Sari la conținut
HiFi Tech

Sfat CD player


ranger

Postări Recomandate

Ranger, io in locul tau as strange lovele pentru o casca serioasa - in lantul tau trofic, aceasta conteaza cel mai mult. Daca te-ai hotarat pentru Sennheiser HD 800, automat trebuie sa iei in considerare un amplificator adecvat.

 

Am scris mai sus, voi asculta la ATH-AD 2000X, cel putin pentru un timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 261
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Offtopic: respect pentru cine posteaza in locul lui Jack! :) Un discurs echilibrat si la subiect. :thumbup:

 

Shibata, apreciez ca in alte conditii de mediu, eventual in alta tara, ai fi putut sa fii un om integru, de calitate.... :clap:


......apreciere facuta de cel care a pus mina pe tastatura lui Jack.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bongiorno: Tocmai voiam sa te intreb daca Tanner ala pe care il citezi e de la marketing sau e electronist. Ca tare le mai barbologeste. Dar m-am lamurit. :D

Acum: toate sculele pro sunt balansate. Si bine fac ca sunt balansate. Personal as construi toate sculele din lumea asta balansate. Pe vremuri, cand se lucra 100% cu discrete si trebuia sa te skremi si sa elimini cat mai multi tranzistori din schema (ca da, erau scumpi pe vremea aia), se justifica intr-adevar acel compromis care se numeste nebalansat. Ca scadeai pretul sculelor consumer si oricum la 1..2m de cablu, urechile vremii nu sesizau nicio diferenta. Tot pe vremea aia, balansatul la sculele consumer era o chestie de marketing pentru sculele TOTL, ca vezi domnule am adoptat solutii din domeniul pro.

In ziua de azi, ca pret, diferenta dintre balansat si nebalansat e data de pretul conectorilor. :D Ca integratele si tranzistorii costa cat semintele. :D

 

Shibata, in opinia ta, exceptind pretul, o configuratie balansata are doar plusuri, raportat la una nebalansata? Daca nu spune-mi care ar fi minusurile.


Eu consider ca echilibrul intre plusuri si minusuri e f. precar. Intr-adevar, transmiterea semnalului in mod balansat e f. buna pentru rejectia zgomotului. Dar, hai sa vedem de unde a aparut: de la microfoanele de scena, unde cablurile transportau semnal de ordinul microvoltilor printr-un cablu f. lung, intins pe scena supusa vibratiilor sau altor stress-uri mecanice => printre altele microfonie, etc.


Buuun, hai sa vedem daca aceste premise sunt existente in cazul unui lant (conventional) hi-fi: 1. Lungimea?! hmmm, 1-2 m maxim, nici nu prea sta pe jos cablul, mai poate beneficia si de ecranaj...2. Semnalul transmis intre un CDPlayer ( sa zicem ) si amplificare e de ordinul voltilor, deci de mii de ori mai mare. In concluzie, nu stiu cit de justificata e rejectia zgomotului, cu atit mai mult cu cit in cazul configuratiilor balansate mai poate aparea o problema care ar putea fi mai mare decit cei 2-3 dB cistigati din rejectia zgomotului. Si, repet, nu vorbesc de costuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu daca diferentele dintre balansat si nebalansat (ref. la nivelul de zgomot) sunt sesizabile la ureche sau nu. Asta este treaba audiofililor sa determine (si sa se puna de acord)si avand in vedere ca ei sesizeaza orice, e posibil sa sesizeze diferente. Dar repet, asta nu e treaba mea. Eu insa vad diferente in masuratori. Si daca tot se pot elimina acele mizerii cauzate de zgomot... de ce nu?

Dar daca tot am deschis subiectul, enumera te rog si niste dezavantaje ale sistemului balansat. Ca eu nu cunosc. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti voi raspunde indirect, gindeste-te de ce topologiile full balansate sunt cel putin controversate in cazul aparatelor cu tuburi?!

Designer-ul de la C.A.T. , Hoffman de la Octave si altii le resping vehement....


P.S. : Nu vorbim de cazuri ideale, unde ( de exemplu) cablul are cel mult rezistivitate, dar si aceea e de cele mai multe ori considerata 0 ....

