Sari la conținut
HiFi Tech

Sfat CD player


ranger

Postări Recomandate

A lua de'a moaca fisiere "de la rusi" sau de pe torrente (nici nu stiu daca mai sunt active..) este o solutie de Doamne'ajuta. :eh: Dar astea sunt vremurile..

 

Sa stii ca nu toate fisierele astea sunt piratate. Exista o adevarata industrie pe internet de vanzare a muzicii in format virtual. Sunt nenumarate site-uri de unde poti cumpara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 261
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@ranger:


Daca tu esti multumit de achizitie, atunci e bine.

Faptul ca potentiometrul de volum are cursa reala mai mare decat intervalul min-max marcat pe cutie este o eroare de design: daca stiau ca potentiometrul are cursa atat de lunga era foarte simplu sa scrie si min mai jos, si max mai jos, si sa monteze potentiometrul in asa fel in cat un capat sa fie in dreptul lui min si celalalt in dreptul lui max. Ar mai fi posibila si situatia in care pana la un moment dat sa fi avut potentiometre care se potriveau cu marcajul min-max de pe carcasa, si ulterior sa fi folosit alte potentiometre pe marcajul vechi, insa asta ar fi o neglijenta de neiertat pentru un produs care nu costa doi lei si pentru un producataor care vrea sa isi castige un loc respectabil in piata.

Este normal ca unele casti necesita rotirea butonului de volum mai mult decat in cazul altora pentru a avea la ureche acelasi volum al auditiei. Acest lucru se datoreaza atat impedantelor diferite ale castilor, cat si sensibilitatii difuzoarelor castilor. Impedanta: cu cat e mai mare, cu atat trebuie sa dai mai tare. Sensibilitatea: cu cat e mai mare, cu atat se aude mai tare, adica mai multi dB la aceiasi watti. Verifica ce impedanta au castile tale, si daca este mai mare decat intervalul specificat de amplificatorul de casti, atunci asta este explicatia pentru care trebuie sa dai mai tare. Sau poate ca alte amplificatoare pe care le ascultai erau mai puternice.

Desigur ca muzica digitala se poate asculta legal pe internet prin diverse abonamente cu plata, sunt o gramada de servicii in acest sens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai multe perechi de casti. Nu avea nici un sens sa testez capabilitatile DAC/AMP-ului ,folosind sursa noua, cu niste casti foarte usor de condus, am ales unele greu de condus, care au nevoie de mai mult curent sa presteze cum trebuie.


Concluzia am expus-o mai sus, cu sursa stock calitatea auditiei avea mult de suferit când dadeam amp-ul mai tare (in special dupa ora 12). Era acea senzatia ca ,,se aude prea tare'' desi nu era asa, erau pur si simplu distorsiuni care , cu cat sunt mai ridicate, cu atat iti creaza senzatia ca se aude ,,prea tare''.

 

Faptul ca potentiometrul de volum are cursa reala mai mare decat intervalul min-max marcat pe cutie este o eroare de design: daca stiau ca potentiometrul are cursa atat de lunga era foarte simplu sa scrie si min mai jos, si max mai jos, si sa monteze potentiometrul in asa fel in cat un capat sa fie in dreptul lui min si celalalt in dreptul lui max.

 

Este posibil ca dupa ora 4 , unde scrie MAX (vezi poza de mai sus), sa nu mai creasca volumul deloc si sa scoata distorsiuni la greu. Nu am testat asa ceva pentru ca nu am curaj sa-mi expun urechile la un asemenea test :lolno:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe radiator sînt trei stabilizatoare, probabil unul pozitiv ptr +12V, unul negativ ptr -12V şi al treilea ptr...? Logica spune că poate fi unul de +5V, atunci sursa formată din punte şi cei doi cond de filtraj e comună pe ramura pozitivă ptr ambele stabilizatoare, de +12V şi +5V, fiecare cu consumul său. Ramura negativă lucrează lejer, cea pozitivă e încărcată şi cu riplu mai mare, poate are momente cînd stabilizatoarele nu-şi mai fac treaba din cauza căderii tensiunii şi doar tensiunea de -12V e corectă. La pretenţii de hihi-end, aşa hal de alimentare cum se foloseşte doar la scule ieftine, portabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La pretenţii de hihi-end, aşa hal de alimentare cum se foloseşte doar la scule ieftine, portabile.

