Sari la conținut
HiFi Tech

Sfat CD player


ranger

Postări Recomandate

Tu vrei ca un produs de calitate brand chinezesc sa coste mai putin decit un produs similar dar de brand european , sa zicem , de ce ? Care ar fi logica ? Nu cumva ambii folosesc componente de cea mai buna calitate ? Daca componentele , proiectarea , marketingul , etc , etc , sunt la fel , de ce chinezul sa vinda mai ieftin , ca este chinez si are un ou si europenii trei 000 ?

 

Tocmai ai ajuns la miezul problemei. Daca doua produse similare calitativ costa cam la fel, facute in Europa sau in China, e clar ca nu mai exista nicio logica economica sa muti productia in China, nu?


De aici ce deducem? Deducem ca atunci când producatorii isi muta productia in China, o fac pentru ca vor sa scada costurile si sa ofere produse un pret final mai mic (sau sa bage diferenta in buzunar), dar asta se face prin compromis de calitate.


Asadar cine n-a inteles nimic din treaba asta? Un produs nu e prost pentru ca e facut in China, e prost pentru ca cine isi muta productia in China pleaca cu gândul sa faca acolo un produs mai ieftin (care, finalmente, inseamna unul mai prost), altfel nu s-ar duce acolo, ar fabrica in Europa in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 261
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fals !

Sunt produse de foarte buna calitate care se fabrica in China. Exemplu: telefoanele iPhone, iPad-urile, etc., etc.

Nu va grabiti sa trageti concluzii de valoare, fara ... valoare.

 

Alea care au materiale de calitate si sunt executate asa cum trebuie costa mult. Daca le faceau in Romania sau in Bulgaria tot cam pe acolo ar fi iesit pretul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și oricum, nici in fabricile de vestul Europei nu prea lucrează europeni pur-sange.

 

Evident, doar ca pe aia nu-i plateste cu 2 centi pe ora, ca pe chinezi. Întrebarea este unde se duce diferenta de bani? AKG si-a mutat productia pentru toata linia de casti sub 500 euro in China. Dar ce sa vezi, pretul n-a scazut, desi chinezul primeste, prababil, dupa o luna de munca , cat austriacul dupa o zi. Cu toate taxele si costurile de transport, tot ramane o diferenta mare de bani care nu s-a reflectat intr-un pret mult mai mic la raft...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-i lasam pe cei care stiu jocul sa aleaga singuri cum sa-si faca business-ul propriu.

Ei stiu cel mai bine !

 

De ce marian, au explodat ,deodata, salariile in Austria si AKG sau Sennheiser nu mai reuseau sa supravietuiasca? ;)


Eu ii las, doar imi exprimam lehamitea fata de modul in care arata astazi produsele oferite spre vanzare. Nu e normal sa faci credit la banca pentru a cumpara un laptop care sa nu fie facut din cele mai ieftine plastice, din cele mai infecte suruburi si cu un sistem de racire de tot rasul. Am ajuns sa gasim chestii ca aluminiul si lemnul doar pe electronice high end de mii de euro...


Nu are nicio vina chinezul, nu acuz de cea acea tara, dar tot acest trend de a servi gunoaie, de la amplificatoare pana la laptopuri, s-a construit prin dezvoltarea productiei in China. Repet, nu acuz de nimic China sau chinezii, ei sunt pur si simplu niste comercianti care produc ce se cere.


P.S. a nu se intelege ca doar in China se produc gunoaie (din punct de vedere al constructiei) vandute la preturi mari, este un trend general. Nici Volkswagen-ul nu-si mai respecta numele (eu cel putin nu mai cumpar aceasta marca).

Si cu asta am incheiat (eu personal) offtopicul, ca deja ne-au tolerat destul moderatorii :)

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ii las, doar imi exprimam lehamitea fata de modul in care arata astazi produsele oferite spre vanzare. Nu e normal sa faci credit la banca pentru a cumpara un laptop care sa nu fie facut din cele mai ieftine plastice, din cele mai infecte suruburi si cu un sistem de racire de tot rasul. Am ajuns sa gasim chestii ca aluminiul si lemnul doar pe electronice high end de mii de euro...

 

N-am nimic cu China si cu chinezii, pe mine ma deranejaza fenomenul descris in fraza de mai sus.


Sunteti multi cunoscatori in domeniu, chiar producatori pe acest topic. Cum arata un amplificator in clasa A construit acum 30-35 de ani , ceva mai ieftin, nu produs de lux, si cum arata un amplificator ieftin construit astazi? Cum suna ala si cum suna astea? De ce se tinde spre gunoi, de ce se tinde ca produsele de calitate sa ramana in zona luxului in loc sa coboare? Simplu pentru ca noi acceptam aceasta situatie si continuam sa le cumparam.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Octombrie o sa merg in China , iti pun aici un fluturas de salariu al unui muncitor pe banda , nu din industria de virf , unu care coase materialul textil la carucioare pentru copii sau unu care face montaj , sa vezi ce surpriza o sa ai , ce zici de 600...800$ ??

