Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

Utilizator de computer (notebook) Jriver/ Jplay+ convertor USB-SPDIF Audiophileo + Pure Power + DAC PSAUDIO / REGA .

Personal ,nu m-as intoarce inapoi la cd player sub nicio forma.

Pe de alta parte,am avut turntable din gama 1000EU, pick up ul are clar avantajele lui,in special pe titlurile vechi, dar din pacate necesita intretinere si sume considerabile pentru discuri de calitate bine intretinute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o discutie fisiere hi-res vs restul e foarte interesanta si utila si poate ca ar fi bine sa incepem un alt topic cu aceasta tema. Ce ziceti ?

 

O veche vorba din popor zice "ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa si primesti" :lol:


Nu este timpul pierdut pentru subiecte gen "analog vs digital" sau "Hi-Res vs Vinil" si-ti pot spune din experienta proprie ca asemenea subiecte ating zeci de pagini, se pune o gramada de suflet si pasiune din partea ambelor tabere si iese mai intotdeauna cu scantei si banari :mrgreen:


Been there, done that 8-)


Ai dreptate ca aici se discuta despre computer audiofil, dar, tot din experienta proprie iti spun ca niciodata pe vreun forum romanesc (ca si de aiurea de altfel) nu se tine cont de titlul subiectului - asta e. dintr-o discutie se da in alta si sar scantei.


Citisem pe undeva ca, intr-un forum cu mai mult de 500 de membri activi, un subiect considerat "hot" va genera dupa nu-stiu-cate pagini remarci rasiste, xenofobe, antisemite si/sau cu referire la nazism/comunism, indiferent de subiectul in discutie, fie ca discutam de cresterea crapilor in acvarii, aeromodelism sau moda :lol:


Inchei aici dizertatia off-topic cu scuzele de rigoare.


Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca tine si de flexibilitatea fiecaruia de a accepta in diverse momente ale zilei (sau diverse zile) modalitatea de a asculta. Spre exemplu in prima parte a zilei, la munca, pentru comoditate utilizez un laptop IBM cu un dac usb,, ceva Sabre, printr-un SS Naka si incinte DIY , daca am stare si-i mai lejera treaba, cdplayer si lampas. E suficient. Acasa insa se schimba treaba, m-am surprins in unele w-e ca ma barbieresc, ma primenesc oleaca, inainte de a zabovi o ora-doua, incremenit in canapea cu niste muzica (asta spune multe)

Atunci nu mai e loc de flac!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si, din ce am mai vazut eu la viata mea, cine are un sistem de +50K nu se incurca cu fisiere de pe net (este o constatare strict personala, nu-i o regula generala).

 

Nicule, mai iesi din Bucuresti. :D


Razbelul asta 16/44 vs 24/... vs DSD are legatura mai degraba cu marketingul. Pana si jitter-ul este aruncat in fata de producatori tot ca o unealta de marketing. In zilele noastre jitter-ul este de cele mai multe ori la limita de jos a audibilului, problema se pune la filtrele de reconstructie si la etajul analogic. Acolo se face diferenta dintre artisti (ingineri) si marketing.

Fisierele hires permit o reconstructie mai facila si mai apropiata de sunetul natural, dar degeaba ai tehnologia daca masterul este facut cu picioarele. Sunt o multime de albume hires (native) masterizate cu loudness ca sa impresioneze urechea audiofilului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred că se pleacă de la premisa că ascultăm porcării masterizate cu picioarele. Discuția are sens considerând că avem înregistrări masterizate OK ( din fericire se găsesc destule așa că nu văd motive să bocim moartea muzicii :) )


Eu cred că discutăm din perspectiva consumatorilor de muzică și nu a producătorilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masterizarea este cea mai mare problema. Diferentele de natura tehnica dintre aparate devin finetzuri in raport cu picioarele bagate in muzica din timpul masterizarii.

 

Am mostenit de la tatal meu o colectie nu foarte mare de CD-uri si din pacate multe din ele se aud foarte prost desi au fost cumparate din SUA (am si aruncat din ele), bine,probabil a luat cele mai ieftine si asta e...

Asa ca pot si eu sa vin sa zic ca nici CD-ul nu reprezinta o garantie a sunetului perfect, daca cumpar fisiere online macar pot asculta citeva secunde din fiecare piesa inainte de a ma decide daca cumpar sau nu.

Daca iau un CD tras prost, ce fac ? injur si cu asta basta ca de dat inapoi nu se poate. Am luat o data un film Bluray de la un mare magazin din RO si se vedea execrabil, daca nu cumva era chiar facut de o firma pirat, meniul era OK dar pe film era un zgomot de imagine teribil. L-am dus inapoi si vinzatorul nu vroia sa il primeasca inapoi zicind ca asa se vede, asta e, ca am ripuit filmul si acum vreau sa-mi recuperez banii.. Am facut un scandal monstru, l-am chemat pe sef si pina la urma mi-am recuperat banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ca pot si eu sa vin sa zic ca nici CD-ul nu reprezinta o garantie a sunetului perfect, daca cumpar fisiere online macar pot asculta citeva secunde din fiecare piesa inainte de a ma decide daca cumpar sau nu.

