Sari la conținut
HiFi Tech

Sfat CD player


ranger

Postări Recomandate

Ai grijă, deja pe alt topic ai inceput să primești sfaturi despre amenajarea casei si chiar despre construcția ei. Ai tavan cu tencuială pe stuf? Că altfel degeaba schimbi alimentarile. Ai plecat de la CD playere și o să ajungi să îți cauți casă nouă. :lol::lol::lol:

 

Nici nu vreau sa ma gândesc, deja am intrebat la banca daca imi aproba creditul :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 261
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Trancitistu, ai uitat de pertinaxul din care se faceau cablajele in acele vremuri. Ala care face puf si se exfoliaza cum il atingi cu letconul. Si care crapa imediat daca strangi un surub mai tare. Inlocuit intre timp cu porcaria numita sticlotextolit.

Si de claia de fire wrapate, care umplea carcasele... Ce vremuri! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poftim


http://soundnews.ro/2013/06/09/asus-xonar-essence-stu-review/

 

Multumesc. Întrebarea urmatoare ar fi, exista o certitudine ca suna mai bine? :)


Cei care le-au comparat spun ca nu, am citit cam tot ce am gasit in materie de review-uri inainte sa cumpar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ranger, asta cu sunatul mai bine este o treaba personala si nu ar fi bine s-o punem in discutie public. Gusturile, placerile fiecaruia nu se discuta. Nu te obliga nimeni sa nu-ti consideri DAC-ul cel mai placut la ureche. Ceea ce se pune in discutie sunt aspecte obiective, concrete, masurabile. Aici putem sa dezbatem atat de bine cat si de rau. Deci nu ar trebui sa simti imboldul de a schimba DAC-ul daca tie iti place, chiar daca, vorbind la absurd, ar fi cea mai mare janghina (ceea ce nu este cazul evident). Din discutiile mai tehnice ai ocazia ca tu si oricine altcineva, sa poata privi un obiect din mai multe unghiuri astfel incat sa-l cunoasca mai in amanunt. Ajuta asta la ceva ? S-ar putea sa ajute, un om mai informat are sansa sa aleaga mai bine.


Referitor la intrebarea ta, o placa de sunet Asus Xonar Essence STX II sa zicem, este foarte audiofila si daca este setata bine suna de intepenesti. Iarasi o ieftinaciune foarte buna este Arcam IrDAC 2. La Chord iarasi gasesti dacul acela mic cu baterie, care canta si masoara de te lasa fara masele :) Cu timpul vei reusi sa imbini informatiile de tip tehnic cu cele date de ureche asa incat sa faci alegeri cat mai favorabile tie.


Despre tepe ce sa spun, mi-am luat si eu una barosana acum 15 ani cu un amplificator chinezesc-nemtesc, de la Vincent. Chinezii nu lucreaza mai prost ca altii, ei doar accepta, sau acceptau mai demult, aproape orice fel de conditii care la final duc unde duc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brava Ranger, brava Aune. Sau Auna ? Tot le incurc..

 

Eu am banuit mereu ca ar fi acelasi patron, care face si ragalii de boxe active la 150 lei si DAC-uri ceva mai rasarite la cateva sute de euro, dar nu am gasit nicio dovada :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o poveste frumoasa, da tot asa, no ofence...Tot pe la inceputul anilor `90 un amic a cumparat un walkman Crown, dintr-un magazin respectabil insa,nu de pe taraba, (arata mai bine, decit tarabistele, fara multe brizbrizuri) sa mai asculte si el o muzica pe strada. Nu prea a tinut figura ca minca bateriile prea repede si erau scumpe rau. In schimb a observat ca se auzea bine asa ca i-a facut o sursa si a inceput sa asculte de pe el in casa desi mai avea un deck cu oarece pretentii la vremea aia, cred ca era un model entry de la AKAI din cele cu comenzi mecanice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine să ne informăm, să întrebăm înainte de a cumpăra ceva necunoscut, dar nu la lăudătorii de meserie ci la cei care au avut probleme cu respectiva sculă. Absolut identic se întîmplă în domeniul computerelor, lăudătura e una, alta e realitatea. Au şi ei limbajul specific ca şi audiofilii. Dacă te iei după revistele şi saiturile mercenare, fiecare procesor e mai dibaci de zeci de ori ca precedentul, plăcile x sînt o minune colosală, programul y e ceva ce nu a văzut omenirea, jocul z se vede mai bine ca realitatea... etc. Dar pe forumurile de ciocănari, softişti şi jucători ai calculatoarelor descoperi ce belele şi prosteli se vînd. La fel şi în domeniul auto... nimic nu e perfect, trebuie să ne împăcăm cu ideia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am plecat de la convingerea ca sunetul provenit dintr-un cititor laser este superior unuia provenit din hard disk (presupunând ca avem fix acelasi fisier pe ambele formate). Colegii de forum m-au asigurat ca nu este cazul de asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.