Sari la conținut
HiFi Tech

In vizita la HiFi Expert


SonusF

Postări Recomandate

Eu am pe cel de alimentare de la Iura. Ar fi super ok sa le am si pe cele de boxe daca lumea nu are ceva impotriva... si binenteles daca propietarul are placerea sa mi-le dea mie. La calitatea sunetului aceste cabluri sunt foarte buen comparativ cu alte cabluri de firme renumite altfe nu ma mai interesa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da am incercat, in sistemul de acum am incercat Chord Odyssey 4 cu Chord Signature Rca. Am foarte multumit de Chord Signature ( cred ca unul din cele mai bune incercate de mine ) in sistemele anterioare dar in sistemul actual se pare ca nu.. :|

Am mai incercat si un interconect Siltech ( nu mai retin indicativul ) cu rezultate mai bune decat cel actual dar din "anumite" motive nu l-am pastrat :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chord-urile sunt cabluri foarte "cinstite" si se potrivesc in multe sisteme.

 

Nu e chiar asa, cele ieftine nu sunt cum trebuie. Am testat cateva modele si in comparatie cu cele de la Qed in acelasi segment de pret, sunt mai slabe.


Astfel de afirmatii generalizate sunt pentru cei care cumpara "discount". Nu exista toate sunt bune la toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

:thumbup:


Pentru mine au fost foarte bune pentru pretul lor. Mai bune ca Kimber' date=' Atlas, Chord, Vdh.


Oricum nu ajungem la un numitor comun, fiecare aude diferit sau aude cum vrea sa audă...

[/quote']

Chordurile Sigbature si Sarum sunt ... cabluri.

Cred tu analizezi pretul mai abitir decat sunetul. :)

 

În postul anterior te ai exprimat generalist, Signature e un cablu foarte bun, am avut ocazia sa-l testez si mi-a plăcut. Însă alte cabluri mai ieftine, sub el ca pret nu au fost la fel. In functie de buget poti găsi cabluri mai bune la alte branduri. Nu pot sa compar un Qed de 400e cu un Chord de 1500e însă fata de un Chord de aprox. 400e, poate fi mai bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O dati iar in discutii sterile despre cabluri.

E nasol cablul sau nu se "nimereste/potriveste" cu sistemul din dotare?

 

Pai e nasol daca nu se potriveste cu sistemul din dotare :P

Cum ar fi sa zica unu': "am testat ieri un cablu, bai era super cablul, in mod sigur el duce un sistem la potential maxim si il face sa sune mirific (sau mistic, ca tot ai pomenit termenul), din pacate sistemul meu suna ca dracu cu el. Dar cablul e bun, nimic de zis" :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai contrati atata, maine va vedeti la Dinica, sa nu iasa unii cu cablurile facute franjuri dupa gat. :lol:


Revenind la disputa, consider ca nucleul dur, adica cei tehnici, nu vin cu suficiente argumente tehnice, stiintifice care sa le sustina teoriile, pe de alta parte cei "ezoterici" se bazeaza pe experienta, ureche, samd, sau sunt altii care iau de "bune" diversele explicatii date de marii producatori de cabluri, fara a putea dovedi daca acele explicatii au un impact semnificativ, cu toate ca stiintific sunt adevarate. De exemplu, eu citesc de efectul magnetic creeat de semnalul de frecventa joasa care are un impact negativ in domeniul frecventelor medii si inalte; dpmdv cu pregatire de inginer pot spune ca are sens aceasta teorie, insa are intr-adevar impact in domeniul audibil? La aceasta intrebare observ ca sunt f multi care sesizeaza diverse diferente cuantificabile in calitatea sunetului, nu cred ca este o blasfemie sau un amor de dragul artei.


Marea problema este de comunicare intre cei care creeaza, respectiv Vio si restul si cei care asculta, adica noi ceilalti. Numai ca lucrurile nu sunt atat de simple, inclusiv cele doua tabere sunt scindate.


Insa nu impartasesc principiul ca din rahat scoti bici si vrei sa si tina :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..cum am mai spus ' date='astia nu sunt pasionati,sunt papagali (pasare care repeta ceva fara sa priceapa ce repeta ) ,ei nu au habar de nimic ,spun si ei ce aud la altii,in schimb au false pretentii de oameni fini,fini o...(membru/falus)

 

Daca asta nu e jignire la adresa multora de aici, atunci... Plus limbaj suburban pentru care Jack a fost ''pedepsit''. Dar va fi trecuta cu vederea si de data asta. Numai la unii se aplica regulamentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un cablu bun e un cablu bun in orice sistem. Doar ca in unele se va potrivi mai bine. In plus, apare gustul, urechea fiecaruia. In acelasi sistem, acelasi cablu poate sa fie pe placul cuiva si pe placul altcuiva, nu.


Dar noi suntem papagali, nu stim ce vorbim, doar unii - putini - destepti, pt ca ei sunt elcetronisti si stiu ce vorbesc si au tot timpul dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vreme ce Viorel se straduieste sa faca si sa repare tot felul de electronice inseamna ca este ca toti ceilalti in cautarea unui sunet cit mai bun' date=' iar intrebarea este legitima. Din pacate si aceasta discutie a deviat spre cabluri de parca nu erau inca doua topicuri despre asta.[/quote']

Bogdan ,lasa-i in pace ,sa se minta,pacaleasca singuri,cum am mai spus ,astia nu sunt pasionati,sunt papagali (pasare care repeta ceva fara sa priceapa ce repeta ) ,ei nu au habar de nimic ,spun si ei ce aud la altii,in schimb au false pretentii de oameni fini,fini o...(membru/falus)

 

vio, ai putea sa-i nominalizezi mai concret pe astia? :roll: Thx!


Hai, fii barbat, nu organ din zona perineala feminina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.