Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

Poate fi folosita la orice aparat care foloseste alimentare la 21 de volti,sau se poate construi asa ceva pentru dacuri,transporturi,NUC etc.La laptop nu cred ca este necesar doar daca a murit bateria de tot si functioneaza doar pe alimentator.La PC nu merge pentru acesta foloseste alimentari diferite la MB,placa video,hard.La mini PC cu alimentare externa este chiar indicata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu costuri minore in plus, sursa poate deveni "universala", deci cu tensiuni multiple, stabilizate bineinteles. Poate fi folosita, asa cum bine spunea Mariutim, pentru alimentare DAC, NUC, transport, miniPC. Asta a fost calculata pentru aplicatia de care are nevoie Bogdan, respectiv functionare lejera cu rezerva de putere pentru alimentare miniPC.

Maritim, sursa nu este pe 21 de v, este nevoie de tensiunea asta usor mai mare ca sa se asigure o stabilizare eficienta. Ea va livra fix 19v.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios daca mai sunt persoane care au mai testat laptop vs desktop vs mini pc .

Mai bag eu un test.

A little background. I've been experimenting with different software on my conventional desktop in preparation for the rollout of my fanless SSD netbook. Finally settling on JRMC, this saturday I did a fresh install of Win7/32 on the netbook. The only thing installed is JRMC19 and the bare minimum necessary things to function. The netbook is hardwired to slot 1 of my router via Cat6, my Vortexbox is plugged into slot 2, and my desktop slot 3. I am running Fidelizer 3.0 (Audiophile) & JRMC 19 on both machines. When evaluating the netbook, the display is off and it's running on battery.

Here's where I am confused: In a direct comparison of the same files (FLAC) played thru the same dac, the desktop with spinning drive, fans, and half a dozen other usb devices plugged in sounds better than the atom powered netbook. The desktop sounds warmer and has a blacker background. I have tried the netbook both on battery and with it plugged in and I hear no difference in sound. The only differences I can think of between the machines are that the desktop is running Win7/64, it has a faster processor (3.1ghz Core i3) and significantly more memory (8gb vs 2gb).

I have read several posts of people using netbooks successfully as music servers and the CAPS recommended on this site is also Atom powered as well. What am I missing?

Explicatii sunt destule .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu credeti ca sunt eu vre-un turbat pe calculatoare va descriu cum arata un PC audiofil la un magazin specializat pe audio.

Este un server cu placa de baza cu doua sockete pe care ruleaza doua procesoare Xeon (ultimile modele). Sincer habar nu am cit Ram are dar nu mai avea spatii libere (oricum in jur de 32 gb ) . Va dati seama ca nu poate fi pasiv dar puterea de procesare este enorma si mi-a zis ca e facut special pentru audio . Am ramas tablou cind l-a deschis , am inghitit in sec si gata .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum a scris omul e "fanless SSD netbook " si pe baterie , deci ideal .

Problema e ca nu intotdeauna teoria coincide cu practica . Desktopul era un dezastru din toate punctele de vedere (ventilatoare , hard disk ... ) " the desktop with spinning drive, fans, and half a dozen other usb devices plugged in sounds better than the atom powered netbook.

Din acest motiv eu nu prea ma mai iau dupa sfaturi pur teoretice ci prefer sa ascult personal si sa iau decizii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut zilele astea cateva teste.Incepand cu Alienware Aurora cu tot ce se poate avea un PC inauntru si terminand cu Acer mini cu atom in el.Am mai folosit un Dell Vostro cu I5 si inca un HP tot cu I5.

