Sari la conținut
HiFi Tech

Red Book Must Die - mp3 / red book / hires / DSD /MQA


gopo2004

Postări Recomandate

Sa inteleg ca tu aici ai fost politicos?

Stai linistit, oricum eu cunosc deja raspunsul la intrebarea pe care ti-am pus-o si in mod sigur il stiu si ceilalti.

 

Cea mai mare problema a cd-ului e ca e depasit din pct de vedere al fidelitatii audio. Restul nici nu mai prea conteaza.

Comparatiile gen cd versiune mfsl versus hi-res care de fapt nu e hi-res nativ sunt irelevante. Hai sa vorbim de formate native' date=' cd-ul nu poate concura cu fisiere hi rez native.[/quote']

Esti asa sigur ? :o Nu e o mistificare ?! Amu depinde si ce cărti rosii rulezi, musiu Andi. Daca ptr. tine sonoritatea lui "Animals" este un etalon, atunci nu ma mir. :lol:



:):thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se tot aminteste aici, ca ar trebui "setate" sistemele casnice dupa cel de la "Ateneu"..Nimic mai fals! Sunetul live, NU contine "inalte", medii, joase si "microdetalii", el se asterne lin, calm, precum un paraias de apa.."este de acolo"..

Referinta noastra ar trebui sa fie tocmai ..tipologia unui album conceptual, in el fiind inglobate TOATE valentele calitative si creative a interpretilor si inginerilor de studio.

 

Muzica la ateneu curge ca un fluviu fara inalte/medii/bas. Gabywo, poti considera propozitia de mai inainte ca fiind un citat din mine. :)

Am scris asta in cateva situatii in trecut. Sa definesti muzica ca fiind un paraias este ca si cum ai spune ca mp3 este 'za shit'.

Partea proasta este ca daca chiar iti doresti acasa fluviul de care vorbesc mai sus, este musai sa bagi o gramada de bani cel putin in boxe, daca in rest te mai strangi la punga. Dupa ani si ani de umblat printre scule iti spun ca o boxa cu sunet fluviu costa.

 


... ... Din pacate cu totu' si cu totul adevarat :thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de invitatii ! Le iau putin pe indelete.. :)



..................................................................................................



Se tot aminteste aici, ca ar trebui "setate" sistemele casnice dupa cel de la "Ateneu"..Nimic mai fals! Sunetul live, NU contine "inalte", medii, joase si "microdetalii", el se asterne lin, calm, precum un paraias de apa.."este de acolo"..

Referinta noastra ar trebui sa fie tocmai ..tipologia unui album conceptual, in el fiind inglobate TOATE valentele calitative si creative a interpretilor si inginerilor de studio.


...........................

 

Ceea ce ai descris tu metaforic este ( cu sau fara voie) definitia coerentei.


Te contrazic f. hotarit din nou. Reperul meu este muzica LIVE, de orice fel, acustica sau electrica , din orice perspectiva, chiar si din interiorul orchestrei. Tocmai de aceea nu ma vei auzi apreciind un sitem de genul : bass: bum bum bum, medii bla bla bla si inalte: tz tz tz tz tz , sau oricum, voi face foarte rar referire la aceste aspecte ca rupte de context. Mi se pare o abordare simplista, de incepatori. Evident ca nu putem "rupe" muzica in bucati. Iar eu urmaresc de la un sistem redarea MUZICII, nu a bass-ului, mediilor si inaltelor. Daca nu se 'coaguleaza", nu avem nici macar un inceput de muzica. Mai apoi vorbim de dinamica, timing, samd.


Si pe de alta parte, ba da, putem vorbi la sunetul live de inalte medii si joase, sau de anumite probleme in perceperea lor, intr-un final vorbim tot de sunet produs si propagat (in cele mai multe din cazuri) intr-un spatiu inchis, deci supus legilor acusticii in spatii inchise.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de invitatii ! Le iau putin pe indelete.. :)



..................................................................................................



