Sari la conținut
HiFi Tech

Red Book Must Die - mp3 / red book / hires / DSD /MQA


gopo2004

Postări Recomandate

Astazi aveam chef de Zeppelin. Am aruncat cd-ul cu albumul numarul 3 si am inceput sa imi beau linistit cafeaua. Pe la piesa 4 am realizat ca lipsea ceva, parca imi doream un sunet ceva mai rubensian. Ma gandesc, ce ar fi sa fac o scurta comparatie vs masterul hires 24/96. Rezultatul este net in favoarea acestuia din urma.

Acum ascult varianta hires pentru ca masterul acesta are un sunet evident mai bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic ai dreptate adica in hires este mai multa informatie dar nu cred ca poti decela obiectiv plusul.

Inregistrarea cu respectivii este recenta ?

Daca nu ....cred ca cei 24 de biti provin din burta marketingului audiofil. Sunt formatii vechi care nu au inregistrari timpurii prea bune.

Amu daca cdpul este rasarit dar prea modern atunci nu cred ca e cazul de sunet rubensian pentru ca nu e trendy !

Cele noi stiu sa scoata detalii din ce pot ele ,,, soft,,,, dar nu prea mai suna carnos.

Cdp urile vechi stiau sa cante rubensian, nu toate dar stiau. Asculti hires pe ce dac ? Eu nu am auzit dac sa sune cu carne, gras, rubensian - am auzit unul de vreo 10000 pe un sistem de mult mai mult dar nu am simtit nimic Rece !

Ie matale un B&O cd 5500 si pune cd- ul in el si apoi mai vorbim despre forme rubensiene.

Apropo...sunt multe cduri care sunt trase prost si masterizate asemenea. Mie imi plac cele de la Columbia. Am de la ei un Santana fenomenal !

 

Din păcate nu ai dreptate. Nu ai dreptate din punct de vedere matematic. Gândeşte logic: în cazuri ideale (adică în cazul ediţiilor bune), atât versiunea 16/44, cât şi versiunea hi-res 24/96 sunt transpuneri în digital de pe aceleaşi benzi master originale. Nu are cum să sune mai bine o transpunere finală la 16/44 decât una la 24/96 (poate doar în cazul absurd în care cineva ar încerca deliberat aşa ceva). Singurul caz posibil în care transpunerea la 16/44 ar suna mai bine decât transpunerea la 24/96 ar fi la utilizatorul final, adică la tine, şi anume dacă redai cd-ul 16/44 cu un player mult mai bun decât dac-ul cu care redai versiunea hi-res. Dar aici deja intervine o discuţie legată de scule, şi nu de versiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bongiorno - am schimbat caracterul literelor cand am folosit cuvantul master, tocmai pentru a nu incepe o discutie tehnica; eu ma refeream strict la master, fara a aduce neaparat formatul in discutie. Accept faptul ca tie iti plac distorsiunile armonice ale acelui B&O, insa sunetul carnos asa cum il vad eu, nu are legatura cu asta. Povestea cu rece / cald este o interpretare subiectiva si pentru ca termenii acestea sunt intelesi diferit de fiecare in parte, mai bine imi vad de Zeppelin-ul meu. ;)

Gabywo - am scris eu pe undeva sunet haudiofil? Nu bre. Eu la altceva ma refeream. Eu ascult muzica, nu sunete. Mie Zeppelin-urile imi suna bine, mai putin Physical Graffiti. Acesta pare nascut in era mp3.

Adriane - rezultatul auditiv final depinde si de scule; la mine pare sa se auda mai bine varianta hires; astazi ascultam muzica, nu eram hotarat sa fac comparatii; am pus hires-ul, parea sa se auda mai bine, bas mai mult, vocea mai bine evidentiata, gata, m-am oprit si am continuat sa ascult muzica; acum ascult acelasi album pe cd. Singura buba a remasterul hires este dinamica. Mie imi pare o idee mai comprimat.

Asa este si in cazul Pink Floyd, dar garantez ca acest ultim remaster este cel mai haudiofil, daca pot spune asta. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bongiorno - a explicat Andi cum este cu matematica.

Eu mai vin cu o completare tehnica: un master la 32 / 24 de biti inseamna mai mult semnal util la 16 biti in cazul formatului redbook. Adica si prin urmare, mai putine distorsiuni, zgomot, etc. Am tot discutat pe aici si nu am de gand sa reiau discutia. Gasesti info cat vrei pe forum.

Seara buna!

 

Eu cred ca inginerii de la Philips si Sony au ajuns la un sunet rezonabil si un format eficient.