Acelasi sistem de operare Win 7x64 la toate.Pe rol de convertor spre dac o placa audio Asus Xonar U3 direct in mufa usb fara cablu de legatura si plecat mai departe in dacul din HK 970 prin cablu optic.Placa setata pe PCM 2 canale si zero corectii.La inceput Aurora a avut un plus la sunet ,nu imens insa placa de baza cu conzi militari si-a spus clar cuvantul.Surpriza a aparut cand am legat Dell-ul pe USB 3.0.Atunci s-a auzit clar o diferenta de sunet majora.Sunetul a capatat savoare ,adancime si mai ales dinamica.Schimbare radicala,nu am mai incercat asta,dar dupa ce am mai studiat pe net,se pare ca redarea pe USB 2.0 este limitata de anumite formate si codecuri audio.Se prea poate ca cei care vin cu afirmatii despre capacitatile audio ale unor super PC-uri cu I7 uita total sa spuna ca au folosit ba o placa de super calitate,ba ca au redat fisierele prin USB 3.0 si alte chestii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu recomand cu toata convingerea in loc de un PC (vezi discutiile auterioare legate de carcasa+sursa+MB+Procesor+RAM+Coolere+ etc.), un Mac Mini unibody, la care ii puteti pune un SSD si o sursa liniara externa. In felul acesta aveti un calculator mic, rapid, aproape dead silent (se aude ventilatorul coolerului doar daca pui urechea pe el), care consuma f putin curent, arata bine, are senzor de telecomanda, WI-FI, intrari-iesiri USB, firewire, HDMI, cu un SO extrem de stabil si optimiziat pt audio. Apropo, USB-ul din Mac Mini este unul f bine implementat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ ca voi nu vedeti padurea din cauza copacilor 8-)

Nu vad rostul unui PC specializat pe muzica, un network player cu un DAC performant va satisface orice gusturi audiofile.

Ca sa fiu pe deplin inteles, ca sa sesizati diferente intre FLAC si WAV ar trebui sa aveti un sistem audio performant.

Si, de obicei, cine are un sistem audio performant nu asculta muzica in format FLAC sau WAV ;)

Am avut tone de fisiere (inclusiv HI-RES), dar le-am sters pe toate.

Nu zic ca nu se auzeau OK, dar prefer sa ascult muzica (momentan) mai mult de pe vinil/banda/caseta.

Din cand in cand mai pun la invartit si un CD :P


Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea sint de acord cu ultimele afirmatii:

- Un network player costa destul si in plus foarte posibil sa faca down sampling, iar la reconversie se mai pierde din calitate

- Adevarat ca diferentele de pot sesiza doar pe un sistem performant dar de ce posesorii de sisteme performante nu ar asculta flac si in schimb vor asculta banda, caseta, vinyl ???? Mult mai probabil niste fisiere

hi-res vor suna mult mai bine decit banda si posibil mai bine decit vinilul.

- Cu ce e mai bun hardware-ul de la MAC fata de cel de la ASUS ? MAC mini cu SSD si sursa liniara nu e rau dar costa cit o masina sh. in fine fiecare face ce vrea si cum vrea pe banii lui. Eu cum am mai spus nu am sesizat diferente intre iMAC-ul meu si mini PC-ul ASUS VIVO cu XBMC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- Un network player costa destul si in plus foarte posibil sa faca down sampling, iar la reconversie se mai pierde din calitate

De obicei un network player nu modifica semnalul in nici un fel (mai ales daca stie sa redea fisiere Hi-Res)

- Adevarat ca diferentele se pot sesiza doar pe un sistem performant dar de ce posesorii de sisteme performante nu ar asculta flac si in schimb vor asculta banda, caseta, vinyl ????

Aici doar trebuie sa ma crezi pe cuvant de pionier:mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- Un network player costa destul si in plus foarte posibil sa faca down sampling' date=' iar la reconversie se mai pierde din calitate

De obicei un network player nu modifica semnalul in nici un fel (mai ales daca stie sa redea fisiere Hi-Res)...

 

Pai uite tocmai ca sint putine care stiu sa redea fisiere hi-res prin retea, multe modele care se gasesc pe piata se limiteaza la 24-bit/96kHz sau 24-bit/192kHz, limite sint si la produse chiar foarte scumpe si daca te gindesti ce formate vor fi peste doi ani sa zicem....

 

...- Adevarat ca diferentele se pot sesiza doar pe un sistem performant dar de ce posesorii de sisteme performante nu ar asculta flac si in schimb vor asculta banda' date=' caseta, vinyl ????

