Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

hai sa mi dau si eu cu parerea,nu conteaza ca proc ul este I3,I5,I7,nu conteaza ca este ivy bridge sau sandy bridge,ca are 2,4,6 sau 8 coruri..asta din pc de vedere audiofil,niciodata pt muzica,filme,net,nu vei folosi nici macar 50% din puterea unui I5,aceste proc uri se folosesc in special,pt prelucrari foto,video(personal),sau lucrari de anvergura,mda sa spunem jocuri...da sunt de acord cu interferentele componentelor,folosesc un HTPC,Thermaltake DH101,sursa mudulara ,componente CWT...randament +80%,proc I5...placa de sunet xonar essence st,dar desi sunetul este superb,nu are savoarea unui Dac dedicat,nu are aceasi spatialitate,dulceata,crema,se aude superb,cristal,dar sub....in plus cand am fluctuatii de curent,se simte,momentan nu am UPS..am avut muulte placi de sunet,de la Rme la m-audio,la esi julia,degeaba,sunt interne deci interfereaza cu restul pc ului,de fapt toate sunt ,,conectate la placa mama...cat despre un laptop da sunt ingramadite,de fapt toate piesele sunt miniaturale,nu consider ca sunt pt munca ,,grea,...dar sunt super utile.cred ca un dac este piesa potrivita pt un audiofil.imi cer scuze pt post.cu respect.nic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat despre SSD acesta are un timp de acces foarte mic, de aici o latenta extrem de mica la citirea si scrierea fisierelor mici, in timp ce hard disk-ul are probleme mari cand vine vorba de fisierele mici.

Chip-urile flash NAND folosite la construirea SSD-urilor sunt de doua feluri, SLC (single level cell) si MLC(multi level cell)

consider un ssd superior unui hdd,din toate pc de vedere ,mai putin pretul.cu respect.nic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa mi dau si eu cu parerea,nu conteaza ca proc ul este I3,I5,I7,nu conteaza ca este ivy bridge sau sandy bridge,ca are 2,4,6 sau 8 coruri..asta din pc de vedere audiofil

Noi in hobiul nostru ne-am invatat sa tindem spre mai mult decit trebuie . Foarte multi dintre noi avem monstri de amplificatoare . De ce oare ? Nu folosim aceste amplificatoare nici 25 % si totusi le cumparam .

Detin calculatoare de pe timpul lui HC 90 si stiu foarte bine cum rula un Pentium 2 de 200 MHz pe Winamp .

Daca ar fi dupa mine as lua fara ezitare i7 , minim 8 giga de RAM , SSD , sursa pasiva , un ditamai radiatorul la procesor etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de fapt unui win 7 ii trebuie clar minim 4gb,sau mai bine 8gb,ii ,,vede,, pe toti nu este limitat ca win xp....iar un proc bun nu strica,am spus ca din pc de vedere muzical,proc nu prea influenteaza sunetul,fiecare vrea ce i mai bun,sunt de acord cu tine hersorin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea inteleg aceasta abordare cu i7 si j'degiga de ram , de parca am face randari in Cinema4D.. Filosofia mea e cam pe dos: un proc mic gen Intel E5200 racit pasiv, SSD, 2-4 gigi Ram si o sursa liniara externa cu adaptare pentru mobo (exclus SMPS).

Eu as pune accent, mai degraba, pe playerul audio folosit si pe conversia FLAC to WAV (sau chiar to DSDIFF) . Orice DAC mai rasarit preia minunat semnal prin USB. Daca mai pui ceva gen Hydra sau Audiophileo, rezulta un transport greu de batut...




Just my 2 RON...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Father,hai ca ti spun eu ce e cu aceasta,,abordare,, eu nu folosesc calculatorul doar pt auditii muzicale,si sunt multi ca mine...eu l am,, construit,, si pt munca si pt relaxare, pt asa ceva iti trebuie proc super performant,ssd,rami,sursa buna,etc,da atunci si muzica se aude muult mai bine,decat daca ai un calc slab,o placa de baza cu sound si video onboard,etc...,am mai spus o pt muzica,ajunge un PC mai modest. :ugeek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Mariutim,viteza unui laptop,Pc desktop nu este data numai de procesor,este data si de hdd,sau ssd in cazul tau si de memoria ram,si de placa de baza,de sursa,cat despre cooler pasiv la procesor,cred ca glumiti,ori dati 600-1000 lei pe un cooler pe ,,apa,, ori luati un cooler activ de la zalman,vortex,thermaltake,silent sau noctua.....daca pc ul este doar pt muzica ,hai sa zicem ca gasesti un cooler pe la 200 lei,da unul bun,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FATHER are dreptate.

