Sari la conținut
HiFi Tech

In vizita la HiFi Expert


SonusF

Postări Recomandate

Si eu am ajuns astazi la Iura, pentru prima data.

Confirm ca acel Naka, in acel sistem, chiar suna bine. Daca nu stii ce sursa este conectata, nu ai cum sa ghicesti ca sunetul este redat de un tape deck.

Am ascultat cateva piese de la Erik Truffaz, Kenny Burrell, Kari Ikonen Trio, iar Naka s-a descurcat exceptional :alien:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare că unii nu-și dau seama că acel deck nu face o copie a cd-ului din cd-player, ci o copie a redării acelui cd de către cd-player prin ieșirea analogică.

Oricum, dacă deckul redă copia „mai bine” (pentru unii), e clar că pune de la el, deci alterează sunetul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E greu sa scriu in cuvinte ceea ce am simtit azi. A fost o auditie altfel prin prisma celor auzite si invatate. Sunetul in sine este o stare de spirit, este emotie, este senzatie si se traieste, iar in cazul meu trairea a fost la cote inalte.


In prima instanta am ascultat deck-ul, ce sa va spun in plus, sunet minunat, separatie, naturalete, atac, coerenta. Nu iti dai seama ca e banda, inchizi ochii si toata muzica e acolo cu tine.


Aveti grija ca acest deck nu e la fel ca oricare altul, este o uzina electronica in el. Nu doar inregistreaza si atat, are mai multe filtre de zgomot, optimizeaza totul, de la mediu de inregistrare la semnalul care se inregistreaza. Inglobeaza tehnologie imensa in el si se pare ca nu prea mai este nimeni pe aici pe langa noi prin Europa sa il poata repara si calibra.


INSA esenta sunetului este mediul de redare si o sa va explic cum am inteles eu acest lucru. Iura o tinea una si buna ca banda si vinilul suna cel mai bine, chiar mai bine decat digitalul oricare ar fi el, cd, flac, dsd, etc. El are multe cd-ri scumpe, unele editii rare, pe foita de aur de 24k si l-am rugat sa facem o comparatie. Am comparat cd-le de aur cu inregistrari recente cu CD-RI trase de el din banda sau pick-up cu recorder profesional analog-digital.


Vreau sa va zic ca sunt MARI diferente, se simte imediat ca totul se combina frumos, medie incredibil de naturala, bas plin, moale insa bine conturat si rapid. Comparat cu cd-ri comerciale editii scumpe, masterizate si remasterizate, sunetul digital se simte prin uscaciune si prezentare chirurgicala insa fortat, bass mai mult, inalte mai stridente, voci sintetice. Cu alte cuvinte, mediul de inregistrare si felul in care s-a facut inregistrarea in trecut, inainte de era digitalului isi spune din plin amprenta asupra naturaletii si cursivitatii sunetului. Muzica curge, e naturala si transmite multa, multa emotie.


Din acest motiv cred ca atunci cand inregistreze cu acest deck chiar si o sursa digitala sunetul capata o nuanta mai umana, mai naturala pentru noi pamantenii.


Din punct de vedere al colorarii si modificarii sunetului, ganditi asa, inainte de era digitala metodele de inregistrare in studiouri erau mult mai simple si mai naturale. Se tragea direct pe banda din microfon prin mixer analog. Acum in studio se inregistreaza direct in digital, se masterizeaza cu o multime de reglaje, se poate intervenii asupra sunetului in multe feluri ca acesta sa sune intr-un fel.


Care sunet e mai colorat fata de cel natural, sunetul vechi de banda tras in mod simplu sau sunetul modern masterizat in noile studiouri super computerizate?


Din punctul meu de vedere dupa ce am ascultat azi la Iura, clar sunetul analog este cel care suna cel mai placut pentru noi. Placut nu inseamna doar cald si muzical. Are tot ce trebuie, transparent, focusat, dinamic, etc.


Cautati cd-ri imprimate din medii analogice, banda in special, editii nemasterizate de era digitala si o sa vedeti diferentele, daca nu credeti faceti o vizita la Iura si rugati sa ascultati cd-ul cu Gold Sax Japan, e minunatie, nu am ascultat o astfel de inregistrare pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie omul ce vinde ...