Aceeasi ingineri de la P&S au vrut sa scape de filtrele digitale si au nascocit dracovenia numita DSD. Oare de ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In situatia ideala asa o fi dar ce te faci cu albumele minarite prin oversampling de catre producatori lacomi si ticalosi. Din pacate cazurile semnalate nu sint chiar putine si dau apa la moara unora dintre colegii nostrii

https://www.highresaudio.com/texte.php?ca_id=548

 

Tocmai de asta am specificat clar: transfer de pe bandă master în 16/44 şi hi-res. Din analog în digital nu poţi face oversampling.

Apropos de oversampling: noi uităm că playerele noastre oricum fac oversampling by default.

 

Eu cred ca am fost clar.

Rezumand.... o inregistrare veche va suna mai bine doar daca e procesata si nu mai dezvolt ca am zis clar ce cred.

In rest....ce e prea mult e mult. Daca vreau emotie reala pun un vinil si asta e. Nu ma complic cu formatele cornute si rezolute... nu am simtit nimic cand le-am ascultat. Sunt moarte precum carnea pasata in blender.

Daca am fi sinceri am recunoaste ca nici urechile noastre nu sunt asa rezolute si ca toate formatele astea sunt manarite in sensul ca oricum detaliile sunt exacerbate in mod ireal numai pentru a stimula bietul nostru orgoliu auditiv. Rupt de realitate !!!!!!!

 

Deci discuţia ajunge bineînţeles la preferinţele fiecăruia, în care argumentul "logic" e "Pentru că îmi place mie".

Amesteci lucrurile, nu ai ce detalii să exacerbezi la transfer în hi res comparativ cu un transfer în 16/44.

Poţi să exacerbezi detaliile în cazul unei remasterizări. Dacă vrei, bineînţeles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Ca si chestie sunt curios daca cineva poate in orb cu propriile lui urechiuse sa distinga intre diversele formate hi res ?

E cineva care se afirma ?

Pacat. Pierdem sensul muzicii.

Apropo de ce a zis Gabywo....cand ascult o chitara electrica live pe un amplif mono traiesc o senzatie de nedescris. Nu pot sa scriu. Trebuie traita si auzita si oricum nu cred ca exista inregistrare care sa o reproduca exact.

 

Pot sa ridic eu mana? :P

Bongiorno, aici nu este vorba despre sensul muzicii ci despre tehnologie. Acum ceva vremea era un amic al tau, DJ pe numele sau, care ne explica ca mp3 este la fel de bun ca redbook-ul. El nu auzea diferente intre aceste doua formate.

Despre sensul muzicii discutam la recomandari de albume, la ce muzica ascultam acasa, la evenimente muzicale, etc. :idea:

Am inteles ca pe tine nu te intereseaza ce se intampla intr-un cdplayer, intr-un studio de masterizare, asa ca iti sugerez sa te muti pe un topic apropiat pasiunilor tale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc si ma bucur ca totusi nu am un sistem chiar atat de rezolut incat sa imi bat capul cu ce dezbate lumea pe aici. Mai ales dupa o experienta frustranta si chinuitoare.

Acum doi ani cand mi-am construit sistemul AV din casa, ca tot imi luasem NAS, am zis hai sa fac si eu rip-uri la unele CDuri sa nu-mi mai misc fundul din canapea.

Initial am crezut ca o sa mearga repede cu EAC insa dupa primele discuri mi-am dat seama ca ceva se pierde, contrar matematicii (careia ii sunt poate prea tributar), ceva se piardea pe drum.


Cum aveam ceva cunostinte (persoane + teorie si ceva practica cand eram student) in domeniul productiei audio am zis sa fac o incercare.

Am adus frumos acasa ceva scule profi de la un amic CD player Tascam + interfata audio Tascam 24/96, nu mai stiu modelele. Primul CD incercat a fost celebrul Brothers in Arms al lui Dire Straits. Am reinvatat cu ce se mananca achizitia am incercat atat DD cat si AD. Cel mai bun rezultat l-am avut cu achizitia de pe iesirea de linie a cd playerului, dar tot nu am fost multumit. Apoi am incercat in joaca achizitia de pe CD650 line out direct in 24/96 (nativ al placii) si ceva s-a intamplat, se pastra cel mai mult din sunetul pe care il aveam cand cantam discul de pe Philips direct in amp.

Dar tot lipsea ceva, asa ca am inceput sa ma joc cu Cubase + WaveLab pana mi-a placut rezultatul. Am salvat template-ul in Cubase si am zis sa trec la urmatorul album crezand ca daca aplic aceleasi curbe voi obtine rezultat similar. Nimic mai fals, asa mi-am dat seama ca fiecare inregistrare, pentru a suna ca cantata de pe CD direct are nevoie de curbe diferite.


