Sari la conținut
HiFi Tech

In vizita la HiFi Expert


SonusF

Postări Recomandate

  • 4 weeks later...

La sfarsit de august am facut o vizita la domnul Iura, la HiFi Expert. Am avut inca odata fericita ocazie sa ascult un sistem pe care l-as numi magic,fara cea mai mica retinere ! Este vorba despre monoblocurile Vitus Audio SM 102 din gama Signature, asistate de (acuma pot sa zic) terifiantul preamplif. SL 102 Signature, avand ca sursa miracolul frantuzesc numit Audio Aero La Source, si boxele Triangle Magellan Grand Concert, toate fiind interconectate cu cabluri by Iura. Am ascultat cu precadere ''Concertul nr.3 pentru pian si orchestra'' de Beethoven, ''Dangerous''-ul lui Michael Jackson si Mighty Sam McClain cu o inregistrare de referinta. Rezultatul a fost coplesitor sub toate aspectele: transparenta de cristal, muzicalitate extrema, si cei de buna credinta stiu ca e foarte greu ca atunci cand ai detaliile accentuate, muzica se pierde pe drum, si astfel prea multi ajung sa asculte o turma de sunete foarte clare, bine definite, dar care nu spun nimic,sunt lipsite de emotie, si nu dau decat dureri de cap...

Din pacate prea multi considera ca asta e high-endul: o adunatura de sunete crispate si agresive. Nu este cazul cu Vitus Audio. Intotdeauna am avut sentimentul ca poti asculta zi si noapte fara oprire, fara sa apara nici cea mai mica iritare sau senzatie de oboseala. Acest lucru nu înseamnă că detaliile lipsesc. Nicidecum; este printre putinele amplifuri la care nu-i lipseste nimic, si este ''mobilat'' cu unul di cele mai rafinate sunete ultra-highend ! Daca vorbim de gama de medii, veti sti ca aveti in mana o chinta royala: nimic nu sta in calea fluxului melodic, cand ca un susur de izvor, cand ca o cascada inspumata, revarsandu-se din boxele cu 8 difuzoare fiecare ! Basul a fost scurt si natural, inaltele fara cusur. Boxele pur si simplu nu mai existau, toata incaperea era inundata de sunete ! Aveai impresia ca un pian de concert este in fata ta si fiecare instrumentist statea cuminte pe locul lui. Nu sunt de acord cu cei care spun ca un astfel de sistem nu are cum sa sune decat bine, datorita pretului. Asta ar insemna sa bagatelizam munca acelui om care a lucrat mult la alegerea cablurilor, aranjarea boxelor, si asa mai departe... Am mai ascultat sisteme scumpe, si cu parere de rau, unele sunau dezastruos daca ne gandim la pretul lor de lista. Cine nu crede, sau vrea sa aiba o experienta de neuitat, sa faca o vizita la Hi-Fi Expert, unde intotdeauna esti bine primit, si unde muzica isi gaseste mereu cursul ei firesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 160.000-200.000 euro cat face aproximativ acel sistem, nu cred ca este permis sa sune altfel. În banii aia găsești pe la toți dealerii ceva similar.


Interesant ar fi un sistem de 5000 euro care sa sune asa.

 

Nu e chiar asa, am ascultat sisteme scumpe însă nu toate performeaza la fel. Depinde de filozofia si amprenta de sunet a fiecărui producător. Poti imperechea boxe de 50k cu amplificator de 50k si sa fie un esec. Nu e o regula sa iei numai dupa pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord Silviu, dar in bugetul ala ai practic posibilitati nelimitate de matching. Astfel, doar daca este rea vointa sau nestiinta(cel mai probabil), un dealer va propune un setup de 100k-200k care sa nu se compare cu ce e acolo. In cazul HiFi Expert nu se pune, setupul este chiar bine integrat, am ascultat si cu transportul Vitus asortat si cu La Source. As putea trai si cu playerul "mai nashpa" de la Vitus :cheesy::cheesy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea niciun sistem nu poate fi facut sa cante fara niste cabluri adecvate si de calitate. Chiar si unele scule mediocre pot suna bine cu cablurile potrivite.

 

Cred ca nu trebuie uitate sigurantele audiofile!

Cine vrea, la vanzari gaseste celebrele sigurante Synergistic (USA) care vor transforma auditia intr-un vis conform spuselor vanzatorului.

Poate apar si borne, fise, cabluri de retea, etc.!

Efectul poate deveni din acustic de-a dreptul vizibil, cred!

SUCCES!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e intrebarea :)


Doar el poate decide daca suna corect, dpldv. Eu am intrebat producatorul aparatelor mele cu ce cabluri fac ei testele si cu ce se imperecheaza mai bine. Raspunsul a fost ambiguu, nimic concret, de genul... "testeaza si vezi ce iti place mai mult". Deci..... :crazy:


Deviem si nu este cazul, sa lasam subiectul in pace :thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu trebuie uitate sigurantele audiofile!

Cine vrea, la vanzari gaseste celebrele sigurante Synergistic (USA) care vor transforma auditia intr-un vis conform spuselor vanzatorului.

Poate apar si borne, fise, cabluri de retea, etc.!

Efectul poate deveni din acustic de-a dreptul vizibil, cred!

SUCCES!

 

Esti circotas. Eu am pus o astfel de siguranta in sursa unei vechi imprimante laser monocrom care tiparea sters si acum tipareste color :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare gluma cu sigurantele. A mai fost spusa de zece ori de somitati gen comanr si altii. Am ras cu lacrimi. Totdeauna este o placere sa ascultam o gluma "buna".

 

Nu e o gluma:

- sigurantele se vand de cineva din Buc. si le gasesti pe acest site. :buckedteeth:

- la pasiunea cu care crede in cabluri si efectele lor, adaugarea de alte elemente audiofile, nu poate avea ca rezultat decat un plus de calitate audiofila!


Eu cum pot sa privesc ca o gluma o siguranta cu un pret de nou de aproape 100 euro??? Mai ales ca este si de productie SUA???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista 2 tipuri de raspunsuri la problema cu cablurile....si anume unul zeflemitor si dispretuitor, tip bascalie, ca cel de mai sus, si unul ce face referire la faptul ca Gigel a masurat si i-a iesit lui pe osciloscop ca toate cablurile sunt la fel. Fiecare are dreptul la opinia sa, nu doresc sa intru in polemici.


Ma rog, nu vreau sa fiu off-topic si nici sa deschid si aici cutia pandorei, dar am ascultat si eu de multe ori sistemele de la dl Iura, si mereu sunau bine, dar am omis sa il intreb ce fel de cabluri sunt. . Tocmai de asta am intrebat aici daca stie cineva ce natie sunt.

PS: Haideti sa lasam deoparte sigurantele, ca nu era vorba despre ele, ci despre cabluri. Incercand sa duceti in ridicol discutia ati mers un pic prea departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VTP, acum urmeaza generalizarea: toti audiofilii arunca ca prostii cu banii pe sigurante "audiofile" si toti audiofilii cunoscuti, dar absolut toti, au spus ca sunetul se inbunatateste semnificativ in urma folosirii acestora. Corect?


On topic: a ascultat cineva si pickupul Roksan comparativ cu La Source? Sunt curios de impresii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ascultat și eu Roksan-ul. Noise floor aproape insesizabil pe acel setup. Pe un alt setup mai puțin rezolut ar fi probabil inexistent. Nu am ascultat prea mult dar îmi amintesc ca dpdv al detaliului și autoritatii stătea foarte (dacă nu chiar mai) bine decât la source. De menționat ca și discurile erau alese pe sprânceană

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.