Nakamichi / NAKAMICHI ZXL 1000 LIMITED EDITION. RARITÄT! (Gebrauchtgerät)

http://audio-markt.de/_markt/uploaded/4512994373_g.jpg


Email an Verkäufer Gerät beobachten

Info per Email an Freunde Inserat melden


Produktgruppe: Cassettenrecorder

Weitere Infos: Nakamichi Homepage

Funktion: einwandfrei

Optik: neuwertig

Zubehör: komplett ohne OVP

Farbe: Gold

Neupreis:

Alter:

Herst.-Garantie:

Händl.-Gewährl.:

Serien-Nr: 80080

Preis: :shock:9.999,00 EUR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Accuphase, Ascendo Systems, Audio Note, Ayon Audio, Balanced Audio Technology, CEC, German Physiks, KR Audio, Halcro, Luxman, Marten, McIntosh, Sonus Faber, Thrax, Triangle, Tune Audio, Vitus Audio Vermeer Audio, Wilson-Benesch si altele pot fi audiate in fiecare zi cu programare in prealabil.


Sunteti de asemenea invitati sa ascultati, saptamana aceasta si cea care urmeaza unul dinte cele mai bune pick-up-uri din lume: HELIX 1 by MARK DÖHMANN: http://audio-union.com/Helix.php

IMG_6567.thumb.JPG.beafc63d68295db5441e56e8699f8448.JPG

IMG_6550.thumb.JPG.3ef053eb7b2fe629f69f161139dae991.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Un Network Media Player ce poate reda fisiere audio, inclusiv Hi-Res din retea sau Wi-Fi. Este solutia ideala pentru cei care folosesc NAS sau alte sisteme de stocare a datelor. In acest player exista posibilitatea includerii unui modul DAC extrem de performant. De asemenea acest player poate fi folosit ca premaplificator de linie in Clasa A. Un aspect care il diferentiaza de restul porduselor de pe piata este topologia hibrida tranzistori/lampa, abordarea unor astfel de solutii nefiind tocmai usor de implementat.

Ayon S-10 este un produs extrem de versatil, premiat peste tot in lume, ce indeplineste extrem de multe functii. O solutie completa pentru cei care doresc sa imbine analogicul cu digitalul:

5acfb246eb044_AyonS10.thumb.jpg.d8ea627d46e11fba0e9c0cf8e40cb803.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai nou Ayon are câteva aparate modulare care permit upgrade hardware. Unele sunt backward compatible chiar.


Aparatul în cauză aici are DAC (deci nu vine fără), căruia i se poate atașa un modul suplimentar ce va face upsamplig la DSD din orice sursă digitală. Cam cum face PS Audio cu DAC-urile de top, într-un mod excepțional aș adăuga.

Preamplificatorul analog este și el un modul opțional, care primește evident surse analog și totul rămâne în acest domeniu.


De notat că n-am nimic de împărțit cu nimeni în țară. Prietenul meu din Ungaria are așa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
La 01.09.2016 la 10:07, andreic a spus:

Dupa parerea mea niciun sistem nu poate fi facut sa cante fara niste cabluri adecvate si de calitate. Chiar si unele scule mediocre pot suna bine cu cablurile potrivite.

Mai mare aberatie rar mi-a fost dat sa aud. Prietene, ai baut ulei de sarpe audiofil? Sau l-ai uscat si l-ai tras pe nas?

Pe scule mediocre poti pune si mama cablurilor, tot prost va suna. Iar pe un sistem de top poti pune si cele mai de kko cabluri, tot va fi un sunet de top.

Cele doua tabere de lupta din filmele SF, respectiv cei care “aud” specificatii si cei care asculta cabluri, sunt deliciul si enervarea deopotriva a oricarui forum de discutii! 😈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, andreic a spus:

Cosmin, multumim mult pentru ca ne-ai explicat tu cum sta treaba. Parerea ta e foarte valoroasa si importanta pentru noi toti. Important nu e ce sustii, ci taria si hotararea cu care o faci...

Cred ca ar fi bine sa vorbesti doar in numele tau, zic.

Cand vei intelege importanta componentelor si nu a sarmelor, mai stam de vorba pe tema asta.

In afara de interconnect-uri de firma, cablurile mele - de boxe si curent, sunt DIY, pentru ca suna mai bine decat cu orice alte cabluri scumpe care se vand la creduli pe bani multi. Acum stii vorba negustorului, nu? Prost nu e cine cere...

