Sari la conținut
HiFi Tech

In vizita la HiFi Expert


SonusF

Postări Recomandate

Ca de fiecare data, un astfel de subiect duce de la exaltare la denigrare trecand prin ofuri ca echipamentele nu se gasesc pentru delectare in toata Rromanika.

In general, atunci cand asculti un sistem la care componenta cuprinde elemente care se doresc a fi referinte (sau hi-end ca sa fiu inteles!), e normal ca rezultatul sa fie unul bun:

- ai surse de calitate, care, indiferent daca sunt analogice sau digitale, asigura o reproducere apropiata de superlativ;

- amplificatoare de calitate, indiferent ca sunt analogice sau digitale, solid-state sau vacuum state;

- veriga slaba a lantului audio este si ea reprezentata de o realizare, care, in acest caz este creiatia de referinta a firmei franceze

- desigur, nu trebuie sa uitam auxiliarele (conditionatoare, cabluri, mufe si sigurante, etc.) plus o camera tratata pentru a avea un ambient cat mai propice.

Nu vorbesc din auzite, am ascultat colosii Triangle pe Thrax cu cativa ani in urma (cand a aparut Thrax in Romania) . Parca le-am ascultat si pe Acuphase.

E normal sa ai impresii bune despre un sistem cu componente f.bune, si, care, pentru unii ascultatori poate fi considerat referinta suprema.

Ce vreau sa spun este ca in aprecieri e bine sa ramanem cu picioarele pe pamant, mai ales ca impresiile sunt subiective si e bine sa fie impartasite dupa cateva zile, cel putin, ca sa se mai aseze aceste impresii, si sa putem avea o imagine mai asezata asupra detaliilor sonore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce vreau sa spun este ca in aprecieri e bine sa ramanem cu picioarele pe pamant, mai ales ca impresiile sunt subiective si e bine sa fie impartasite dupa cateva zile, cel putin, ca sa se mai aseze aceste impresii, si sa putem avea o imagine mai asezata asupra detaliilor sonore.

 

SonusFaber se extaziaza de fiecare data. Postarile lui dupa asemenea ''evenimente'' sunt ... delicioase. E de inteles, fiind in al 9 -lea cer e greu sa se exprime coerent si logic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SonusFaber se extaziaza de fiecare data. Postarile lui dupa asemenea ''evenimente'' sunt ... delicioase. E de inteles, fiind in al 9 -lea cer e greu sa se exprime coerent si logic


Sigur, intr-un fel e si normal, atunci cand vezi multe lucruri de calitate sau scumpe.

Am trecut si eu prin perioada aceasta, candva! Cu timpul te obisnuiesti, si, ajungi sa vezi si sa auzi intai defectele si mai apoi calitatile!

Pretul unor componente, extrem de ridicat, ajunge sa te stimuleze in a cauta justificarea acestuia.

Personal, cred ca preturile, mai ales la electronicele audio, sunt exagerate. Desigur, nici preturile incintelor nu sunt accesibile, dar, cu putina experienta, oricine isi poate da seama in ce masura banii dati sunt pentru gandirea proiectului, componente sau tamplarie si finisaje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista electronice audio ieftine peste tot. Ie pline molurile de iele. Mai greu se gasesc cele scumpe. Nimeni nu este obligat sa cumpere scump si slava Domnului ca marfa ieftina se gaseste peste tot. E mai rau cind vrei sa cumperi pe nimic electronice scumpe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care dupa care s a luat? triangle magelan reference vs dynaudio evidence platinum....seamana izbitor de mult,ca si forma mai ales...

 

Te iei dupa SonusFaber, dar nu exista la Triangle - in seria Magelan - modelul REFERENCE. E vorba de Grand Concerto


http://www.triangle-fr.com/magellan_en

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu azi la Hifi Expert cu un amic pentru a asculta un Unico Secondo. A fost o zi memorabila pentru mine si cred si pentru amicul meu. Am asultat prima data Delta Signature cu un Luxman L507ux, apoi cu CEC 5300R si Unico Secondo. Sursa a fost un Luxman nu stiu modelul, ceva model nou care stie si DSD. Luxman a aratat un sunet de mare clasa, rafinat, curat, dinamic. Secondo a sunat nesperat de bine comparativ cu Luxman, o medie bogata si foarte prezenta, control bun pe joase si articulatie suficienta, are curent bun si a condus bine boxele. Cec mi-a parut la inceput mai aerat, cu aer intre instrumente, insa am concluzionat ca nu poate conduce cum trebuie boxele Delta insa posibil pe boxe mai mici sa sune chiar bine. Muzica a fost ceva audiophile voice cd 4 parca.


Dupa ce ne-am incins putin urechile, Iura ne-a bagat si camera cu aparate dintre cele mai serioase. Am ascultat boxele Magellan cu amplificare Luxman M900u, pre si sursa tot Luxman insa modele de top. Nu pot sa va spun decat ca a fost cea mai impresionanta auditie a mea. Muzica ascultata a fost doar clasica, pur si simplu nu ne trebuia altceva, am ascultat multe interpretari pe cd insa si vinyl. A fost chiar si un vinyl de 45rpm cu adevarat special. Sunetul acela se poate lua drept referinta, nu am ascultat pana acum altceva care sa ma impresioneze asa mult. Un sunet mare, natural, curat, in toata gama. Am auzit atat toba mica cat si toba mare intr-un fel in care nu stiam ca se poate asculta pe un sistem audio.


