Sari la conținut
HiFi Tech

In vizita la HiFi Expert


SonusF

Postări Recomandate

In vizita la un meloman. Un sistem de exceptie. Partea I.


Saptamana trecuta, impreuna cu niste amici melomani am participat la un eveniment muzical deosebit in cadrul caruia ne-a fost prezentat un sistem de exceptie. De fapt au fost mai multe sisteme intr-unul singur. In principiu , sistemul de baza a fost Triangle Magelan Reference cantate de Vitus Audio SS103 si / sau VA 2x M103. Am zis ca au fost de fapt mai multe sisteme, pentru ca spre bucuria celor prezenti si mai ales a tubistilor, sau perindat cu succes - Thrax Audio si LAMM Industries. Ca surse Vitus Audio, DCS, Accuphase si ciresele de pe tort... Rocksan Xerxes si Nakamichi 1000 ZXL :o

Indiferent cu ce au fost conduse Triangle Magelan, caracteristica principala a sistemului a ramas neschimbata, coerenta, echilibru, Muzicalitate, senzatia de Like Life LIVE, sentimentul ca te aflai in prezenta evenimentului muzical. Au fost cantate: Rock, Blues :thumbup: , Jazz Standards, Solo Jazz / Classica - Intimate - diverse, Highlights din opere celebre,... Mahler, Wagner, Beethoven Sym. a - IX a ;) IMO Vitus Audio a fost vedeta :thumbup: Iar ca surse dupa VA iti lasa o impresie deosebita Rocksan si NAKAMICHI, care se confunda cu Reel2Reel UltraHiEnd. Nu am avut timp sa incercam si HiRez, DSD... De placere am testat mai multe combinatii de cabluri de la mari firme, pana la urma majoritatea a fost sa ramana cablurile DIY by YURA :)

Pana la sfarsitul evenimentului muzical sistemul nu a incetat sa ne uimeasca prin muzicalitatea sa inalta de care a dat dovada , indiferent de plajele muzicale alese.

Cine se mai indoia, a fost una dintre dovezile (dovada, dovada...) prin care numai un sistem de Ultra HiEnd sau inalt HiEnd, poate sa cante muzica la un nivel Real Live, sa aduca concertul la tine acasa :thumbup: Un sistem care sa placa deopotriva audiophililor si melomanilor.

Astept si parerile celorlati melomani prezenti la eveniment.


Multumim HiFI Expert pentru gazduirea si reusita unui eveniment de exceptie. :thumbup:

8.thumb.jpg.a0c33a05922b8b45ccd0fcf30b5f327c.jpg

7.thumb.jpg.cf45dc32dd4c297cff8af0a8a40ef764.jpg

6.thumb.jpg.231ac50bfa1e41b47edb1dfdb3c23f74.jpg

5.thumb.jpg.cf6e4dcf35db9e7b63f1155e9cd855d5.jpg

4.thumb.jpg.6db97b258bc56be691ab2c4b50ac2961.jpg

3.thumb.jpg.c0324e3a1845b273d57c516fa141e2c6.jpg

2.thumb.jpg.f8d897812e0a6bc511160c9759ff0e14.jpg

1.thumb.jpg.657e83f48520ec253e9888b19e142e73.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superb! Îmi plac enorm combinaţiile astea între vintage şi modern, best of both worlds. Cred că cei care se axează doar pe una sau pe alta pierd.

Sunt convins că sunetul a fost de super clasă.

 


:)Asa este, chiar a fost. Din pacate nu am avut timp sa pun ceva Anathema sau Dimmu Borgir ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar fi bine ca mai multi camarazi :) sa posteze aici impresiile lor trecute sau viitoare despre un anumit sistem care nu face sau face subiectul unui eveniment muzical, s-au impresiile auditiei unui sistem din tara s-au World :)


Va rog un moderator sa preia acest thread si sa-l managerizeze. Thanks much ! :thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[De placere am testat mai multe combinatii de cabluri de la mari firme' date= pana la urma majoritatea a fost sa ramana cablurile DIY by YURA :) :[/quote]

De curiozitate ce cabluri au mai fost ? Am si eu o pereche de cabluri de la el .