Vorbim de lumea reala, in care doua piese electronice ( date de producator cu anumiti parametrii, aceiasi ) nu sunt identice, cu atit mai mult cu cit sunt mai complexe....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Precum bine stie toata lumea, lampile sunt in afara sferei mele de interes. Subiectul mi-e total strain. As putea insa sa-mi dau cu presupusul (si probabil sa gresesc) spunand ca intrarile amplificatoarelor cu tuburi sunt nebalansate din start si ca probabil simetrizarea intrarii (daca se doreste intrare balansata) se face printr-un transformator. Care acel transformator costa probabil cat zece lampi (daca vrei Jensen). Desigur ca baga si distorsiuni, dar ele nu prea conteaza la amplifurile cu lampi. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc vinzatorii' date=' dar, ascultate de mine ( modelele ) , ai putea sa iei in considerare[/quote']

 

Arcam CD92 este superior acestor doua modele? Merita 250 de euro sh?

 

Teoretic ar trebui sa fie. SH inseamna anumite riscuri, dar daca le elimini, eu zic ca nu se pune problema ca n-ar merita 250 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bongiorno, inteleg parerea ta conform careia cei care proiecteaza scule pro sunt cel putin slabi dpdv profesional. Din pacate absolut tot ceea ce tu ai ascultat / asculti / vei asculta vreodata... a fost profund viciat de echipamente balansate. :D


Si ca un PS: omul asta saracul a intrebat ce CDplayer sa-si cumpere. Probabil ca acum o sa-l intrebe pe Marele Maestru, avand in vedere ca i-am stricat topicul. :D

 

Nu vorbeam de "simetrizarea prin transformator", ci de topologii full-balansate. Daca te vei uita, OCTAVE au intrari si iesiri balansate, dar nu sunt topologii interne balansate.

 

Pai daca topologia nu e balansata, ca sa ai intrari balansate... nu prea ai cum sa faci decat prin transformator. Cel putin eu nu cunosc alta cale. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cine e marele maestru (posibil o aluzie fina pe care noi, profanii, nu avem cum s-o intelegem :D ), dar nu mi-a stricat nimeni topicul. Discutiile de mai sus mi se par foarte educative chiar daca, recunosc, sunt mult peste nivelul meu de cunostinte in domeniu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O varietate destul de mare de muzica: clasica, muzica veche romaneasca si nu numai (anii 30-40-50), folk, country (Johny Cash si Waylon Jennings la greu), rock de toate tipurile, hip hop (cele care au mesaj, nu mizerii comerciale), muzica usoara, muzica traditionala romaneasca (aia adevarata, nu mizeriile modificate de sovietici si servite drept ,,muzica populara''). Vocea si chitara trebuie sa sune bine, peste aceste doua elemente nu trec :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind putin cu picioarele pe pamant, eu as sintetiza rezultatele asa:

- daca vrei musai cd-player, renunta la ideea de iesiri balansate. Acasa nu va ajuta cu aproape nimic.

- viata e frumoasa si cu fisiere lossless. Deja Mr. Jack a dat niste sfaturi.


Acum doua lucruri de la mine:

- DAC-ul pe care il ai nu e chiar gunoi. Din cate am gasit pe net (masuratori care se bat cap in cap desigur :D ) eu cred ca sufera din cauza sursei de alimentare. Asta se poate remedia prin schimbarea sursei. Am vazut insa ca la frecvente putin mai mari scade mult separatia intre canale. Asta nu stiu de unde provine si nici nu stiu daca se poate repara.

- Personal eu nu as investi la nesfarsit in casti. Va veni un moment in care vei constata ca nu e deloc placut sa-ti cante trompetele intre urechi, fix in mijlocul creierului. Eu cel putin nu suport asa ceva. Sorry.


PS: daca nu stii cine e Marele Maestru... daca nu ai fost niciodata banat de el, inseamna ca nu existi. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: daca nu stii cine e Marele Maestru... daca nu ai fost niciodata banat de el, inseamna ca nu existi. :D

 

Sa insist pana aflu? :D


Cu alte cuvinte, ca sa fac o paranteza, nu este obligatoriu ca solutia de CD -player sa surclaseze neaparat o solutie de DAC cu fisiere extrase USB din PC, la acelasi nivel de pret?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal eu nu as investi la nesfarsit in casti. Va veni un moment in care vei constata ca nu e deloc placut sa-ti cante trompetele intre urechi, fix in mijlocul creierului. Eu cel putin nu suport asa ceva. Sorry.

