Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

Cei cu convertoare d/a ce folosesc Sabre 32 incercati sa setati DPLL bandwitch la cea mai mica valoare 'lowest'.

 

According to the information shared by the designers of the Sabre32 DAC, when you set the DPLL bandwidth setting to “LOWEST” in the Sabre32 DAC, you maximize the jitter rejection capability of the DAC while in its designed-for asynchronous operating mode, that is with the master clock generated by an on board clock, and with the on-board ASRC fully operational.

 

http://hifiduino.wordpress.com/2012/03/14/lowest-dpll-setting-in-buffalo-ii-dac/


Daca bifati aceasta setare creste acuratetea clock-ului din DAC (rejectare zgomot), insa pot aparea ocazional intreruperi datorate diferitelor schimbari ce pot aparea in pc.

 

O întrebare mai de noob: unde aș putea bifa această setare? Menționez că am un exaSound e20 MkIII. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

How Impact to Audio Quality of PCM to DSF Conversion. 1-bit DSF vs. PCM


http://samplerateconverter.com/content/how-impact-audio-quality-pcm-dsf-conversion-1-bit-dsf-vs-pcm


Quality of Audio Formats by Results These Tests

(first place is best)


1. WAV PCM 32-bit float

2. DSF D128

3. WAV PCM 24-bit

4. DSF D64

5. WAV PCM 16-bit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O întrebare mai de noob: unde aș putea bifa această setare? Menționez că am un exaSound e20 MkIII. :)

 

Nu cunosc convertorul tau asa ca imi este greu sa iti raspund. Seteaza-l pe intrarea usb si acolo ar trebui sa poti accesa partea de soft Sabre 32. De obicei accesarea acestui meniu ascuns se face printr-o combinatie de comenzi din butoane sau o apasare mai lunga (ex: seteaza intrare usb / in primele 5 secunde dupa apasa enter, apoi function) Majoritatea dac-urilor sunt setate din fabrica mai cuminte medium-lowest. Am vazut masuratorile convertorului tau si ma indoiesc ca se poate mai bine. Este foarte posibil sa fie setat din fabrica si acesta sa fie motivul acestor rezultate. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Quality of Audio Formats by Results These Tests

(first place is best)

1. WAV PCM 32-bit float

2. DSF D128

3. WAV PCM 24-bit

4. DSF D64

5. WAV PCM 16-bit

Personal la ureche WAV PCM 24-bit nu depaseste deloc DSF D64 . Dezavantajul DSD in masuratori e zgomotul peste 20 kHZ . Atita timp cit zgomotul este inaudibil nu ma intereseaza masuratorile .

Ca spectru " Spectrum DSD (1-bit/2.8 MHz/5.6 MHz) = Spectrum PCM (32/64-bit float point/2.8 MHz/5.6 MHz) 0 ... 20 kHz + High Freq Noise (placed out of audible range) " .

Si vinylul are zgomot subsonic citeodata de misca difurile de bas ca timpitele dar ce mai conteaza la cum se aude .

Pentru mine urechea decide .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai d'asta toate trancotele de pe vremea cand vinilul era rege aveau un "subsonic filter" (cu posibilitatea de bypass). Problema cu el e ca la cat de sus taia, probabil afecta sunetul. Nu pot insa sa-mi dau cu parerea daca beneficiile aduse de folosirea respectivului filtru erau mai mari decat efectul negativ asupra sunetului. La amplificatoarele mai noi habar n-am cum sta treaba si nici nu m-a interesat.


LE: dar vad ca suntem offtopic. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea este bine sa lasi infrasunetele in boxe. Aceasta miscare a difuzorului peste frecventele muzicii poate determina activarea efectului doppler, mai ales daca frecventele subsonice au o amplitudine mare. Dupa parerea mea ar fi indicat sa existe un filtru subsonic implementat cat mai bine tehnic. Exista si reversul medaliei, daca acest filtru este realizat sumar, in graba, cu economie si cu nestiinta s-ar putea sa fie mai bine fara el. Pana la urma utilizatorul va hotari cum ii place, dar macar sa aleaga in cunostiinta de cauza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vinilul este la polul opus fisierelor hi res.

Cu toate astea sunetul pick-upului este miezul sunetului in audiofilie.

 

Nu prea inteleg unde bati. :?:

 

Personal la ureche WAV PCM 24-bit nu depaseste deloc DSF D64 . Dezavantajul DSD in masuratori e zgomotul peste 20 kHZ . Atita timp cit zgomotul este inaudibil nu ma intereseaza masuratorile .

 

Hersorin, ar trebui sa citesti tot articolul. Clasamentul postat avea ca scop sa capteze atentia. Gasesti pe computer games o continuare a discutiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comparing DXD to DSD128 on my MSB DAC, I did find both formats to sound excellent, but with some subtle differences in high frequency and soundstage performance. I found the DXD file to have more texture in the highest frequencies being played on the violin, whereas the DSD file sounded uniformly sweet. Too sweet, too homogenised. But on the soundstage, it seemed the DSD file captured more of the recording space, in a more natural way. And to me, in this area, it sounded more like what I hear (in terms of a natural space) from my analogue system.