Iura a fost extraordinar, am fost sa ascultam un amplificator si am stat 3 ore ascultand muzica si aparate la care nici nu am visat. Mi-a placut ca pentru el cea mai buna sursa in orice sistem tot banda de magnetofon pe 38 m/s ramane si vinilul, lucru care l-a spus de mai multe ori. Oricum are foarte multe aparate vintage de toate felurile. Un om de toata isprava dupa parerea mea. A fost o experienta de neuitat.

WP_20160630_17_53_48_Pro.thumb.jpg.7f8d20b8315463fef8ea98f1cf884ddb.jpg

WP_20160630_17_53_57_Pro.thumb.jpg.3f7a1c692e663dc2a026e8bb1d823412.jpg

WP_20160630_17_58_34_Pro.thumb.jpg.a692b1a99ce2ae15ff4def4f9a6fbfda.jpg

WP_20160630_18_01_51_Pro.thumb.jpg.cc1eadea0d99c2d9219f827b000fe9e9.jpg

WP_20160630_18_08_05_Pro.thumb.jpg.163377c618075f9896e0b540f8c4b3f4.jpg

WP_20160630_18_14_52_Pro.thumb.jpg.145d3c9086663c365a917d2a5fa32208.jpg

WP_20160630_18_14_57_Pro.thumb.jpg.c259c80a3202e81dd3f713a053c960ad.jpg

WP_20160630_18_16_06_Pro.thumb.jpg.728a4abe2d4ff4ecef2a8aa818bd5cae.jpg

WP_20160630_18_16_11_Pro.thumb.jpg.dd709108811dbab59cf2d84f5250792e.jpg

WP_20160630_18_19_15_Pro.thumb.jpg.aebdc7f22fb710c20d0789c3966da9cc.jpg

WP_20160630_18_19_19_Pro.thumb.jpg.02e403346ce6ad22ef8b474b659fec0f.jpg

WP_20160630_18_25_56_Pro.thumb.jpg.6efebcdc829b7a6e2fb697bba3a6f432.jpg

WP_20160630_18_26_04_Pro.thumb.jpg.6ba708ada3e631d1609c541399cb0101.jpg

WP_20160630_18_32_50_Pro.thumb.jpg.67e2bc11430287302bf72d9b3ded350a.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la cele spuse de Silviu, sunetul a fost la superlativ pe sistemul high end prezentat de Iura. Apreciez audiofilii care inteleg muzica clasica, un sistem suna bine pe orice daca trece prin furcile caudine ale acestui gen de muzica. Am plecat cu o stare de relaxare asa cum ma cuprinde dupa un concert la Sala Radio sau Ateneu cu o interpretare buna, muzica redata de acest sistem pur si simplu a fost acceptata cu o usurinta naturala de catre ureche si creier.


O alta experienta traita, se refera la faptul ca se poate sa ai o auditie pe un astfel de sistem mai buna chiar decat intr-o sala de concert.


Si inca ceva, un aspect care imi schimba perceptia despre amplificatoare ss sau lampi, sunetul corect este atat de greu de redat, insa am auzit cu urechile mele ceea ce poate face un ss, desigur vorbim de o categorie de pret accesibila pt putini. Concluzia pt mine este ca m-am orientat pe lampi pt ca "distorsioneaza" frumos si sunetul este mai usor de digerat la auditii mai lungi, fata de ss unde sesizez o anumita oboseala in decodarea sunetul de ureche. Cand ma refer la ss, in contextul de mai sus, ma refer chiar la aparate din categ 5-7k€, si ma simt destul de frustrat avand in vedere accesibilitate acestora din punctul meu de vedere, ce sa mai spun de un ss gen luxman m900u la un pret de lista de cca 19.000$. Desigur, din punctul de vedere si buzunarul altora, poate fi o tinta accesibila, insa un astfel de sistem poate ajunge sa coste min 50k €.


A fost o experienta interesanta, a confirmat anumite pareri despre ce inseamna nivel entry level comercial pt mine si care sunt compromisurile pe care trebuie sa le urmaresc in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am simtit, diferentele se percep cel mai usor pe muzica clasica intre sisteme si componente. Înregistrările sunt si ele o referinta, nu toate însă exista multe înregistrări bune. Nu ma pronunt asupra genurilor de muzica, de fel ascult orice, însă sunt de părere ca muzica clasica este o arta sa o poti compune, sa o poti canta si mai ales sa o poti înregistra si reda. Când asculti un sistem asa bun, intelegi altfel înregistrarea, e ca o piesa de teatru cu multi actori, fiecare instrument joaca un rol, iar când ai 40-50 de actori piesa e cu adevărat mareata. Din acest motiv cred eu ca pe muzica clasica diferentele se vad imediat. Complexitatea nu e usor de redat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Am fost și eu pe acolo. Chiar este super setup-ul cu Magellan, Vitus și La Source. Pick-upul Roksan merita și el menționat. Nu știu prin ce preu mergea dar m-a impresionat. Oricum la banii aia, cred ca este ușor sa impresionezi pe oricine. Îmi pare rău că nu am fost și la Jack sa ascult Focal-urile minune... sunt convins ca as fi fost impresionat și acolo. Asta e, scule pentru băieți mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.