 

De curiozitate: tu ai idee ce înseamnă hi-end și cam la ce sume începe? Ai văzut în viața ta vreo sculă hi-end? În realitate, nu în poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il rog pe Ranger sa-si ceara scuze public pentru ca a deschis acest topic care are ca unic scop destabilizarea comunitatii. :D


Imi mentin parerea: nimeni nu stie exact ce si cum se alimenteaza acolo (in lipsa schemelor) dar toata lumea lanseaza ipoteze pe baza unor poze si incearca sa-si convinga oponentul ca el are dreptate. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il rog pe Ranger sa-si ceara scuze public pentru ca a deschis acest topic care are ca unic scop destabilizarea comunitatii.

 

Eu nu doream decat un CD-Player, dar am sfarsit prin a cumpara surse de alimentare si solutii pentru eliminarea jitterului :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te contrazice cu Zal a noi ne jucam cu putza in tarana cand el incepea sa vorbeasca in electroneza. Este cam cel mai vechi electronist in ceea ce priveste postarile pe forumurile romanesti.

Asa si? E plina Romania de electronisti, unul mai geniu ca altul. Si toti, bineinteles, mai destepti ca firmele producatoare. Ar trebui sa ma impresioneze cumva ca e electronist? Nu inseamna nimic pt mine. Textele astea cu "bai, eu cand eram mare tu erai fix pix" sunt puerile.

Nu ai decat sa cazi tu lat pe spate in fata oricarui electronist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Eu nu doream decat un CD-Player, dar am sfarsit prin a cumpara surse de alimentare si solutii pentru eliminarea jitterului :|

Ai grijă, deja pe alt topic ai inceput să primești sfaturi despre amenajarea casei si chiar despre construcția ei. Ai tavan cu tencuială pe stuf? Că altfel degeaba schimbi alimentarile. Ai plecat de la CD playere și o să ajungi să îți cauți casă nouă. :lol::lol::lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, Viorel, ai dreptate. M-am uitat mai atent si exista doar un condensator. Undeva in sinea mea sperasem ca se face redresarea in sursa noua si in conjunctie cu cea din DAC se facea un filtru CRDC care sa ajute mult la filtrare iar curentii de incarcare sa ramana in sursa, la primii condensatori, evitandu-se poluarea alimentarii.


A fost doar o speranta, in realitate si sursa asta este de o banalitate dezarmanta. Se explica destul de clar acum de unde ar putea fi zgomotul de frecventa joasa care apare in FFT-urile puse de Shibata.


Topicul asta pana la urma e folositor audiofililor pentru ca electronistii le arata punctele slabe ale aparatelor iar alegerea corecta se va face mai usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe radiator sînt trei stabilizatoare, probabil unul pozitiv ptr +12V, unul negativ ptr -12V şi al treilea ptr...? Logica spune că poate fi unul de +5V, atunci sursa formată din punte şi cei doi cond de filtraj e comună pe ramura pozitivă ptr ambele stabilizatoare, de +12V şi +5V, fiecare cu consumul său. Ramura negativă lucrează lejer, cea pozitivă e încărcată şi cu riplu mai mare, poate are momente cînd stabilizatoarele nu-şi mai fac treaba din cauza căderii tensiunii şi doar tensiunea de -12V e corectă. La pretenţii de hihi-end, aşa hal de alimentare cum se foloseşte doar la scule ieftine, portabile.

 

Cel mai probabil ca asa se intampla. Din primul alimentator ies doar 2 tensiuni alternative. Culegerea unei tensiuni pentru folosirea ei la circuite digitale dintr-o tensiune folosita la circuitele analogice este moartea pasiunii in audio. Poluarea vine inclusiv pe masa comuna. In aparatele serioase alimentarile pentru circuitele digitale sunt separate total de cele ale circuitelor analogice, au mase separate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:!:

Topicul asta pana la urma e folositor audiofililor pentru ca electronistii le arata punctele slabe ale aparatelor iar alegerea corecta se va face mai usor.

Crezi ca cineva desface sculele' date=' sursele inainte sa le cumpere ?