Nici pana in ziua de azi nu am aflat motivul (si nici nu am mai cautat) cert este ca pentru a face rip la 20 de discuri mi-a luat aproape 2 ani in care am mai cochetat si cu ceva vinyl rip dar cu rezultate ok, nimic spectaculos.


Bineinteles ca am renuntat pana la urma, dar tot am ramas cu intrebari la care matematica si teoria nu m-au ajutat sa raspund:


- de ce un CD 16/44.1 achizitionat in 24/96 suna mai bine decat achizitionat in 16/44.1 fara oversampling?

- de ce aplicand aceeasi curba diverselor inregistrari achizitionate in fix aceleasi conditii tehnice nu pastreaza dinamica si detaliul inregistrarilor originale si ifecare inregistrare are nevoie de tratament personalizat

- cand mai vad pe cate unii care zic ca si-au ripuit colectia de cd-uri singuri, ma intreb cat de bune sunt rezultatele, daca chiar sunt, si cati numesc descarcarile de pe torente "rip la colectia proprie"


Eu recunosc ca am preferat torentele la multe din CD-urile pe care le detin (si pe care nu le detin :oops: ) pentru simplul fapt ca pt a atinge aceleasi performante este mult prea multa munca iar anumite inregistrari pur si simplu sunt imposibil de gasit pe la noi. Anul trecut am renuntat complet la a ma mai chinui, posibil sa fi facut ceva gresit....putin off topic postul meu dar sper sa fie interesant ca experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai teoretic programul EAC asta ar trebui să facă, să transcrie din unitatea cd-rom a calculatorului direct pe hdd streamul pcm fix așa cum se află pe cd. Problemă cred ca de fapt este la redare din calculator.... Jitter, reclock samd.

Nu o să le stapanesc niciodata, prefer să ascult muzică.

Ca idee au vecinii noștri niște ripuri de vinil de sta matza în coada și pe lângă care hdtracks pare o glumă proastă.


Chiar acum mă delectez cu P.U.L.S.E. (4LP BOX - EMD 1078) vinil rip 24/192 și suna de înțepenești cu orele în scaun (playtime aprox 150 de minute).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare:

Ati trece un test blind, cd rip vs cd?

Si ca sa simplificam:

Puneti un prieten sa va schimbe sursele, fara ca voi sa cunoasteti natura schimbarii, si vedeti ce iese.

Mizez pe sinceritatea voastra si va astept cu rezultatele.

 

Ca idee au vecinii noștri niște ripuri de vinil de sta matza în coada și pe lângă care hdtracks pare o glumă proastă.

Distorsiuni armonice, sau obisnuinta cotidiana a urechii. Normal ca suna mai bine, este ceva familiar.


Construiesc o butada: sunetul incorect este corect pentru meloman; sunetul corect este incorect pentru meloman. :)


Important este ca fiecare dintre noi sa fim fericiti cand ascultam muzica.

Discutiile de aici le trecem la capitolul 'exercitii intelectuale fara rezultate palpabile'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Un raport foarte recent publicat de către Audio Engineering Society: "A Meta-Analysis of High Resolution Audio Perceptual Evaluation". Merită descărcat şi citit.


https://secure.aes.org/forum/pubs/journal/?ID=591


Chiar din sumar: Results showed a small but statistically significant ability of test subjects to discriminate high resolution content, and this effect increased dramatically when test subjects received extensive training. The overall conclusion is that the perceived fidelity of an audio recording and playback chain can be affected by operating beyond conventional resolution.


De multe ori se uită cât de importantă este instruirea urechii. Când noi spunem că x sau y nu au auzit diferenţe pentru că pur şi simplu nu ştiu ce să asculte, nu spunem prostii. Chiar aşa este. Mulţi habar nu au la ce să fie atenţi sau ce să audă într-un test comparativ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferența între formate este o discuție academică interesantă, dar disponibilitatea înregistrărilor este problema reală. Dacă ai de unde să alegi, e normal să iei ce e mai bun ( sau pe toate :) ). Dacă n-ai de unde să alegi, te mulțumești cu ce găsești :)


Cum zicea englezul ? "Keep Calm And Listen To Music !"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca idee au vecinii noștri niște ripuri de vinil de sta matza în coada și pe lângă care hdtracks pare o glumă proastă.

Chiar acum mă delectez cu P.U.L.S.E. (4LP BOX - EMD 1078) vinil rip 24/192 și suna de înțepenești cu orele în scaun (playtime aprox 150 de minute).

 

Legat de ceea ce a scris colegul mai sus, aş atrage atenţia că un rip de vinil nu este vinil, ci este un fişier digital.

