Sari la conținut
HiFi Tech

Sfat CD player


ranger

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 261
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Legat de Hydra , scula este buna , eu nu sunt fan computer audiofil , dar ma repet scula este buna , numai ca la ce ai tu acum ca dotare strici orzul ( Hydra ) pe giste . Ca sa faci diferenta intre " cu Hydra si fara Hydra " trebuie sa ai o scularie mai de top , adica un minim 20..40000 de carboace europene sau....americane .

 

Daca reusesc s-o iau (sa vad ce si cum), in nici un caz nu am in minte sunetul zensor 3, ci pentru setup-ul de casti. Poate pe viitor ma arunc si la niste Stax-uri ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ranger eu nu inteleg ceva la sursa ta...nu vad sa scrie tensiunea de iesire si puterea. Notatiile astea sunt obligatorii daca indeplinesti si pui pe aparat sigla CE. Daca scoate 10.000v ?


Alta chestie: zice undeva "steel winding"..... am vazut trafuri chinezesti cu asa ceva...un dezastru.


Inca o treaba: ne arata traful, diodele de redresare si condensatorul de netezire a riplului. Nu lasa deloc sa se inteleaga ca are vreun regulator ceva.


Cand vine sursa pune-o pe osciloscop si vezi ce ai cumparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te astept pe la mine sa ti le masor. Vad ca nici pe DAC nu scrie tensiunea te alimentare. N-ai voie sa vinzi asa ceva in Europa. Pe cablul de alimentare de la sursa noua exista vreun guguloi ceva sau e cablul simplu ?

 

Inca nu a sosit, posibil maine depinde cu ce curier lucreaza. Chiar sunt curios sa vad (in cifre masurate) ce vand chinezoii :)

De auzit se aude bine DAC/AMP-ul pentru cat costa. Il percep ca fiind neutru si transparent. Parca face casa buna cu casti ceva mai calde, sau poate e doar impresia mea.


P.S. nu pot sa-ti las mesaj privat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ranger , acum am vazut pozele de pe acel site , RaimondAudio are dreptate , din ce vad eu acolo ....cam anemie ...diode , condensator de filtraj cam mic ....un traf si....cam atit ....

O sursa buna in primul rind trrbuie sa aibe filtraj bun si sa fie stabilizata , asta nu este stabilizata .

 

Nu ma pricep deloc la partea de electronica. Ca dimensiuni este fix cat 5-6 smartphon-uri suprapuse. Ma intreb in ce s-or fi dus alea 2kg, ca doar n-au bagat chinezii pietre sa fie grea :crazy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva daca sursa originala e stabilizata? Nu. De stabilizare locala a auzit cineva? Poate cineva sa faca o sursa la acelasi pret dar care sa arate cel putin la fel de bine si sa scoata un profit care sa justifice curentul consumat de letcon? Si nu in ultimul rand, o fi ilegal sa vinzi in Europa - vezi poza? :lol:

napsc.png.2f3d3432497347cbf8ae9bdb44c3479f.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce ajunge o s-o testam in doua moduri:

1) masurata cu aparate (daca Raimond este in continuare interesat, desigur)

2) masurata ,,cu urechea'' in comparatie cu cea veche


Eu ma declar multumit daca trece bine macar de punctul 2 :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vedem când ajunge, oricum n-a fost o avere. Macar ca nu mai vad mizeria aia de alimentator pe birou si tot e ceva. Apropo, nu am cum sa pun jos porcaria, pentru ca nu ajunge si ramane atarnata, mi-e greu sa explic cum e construita. N-am vazut in viata mea o asemenea porcarie...


Aparatul in sine arata foarte bine, este din aluminiu, construit robust, da impresia de lucru de calitate. N-am inteles de ce s-au calicit in asa masura când au facut sursa...


Am gasit si o imagine. Firul care merge din sursa in DAC este prea scurt si trebuie ori sa o pui pe masa de lucru, ori sa pui DAC-ul jos, ca altfel ramane atarnata.

5acfb26f761e9_uk_full20size20aune20power20adapter.thumb.jpg.468b9f244d76726009bc631db5ce9b59.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre serial number si numele firmei producatoare nu mai pomenim, sau frecventa retelei. Stabilizare locala cu siguranta ca are dar sa te duci cu riplul ala prin ditamai conductorul de lung nu e ok. Mai exista si trasee de masa care pot fi poluate astfel, etc. In fine, mai bine o lasam asa cum e ca nu se supara nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul a aruncat "pastila" dupa care au sarit toti. Pentru nimic, din pacate.

 

Gresesti! Reciteste topicul si o sa intelegi ca am fost convis de catre colegii de forum sa aleg alta directie.


P.S. voi lua la un moment dat si un CD player (de moft), dar am inteles ca in momentul de fata e mai util sa-mi folosesc bugetul in alte moduri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vio, esti sigur ca in poza postata de Ranger (luata de pe net) este chiar alimentatorul lui? Poate omul a vazut o poza cu ceva care seamana cu alimentatorul actual si a pus-o asa, ca exemplu. :D


Si daca ala chiar e alimentatorul original, ce te faci daca traful e mult subdimensionat? Si ce te faci daca e un jeg de traf cu o izolatie de rahat intre primar si secundar, care scoate scantei cand ii atingi iesirea de calorifer? :D


Si nu in ultimul rand, daca da alternativ pe iesire, de ce nu taci si nu-l lasi pe ... sa-i masoare riplul? Poate pune multimetrul pe CC si constata ca arata 0V. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu alte cuvinte, o firmă care vrea un loc pe piaţa asta aglomerată, vinde ciurucuri care trebuie apoi protezate cu alte accesorii ca să funcţioneze corect.

Undeva e o vrăjeală...

Eu astept sa produceti voi ciocanarii ceva de calitate la pret de 1 burger. :angel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.