 

Firme f. cunoscute. Ii las pe ceilalti melomani sa specifice... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu foloseste la nimic sa pui niste poze ale aceluias subiect de cinci ori doar pentru ca sint din unghiuri usor diferite si in afara de asta sint foarte neclare si lipsite de contrast. Eu din toate nu puneam decit trei sau patru.

Si ce anume vrei sa faca moderatorul?

 

Exagerat de multe poze. Obositor. Multe se repeta si multe sunt neclare. Multe sunt cu cd-uri. Sunt de vanzare? Ca altfel nu-mi explic...


Cand zici: "In vizita la un melomam" dai impresia ca e vorba de o persoana particulara si ca vizita s-a petrecut la el acasa. De fapt e vorba de un eveniment organizat de un dealer si ''vizita'' s-a petrecut la el la showroom. S-a inspirat din evenimentele organizate de Cristi. Bravo lui! A fost si domnul M?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a fost niciun eveniment special, în fiecare weekend showroom- ul este deschis și plin de lume.

 

Saptamana trecuta, impreuna cu niste amici melomani am participat la un eveniment muzical deosebit in cadrul caruia ne-a fost prezentat un sistem de exceptie.


Multumim HiFI Expert pentru gazduirea si reusita unui eveniment de exceptie. :thumbup:

 

SonusFaber are tendinta de a exagera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana trecuta, impreuna cu niste amici melomani am participat la un eveniment muzical deosebit in cadrul caruia ne-a fost prezentat un sistem de exceptie.


Multumim HiFI Expert pentru gazduirea si reusita unui eveniment de exceptie. :thumbup:

 

SonusFaber are tendinta de a exagera.

 

Dacă sunetul a fost de excepţie, înseamnă că evenimentul a fost de excepţie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fericitilor (care o fi emoticonul pentru invidie ? ) Astept si eu alte impresii de la ceilalti.

Ce te oprește să te duci să asculți? Nu a fost niciun eveniment special' date=' în fiecare weekend showroom- ul este deschis și plin de lume.[/quote']

 

O sa ma duc neaparat.

 

Pick-up- ăla este senzațional, este Rocksan TMS, nu Xerxes. Dacă era tot cu doza Koetsu Rosewood Platinum cred că a făcut senzație. Merită ascultat, mai ales de către scepticii față de vinil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana trecuta' date=' impreuna cu niste amici melomani am participat la un eveniment muzical deosebit in cadrul caruia ne-a fost prezentat un sistem de exceptie.


Multumim HiFI Expert pentru gazduirea si reusita unui eveniment de exceptie. :thumbup:

 

SonusFaber are tendinta de a exagera.

 

Dacă sunetul a fost de excepţie, înseamnă că evenimentul a fost de excepţie.



Cam asa ceva ... :thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu foloseste la nimic sa pui niste poze ale aceluias subiect de cinci ori doar pentru ca sint din unghiuri usor diferite si in afara de asta sint foarte neclare si lipsite de contrast. Eu din toate nu puneam decit trei sau patru.

Si ce anume vrei sa faca moderatorul?

 

Exagerat de multe poze. Obositor. Multe se repeta si multe sunt neclare. Multe sunt cu cd-uri. Sunt de vanzare? Ca altfel nu-mi explic...


Cand zici: "In vizita la un melomam" dai impresia ca e vorba de o persoana particulara si ca vizita s-a petrecut la el acasa. De fapt e vorba de un eveniment organizat de un dealer si ''vizita'' s-a petrecut la el la showroom. S-a inspirat din evenimentele organizate de Cristi. Bravo lui! A fost si domnul M?

 


''Honores mutant mores...''

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si toti cei prezenti si care au auzit sunetul de exceptie, sunt de exceptie. Si locatia - in care s-a auzit acel sunet de exceptie - este de exceptie. Si strada pe care se afla acea cladire este de exceptie. Si oamenii care au trecut pe acea strada la acea ora, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si toti cei prezenti si care au auzit sunetul de exceptie, sunt de exceptie.

Si locatia - in care s-a auzit acel sunet de exceptie - este de exceptie.

Si strada pe care se afla acea cladire este de exceptie.

Si oamenii care au trecut pe acea strada la acea ora, etc.

Cam da, se pare ca ai perfecta dreptate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.