Aici doar trebuie sa ma crezi pe cuvant de pionier:mrgreen:

 

Te cred pe cuvint ca tu asculti asa, dar tu ma crezi pe cuvint ca sint multi care cumpara muzica de la 2L sau HDtracks ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te cred pe cuvint ca tu asculti asa, dar tu ma crezi pe cuvint ca sint multi care cumpara muzica de la 2L sau HDtracks ? :)

In plus, mai esti si "future-ready".


Iar un mac mini cu un ssd si sursa liniara nu costa "cat o masina SH" (ma rog, poate ajunge la nivelul unui tichet rabla :), dar gasesti si aici SH f accesibile).

Un streamer e destul de "unsafe", depinde f mult de implementare, eu il asociez tot in categoria Hi-Fi (alaturi de banda, caseta, vinil), si nu in cea Hi-End.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici doar trebuie sa ma crezi pe cuvant de pionier:mrgreen:

 

sau nu :P:roll:

 

De cand am pierdut iremediabil 6 albume achizitionate de pe HDTracks din cauza unui HDD de cacao cam am un "dinte" impotriva download-ului de fisiere Hi-Res :mrgreen:


Si, din ce am mai vazut eu la viata mea, cine are un sistem de +50K nu se incurca cu fisiere de pe net (este o constatare strict personala, nu-i o regula generala).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand am pierdut iremediabil 6 albume achizitionate de pe HDTracks din cauza unui HDD de cacao cam am un "dinte" impotriva download-ului de fisiere Hi-Res :mrgreen:

 

Discutăm despre calitatea sunetului sau despre perisabilitatea formatului ?

 

Si, din ce am mai vazut eu la viata mea, cine are un sistem de +50K nu se incurca cu fisiere de pe net (este o constatare strict personala, nu-i o regula generala).

 

Cine a spus "de pe net" ? Eu îmi ripui singur fișierele.


* * * *


Eu aștept o altă argumentație din partea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bibi, aici se discuta mai multe chestiuni:

FLAC vs CDDA

Computer audiofil vs Network Streamer

24/192 vs 16/44,1

Vinil vs CD

Ripuri vs fisiere Hi-Res cumparate de pe net.


TU despre ce anume vrei sa vorbim noi doi acum?


Ca tu si altii folositi ripuri ale propriilor CD-uri nu contest (nu-i vad rostul dar inteleg functionalitatea, gen lista de redare, etc.).


Ca altii "urasc" sa asculte muzica de pe un PC/NAS/Streamer nici tu nu ma poti contrazice - iti pot da exemple in particular daca doresti :roll:


Fiecare cu preferintele sale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....De cand am pierdut iremediabil 6 albume achizitionate de pe HDTracks din cauza unui HDD de cacao cam am un "dinte" impotriva download-ului de fisiere Hi-Res :mrgreen:

Si, din ce am mai vazut eu la viata mea, cine are un sistem de +50K nu se incurca cu fisiere de pe net (este o constatare strict personala, nu-i o regula generala).

 

Pai cine e oare de vina ca nu ai facut backup ? Iar cei cu sisteme de +50K (euro cred ca vrei sa zici) sint destul de putini fata de marea masa, foarte probabil ca ai dreptate si multi dintre acestia nu vor folosii pc-ul, dar cei mai multi dintre cei foarte putini nu e relevant.

Majoritatea investesc citeva mii de euro si sigur vor lua in consideratie calculatorul ca o alternativa, buna, practica si ieftina la sursele traditionale


Subiectul se cheama "Computer audiofil" si despre asta cred ca ar trebui sa discutam aici, o discutie fisiere hi-res vs restul e foarte interesanta si utila si poate ca ar fi bine sa incepem un alt topic cu aceasta tema. Ce ziceti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subiectul se cheama "Computer audiofil" si despre asta cred ca ar trebui sa discutam aici, o discutie fisiere hi-res vs restul e foarte interesanta si utila si poate ca ar fi bine sa incepem un alt topic cu aceasta tema. Ce ziceti ?

 

Eu, unul, zic că ai dreptate (am uitat să pun un :D în mesajul meu anterior).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • dinica locked this topic
  • dinica unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.