Nu inteleg de unde si pana unde trebuie sa investesti atat intr-un cooler, ce legatura are un cu alta? Ce naiba, incercati sa bateti recordurile in testele sintetice acum? :lol:


Nu vad de ce sa arunci banii inutil. Daca e vorba strict de un build pentru muzica eu zic ca e vorba de o configuratie cat mai bine echilibrata, de preferat intr-un form factor cat mai mic si care sa fie cat mai silentioasa - indraznesc sa zic chiar dead silent daca e vorba si de un buget pe masura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pun si eu cutiuta mea .

As fi bagat o placa de baza mai buna (pina acum am avut doar Asus Deluxe) dar nu mai aveau slotul PCI normal .

Radiatorul la procesor este cel mai mare de la Noctua (la cit e de mare cutia el e mic) si are prevazut si un ventilator de 14 cm conectat cu sistemul lor de reducere a rotatiilor , pe care doar cind este cald il mai bransez (se vede mufa albastra alaturi) . Chiar si bransat el mergind sub 1000 rt/min nu se aude deloc , dar eu nu vreau sa am nimic in miscare (miscarea polueaza sunetul) .

Dupa cum se vede am lasat un curent de aer pe axul procesorului atunci cind nu functioneaza ventilatorul se face un curent de aer rece .

Placa video nu am dar cea onboard se comporta extrem de bine , am si notele obtinute in 2012 .

Sunt extrem de multumit de acest PC si ca performanta si ca sunet , totul .

PC.thumb.jpg.46fffe03ee85ff6686aa3a8d52ff67f5.jpg

5acfb1bb9ee18_PCnote.thumb.jpg.1f93d6313d0b9fd4baf00f6f97403841.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic in 2015 ar trebui sa imi fac un nou PC . La nivel de procesoare vad ca nu prea au evoluat .

Nu prea cunosc persoane care sa se ocupe de mesterit in aluminiu dar as face o cutie din aluminiu cu radiatoare mari pe laterale si racirea din interior sa se faca pe acele radiatoare . Ceva care seamana cu Unico 200 .

Fotografia de mai jos ar fi dar fara suruburi pe fata .

5acfb1bb9fe32_htpcnou.JPG.333d2bef0bd87ceadde14ca654d42c87.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Mariutim,viteza unui laptop,Pc desktop nu este data numai de procesor,este data si de hdd,sau ssd in cazul tau si de memoria ram,si de placa de baza,de sursa,cat despre cooler pasiv la procesor,cred ca glumiti,ori dati 600-1000 lei pe un cooler pe ,,apa,, ori luati un cooler activ de la zalman,vortex,thermaltake,silent sau noctua.....daca pc ul este doar pt muzica ,hai sa zicem ca gasesti un cooler pe la 200 lei,da unul bun,

Tu ai dreptate ca ai nevoie de dotarile alea ca sa te joci sau sa faci alta munca pe comp.Insa strict pentru audio nu ai nevoie de ce ai pus in compul ala.Audio nu consuma resurse,nu are nevoie de viteze astronomice.Eu am mai multe compuri acasa,incepand de la Alienware Aurora i7 ,32 GBram,racire pe lichid si absolut tot ce tine de a avea un comp foarte performant,continuand cu Alienware M17 laptop cu aceleasi dotari,Dell Vostro cu i5,Lenovo i3,un Hp cu I5 si o chichineata de Acer cu atom care imi place sa-l folosesc cel mai mult pentru ca e mic,usor de manevrat,ocupa putin spatiu si face aceasi lucru ca si celelalte in a reda fisiere audio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cele mai bune rezultate in domeniul pc-dac le-am avut in urmatorul mod: laptopul rula linux cu aplicatia audacious, ALSA+resampling la 96 khz. Din laptop pe usb am legat o placa creative x-fi, iar din placa pe iesirea optica am legat DAC-ul. Dupa parerea mea, ALSA suna mai bine decat orice interfata sau driver de windows.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mariustm, am trecut de varsta cand ma jucam jocuri, ,lucrez direct si indirect in domeniul Pc,dar pt ceea ce fac eu,am nevoie de muuulte resurse,si sincer desi am un laptop ultraperformant,nu mi foloseste pe partea de munca prea mult,lucreaza incet...pt mine,asta e,si atunci mi am facut ,,un colos,, spun eu,care sa mi duca perfect fc de multitasking...lucrez,dar mai ascult si muzica..