 

In cazul asta hai sa le fabricam noi, de ce le mai importam de la ei? Ca o paranteza, m-am uitat pe site-ul Dominace, un alt producator roman de tube amp's. Nu am auzit acele produse, nu stiu nimic despre firma (doar ca se ocupa un inginer de acea fabricuta), dar arata absolut bestial. Calitatea si rafinamentul materialelor (cele care se vad in exterior) bat la fund toate brandurile mari care ofera produse la preturi similare.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ranger, man, tot frecând-o cu discuții sterile și inutile, cred că ai uitat că ai deschis acest thread ca să întrebi de un player audiofil într-o gamă de preț.

Ia vezi mai sus că ți-a recomandat userul dinică un player cât se poate de audiofil, peste multe trancote vintage decedate demult care ți-au fost recomandate pe aici.

Are și ieșiri balansate cum ai vrut, se încadrează și în prețul tău.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia vezi mai sus că ți-a recomandat userul dinică un player cât se poate de audiofil, peste multe trancote vintage decedate demult care ți-au fost recomandate pe aici.

Are și ieșiri balansate cum ai vrut, se încadrează și în prețul tău.

 

Da, este o problema cu astea vechi, ca pot oricând sa crape. Nu ma pricep sa umblu in asa ceva si cel mai probabil vor ajunge la gunoi in caz ca patesc asa ceva...


Apropo de aceste iesiri balansate, am vazut unii excentrici care leaga aceste iesiri la doua amplificatoare, formând un monobloc, cate unul pentru fiecare canal. Ce beneficii are un asemenea setup?

img_comment_SrxADjjjRtOY5GXj4Cew_20170729_123624.thumb.jpg.02b87bb1167d3d8c908fe01141dcc8c3.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De exemplu eu am " boala" la ceasuri si masini , stii ce își bagase Dl Dracu coada Simbata ? Mai , mai sa mai imi trag un ceas care o " ia inainte " cu doua ...trei minute pe săptămână sau rămîne in urma cu cinci ...tot pe săptămână ...dracu isi baga coada si te impinge sa dai banul gros pe trancota care arata ora , trancota da bine la mana .....daca este si potrivit la citeva zile :lol:

 

Stii, din intamplare, pe cineva care se pricepe foarte bine sa repare ceasuri, eventual un meserias cu state vechi? Am un ceas mai deosebit care o cam ia inainte, e de inteles avand in vedere varsta dar mi-ar placea sa-l repar, e pacat de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De exemplu eu am " boala" la ceasuri si masini ' date=' stii ce își bagase Dl Dracu coada Simbata ? Mai , mai sa mai imi trag un ceas care o " ia inainte " cu doua ...trei minute pe săptămână sau rămîne in urma cu cinci ...tot pe săptămână ...dracu isi baga coada si te impinge sa dai banul gros pe trancota care arata ora , trancota da bine la mana .....daca este si potrivit la citeva zile :lol:[/quote']

 

Stii, din intamplare, pe cineva care se pricepe foarte bine sa repare ceasuri, eventual un meserias cu state vechi? Am un ceas mai deosebit care o cam ia inainte, e de inteles avand in vedere varsta dar mi-ar placea sa-l repar, e pacat de el.

 

La mine in statia de autobuz e un ceasornicar foarte bun si ieftin.


Conectarea in punte e nerecomandabila in cazul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este un ceas de buzunar rusesc, este foarte vechi, nu stiu anul de productie, dar cu sigurana a fost fabricat inainte de revolutia bolsevica. Are pe el stema imperiala. Din cate reusesc sa citesc este marca Motnita, dar n-am gasit absolut nimic, probabil sovieticii au schimbat denumirea dupa revolutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place cum este construit playerul acesta. Pe moment nu va spun numele producatorului. Asa din poze' date=' in joaca, electronistii imi puteti spune daca este construit bine?[/quote']

 

Emotiva.

 

Bravo Greiere!

Construit bine, made in usa, pret excelent.

https://www.avstore.ro/playere-cd/emotiva-erc-3-differential-reference-cd-player-transport/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ranger , acum serios , de ce nu folosesti tu un calculator cu unitate optica si un DAC pe USB ? Ce....cu unitatea optica nu poti asculta un cd ?

 

Chiar asta si fac, CD-playerul era un moft, cum am mai spus. Am sperat ca poate suna mai bine acel mecanism de citire a informatiei de pe disc decat de pe hard (era o banuiala a mea).


Cu unitatea optica din PC nu ascult ca se aude oribil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ranger tie iti trebuie mai degraba un bridge care-ti curata semnalul USB dintre computer si DAC. Aici sta tot secretul la audiofilie cand vine vorba de computer. Vezi ca este la sectiunea de vanzare un combo Hydra ZPM si Z la super pret.

 

Nu-i contest calitatea, dar costa de doua ori cat am dat pe DAC-ul meu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai baroane, tu nu stii sa mai pui frina?! Nici macar cind depasesti limitele absurdului, grotescului?! Repeti ca o moara stricata niste axiome inventate de tine, incremenesti in niste concepte vechi, emani minie proletara....Mai ho, ma omule!


Zici ca ai fi eco-costica din reclama, dupa ce a mincat zacusca cu fasole:


">https://www.youtube.com/watch?v=oTGI3ehXeJw


eco-costica, eco gabytza, tinjesti dupa titlul de mare maestru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.