Sari la conținut
HiFi Tech

Sfat CD player


ranger

Postări Recomandate

Greseala mea. Pe vremuri Emotiva se laudau ca manufactureaza totul in USA. Sa fiu sincer nici nu am mai verificat. Playerul avea pret bun, iesire balansata, parea construit bine, etc.

Eu tot cred ca merita ascultat. :idea:


Yamaha CD S3000 are mecanica identica cu CDS 2100. DAC-urile folosite sunt diferite Sabre 918 vs 916. La 3000 avem trafuri imbracate in cupru vs trafuri normale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 261
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am avut un player nou... care i-a crapat CDROM-ul in 5 luni de zile.

Nu există în regulament ceva stipulat împotriva prezenței agramaților pe forum?

 


Se pare ca nu ....Alt exemplu:


Ei' date=' neica, te trezi ?!

[/i']


Cine ma trezi ma ?! Sau poate voiai sa scrii "Te trezisi? "

....ups, aceeasi persoana? Ciudat, incearca sa pozeze ca intelectual rafinat, dar nu-i iese decit minie proletara....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai baroane' date=' tu nu stii sa mai pui frina?! [/quote']

Ei, neica, te trezi ?! Step by step, my dear. :kiss::kiss:

 


Bai baroane, io avusei bunavointa, dar tu, "batman batman" . Ca si catelu' isteric, care daca nu-i dai sutu'-n bot de la inceput, si-o ia-n cap...De-amu, nu-ti mai iert, nu-ti mai trec cu vederea ineptiile, elucubratiile, MINCIUNILE samd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai facut curios, auzisem eu ceva de filtre audio, dar ma gândeam sa nu fie alta duma audiofila gen cabluri de 1000 euro metru.

 

Daca era vorba doar despre niste filtre le faceam si eu. Hydra Z si ZPM inseamna muuult

nai mult de atat. Reprezinta baza corecta peste care asezi un DAC ca sa ajungi la nivel de state of art. Regenereaza semnalul USB curatand-ul de jitter si in plus ofera un ceas cu precizie de femto-secunde. De asemenea izoleaza DAC-ul de zgomotul inerent al computerului. Alimentarea sa este realizata cu super-condensatoare in modul baterie virtuala cu zgomot extrem de mic.


Inauntrul lor nu este vrajeala dintr-un cablu frumos colorat, pur si simplu este tehnologie noua avansata, cu procesare digitala foarte puternica, cu componente de top scumpe ca dracu. Doar supercapacitorii cumparati la kilogram sunt vreo 800-1.000 de lei. Nu mai zic de restul pieselor si de inteligenta pe care o cuprinde .


Pur si simplu nu e doar un filtru, e mult mai compmicat ca DAC-ul tau de ex. Uite un test mai extins cu ele : https://headmania.org/2015/04/23/audiobyte-hydra-z-review/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citeam acum vre-o doi ani intr-o revista HIFI despre un caz cu un CD player facut de o firma exclusivista din Franta care costa vre-o 5000 de euro si la care s-a defectat unitatea optica dupa vre-o trei ani de folosire. Problema a fost ca a nici producatorul nu mai era in stare sa rezolve problema, au dat un mail politicos ca le pare rau dar unitatile au fost produse in serie mica si nu mai au cu ce sa le schimbe, bla bla bla...Omul vroia sa-i dea in judecata

Deci nici o garantie nici macar la chestiile scumpe, dar na, daca vrei ceva care sa arate SF (si arata SF) atunci asta e.. Este ca si la ceasuri, toate arata ora, fie ca e vorba de un ceas electronic de 15 euro fie ca e vorba de unul cu multe complicatii de 50000 de euro. Depinde ce vrei sa ai la mina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pur si simplu nu e doar un filtru, e mult mai compmicat ca DAC-ul tau de ex. Uite un test mai extins cu ele : https://headmania.org/2015/04/23/audiobyte-hydra-z-review/

 

Mi se pare ciudat ca, in afara de acel review facut de cel care vinde produsul acum , nu am reusit sa gasesc mai nimic pe internet despre acest tip de produs, nici un fel de review-uri pe youtube, absolut nimic.


Poate n-am stiut eu unde sa caut.


P.S. tot cautand am gasit numele lui Nicolae Jitariu, este produs romanesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- DAC-ul pe care il ai nu e chiar gunoi. Din cate am gasit pe net (masuratori care se bat cap in cap desigur :D ) eu cred ca sufera din cauza sursei de alimentare. Asta se poate remedia prin schimbarea sursei. Am vazut insa ca la frecvente putin mai mari scade mult separatia intre canale. Asta nu stiu de unde provine si nici nu stiu daca se poate repara.