 

Transparenta, nivelul de detalii si precizia in redare oferite de niste casti de top (zona 1000-1500 eur) nu cred ca pot fi egalate de boxe, cel putin nu de boxe pe care mi le-as permite fara sa fiu nevoit sa fac un credit la banca pe 25 de ani :roll:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cam la ce pret sa fie un lampas cu intrari adevarate, balansat? :) Eu nu am spus ca nu exista, dar pretul... :D


PS: tocmai am remarcat un lucru: cat de mult ne uneste pe noi existenta Lui. Ii pomenim nuMele si dintr-o data toti suntem frati. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-as incumeta sa folosesc o casca cu putini omuleti asa cum este AT (32-40 ohmi) direct in iesirea unui player. O casca la 300 ohmi s-ar integra optim.

 

Casca o sa fie folosita din iesirea DAC-ului Aune (pe post de amplificator, ca te lasa sa faci bypass la DAC si sa bagi direct analogic in el). Nu cred eu ca playerele astea au amplificarea de casti mai buna.


Nu o sa fie singura, vor mai veni si altele in timp. Asta este frumusetea cascofiliei, faptul ca poti detine si utiliza mai multe scule finale de redare a sunetului, in functie de preferintele de moment. Cu boxe e cam greu, ca doar n-o sa te apuci sa depozitezi boxe in casa, pe post de mobila , in ideea ca din când in când vrei sa asculti la alta pereche :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bongiorno, inteleg parerea ta conform careia cei care proiecteaza scule pro sunt cel putin slabi dpdv profesional. Din pacate absolut tot ceea ce tu ai ascultat / asculti / vei asculta vreodata... a fost profund viciat de echipamente balansate. :D


Si ca un PS: omul asta saracul a intrebat ce CDplayer sa-si cumpere. Probabil ca acum o sa-l intrebe pe Marele Maestru, avand in vedere ca i-am stricat topicul. :D

 

Nu vorbeam de "simetrizarea prin transformator", ci de topologii full-balansate. Daca te vei uita, OCTAVE au intrari si iesiri balansate, dar nu sunt topologii interne balansate.

 

Pai daca topologia nu e balansata, ca sa ai intrari balansate... nu prea ai cum sa faci decat prin transformator. Cel putin eu nu cunosc alta cale. :)

 

Exact! Doar ca nu asta era subiectul ( off-topic-ului, oarecum ), adica traf-ul de simetrizare, balansare, ci dezavantajul ( daca exista ) al topologiei full balansate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..................................................................


Cu alte cuvinte, ca sa fac o paranteza, nu este obligatoriu ca solutia de CD -player sa surclaseze neaparat o solutie de DAC cu fisiere extrase USB din PC, la acelasi nivel de pret?

 

Exact! Mai mult chiar, o solutie de DAC modern cu sursa fisiere ( USB sau DLNA ) iti da versatilitate, avantajul folosirii fisierelor de inalta rezolutie ( PCM sau DSD ) care pot surclasa cu usurinta orice CD care se invirte. Deasemenea, un RIPP bine facut cu o configuratie buna nu are de ce sa se faca de ris, din contra, in fata unui CD player dedicat. Cu atit mai mult daca player-ul e de o calitate precara. Dupa parerea mea, cheltuiala cu un invirtitor de discuri se justifica doar daca ai o colectie semnificativa de CD-uri. Altfel, se pot achizitiona si fisiere iar CD-urile pot fi RIPP-uite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..................................................................


Cu alte cuvinte, ca sa fac o paranteza, nu este obligatoriu ca solutia de CD -player sa surclaseze neaparat o solutie de DAC cu fisiere extrase USB din PC, la acelasi nivel de pret?

