Sari la conținut
HiFi Tech

Sfat CD player


ranger

Postări Recomandate

Ma intereseaza un CD player sh pana in 350-400 euro (exclus nou, pentru ca in bugetul asta sunt doar produse entry).


Ca cerinta speciala as vrea sa aiba iesire analogica balansata, pentru o imperechere cu un viitor amplificator de casti ce permite semnal balansat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 261
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cine a ascultat la echipamente high end cu sunet complet balansat (adica atat sursa cat si amplificarea sa permita semnal balansat), spune ca separatia stereo se face mult mai bine. Conditia este, evident, ca semnalul sa fie balansat pe tot traseul: DAC, amplificare, casti.


Nu am ascultat personal dar as fi curios sa vad despre ce este vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum bine spui, high end...dar la bugetul propus de tine nu prea se incadreaza nimic in aceasta categorie. Eu am un Xindak Muse 2.0 (pe care nu l-as dat nici cu 2000 euroi banu jos) si l-am testat pe acelasi amplificator, Audiolab 8300 pe ambele variante fara ca sa observ nici o imbunatatire. De fapt parca era mai bine pe iesirea nebalansata. Poate pe la alta clasa de preturi sa fie altceva dar daca aparatele sint aproape nu prea vad de ce ar fi nevoie de iesire balansata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu am probat personal nu pot sa ma de unde sa stiu sigur. Am vazut insa ca tot mai multi review-eri de casti hi-fi folosesc aceasta iesire balansata, ba chiar isi schimba cablurile, putând sa jure ca aud diferente semnificative fata de iesirea obisnuita. Sunt si casti ca 800S ce vin in pachet cu cablu XLR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca interconectul e balansat nu are absolut nimic de-a face cu separatia canalelor. Bongiorno :thumbup: .

 

Posibil, nu ma pricep. Citisem undeva un articol in care explica faptul ca exista beneficii in acest sens daca semnalul se formeaza si se transmite in mod complet separat pentru fiecare canal in parte, fata de semnalul transmis in mod obisnuit, unde separatia stanga-dreapta se face la sfarsit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea vad rostul sa ard cd-uri, ideea era sa ascult CD-uri originale, trase cum trebuie, ca asa am DAC-ul extern cu USB, cu care extrag sunetul direct din placa de baza a PC-ului. Problema e ca nu stiu daca FLAC-urile alea pe care le ascult sunt chiar FLAC-uri pe bune... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea vad rostul sa ard cd-uri, ideea era sa ascult CD-uri originale, trase cum trebuie, ca asa am DAC-ul extern cu USB, cu care extrag sunetul direct din placa de baza a PC-ului. Problema e ca nu stiu daca FLAC-urile alea pe care le ascult sunt chiar FLAC-uri pe bune... :lol:

 

Nu stiu cit e de bun dac-ul, dar daca are un nivel de performanta satisfacator, potio sa te uiti la un transport dedicat, o prima recomandare ar fi un Rockna pe care il poti gasi SH si sub 600E. E greu sa gasesti ceva mai bun si la 2,3x pretul, are toate conexiunile digitale ( SPDIF coax si optic, AES/EBU, I2S ). Acesta are inca un avantaj major, daca se f... mecanica , o schimbi oricind, e un DVD ROM de laptop, nu e o avere.tehnologia folosita are multe in comun cu virful de lance absolut, MSB, dealtfel exista si o colaborare intre designer-ul roman ( Nucu Jitariu) si MSB


Daca vrei totusi o solutie complet separata, integrata, poti sa te uiti la ARCAM CD-S27 sau chiar multiplayer ARCAM UDP-411, care pe linga un sunet care mie personal imi place f. mult pt. gama lor de pret , au iesiri balansate si serioase faciltati de streaming, audio si/sau AV, posibil sa le gasesti SH aproape de teget-ul tau de pret. Personal cred ca as alege un UDP, am si AV cu partea audio audiofila, dac-uri Burr-Brown, 24/192, full balansat, dac bine am retinut. Sunet f. smooth si fluid.


In rest, dupa cum spunea Bongiorno, nu m-as crampona de ideea de balansat, iar daca renunti la ea, oferta creste substantial.


Un player care mi-a placut mult ( desi nu cred ca se incadreaza in zona bugetului tau, chiar daca e mai "antic", cu iesiri balansate, este LINN IKEMI. Din testele mele a iesit competitiv cu ARC CD-8, la o fractiune de pret.


Eu, totusi, in locul tau, nu m-as mai obosi sa investesc intr-un mort, as upgrade-a DAC-ul si as folosi cu incredere ripp-urile. Un ARCAM ir-DAC MkII iti da mai mult decit ai nevoie, o sumedenie de feature, inclusiv iesire separata cu atenuare. Il poti gasi de nou sub 500E.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc vinzatorii, dar, ascultate de mine ( modelele ) , ai putea sa iei in considerare:


https://www.audioweb.ro/anunturi/surse/cd-sacd-player/arcam-diva-cd72/


https://www.audioweb.ro/anunturi/surse/cd-sacd-player/arcam-cd82-t-cd-player/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei calitate si deja ai un dac bun, cea mai buna solutie cu rezultate imediate este un cd transport de calitate, exemplul cu Rokna fiind printre cele mai bune. Daca vrei sa mergi pe fisiere, o sa te coste ceva mai mult sa depasesti un cd transport de calitate: fie iti cumperi o solutie integrata de streamer cu stocare locala gen Aurender, sau o iei babeste cu streamer, reclocker, NAS, surse liniare ... si o groaza de fire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru recomandari, o sa ma uit cu atentie.