Mai important este cum presteaza si producatorul.

Orice comentariu este de prisos legat scula despre care s-a tot discutat.

O chinezarie.

 

Exact

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ma inseala memoria, subiectul Made in PRC a fost deja discutat, s-au tras niste concluzii si nimeni nu a avut nimic de obiectat. Tare mi-e teama ca peste 95% din sculele audiofile aflate in posesia audiofililor sunt chinezarii (cum le-a botezat MarianS). Desigur ca daca cineva doreste, poate sa posteze poze cu ce scrie pe spatele aparatelor lor. Rog trancotarii sa se abtina, stim unde erau construite "trancotele" pe vremea cand poporul chinez stia numai sa cultive orez. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja-vu: exact la fel a procedat si Japonia la inceputuri. Circulau multe glume pe seama fiabilitatii primelor produse japoneze. Problema de fond in zilele noastre e consumerismul asta nenorocit, schimbare cu orice pret, lucruri facute sa dureze pana vara viitoare, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-are rost să vă certaţi în numele meu, mai ales cei care nu mă cunoaşteţi şi nu ştiţi ce pretenţii urechistice am, nu mai vorbesc de cele constructive la un aparat de la care aştept să sune bine în accepţiunea proprie. Bag seamă că aici sînt şi poliţe mai vechi între diverse persoane, înţepături apar şi în alte subiecte, aparent inofensive.

Cineva respinge inchizitorial orice cunoaştere cît de mică a măţăraielor unui aparat, sfinţind doar urechile ca etalon. Io zic că nu strică să cunoască şi altceva. Va reuşi să-şi explice anumite fenomene constatate la respectivul aparat fără a deveni un eretic electronist. E posibil să cadă singur într-o capcană, evitînd să ceară o părere unui ciocănar, va ajunge să se ia după alţi profani.

Ca să fac o paralelă cu credinţa, Părintele Stăniloaie spunea: ''...înainte de trăirea mistică e necesară orientarea scrupuloasă după cea mai precisă ştiinţă a sufletului.''

.................

P.S. Pare să fie o regulă a lui Murphy, cînd intri prima dată într-un domeniu nou, cum ar fi cumpărarea unui dac specializat... iei ţeapă. Am păţit-o şi eu cînd mi-am luat primul magnetofon, primele boxe, primul amplif... aşa că nu mă mir de păţania lui Ranger. Căile bătătorite sînt mai bune.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A ascultat cineva scula lui Ranger cu urechile lui?

A masurat cineva scula lui Ranger cu manutzele lui? :D Suna cam aiurea dar... :lol:

Are cineva schema electrica?

Aveti idee cate firme audiofile vand tabla si vopsea la preturi de 1000x mai mari?

Nu va obositi sa raspundeti.


PS: nu, nu lucrez la Av (store / mall / etc...). :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa aflu când imi vine.
corelat cu
A masurat cineva scula lui Ranger cu manutzele lui? :D Suna cam aiurea dar... :lol:
suna cam ca bancurile de pe vremea lu' impuscatu: Bulion aveti ? Maine imi vine.... Salam aveti ? Diseara imi baga.... Mustar aveti ? La doamna-n fund... :cheesy:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vio, te plangi ca o muiere de audiofili. :P

Shibata este cumva audiofil? Interventiile lui cum iti par?

Serios, ditai electronistii judecati o scula din poze. Sunteti la fel ca noi. :twisted:

Inca o chestie si gata. Nu mai generalizati. Unii dintre noi suntem atenti la ce scrieti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trecând peste bancurile gen Baile Grivita :lol: , tocmai am aflat in postarile de mai sus ca DAC-ul asta suna oribil, ma intreb cum de nu stiam chestia asta :mrgreen::mrgreen::mrgreen: glumesc, nici mie nu mi-a inspirat mare lucru ianinte sa-l cumpar (fiind vorba despre o firma chinezeasca),dar surprinzator isi face treaba foarte bine si nu suna deloc rau. Sursa veche era clar problematica (incingea DAC-ul si inducea distorsiuni audibile la volum mai ridicat).


Hydra aia e posibil s-o iau pana la urma, poate chiar noua daca intra in vreo reducere ceva de bf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.