 

Am vrut sa raspund la acest post dar am tot omis. Da, ai dreptate. DAC-ul in sine se prezinta foarte bine din punct de vedere al constructiei, nici vorba de impresia aia de ,,chinezarie'' de care tot vorbeam mai sus. In schimb sursa si cablul de alimentare sunt deplorabile. Cred ca e deficil sa gasesti un alimentator si niste fire care sa arate asa de rau, sase simta asa de ,,ieftine'' când pui mana pe ele...

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, este un produs romanesc High End (na, ca sa supere Vio pe mine :) ) si din punct de vedere al calitatii dar si ca pret. Poti cauta pe net despre el si produsele sale, o sa gasesti o gramada de informatii si review-uri, toate pozitive.

 

Recunosc faptul ca ultimele postari m-au cam pus pe gânduri, mai ales treaba cu CD-playere stricate, parca as inclina mai degraba sa raman la o solutie de PC...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc faptul ca ultimele postari m-au cam pus pe gânduri, mai ales treaba cu CD-playere stricate, parca as inclina mai degraba sa raman la o solutie de PC...

 

Eu zic că e cea mai bună soluție. De banii ăia îți iei un super dac care depășește orice player vintage, plus ai acces la hi-rez. Un Asus Essence STU pt cel mai bun raport preț/calitate, zic eu. Sau Essence One dacă vrei cu balansate. Sau un Fostex HP-A4, dacă vrei ceva actual Made in Japan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai știu ce ai' date=' probabil ai scris, dar s-a pierdut în puzderia de mesaje off-topic.[/quote']

 

https://www.head-fi.org/showcase/aune-x1s-32bit-384khz-dsd-dac-headphone-amplifier.20896/

 

Ok, dacă îl ai pe ăla nu înțeleg la ce îți mai trebuie o vechitură de player. Doar pentru balansate? Ia-ți un dac cu balansate, cum am zis. Părerea mea e că orice player vintage îți iei va fi un downgrade de la acel dac. Îți poți lua un Asus Essence One, are balansate și eu zic că e un ușor upgrade. Sau poate un side step, dar în mod sigur nu e downgrade cum ar fi cu un player vintage.

Dacă vrei neapărat să îți faci damblaua și să încerci ceva vintage cu balansate, cred că cel mai ieftin pe care îl poți găsi e Sony CDP-2700. L-am văzut și pe la noi la vânzare, pe la 100 - 130 de euro. E un X55ES la bază, dar are câteva diferențe: are un singur traf, cipuri mai bune decât x55es stock, pentru că sunt de la Analog Devices, nu Sony și, normal, modulul de ieșiri balansate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este Hugo aici cu 1200 $ (probabil se mai adauga 19% TVA), dar imi depaseste enorm bugetul. Chiar si asa, iese mult mai ieftin decat pretul din magazinele europene. https://www.massdrop.com/buy/chord-hugo-dac-amp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mai folosit de multi ani DVD-rom-ul (nici nu stiu daca mai functioneaza :D ), pana si Windows-ul a venit pe stick, asa ca n-am mai avut motiv sa utilizez CD-uri, iar pentru filme detinute pe disc am folosit PS 4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-i un semnal USB curat cu Hydra si asta e. Restul e prosteala. DVD-ROM-ul suna excelent daca folosesti playere software care-l acceseaza fara sa-l treaca prin Windows.

 

Subscriu.

Apropos, Ranger, dvd-rom-ul e un transport super bun, precizia lui o depășește de multe ori pe cea a transporturilor cd clasice. De asta e și folosit în foarte multe playere high-end, și nu ca să se facă economie, cum cred unii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unitatile DVD de tipul ROM, RW, etc...nu sunt deloc o porcarie cum s-ar crede. Faptul ca pot citi datele la viteze foarte mari poate fi un avantaj serios pentru un software destept. Acolo unde o mecanica de cdplayer clasica trece o singura data, mecanica de dvd-rom (sa-i zicem generic asa) poate reveni si de 10x reducand astfel erorile la citire. Poti foarte bine sa dai 50 de euro pe un SSD pe care sa instalezi o distributie Linux care se stie ca-s foarte prietenoase cu audiofilia. Exista playere audio in Linux dedicate extragerii si redarii unui sunet neatins de procesari software. La final un aparat de genul Hydra iti livreaza un semnal USB perfect si din punct de vedere hardware si gata, ai un transport foarte performant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.