Se tot aminteste aici' date=' ca ar trebui "setate" sistemele casnice dupa cel de la "Ateneu"..Nimic mai fals! Sunetul live, NU contine "inalte", medii, joase si "microdetalii", el se asterne lin, calm, precum un paraias de apa.."este de acolo"..

Referinta noastra ar trebui sa fie tocmai ..tipologia unui album conceptual, in el fiind inglobate TOATE valentele calitative si creative a interpretilor si inginerilor de studio.


...........................[/quote']

 

Ceea ce ai descris tu metaforic este ( cu sau fara voie) definitia coerentei.


Te contrazic f. hotarit din nou. Reperul meu este muzica LIVE, de orice fel, acustica sau electrica , din orice perspectiva, chiar si din interiorul orchestrei. Tocmai de aceea nu ma vei auzi apreciind un sitem de genul : bass: bum bum bum, medii bla bla bla si inalte: tz tz tz tz tz , sau oricum, voi face foarte rar referire la aceste aspecte ca rupte de context. Mi se pare o abordare simplista, de incepatori. Evident ca nu putem "rupe" muzica in bucati. Iar eu urmaresc de la un sistem redarea MUZICII, nu a bass-ului, mediilor si inaltelor. Daca nu se 'coaguleaza", nu avem nici macar un inceput de muzica. Mai apoi vorbim de dinamica, timing, samd.


Si pe de alta parte, ba da, putem vorbi la sunetul live de inalte medii si joase, sau de anumite probleme in perceperea lor, intr-un final vorbim tot de sunet produs si propagat (in cele mai multe din cazuri) intr-un spatiu inchis, deci supus legilor acusticii in spatii inchise.




@ Jack :):thumbup::thumbup: !


@gabywo - Pana si in spatiile deschise, ca se fac sau nu inregistrari LIVE ;) se folosesc diverse difuzoare. Vezi marile festivaluri / evenimente de Jazz si muzica clasica tinute in spatii deschise... Montreux, Paris, Vienna, Berlin, Salsburg, Garana - Romania - Sibiu :) , Nisa, Venice, Roma - Colosseum, Oslo, Copenhagen, Schonbrun, Warsaw, Moskba ... etc, etc,... ;):thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si ce legatura are asta cu razboiul nostru ce tinde spre globalizare ? Da, mi-ai trezit nostalgii, asa e cum zici, puneam mina pe cite un disc sau o banda cu ultimul album al trupei XYZ si sa te tii....Chemam prietenii, incalzirea se facea cu vin si albume mai vechi cu trupa repectiva, apoi ascultam albumul vedeta (cel putin de doua ori) cu vodca, si continuam cu alte albume bune de gen. Asa e, pe atunci analizam muzica nu cum se aude. Vremuri frumoase dar din pacate au trecut. Sigur ca si acum ma bucur de muzica dar ma bucur cu atit mai mult cu cit se aude mai bine. La fel si cu filmele, s-au dus vremurile VHS pe Telecolor si evident dublate de Irina Nistor (pe care am avut placerea sa o cunosc personal). Ne bucuram atunci de ele dar acum nimeni nu ar mai accepta asa ceva vrem HD, 3D si DTS sau Dolby Atmos daca se poate si ecran cit mai mare. Repet, am CD-uri care se aud foarte bine (si prost), o sa cumpar in continuare CD-uri si vinil-uri, dar sint constient ca viitorul e al formatelor hi-res a caror superioritate nu poate fi contestata. Ca o sa le downloadam, luam pe DVD sau pe HDD extern (LINN vide o colectie mare pe HDD extern) nu mai conteaza.