@hersorin,fain imi place ,daca mi permiti uitat te la o carcasa HTPC, thermaltake DH 102,poate ai sansa s o cumperi la un pret buun,sau uita te la una zalman,crede ma ,,am forjat calc 10 ore intr o asemenea carcasa,si nu cu jocuri,ci cu munca adevarata unde tot sistemul trage,si am avut temperaturi decente .carcasele HTPC sunt construite cele adevarate cu multe coolere active cu PVM(contrlo turatie) carcase grele care dispia foarte bine caldura,....altfel sta intr un rack audio o carcasa htpc si altfel o carcasa normala,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mariustm,ceea ce ai tu ,si ar dori multi sa aiba,FELICITARI,sunt foarte bune,foarte corect si ce spui,din pc de vedere muzical nu e nevoie de cine stie ce,laptopurile sunt mai bine ,,imbinate din pc de veder tehnologic,, decat un desktop... foarte de acord,acum ia zi mi tu un dac foarte decent,ca aici ii buba mea,,IMI CER IERTARE PT OFFTOPIC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ioni,,nu stiu ce sa zic,pana acum tot ce am testat suna cam la fel, pana in 600de euro..De aici trage tu singur o concluzie.Diferente mici auzibile au fost la dacurile cu lampi si cele cu dac AK care are o muzicalitate si un sunet mai cald asemanator cu cel de lampa.Un exemplu concret,daca redau un fisier flac cu laptopul M17 cu placa de sunet cu chipset realtek fara nici un dac auxiliar,suna la fel ca si trecut prin dacul extern.Asa ca daca nu esti dispus sa investesti de la 3000 inceapand ,acolo incep dacuri care intradevar fac diferenta,cauta un dac care-ti place cum suna.Umbla pe la magazine si testeaza ce-ti place la ureke.Mie imi place sincer cum suna si dacul Ambrahamsen,chiar daca e ieftin si lumea nu prea da mare lucru pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Father,hai ca ti spun eu ce e cu aceasta,,abordare,, eu nu folosesc calculatorul doar pt auditii muzicale,si sunt multi ca mine...eu l am,, construit,, si pt munca si pt relaxare, pt asa ceva iti trebuie proc super performant,ssd,rami,sursa buna,etc,da atunci si muzica se aude muult mai bine,decat daca ai un calc slab,o placa de baza cu sound si video onboard,etc...,am mai spus o pt muzica,ajunge un PC mai modest. :ugeek:

 

Evident ca inteleg utilitatea unui all-rounder si aici sunt perfect de acord cu tine. Dar topicul are un anume titlu...

Nu sunt de acord, in schimb, cu faptul ca la un calculator super performant "muzica se aude muult mai bine". Eu zic ca se poate auzi chiar mai prost. Top this!


 

cat despre cooler pasiv la procesor,cred ca glumiti

Oare de ce as avea nevoie de un ventilator pentru un proc care consuma 35W in LOAD ?

 

Eu cele mai bune rezultate in domeniul pc-dac le-am avut in urmatorul mod: laptopul rula linux cu aplicatia audacious, ALSA

Si mie imi place mult aceasta combinatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Evident ca inteleg utilitatea unui all-rounder si aici sunt perfect de acord cu tine. Dar topicul are un anume titlu...

 

Exact, ai pus punctul pe y :)


Si cu restul sint absolut de acord Celeronul la 1500 lucreaza foarte relaxat la redarea buzicii si urca pina la 70-80% doar la redarea mkv-urilor. Nu consuma mult, nu face zgomot, nu ocupa loc, il controlez de pe tableta.. De ce as avea nevoie de mai mult ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@FATHER,DA AI DREPTATE,EU MA GANDEAM CA FIIND PROCESOR GENERATIE VECHE,PLACA DE BAZA LA FEL,INTERFERENTELE NORMAL SUNT MAI MARI,LA FEL DE ACORD CU TINE,DACA INTR UN i5 PLACA DE BAZA I NASPA,SAU ALTE COMPONENTE,POATE SUNA MAI RAU.AI PUS PC PE I

@mariustm,asta am vrut de la tine ,vreau un dac hybrid iesire si pe opa si pe lampa,am gasit unul,la un tip foarte serios si amabil...o sa l si iau...ce parere ai de xxindac dac5?/scuze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mariusTm fi te rog mai explicit ...dac Ak...la ce te referida mi te rog un nume,exemple.scuze

 

Îmi cer scuze pentru offtopic dar, chiar dacă tastați de pe un telefon mobil sau tabletă sau ați fost plecat din țară pentru o foarte lungă perioadă de timp, vă rog să faceți un efort și să vă exprimați ceva mai inteligibil (gramatică, ortografie, punctuație și să nu mai abuzați de CAPS-LOCK).


Vă mulțumesc pentru înțelegere

Screenshot.thumb.jpg.e783ef526aded1ec6747d4923f55795a.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • dinica locked this topic
  • dinica unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.