After comparing DXD and DSD128 for a couple of hours, I went back to DSD64 and 24/192 files. They sounded broken in comparison. So do the tests at your own peril .

Exact la fel am auzit si eu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai exista un iubitor de Foobar prin zona ii propun sa citeasca http://diyaudioheaven.wordpress.com/digital/pc-software/foobar-2000-for-dummies/ si partea a doua http://diyaudioheaven.wordpress.com/digital/pc-software/foobar-2000-for-dummies-part-2/ .

De aici se pot lua si ultimile variante http://sourceforge.net/projects/sacddecoder/files/foo_dsd_asio/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Artifact Audibility Comparisons

http://ethanwiner.com/audibility.html


Nu este un articol de CA, insa cum pe aici nu prea exista un topic tehnic despre surse, voi pune linkul aici. Eu am comentat acum ceva vreme aici, sau pe computer games, ca problema distorsiunilor audibile provenite din sursa (dac, cd player) este exagerata si ca devenit un instrument de marketing pentru producatorii din industrie. Articolul acesta (mai sunt si altele) imi confirma ca pana la urma cel mai important este sunetul de casa, modul in care producatorul aranjeaza sunetul, filosofia din spatele produsului. Oricum in ziua de astazi pana si sursele entry masoara mai mult decat decent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit jriver versiunea 19 care face conversia la DSD insa interesant este ca dintr-un total de 12 piese apar ca si convertite doar 6 . Toate bune insa, fisierele convertite in momentul auditiei prezinta niste pacanituturi deranjante. A mai patit careva asa ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!!


Am pe un Hdd multe albume in format SACD, oare cu ce program pot sa le transform in DSD astfel incat sa le ascult pe un Fiio X5 ?


Ma puteti ajuta cu un sfat ?

 

http://audiventory.com/ Iti recomand 100% . E cel mai bun care l-am testat . Aici gasesti versiunea de evaluare . Codeaza doar 3 minute dar poti incerca sa iti faci o parere . Ai DSD64 si DSD128 .

Dupa ce il incerci sa ne zici daca iti place ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!!


Am pe un Hdd multe albume in format SACD, oare cu ce program pot sa le transform in DSD astfel incat sa le ascult pe un Fiio X5 ?


Ma puteti ajuta cu un sfat ?

 

SACD = DSD = 1 bit DSD = 2.8224 MHz = DSD 64

SACD audio is stored in a format called Direct Stream Digital (DSD), which differs from the conventional Pulse-code modulation (PCM) used by the compact disc or conventional computer audio systems.

DSD is 1-bit, has a sampling rate of 2.8224 MHz, and makes use of noise shaping quantization techniques in order to push 1-bit quantization noise up to inaudible ultrasonic frequencies. This gives the format a greater dynamic range and wider frequency response than the CD. The SACD format is capable of delivering a dynamic range of 120 dB from 20 Hz to 20 kHz and an extended frequency response up to 100 kHz, although most currently available players list an upper limit of 70–90 kHz,[24] and practical limits reduce this to 50 kHz.


1. Ai nevoie de un player digital care sa decodeze DSD (Foobar, JRiver, etc)

2. Iti trebuie un convertor D/A care se decodeze nativ DSD.

3. Poti sa asculti DSD chiar daca convertorul D/A nu decodeaza nativ DSD folosind un player digital care transforma DSD in PCM (JRiver, etc). De regula cel mai bine este transformi DSD in PCM 24/176.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe pagina de la Fiio se specifica ca in varianta dac usb asincron poti asculta fisiere pana la 24/192. Alte informatii nu am gasit. Exista un suport teoretic DSD, insa pare sa fie trecut din considerente de marketing.

http://www.fiio.net/en/products/2/parameters

audio format supported

Lossless:

APE (Fast): 192K/24B; APE (Normal): 96K/24B; APE (High): 96K/24B; FLAC: 192K/24B; WAV: 192K/64B; WMA 9.1 LOSSLESS: 96K/24B; Apple Lossless:192K/24B;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit cu Jriver si merge foarte bine redat din PC cu Fiio X5 pe post de DAC si redat in casti din Fiio X5 . In final si Fiio stie DSD 64, am incercat cu DSD 128 insa nu merge.

Sunetul in format DSD pe Fiio X5 este foarte foarte bun, i-mi da impresia ca este mai muzical si mai curat decat celelalte formate.


Multumesc pentru ajutor !!


O sa incerc si softul de pe audiventory.com si o sa revin cu impresii daca sesizez diferente fata de ceea ce face Jriver.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Player pentru DAC USB. Merita incercat. Calitate audio destul de buna.