PS Offtopic La fel e si cu cartile, unii le iubesc, altii le urasc, (fac parte din ultima categorie) unii vor sa le aibe in biblioteca, altii nu vor sa auda de asa ceva si vor sa citeasca doar de pe tableta. Personal nu mai vreau sa tin vreodata o carte in mina, prefer sa citesc de pe tableta, setez fontul si fundalul cum vreau, cind deschid ajung la pagina unde am ramas, pot pune cite semne de carte vreau si toata biblioteca incape pe un spatiu cit unghia, nu as mai concepe sa ma intorc la biblioteca clasica care sa ocupe un sfert de casa pentru nimic in lume. Dar exista si variante pentru nostalgici care vor sa inpace capra cu varza. Ieri in metrou cineva avea in mina o carte frumoasa, cind m-am apropiat am observat ca de fapt era un fel de enclosure in care se afla un ebook reader. Va las sa ghiciti la ce coleg de pe forum m-am gindit in acel moment :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tudor :thumbup:


„... cred că la rubrica de recomandări muzicale prioritare sunt interpretările, nu care variantă sună mai bine, funcție de gustul fiecăruia. ...dar tare mi-este teamă ca să nu apară iar discuții în contradictoriu vizavi de ce format sună mai bine, stereo vs multicanal, etc. Cu derapările de rigoare și devierea topicului spre SUNET, în loc de INTERPRETĂRI MUZICALE.” / ... / ''Și eu am nostalgiile mele. Și sunt și mai vârstnic (eufemism pentru boșorog :( ) Nu sunteti deloc in varsta doar aveti mai mult experienta :thumbup:. Și, deși sunt de formație (sau deformație :roll::?: ) tehnică, nu am cunoștințe tehnice de profil suficiente, necesare pentru a putea dialoga competent despre digitizare și primprejurul ei. Dar acest lucru nu mă poate împiedica să ascult și să fac comparații d.p.d.v. muzical sau sonor pe marginea acestor formate. Ba chiar să mă fac de râs, comunicându-le și altora ! Pot lua în considerație părerile altora, dar permanent probându-le și trecându-le prin filtrul trece/nu trece al experienței personale și părerilor mele despre cum trebuie să sune un anume instrument sau o anumită muzică.''


La bună audiție de muzică bună și frumos înregistrată ! Fie ea și în format digital mai nou !:):thumbup:Important este sa avem mintea si urechile deschise ... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Candva ,pe un forum defunct,citam din memorie-si am si acum regretul de a nu fi consemnat undeva sursa, o replica a lui Neil Young visavis de formatul digital.Aproximativ -zicea ca e ca si cum ai avea o broasca in formol !O ai pentru totdeauna dar e Moarta !

Nu transmite EMOTIA .a vrut sa zica.?.

Cine stie,...poate stiu mai bine cei ce-au fost inconjurati ,pe scena,de instrumente muzicale,macar odata in viata lor.....

(dac-urile,incintele,playerele, & co.....nu fac parte din categ. instrumente muzicale)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Candva ,pe un forum defunct,citam din memorie-si am si acum regretul de a nu fi consemnat undeva sursa, o replica a lui Neil Young visavis de formatul digital.Aproximativ -zicea ca e ca si cum ai avea o broasca in formol !O ai pentru totdeauna dar e Moarta !

 

Ca să vezi cum se schimba lucrurile. :D Probabil nu știi care-i cea mai recentă activitate a lui Neil Young, altfel ai fi ales alt exemplu.

http://www.digitaltrends.com/music/neil-young-pono-ces-rolling-stone-ponoplayer-hi-res/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PONO - este copilul lui Neil Young

https://www.ponomusic.com/


Senzatia mea este ca unii va agatati de ideea asta 'muzica sa fie indiferent de cum se aude', pentru ca acesta este pana la urma crezul melomanului. Ce nu intelegeti, este ca aici sunt niste oameni care vor mai mult. Isi doresc sa progreseze in acest domeniu, nu doar sa ramana niste simple ascultatori de muzica. Eu chiar vreau sa stiu ce se intampla intr-o sursa digitala (cdplayer, dac), care sunt diferentele intre DAC-uri, diferentele intre un etaj analogic cu opams si unul cu circuite discrete, intre un fisier mp3/16-44/24-88/DSD. Asta nu inseamna ca pierd esenta muzicii, doar ca imi doresc mai mult de la acest hobby.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PONO - este copilul lui Neil Young

