Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

si sincer mi se pare,nu stiu cum putin cidat sa folosesc un desktop doar pt muzica,si in rest acel desktop sa fie paralizat,sa nu poti face nimic altceva,aici nu ma refer la facebook,si alte chestii tineresti...ma refer la lucruri serioase,vb de sisteme de operare serioase,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul am achizitionat de pe ebay cu ceva timp in urma acest sistem:

http://www.play.com/PC/PCs/-/656/863/-/3299969/Sony-Vaio-VGX-XL302-Desktop-PC-2-13GHz-2GB-500GB-BLU-Ray-Vista-Home-Premium/Product.html

Intentia mea a fost sa am un computer dedicat pentru AV. Urmatorul pas va fi upgradarea acestui computer. Exista chiar si un site dedicat acestor tipuri de sisteme. Se pare ca sunt destul de apreciate. Interesant este ca latimea lui este 430 mm, are iesire de casca pe 6.3 mm si este foarte, foarte silentios.

Nu am apucat inca sa il integrez in sistem deoarece inca nu detin un DAC. Pe partea asta de calculator ca si sursa audio sunt inca la inceput. Poate pana anul viitor reusesc sa incorpesc ceva pe directia asta. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorin, daca vrei sa asculti muzica de pe computer printr-un dac extern, cel mai important va fi dac-ul. El " spala rufele murdare". Eu as alege cel mai bun dac si nu m-as concentra exagerat de tare pe computer.

Sunt 100 % de acord cu tine .

Am o perioada de cind testez dacuri in jur de 5 k si am vrut sa fiu cit mai putin limitat de partea transport (PC) .

Am testat ceva placi de sunet , ceva convertoare USB-SPDIF , am ales ce mi-a placut si ce am crezut ca a meritat (raport calitate pret).

E multa treaba la sursa , mai ales la dacuri , toate suna superb dar in alt fel si e foarte greu de luat o decizie . Cred ca e mai simplu la cabluri . Cel mai usor a fost la boxe :mrgreen: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare.daca am un calc performant si din placa de sunet onboard scot semnal digital si l bag intr un Dac ,sunetul va fi mai slab decat daca l as scoate dintr o placa de sunet xonar de exemplu,sau va fi la fel

?

Din ce am testat pina acum in 100% din cazuri o placa de baza e batuta pe digital de o placa de sunet bunisoara . Am dat 20 euro pe o M-Audio (nu cred ca noua a trecut de 100 euro) si placa de baza Asus Deluxe de 250 euro , nici nu trebuia sa incerci de doua ori sa auzi diferenta enorma . Hiface intrecea acea M-Audio dar era un sunet fals , se simtea ca e lucrat din punctul meu de vedere era un sunet comercial . Sa intelegeti cum vad eu sunetul comercial , incercati un cd cu muzica romaneasca si un cd cu muzica audiofila . Unul te da jos de presiune sonora si ce mai baga ei iar celalalt te tine relaxat si conectat sa il asculti pina la capat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ioni nu sunt expert in conversii D/A dar am parerea ca daca ai un DAC de top singura cerinta ar fi ca semnalul provenit de la computer sa fie bit perfect. De jitter se ocupa DAC-ul, mai bine sau mai rau. Dupa mine ar fi musai sa ai o sursa de alimentare cat mai buna, cu PFC, un procesor bine lucrat care sa genereze gunoaie electromagnetice cat mai putine in timpul calculelor. Cred ca procesoarele de laptop facute sa consume putin curent sunt mai pretabile pentru computere dedicate audiofiliei. Deasemenea cat mai putine componente in computer si o placa de baza minimala dar moderna va genera probleme mai mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva ceva de transportul Rockna Wavequest?Ma gandesc ca daca la dacuri sunt extra buni si transportul asta ar trebui sa fie la fel.