Ca DAC folosesc un Aune X1S.

Conform paginii oficiale este un ESS Sabre 9018k2m.

Aune au importator in Romania. Poti merge sa il asculti.

http://www.avmall.ro


Pana la urma ce doresti? Cdplayer sau DAC?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te mai intreb o data , mai ai incintele alea ? Daca da , scapa de ele , alea nu sunt incinte de ascultat muzica

 

Atat mi-am permis financiar când am facut achizitia. Eu sunt foarte multumit de modul in care suna, mai ales ca exista limitari serioase impuse de forma camerei (nu e doar camera de auditie). Nu acestea vor fi ,,scula'' cu care voi reda muzica atunci când vreau sa fac auditii hi-fi, ci niste casti mai bune (printre care Audio Technica AD 2000X).


Strict de curiozitate, cam ce inseamna, in viziunea ta desigur, boxe de ascultat muzica? Vreau sa spun, cam care ar fi minimul din acest punct de vedere? As aprecia niste exemple in acest sens. Sunt perfect consitient ca in ciuda faptului ca zensor 3 suna foarte bine in categoria lor de pret, au limitari serioase daca le comparam cu boxe din alte ligi. Pana la urma sunt o varianta ieftina, facuta in China, prin care producatorul danez a incercat (cu mult succes conform vanzarilor) sa atace piata entry level.


Boxele sunt folosite la PC alaturi de un receiver. Sunt folosite ca si ,,cal de bataie'' pentru tot ceea ce fac la PC (filme, jocuri, youtube, etc) si cred ca se achita foarte bine de aceasta sarcina. Consider ca a utiliza niste boxe din alta liga, de 3-4 -5 ori mai scumpe, folosite fix in felul acesta, ca boxe de PC, ascultate de la 1m distanta, ar inseamna sa-mi bat joc de bani. Asemenea scule trebuie utilizate pentru auditii muzicale, in camere special amenajate, altfel ce rost are, este ca si cum iti cumperi un Audi RS si mergi cu el pe drumuri neasfaltate...


Nu ma intereseaza sa dau bine in fata prietenilor, de altfel camera in care fac auditii este extrem de rar vizitata de altcineva in afara de mine :)


P.S. nu ma deranejaza deloc sfaturile primite, chit ca poate nu tin cont de ele, dar daca vin de la oameni avizati in domeniu cu siguranta ma fac sa-mi pun niste semne de intrebare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum observi eu nu-ti recomand nimic in materie de cdp .

 

Foarte rau , caci cu cat am mai multe variante pe ,,masa'' cu atat ma pot documenta mai mult despre ce anume ar trebui sa cumpar. Sau poate ca nu trebuie, poate ca este ,,o prostie'' si imi este mai bine cu un transport asa cum sugerau unii colegi mai sus.


P.S. sa nu uit, boxele alea functioneaza in cadrul unul sistem 5.1, ca boxe frontale. Cu atat mai mult nu se pune problema sa ,,scap de ele''.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna real balansate? Faptul ca are doua iesiri XLR nu inseamna automat ca face asa cum trebuie separarea semnalului DAC-ul intern al aparatului?


P.S. ai modificat mesajul, asa ca întrebarea e posibil sa fie desueta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca se pun pe asemenea aparate, inseamna ca exista beneficii in materie de sunet , audibile? Colegii spun mai sus ca nu, dar in cazul acesta de ce mai exista pe aparate hi-fi asa ceva si nu se monteaza exclusiv pe scule de studio?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bongiorno: Tocmai voiam sa te intreb daca Tanner ala pe care il citezi e de la marketing sau e electronist. Ca tare le mai barbologeste. Dar m-am lamurit. :D

Acum: toate sculele pro sunt balansate. Si bine fac ca sunt balansate. Personal as construi toate sculele din lumea asta balansate. Pe vremuri, cand se lucra 100% cu discrete si trebuia sa te skremi si sa elimini cat mai multi tranzistori din schema (ca da, erau scumpi pe vremea aia), se justifica intr-adevar acel compromis care se numeste nebalansat. Ca scadeai pretul sculelor consumer si oricum la 1..2m de cablu, urechile vremii nu sesizau nicio diferenta. Tot pe vremea aia, balansatul la sculele consumer era o chestie de marketing pentru sculele TOTL, ca vezi domnule am adoptat solutii din domeniul pro.

In ziua de azi, ca pret, diferenta dintre balansat si nebalansat e data de pretul conectorilor. :D Ca integratele si tranzistorii costa cat semintele. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.