a revenit ( încă sunt la faza în care se privesc ochi în ochi, din colțuri opuse ale ringului) :) Și voi discutați despre transporturi stelare ...

 

Iarta-ma Bibi, nu m-am putut stapani. :roll:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MarianS Eu nu cred ca se imbata nimeni cu apa rece . Imi dau seama ca nu te prea incinta ca niste cutiute (ieftine) legate de un PC sa fie egale sau chiar mai bune decit cd -playerul tau foarte scump . Eu zic ca ar trebui sa te impaci cu ideea ca PC-ul e viitorul in muzica .

Iti pot recomanda sa incerci niste fisiere DSD cu un dac bunisor asta daca vrei evolutie in sunet . Si mie la inceput unele fisiere PCM 24/192 mi-au parut cumva false dar dupa ce am incercat niste DSD sincer nu mai am curaj sa mai zic cuvintul fals , imi par chiar foarte naturale si mult mai naturale decit un sunet 16/44 .

Un sunet 16/44 pe linga un DSD64 e destul de fals , se aude parca cum este format din mai multe particele pe cind DSD are o fluenta si o naturalete care e specifica doar placilor vinyl . Are si DSD problemele lui dar evolueaza bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marian, discutia este despre performanta bruta. Faptul ca sunt fisiere gratuite cu muzica pe net, nu are legatura cu subiectul nostru. Hersorin, a completat ce ar mai fi fost de zis.

Am avut ocazia sa ascult cd playerul tau ca DAC via transportul MSB intr-un test comparativ cu MSB DAC Platinum sau Diamond (nu imi amintesc exact) si trebuie sa recunosc ca este impresionant. Banuiesc ca si tu ai facut aceasta comparatie si de aici aceasta liniste a ta, altfel iti spun ca ai fi alergat dupa o schimbare prin sistem. :)

Pe de alta parte, in ciuda acestor comparatii la varf, DAC-ul meu favorit ramane MSB Analog DAC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a vorbit acum ceva vreme despre discul Unplagged / Eric Clapton.

Te invit sa asculti CD-ul la mine 8-)

 

Marian, de cand te cunosc termini discutiile cu 'te invit la mine sa asculti'. Mai apoi daca invitatul are mici obiectii si iti ofera o parerea subiectiva, interpretezi negativ si te superi. :)

Multumesc pentru invitatie, insa am sa declin oferta.

Te rog sa nu te superi. :idea:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei cu convertoare d/a ce folosesc Sabre 32 incercati sa setati DPLL bandwitch la cea mai mica valoare 'lowest'.

 

According to the information shared by the designers of the Sabre32 DAC, when you set the DPLL bandwidth setting to “LOWEST” in the Sabre32 DAC, you maximize the jitter rejection capability of the DAC while in its designed-for asynchronous operating mode, that is with the master clock generated by an on board clock, and with the on-board ASRC fully operational.

 

http://hifiduino.wordpress.com/2012/03/14/lowest-dpll-setting-in-buffalo-ii-dac/


Daca bifati aceasta setare creste acuratetea clock-ului din DAC (rejectare zgomot), insa pot aparea ocazional intreruperi datorate diferitelor schimbari ce pot aparea in pc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • dinica locked this topic
  • dinica unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.