Si da, sunt neiertator si fara niciun pic de rabdare sau toleranta fata de atitudinea total nejustificata de a zeifica cablurile. Nu mai suport sa vad atatia oameni cum se lasa dusi de marketingul agresiv si mincinos al producatorilor de cabluri, acesti oportunisti care habar nu au sa produca nimic relevant pentru audio si au nesimtirea sa vanda niste sarme nenorocite pe bani multi. Mi-ar placea sa intelegeti ca singurul plus intr-un sistem este dat de o componenta noua mai buna, nu de niste sarme ordinare. Singurul rol al sarmelor este un  foarte fine-tunning pentru un sistem inchegat, care deja suna foarte bine.

Deci daca mai vine cineva (scuzati expresia dar e logic ca e asa - un cretin) sa imi explice “stiintific” sau ezoteric despre rolul mirific al cablurilor, promit sa i-o retez cu maxima tandrete si delicatete.

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Cosmin a spus:

 

Cand vei intelege importanta componentelor si nu a sarmelor, mai stam de vorba pe tema asta.

 

Si da, sunt neiertator si fara niciun pic de rabdare sau toleranta fata de atitudinea total nejustificata de a zeifica cablurile. Nu mai suport sa vad atatia oameni cum se lasa dusi de marketingul agresiv si mincinos al producatorilor de cabluri, acesti oportunisti care habar nu au sa produca nimic relevant pentru audio si au nesimtirea sa vanda niste sarme nenorocite pe bani multi. Mi-ar placea sa intelegeti ca singurul plus intr-un sistem este dat de o componenta noua mai buna, nu de niste sarme ordinare. Singurul rol al sarmelor este un  foarte fine-tunning pentru un sistem inchegat, care deja suna foarte bine.

Deci daca mai vine cineva (scuzati expresia dar e logic ca e asa - un cretin) sa imi explice “stiintific” sau ezoteric despre rolul mirific al cablurilor, promit sa i-o retez cu maxima tandrete si delicatete.

Ai grija ca este un mare iubitor de sirme aici . El recomanda sirme la aceeasi valoare cu sistemul sau chiar mai scumpe . Eu iti dau dreptate ca un sistem cu electronice potrivite suna excelent si cu sirme mai slabute , dar un sistem prost o sa ramina prost indiferent cit de bune sunt sirmele  . Am vazut ca unii colegi s-au prins cum sta treaba cu sunetul bun si asta ma bucura  , dar altii inca il mai cauta pe contrasens .

Editat de hersorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, hersorin a spus:

Ai grija ca este un mare iubitor de sirme aici . El recomanda sirme la aceeasi valoare cu sistemul sau chiar mai scumpe . Eu iti dau dreptate ca un sistem cu electronice potrivite suna excelent si cu sirme mai slabute , dar un sistem prost o sa ramina prost indiferent cit de bune sunt sirmele  . Am vazut ca unii colegi s-au prins cum sta treaba cu sunetul bun si asta ma bucura  , dar altii inca il mai cauta pe contrasens .

Pentru mine, cele mai bune sarme au fost si raman cele din cupru cat mai pur si cat mai groase posibil. 

Nu argint, aur sau te miri ce alte combinatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, Cosmin a spus:

Pentru mine, cele mai bune sarme au fost si raman cele din cupru cat mai pur si cat mai groase posibil. 

Nu argint, aur sau te miri ce alte combinatii.

A, deci contează cablurile? 😉 

Dacă ai un sistem perfect neutru și muzical pe care îl poți asculta de dimineața până seara cu plăcere și îi pui niște sârme cu argint prin ele, după câteva ore o să te întrebi de ce te enervează și îți vine să-l oprești. Cu alte cuvinte, cu un cablu prost ales, poți distruge un sistem. Cu alte cuvinte, cablurile chiar contează 😉 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, Andi a spus:

A, deci contează cablurile? 😉 

Dacă ai un sistem perfect neutru și muzical pe care îl poți asculta de dimineața până seara cu plăcere și îi pui niște sârme cu argint prin ele, după câteva ore o să te întrebi de ce te enervează și îți vine să-l oprești. Cu alte cuvinte, cu un cablu prost ales, poți distruge un sistem. Cu alte cuvinte, cablurile chiar contează 😉 

Nu am spus niciodata ca nu conteaza. Doar ca importanta lor este mult supraevaluata si foarte exagerata uneori. Hersorin a punctat foarte bine: nu poti face din rahat bici si sa mai si plesneasca: un sistem prost va suna la fel de prost indiferent ce cabluri ii pui. Cablurile sunt de interes abia intr-un sistem high-end, insa doar pentru fine-tunning: diferentele sunt marginale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.