Văd că mulţi se iluzionează că ascultând rip de vinil ascultă vinil. Nu fraţilor, ascultaţi doar un fişier digital redat cu un player digital. În momentul în care digitalizezi vinilul s-a cam terminat cu vinilul şi intri în digital.

Ripurile alea de vinil pe care le descărcaţi de pe rutracker sau de unde le descărcaţi sunt doar fişiere digitale, de cele mai multe ori hi-res. Nu ascultaţi vinil, nu vă mai minţiţi singuri, ascultaţi un fişier digital.

Iar legat de hdtracks, singurul mod în care acele ripuri de vinil digitale vor suna mai bine ca albumul omolog de pe hdtracks, e dacă masterul de vinil e mai bun ca masterul de pe care s-au făcut fişierele de pe hdtracks. Deci revenim tot la masteruri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost cateva zile plecat la Vama. Acolo, la o terasa, este un sistem cu multe boxe mari din zona pro, amplificate cu ceva din aceeasi zona, cu sursa PC & mp3. Sunetul este foarte placut pentru ureche, senzatia de bas bun, voce carnoasa, etc. Un amic meloman a avut o remarca cam asa: orice muzica asculti suna bine. Chiar asa este. Ascult cu placere muzica acolo. Daca incep sa sap in sunet, sa analizez ce aud, rezultatul este departe de ceea ce noi numim sunet hifi. Basul este lungit, in loc sa fie scurt, media este incompleta si putin in fata, iar inaltele sunt atenuate.

Intregul sistem niveleaza muzica, nu conteaza ce asculti, sunetul poarta amprenta sistemului. In acest caz, cu siguranta sursa & formatul nu ar avea importanta. ;)

Inainte ca fiecare dintre noi sa discute despre formate, poate ca ar trebui sa verifice ce sistem are acasa. Daca indiferent de sursa & format sunetul este acelasi, nu are cum sa impartaseasca o opinie in cunostinta de cauza. Daca un sistem niveleaza inregistrarile spre un anumit sunet, nu are cum sa fie fidel inregistrarii, sa evidenteze calitatile unei surse, unui master bine facut sau al unui fisier hires.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca idee au vecinii noștri niște ripuri de vinil de sta matza în coada și pe lângă care hdtracks pare o glumă proastă.

Chiar acum mă delectez cu P.U.L.S.E. (4LP BOX - EMD 1078) vinil rip 24/192 și suna de înțepenești cu orele în scaun (playtime aprox 150 de minute).

 

Legat de ceea ce a scris colegul mai sus' date=' aş atrage atenţia că un rip de vinil nu este vinil, ci este un fişier digital.

Văd că mulţi se iluzionează că ascultând rip de vinil ascultă vinil. Nu fraţilor, ascultaţi doar un fişier digital redat cu un player digital. În momentul în care digitalizezi vinilul s-a cam terminat cu vinilul şi intri în digital.

Ripurile alea de vinil pe care le descărcaţi de pe rutracker sau de unde le descărcaţi sunt doar fişiere digitale, de cele mai multe ori hi-res. Nu ascultaţi vinil, nu vă mai minţiţi singuri, ascultaţi un fişier digital.

Iar legat de hdtracks, singurul mod în care acele ripuri de vinil digitale vor suna mai bine ca albumul omolog de pe hdtracks, e dacă masterul de vinil e mai bun ca masterul de pe care s-au făcut fişierele de pe hdtracks. Deci revenim tot la masteruri.[/quote']

 

Corect, nici o clipă nu am considerat ripurile alea ca fiind vinil. Doar că digitizarea unei surse gen vinil are rezultate foarte bune pt urechea mea. Dacă ascultam hi-res făcut din master-tape (cum sunt cele mai bune) însemna că ascultăm banda?


Ideea era alta, si anume că dacă știi ce faci ai ai cât de cât cu ce, ai o sursă buna, poți produce fișiere digitale de foarte buna calitate, chiar mai bine decât versiunile comerciale, chair lăudate ca fiind trase dupa master (unde unele lasă mult de dorit).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea era alta, si anume că dacă știi ce faci ai ai cât de cât cu ce, ai o sursă buna, poți produce fișiere digitale de foarte buna calitate, chiar mai bine decât versiunile comerciale, chair lăudate ca fiind trase dupa master (unde unele lasă mult de dorit).

 

Sunt de acord, unele sună foarte bine. Ideea mea era însă asta: dacă ai lua setupul de pe care s-a făcut ripul respectiv (adică ai lua combinaţia pickup+pre) şi l-ai introduce în sistemul tău şi ai reda vinilul, în mod evident va suna uşor diferit faţă de fişierul digital rip pe care îl redai tu. ;) Sper că înţelegi ce vreau să spun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.