 

Se poate și la CD-uri (pe amzon, de exemplu). Sau te poți informa din presă / forumuri / reviewuri / prieteni / torenți :) . Dar ce facem cu vinilurile și banda magnetică ? :)


Să vezi ce mișto era sportul ăsta acum douăzeci de ani, când comandam CD-uri la ne-ve :D Banii înainte și nici nu știam dacă-mi place muzica, ce să mai zic de masterizare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred că se pleacă de la premisa că ascultăm porcării masterizate cu picioarele. Discuția are sens considerând că avem înregistrări masterizate OK ( din fericire se găsesc destule așa că nu văd motive să bocim moartea muzicii :) )

Eu cred că discutăm din perspectiva consumatorilor de muzică și nu a producătorilor.

 

Pana si aici este de discutat. Ce inseamna masterizari cu picioarele. Am cd-uri pe care nu le-am putut asculta multa vreme, pentru ca de cate ori incercam sa le ascult imi sunau ca porcul. In fraza dinainte cand spun 'sunau ca porcul' nu ma refer la compresie & loudness, ci la senzatia aceea ca lipseste o parte din informatie. EX: Eric Clapton - Unplugged, un album inregistrat & masterizat curat, totusi multi ani nu am putut sa-l ascult.

Acum pot sa ascult acest album, dar ce este cel mai important, am senzatia aceea ca sunt in studioul celor de la MTV cand a fost facuta inregistrarea. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reascultat si eu Clapton astazi si da, suna mai bine dacat acum 4-5 luni cand cred ca l-am ascultat ultima data. Vorba lui Father, cred ca am imbatranit :)

Si sistemul este acelasi, doar mici ajustari pe la cabluri.

Mai intervine un factor, si anume: cand asculti un anumit album, mai prost masterizat, asa cum este "Unplugged". Daca il pui in player si incepi "balul" cu el, va suna bine. Daca il pui dupa un disc masterizat BINE, posibil sa nu mai fie atat de placut. My two cents ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si care era sistemul atunci si care e acum si ce piesa/piese au contat atit de mult in puzzle ?

Sigur daca nu sint prea indiscret...

 

Sistemul 'de atunci' este sistemul de pe la inceputurile mele audiofile. Nu am sa numesc firmele pentru ca nu ar fi corect. Cu siguranta sunt oameni pe aici care au un asemenea sistem si sunt foarte fericiti.

Sistemul de acum este in mare masura construit cu ajutorul bunului meu prieten Jack. Cu mentiunea ca este conceput dupa gustul meu. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti sa mutati razbelul PCM vs DSD la voi acasa folositi cu incredere HQPlayer. Puteti compara cele doua formate pentru ca HQP converteste PCM in DSD si DSD in PCM. De asemenea va puteti juca cu diferitele filtre digitale existente.


http://www.signalyst.com/consumer.html


PS: DAC-ul trebuie sa decodeze ambele formate, altfel gata cu joaca. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:mrgreen:

 

:P


http://www.craigmandigital.com/education/pcm_vs_dsd.aspx

Chiar acest articol l-am citit citeva clipe in urma .

Chiar nu stiu ce sa mai zic , se aude foarte bine acest DSD (testez mai intens de citeva zile ) .

Imi place lichiditatea si naturaletea sunetului dar nu imi place moliciunea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma citez de pe forumul computergames. Ciudat, dar acolo se discuta mai mult despre audio. :o

Citatul meu raspunde si unei posibile intrebari legate de conversia PCM in DSD inainte de DAC, dar si intrebarii de ce ai folosi filtre digitale via pc.

 

Majoritatea convertoarelor D/A moderne sunt Sigma Delta, acestea convertesc PCM intr-un format similar DSD inainte de al converti in semnal analogic.

De ce ai face asta inaintea convertorului? In primul rand ai trimite intr-un DAC (nativ DSD) stream DSD fara sa mai fie nevoie de o conversie conform algoritmului intern. Daca la asta adaugi posibilitatea de a folosi si cateva filtre digitale, rezultatul ar trebui sa fie unul spectaculos pentru ureche.

 

Masuratorile din link sunt pentru DSD 64. Acum pe scara larga se foloseste DSD 128. Unele convertoare D/A merg chiar mai departe cu DSD 256 si DSD 512. Marketing sau nu, acestea exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comparatia PCM vs DSD mai arata ceva si ma mir ca nimeni nu a bagat de seama. Cresterea ratei de esantionare aduce beneficii evidente si masurabile.

Masuratorile acestea sunt dovada ca fisierele hires sunt mult mai aproape de semnalul analogic comparativ cu varianta clasica de esantionare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • dinica locked this topic
  • dinica unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.