Booteaza/ruleaza si de pe un stick.


http://http://www.daphile.com

 

Banuiesc ca este o optiune interesanta prin prisma faptului ca este bazata pe Squeezebox Server, SqueezePlay si Linux. Mentionez ca am testat Squeezebox Server (fara a avea un Squeezebox - doar softul) si rezultatul a fost unul incredibil: Squeezebox Media Server a sunat mult mai fluid, mai organic si mai natural decat Audirvana Plus 1.5.10, de departe cea mai buna versiune a soft-ului. Pe langa SMS, Audirvana a sunat usor agresiva si sintetica dar a avut avantajul interfetei mai prietenoase - din punctul meu de vedere. Pe de alta parte, folosesc de foarte multa vreme Audirvana si s-ar putea sa ma fi obisnuit cu ea. :mrgreen:

Ce nu am inteles insa este urmatoarea fraza a celor de la Daphile: "supports native DSD playback with DSD-over-PCM".

Eu credeam ca nativ e nativ si ca DoP e DoP. La mine, exaSound-ul, prin intermediul driverului ASIO playeaza cu adevarat nativ fisierele DSD. Altfel, prin DoP creste gatuirea procesorului cu 30-50 de procente si, oricum, pentru DSD256 implementarea DoP necesita suport pentru PCM 705.6kHz si 768kHz. La rate de esantionare atat de mari si CPU-ul si interfata USB audio au probleme majore. In plus de asta, redarea DSD cu ajutorul ASIO suna mult mai natural, mai putin comprimat decat prin Core Audio si DoP. Spun asta din perspectiva unui utilizator de MacBook Pro. Si inca ceva - folosind Core Audio, Mac-ul este intotdeauna device-ul master iar DAC-ul cel slave. Implementarea USB asincrona este inferioara prin Core Audio in comparatie cu ASIO.

Ideea de baza, dupa toata polologhia asta este ca exprimarea lor mi se pare un pic incorecta sau ambigua, lucru la care nu ma asteptam. :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Player pentru DAC USB. Merita incercat. Calitate audio destul de buna.

Booteaza/ruleaza si de pe un stick.


http://http://www.daphile.com

 

Banuiesc ca este o optiune interesanta prin prisma faptului ca este bazata pe Squeezebox Server' date=' SqueezePlay si Linux. Mentionez ca am testat Squeezebox Server (fara a avea un Squeezebox - doar softul) si rezultatul a fost unul incredibil: Squeezebox Media Server a sunat mult mai fluid, mai organic si mai natural decat Audirvana Plus 1.5.10, de departe cea mai buna versiune a soft-ului. Pe langa SMS, Audirvana a sunat usor agresiva si sintetica dar a avut avantajul interfetei mai prietenoase - din punctul meu de vedere. Pe de alta parte, folosesc de foarte multa vreme Audirvana si s-ar putea sa ma fi obisnuit cu ea. :mrgreen:

Ce nu am inteles insa este urmatoarea fraza a celor de la Daphile: "supports native DSD playback with DSD-over-PCM".

Eu credeam ca nativ e nativ si ca DoP e DoP. La mine, exaSound-ul, prin intermediul driverului ASIO playeaza cu adevarat nativ fisierele DSD. Altfel, prin DoP creste gatuirea procesorului cu 30-50 de procente si, oricum, pentru DSD256 implementarea DoP necesita suport pentru PCM 705.6kHz si 768kHz. La rate de esantionare atat de mari si CPU-ul si interfata USB audio au probleme majore. In plus de asta, redarea DSD cu ajutorul ASIO suna mult mai natural, mai putin comprimat decat prin Core Audio si DoP. Spun asta din perspectiva unui utilizator de MacBook Pro. Si inca ceva - folosind Core Audio, Mac-ul este intotdeauna device-ul master iar DAC-ul cel slave. Implementarea USB asincrona este inferioara prin Core Audio in comparatie cu ASIO.

Ideea de baza, dupa toata polologhia asta este ca exprimarea lor mi se pare un pic incorecta sau ambigua, lucru la care nu ma asteptam. :mrgreen:[/quote']

 

exaSound DACs foloseste tot DoP "exaSound's Core Audio drivers seamlessly integrate with OS X and offer unique support for DSD256 over PCM (DoP256) on Mac. " dar nu foloseste decat daca faci upsample de la DSD64 sau DSD128, material sursa la rata aia de esantionare un pci mai greu. marketing la greu.


http://www.exasound.com/StartHere/exaSoundDACs-Features.aspx


protocolul asio pe windows asigura rutarea streamului de date audio direct catre deviceul output fara a trece prin mixerul nativ windows. atat, se trasmit aceleasi pachete de date intre usb si dac - PCM (DoP e tot PCm pana cand xmosul din dac il decodeaza - scrie mare pe el in partea dreapta a imaginii http://www.audiostream.com/images/121713exasound3.jpg ).


"supports native DSD playback with DSD-over-PCM" = chipul dac-ul primeste i2s si nu pcm - standard aproape toti producatorii de dac-uri cu usb. firmware pt xmos e la pt liber diy si pe bani putini pt vendori. singurii care nu folosesc firmwareul asta sunt producatorii care nu au driver-ul generic de linux sau necesita drivere speciale pt Mac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • dinica locked this topic
  • dinica unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.