Sari la conținut
HiFi Tech

In vizita la HiFi Expert


SonusF

Postări Recomandate

Mulţi chemaţi...puţini aleşi.

Nu ştiu cum a evoluat discuţia de la început, doar am citit ultimile pagini şi nu mi-a prea plăcut ce am citit.

Din experienţa mea am observat că întotdeauna când ajungem la ''sârme'' iese scandal. Să fie un blestem?

Oameni buni!...haideţi să avem un ton moderat.

Dacă mă întreabă cineva, chiar în zona asta, vai, atât de sensibilă şi anume a ''sârmelor'' aş apela la un răspuns înspre un creator de sunet ( de excepţie ) şi nu la un neica nimeni, scandalagiu de profesie, dornic să fie băgat în seamă.

De ce spun asta: profesionistul ( inspirat ) care îşi ''coboară '' atenţia la tot lanţul şi care caută '' întru'' sunet, mai degrabă îmi va da un răspuns interesant decât o ''frunză-n vânt'' care e avid ( ă ) de a fi băgat (ă ) în seamă.

Spre fericirea noastră avem astfel de profesionişti, culmea care activează chiar pe acest forum şi pe care ar trebuii să-i preţuim, să le ascultăm sfaturile şi nu să-i beştelim în stilul nostru, vai , atât de grobian.

Nu fac un secret din faptul că îl apreciez foarte mult pe colegul nostru Vio care este un neobosit creator şi căutător de sunet şi, culmea, o face la modul excepţional.

Căţeluşii care se bagă singuri în seamă, doar, doar, îi va remarca cineve , îi sfătuiesc, prieteneşte...deocamdată...să facă pasul înapoi ca să asiste la tot ansamblul şi să-şi conştientizeze propria valoare.


Este foarte important ca fiecare dintre noi să şim în ce ligă jucăm.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce spun asta: profesionistul ( inspirat ) care îşi ''coboară '' atenţia la tot lanţul şi care caută '' întru'' sunet' date=' mai degrabă îmi va da un răspuns interesant decât o ''frunză-n vânt'' care e avid ( ă ) de a fi băgat (ă ) în seamă.

Căţeluşii care se bagă singuri în seamă, doar, doar, îi va remarca cineve , îi sfătuiesc, prieteneşte...deocamdată...să facă pasul înapoi ca să asiste la tot ansamblul şi să-şi conştientizeze propria valoare.[/quote']

 

Poti sa mentionezi la cine faci referire ? Cine sunt "catelusii " ?

 

Este foarte important ca fiecare dintre noi să conştientizăm în ce ligă jucăm.

 

Care liga ?

Prietene Marian, intervenţia mea a fost o parabolă, punctată pe ici pe colo cu concret.

Cine sunt căţeluşii...vom vedea în viitor.

Cât despre '' ligă '' hai să fim serioşi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la subiect, am o intrebare: Yura mai are si alte boxe pe acolo? Ca de un an de zile doar astea apar in toate pozele si doar astea sunt laudate si elogiate.

 

Din ce am văzut are mai multe camere de auditie. Eu am ascultat si alte boxe, tot Triangle, ceva Genese parca. Oricum in camera mare cred ca tine doar acele boxe pentru ca sunt cele mai bune de la Triangle. Acolo e sistemul de referinta. Am văzut ca are si multe vintage, boxe, maguri, deck-ri, unele chiar modele de referinta. Avea chiar niste boxe făcute de el, zicea parca ca a încercat un proiect Diy.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau să fiu şters de Adam, om pe care l-am cunoscut la întâlnirea de la Robert şi este un om mai mult decăt OK.

Omul are dreptate, discuţia este off topic.

Dacă cineva vrea să afle părerile mele , îi invit la un dialog pe ''cafenea''.

Doresc să mă contacteze doar '' căţeluşii '' ca să văd, cu ocazia asta, cu cine stau de vorbă.

Ocazie cu care îi răspund lui MarianS.

Cu respect.

oake

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca discutia a alunecat spre cabluri, desi era vorba despre un sistem audio bine inchegat. :lol: Ma rog, e clar ca unii au facut-o intentionat, iar altii de buna credinta au continuat sa-si exprime in mod sincer parerile. Un lucru e clar: nu exista un cablu universal care sa se potriveasca la multe sisteme. Daca cel al lui Iura a mers, nu stiu de ce ar intriga pe unii ? Pana la urma rezultatul final conteaza. Si raman la parerea ca nu pretul unui aparat, sau al unui sistem il face mai bun, ci capacitatea lui de a ''canta'', de a produce timbrele cele mai placute si mai apropiate de sunetul natural.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Dinica, io de cate ori am fost la Yura nu am vazut niciun dac, ba mai mult il stiam anti-dac-uri. Ultima data am fost chiar acum vreo 2 saptamani. Nu mai e nevoie sa zic ca m-am imbolnavit la ce am vazut acolo, mai ales ca si eu am boala asta cu sculele vintage de top. Ca sa nu divagam prea tare, dar totusi sa ramanem pe subiect, eu nu am vazut niciodata ceva la dl Yura care sa nu sune spectaculos. Ma refer la colectia lui de scule vechi. Eu inca nu am gasit un cd player care sa ma convinga sa fac un upgrade. Si nu imi e usor sa stau cu banii "de scule" stransi in casa :lol::lol:


Adam, cunoscandu-l pe dl Yura si eu personal ascultand si cumparand scule de la dansul, sunt ferm convins ca ai cumparat ceva deosebit. O scula ce poate bate altele de mii de euro, si cel mai probabil iti va aduce un zambet de fiecare data cand o vei asculta. O spun din experienta. Nu sunt genul lingusitor, dar chiar le are cu sunetul. Sculele lui nu redau muzica....ci canta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...va las pe voi sa ghciti care este dintre cele 3 de mai jos :mrgreen: :


a) Dohmann Helix 1 Turntable;


b) Gryphon Mikado Signature CD player;


c) Nakamichi 1000 zxl computing cassette deck.

 

nu inteleg , s-au mai adaugat si alte modele de surse la ghicitoare ? Accuphase , Revox and stuff ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.