 

Exact! Mai mult chiar, o solutie de DAC modern cu sursa fisiere ( USB sau DLNA ) iti da versatilitate, avantajul folosirii fisierelor de inalta rezolutie ( PCM sau DSD ) care pot surclasa cu usurinta orice CD care se invirte. Deasemenea, un RIPP bine facut cu o configuratie buna nu are de ce sa se faca de ris, din contra, in fata unui CD player dedicat. Cu atit mai mult daca player-ul e de o calitate precara. Dupa parerea mea, cheltuiala cu un invirtitor de discuri se justifica doar daca ai o colectie semnificativa de CD-uri. Altfel, se pot achizitiona si fisiere iar CD-urile pot fi RIPP-uite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal eu nu as investi la nesfarsit in casti. Va veni un moment in care vei constata ca nu e deloc placut sa-ti cante trompetele intre urechi' date=' fix in mijlocul creierului. Eu cel putin nu suport asa ceva. Sorry.[/quote']

 

Transparenta, nivelul de detalii si precizia in redare oferite de niste casti de top (zona 1000-1500 eur) nu cred ca pot fi egalate de boxe, cel putin nu de boxe pe care mi le-as permite fara sa fiu nevoit sa fac un credit la banca pe 25 de ani :roll:

 

Da si Nu......depinde ce cauti. Intr-adevar, cu castile poti avea ( in game de pret apropiate) plus de rezolutie, noise-floor mai scazut si lipsa problemelor de acustica, dar cu boxele cistigi.....REALISM. Iar la 1000-1500 poti gasi boxe bune, chiar noi.


Eu as asculta la casti din citeva motive:

1. Nu am conditii sa ascult la boxe, din motive de lipsa de spatiu, deranjat persoane in jurul meu sau

2. In deplasare , cind, evident ca nu pot sa-mi duc boxele cu mine


In rest, din motive de realism, prefer sa ascult muzica la o pereche de INDIANA LINE Nota 250 ( 200E ) decit la niste Sennn 800, Focal Utopia sau orice altceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc vanzatorii cu sculicele de mai jos :) Sub 400 euro, in afara de un Philips si Marantz medieval, nu ai ce lua. Mai bine strangi lovele si astepti.


Daca nu ai chef sa incalzesti vreo 6-8 ore 2 lampi Telefunken, RCA sau GE: ;)


1. Pentru sunet: CDM1 Mk II si TDA1541A-S1. Poti cere referinte si de la Lupul Roz - https://www.audioweb.ro/anunturi/surse/cd-sacd-player/cd-philips-cd-880-playermodel-rar-de-topbelgia/


2. Pentru lucratura impecabila si robustete - Sony X559 ES : https://www.audioweb.ro/anunturi/surse/cd-sacd-player/sony-cdp-x559es-sampanie-lemne-telecomanda/


3. Parfum de High End - Sony XA5 ES https://www.audioweb.ro/anunturi/surse/cd-sacd-player/sony-xa5es/


Nu m-as incumeta sa folosesc o casca cu putini omuleti asa cum este AT (32-40 ohmi) direct in iesirea unui player. O casca la 300 ohmi s-ar integra optim.


Good luck!

 

Gabytza, fara bascalie, si mie mi-ar placea ( sau poate chiar am ) la muzeu piesele mentionate de tine, dar daca vreau sa ascult muzica, prefer s-o fac pe un ARCAM mentionat de mine, sau pe un Naim CD5, un Creek sau Atoll samd de max 1-2 generatii trecute. XA 5ES il am la colectie, are o rezolutie f. buna dar un sunet cam obositor, strident pe ici pe colo....Nu straluceste nici la capitolul dinamica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da si Nu......depinde ce cauti. Intr-adevar' date=' cu castile poti avea ( in game de pret apropiate) plus de rezolutie, noise-floor mai scazut si lipsa problemelor de acustica, dar cu boxele cistigi.....REALISM. Iar la 1000-1500 poti gasi boxe bune, chiar noi.


In rest, din motive de realism, prefer sa ascult muzica la o pereche de INDIANA LINE Nota 250 ( 200E ) decit la niste Sennn 800, Focal Utopia sau orice altceva[/quote']

 

E drept, n-am ascultat boxe foarte scumpe, de multe mii de euro, dar pot sa fac o comparatie cu doua produse pe care le detin in prezent, chiar daca este gresit sa comparam boxele si castile, pentru ca difera din foarte multe puncte de vedere. Când trec de pe Zensor 3 (care se aud foarte bine, suna muzical), pe AKG K612 (niste casti de 150$), parca dau jos o patura de pe difuzoare, nivelul de detaliu si transparenta sunt din cu totul alta liga, chiar daca nu suna la fel de ,,muzical''...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.