Sari la conținut
HiFi Tech

Sfat CD player


ranger

Postări Recomandate

Fix ce am spus pe la inceputul topicului: un zgomot care e posibil sa vina din sursa de alimentare si o proasta separatie a canalelor la frecvente mari (care nu stiu de unde ar putea sa provina). Dar stai linistit, e posibil ca masuratorile alea sa fie gresite, e posibil si ca problemele alea sa nu fie sesizabile cu urechea. :)


Despre topic: eu il gasesc foarte util deoarece, daca pe viitor mai pune cineva aceeasi intrebare, il trimitem sa citeasca aici. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 261
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Despre topic: eu il gasesc foarte util deoarece, daca pe viitor mai pune cineva aceeasi intrebare, il trimitem sa citeasca aici. :D

 

Si sfarseste prin a cumpara un DVD ROM de la Altex de 50 de lei :cheesy:


Lasand gluma, unde gasesc alta sursa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fix ce am spus pe la inceputul topicului: un zgomot care e posibil sa vina din sursa de alimentare si o proasta separatie a canalelor la frecvente mari (care nu stiu de unde ar putea sa provina).

 

Abia acum am aflat care e treaba cu unul dintre produsele vandute de AUNE. Ce s-au smecherit chinezii astia, iti vand DAC-ul cu ultimul jeg de sursa, dupa care iti sugereaza sa o cumperi pe aia care trebuia livrata de prima data :mrgreen::mrgreen::mrgreen:http://en.auneaudio.com/index.php?s=Home/Article/detail/id/136.html


P.S. costa ,,doar'' 90 de euro pe site-ul oficial, dar nu este pe stoc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fix ce am spus pe la inceputul topicului: un zgomot care e posibil sa vina din sursa de alimentare si o proasta separatie a canalelor la frecvente mari (care nu stiu de unde ar putea sa provina).

 

Abia acum am aflat care e treaba cu unul dintre produsele vandute de AUNE. Ce s-au smecherit chinezii astia' date=' iti vand DAC-ul cu ultimul jeg de sursa, dupa care iti sugereaza sa o cumperi pe aia care trebuia livrata de prima data :mrgreen::mrgreen::mrgreen:http://en.auneaudio.com/index.php?s=Home/Article/detail/id/136.html


P.S. costa ,,doar'' 90 de euro pe site-ul oficial, dar nu este pe stoc...[/quote']

 

Nimic nou sub soare, nu sint singurii care procedeaza asa. Nici macar nu prea sint motive sa-i injuri prea tare, poate nu ai bani sa le ei pe ambele odata, poate te ajuta un prieten cu o sursa buna, poate nu sesizezi diferenta, scenarii cite vrei.


@Shibata, ma gindeam ca poate o fi scris omul in articol cum a procedat, unii mai dau detalii. Acum mi-am adus aminte cu nostalgie de anii tineretii cind urmaream toate benchmark-urile la placii video sau placi de baza. Ce minarelii se mai faceau daca cutare componenta trebuia sa dea bine :)

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce se fac aceste masuratori?

La nivel basic cu o placa de sunet echipata cu un ADC bun, bagata intr-un sistem indelung bibilit, pana la eliminarea tuturor parazitilor.

Daca vrei sa dai bine, exista interfete dedicate, mai scumpe sau "mai extrem" de scumpe. :D


De ex: https://www.ap.com/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abia acum am aflat care e treaba cu unul dintre produsele vandute de AUNE. Ce s-au smecherit chinezii astia, iti vand DAC-ul cu ultimul jeg de sursa, dupa care iti sugereaza sa o cumperi pe aia care trebuia livrata de prima data :mrgreen::mrgreen::mrgreen:http://en.auneaudio.com/index.php?s=Home/Article/detail/id/136.html


P.S. costa ,,doar'' 90 de euro pe site-ul oficial, dar nu este pe stoc...

 

Eu cred că glumești, sunt o grămadă de firme care oferă upgrade de alimentare. Se practică foarte des. Nu le poți avea pe toate într-un anumit segment de preț. Și e o chestie bună, ar fi bine dacă ai putea face upgrade pe module la orice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo: nu ar fi posibil sa mergi la ei cu dac-ul si cu castile si sa testezi? Poate te lamuresti daca merita cumparata.

 

Tot de la ei am cumparat DAC-ul (cred ca doar ei il vand in Romania). Sa le spun sa-mi desigileze un produs pentru ca vreau sa testez calitatile audio ale unei surse de alimentare? :D

In plus, nu stiu daca ati fost in vizita pe la ei, este doar magazin, nu prea exista un spatiu destinat special unor asemenea auditii asa cum e la AvStore (cel putin eu personal nu am vazut). O s-o iau in final si p-asta, doar asa ca ma enerveaza mizeria aia de sursa cu care a venit, arata ca ultimul gunoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca dac-ul tau are intrarea usb izolata galvanic (ar trebui sa scrie in prospect). Daca da, poti sta linistit cu el, fara hydre si alte alea.

 

Am comandat sursa de alimentare. Am discutat cu cei de la Avmall si mi-au spus ca nu are sens sa iau acel X5S, in schimb recomanda schimbarea alimentarii. Au testat-o si sustin ca diferentele sunt evidente intre pocnitoarea stock si sursa speciala. Posibil ca problemele pe care le-ai expus mai sus sa fie cauzate de o alimentare defectuoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ranger, uite un CD-player pe care oricând eu l-aș cumpăra. Ba chiar, l-am trecut în lista de posibile achiziții viitoare. E în bugetul tău și cred că e calitate autentică. În plus, nu prea o să-l găsești la alții, că deh nici nu au auzit de Victor... ;)

http://www.ebay.de/itm/victor-XL-V1-N-/272819284462?hash=item3f854be9ee:g:xS4AAOSw~y9ZBtFz


http://photo.qip.ru/users/sergeold/1347966/28635435/#mainImageLink


P.S.: să nu îl alimentezi direct din priza în România!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum asteptam cu interes topicul cu "Ce boxe sa-mi iau". :)

 

Eu sunt cascofil inrait, am discutat mai sus cu jack :D


Glumesc, asa cum am spus nu are sens sa-mi schimb boxele pentru ca nu am spatiu sa le aranjez cum trebuie. Avand in vedere ca le folosesc pe post de boxe de PC, adica ascultate de la 1m distanta, chiar si pentru capabilitatile Zensor 3 este o bataie de joc ceea ce fac eu...


Cat priveste CD-playerul voi vedea in viitorul apropiat daca imi iau ceva de moft, sa-mi fac hatarul (ideea aia ca vad eu cum intra discul in aparat sa-mi cante :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.