 

Da, l-am ascultat de multe ori, in multe configuratii, la Jack. De fiecare data ma indragosteam de sunet, si voiam sa merg pe varianta Transport + DAC, dar, ma loveam de pret :)

Daca as dispune de finante, as merge cu ochii inchisi pe Wavequest + DAC Audio Research ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un NUC foarte potrivit scopurilor noastre


http://www.pcgarage.ro/sisteme-nettop/intel/nuc-next-unit-of-computing-dn2820fyk-celeron-n2820-24ghz-1x-ddr3-8gb-max-hdd-25-inch-wi-fi-bluetooth-hdmi/


 

... Dupa mine ar fi musai sa ai o sursa de alimentare cat mai buna, cu PFC, un procesor bine lucrat care sa genereze gunoaie electromagnetice cat mai putine in timpul calculelor. Cred ca procesoarele de laptop facute sa consume putin curent sunt mai pretabile pentru computere dedicate audiofiliei. Deasemenea cat mai putine componente in computer si o placa de baza minimala dar moderna va genera probleme mai mici.

 

Raimond, aici nu prea e loc de alegeri, sint doi producatori si cam toate procesoarele au aceiasi arhitectura si sint capsulate la fel. Placile de baza chiar mai putin dotate tot au pe ele sunet, retea, porturi USB, etc dar in general sint construite cu componente de calitate mai slaba, iar VRM-ul e de regula modest, cu putine faze si condensatori prapaditi. Se adreseaza de regula zonei de buget si se fac mari compromisuri.

La miniPC-ul meu sursa ma cam ingrijoreaza, e un wall charger mai mare 19V si 3,5A (cred) se poate gasi pe undeva o sursa mai buna ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

placa mea de baza e un gigabyte,cu un core I5,placa de sunet onboard are si iesire optica si spidif,acum ce ziceti voi sa fac,sa mi iau un dac pe usb asincron,sau un dac cu intrare optica si spidif fara usb??care ar fi mai ok,sursa are pvm activ este o sursa cu componente cwt,randament 80%+

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdan nu e scumpa sursa aia.Discuta cu Brainman sa-ti faca un calcul de pret.te asigur ca merita.Am vazut o sursa facuta DIY intr-un topic de vanzari,dar fara toroidal.Cred ca e una in comutatie.

http://www.audioweb.ro/oferte/vizualizare/smsl-sd-1955/

Aici un toroidal de 19 volti iesire,93 de lei.

http://e-psc.ro/product_info.php?cPath=135_136&products_id=1769&osCsid=860e2bfb10e4cd40119a7f75e7fe6964

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este in comutatie sursa aia, ala gri este un transformator incapsulat.


https://www.google.ro/search?hl=ro&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1600&bih=728&q=encapsulated+transformer&oq=encapsulated+tran&gs_l=img.1.0.0i19.1729.5534.0.8843.17.10.0.7.7.0.129.1019.6j4.10.0....0...1ac.1.53.img..0.17.1043.O0PCetNmKGY

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdan, o sursa PRO cu trafo toroidal Breve Tufvassons Finlanda de 21V/4,76 A sau 19V/5,26A, punte redresoare 10A, 40.000uF+1000uF filtraj, 10A stabilizat cu racire pasiva, cu decuplari Wima si JB cu PP si carcasa FISCHER ELEKTRONIK din aluminiu, cuplaj retea IEC cu filtru LC te urca undeva in jur de 125 euro pentru materiale. Carcasa face cam jumatate din cost, dar merita fiecare banut.


Carcasa arata asa:


wh6KsT.jpgLINK_TEXT><e>


Asta ca sa-ti faci o idee... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate fi folosita la un mini PC cu alimentare externa dar evident ca este absolut nejustificat sa folosesti asa ceva la un laptop. Un laptop este gindit sa mearga pe baterie si sa dai 700 - 800 ron pe o sursa ca sa incarci o baterie nu cred ca e o idee prea grozava. Sigur cind esti acasa poti sa il alimentezi din ea dar iarasi nu vad rostul, daca lucrezi in office sau te dai pe net e inutil iar daca vrei sa asculti muzica si esti purist il lasi pe baterie. Personal pe sistemul meu nu am observat nici o imbunatatire cind am testat acest aspect (laptop in priza vs laptop pe baterie) dar poate ca pe un sistem audio mai performant si mult mai scump poate ca or fi diferente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • dinica locked this topic
  • dinica unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.