https://www.ponomusic.com/


Senzatia mea este ca unii va agatati de ideea asta 'muzica sa fie indiferent de cum se aude', pentru ca acesta este pana la urma crezul melomanului. Ce nu intelegeti, este ca aici sunt niste oameni care vor mai mult. Isi doresc sa progreseze in acest domeniu, nu doar sa ramana niste simple ascultatori de muzica. Eu chiar vreau sa stiu ce se intampla intr-o sursa digitala (cdplayer, dac), care sunt diferentele intre DAC-uri, diferentele intre un etaj analogic cu opams si unul cu circuite discrete, intre un fisier mp3/16-44/24-88/DSD. Asta nu inseamna ca pierd esenta muzicii, doar ca imi doresc mai mult de la acest hobby.

 

:thumbup::clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Candva ,pe un forum defunct,citam din memorie-si am si acum regretul de a nu fi consemnat undeva sursa, o replica a lui Neil Young visavis de formatul digital.Aproximativ -zicea ca e ca si cum ai avea o broasca in formol !O ai pentru totdeauna dar e Moarta !

 

Nu ştiu ce şi cine scria pe forumul ăla defunct, dar, vorba colegilor, prost exemplu ai ales!


http://www.cesweb.org/News/CES-TV/Video-Detail?vID=UKXkJRAGXSCY&dID=DliGIusJiD1C&sID=OhYr3WpdgEMj


Folk rock icon Neil Young shares his passion for high-res music

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Igor1234 crezi ca ar fi ceva nou sub soare,sa-si fi vandut NY sufletul pt 30 de arginti ?

Nu v-a fi nici ultimul....nimic nou sub soare.


http://www.huffingtonpost.com/arthur-rosenfeld/the-frogness-of-music_b_226682.html

http://www.afterdawn.com/news/article.cfm/2008/07/24/apple_has_killed_audio_quality_says_neil_young


Cu riscul de a fi rautacios,citind inf din link,ar fi fost original in a continua discutia sub titlul Razboiul Formolurilor-care mort e mai frumos/care pare mai viu ???

Cine credeti ca va castiga ? Vechiul NeilYoung sau Formolul ?....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Igor1234 crezi ca ar fi ceva nou sub soare,sa-si fi vandut NY sufletul pt 30 de arginti ?

Nu v-a fi nici ultimul....nimic nou sub soare.

.

 

Cred că sunt suficiente postările dezlânate şi dezinformate, lipsite de informaţii concrete şi valide, ale userului gabywo, nu mai e necesar încă un user cu acelaşi stil.


Man, ai avut două postări în decurs de câteva ore, care dezinformează grav, terminând cu acuze la adresa lui Neil Young care, doamne fereşte, şi-a vândut sufletul (în imaginaţia ta).


Să-ţi spun câteva fapte reale, nu poveşti imaginare:


Fapt real 1: Neil Young a fost mereu în favoarea fişierelor hi-res, ba chiar unul dintre primii care şi-a imaginat o bază de date imensă care să conţină doar fişiere de înaltă rezoluţie, fiind foarte afectat şi supărat de calitatea proastă a fişierelor comercializate de Apple.


Fapt real 2: Faza cu "broasca în formol" nu a spus-o Neil Young, ci Michael Fremer, care a zis aşa: "Digital preserves music like formaldehyde preserves frogs. Kill it and it lasts forever".


Fapt real 3: Nu există niciun Neil Young "vechi" şi niciun Neil Young "nou cu sufletul vândut". Există doar un singur Neil Young pasionat şi preocupat aproape obsesiv de calitatea sunetului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Igor1234 crezi ca ar fi ceva nou sub soare,sa-si fi vandut NY sufletul pt 30 de arginti ?

Nu v-a fi nici ultimul....nimic nou sub soare.


http://www.huffingtonpost.com/arthur-rosenfeld/the-frogness-of-music_b_226682.html

http://www.afterdawn.com/news/article.cfm/2008/07/24/apple_has_killed_audio_quality_says_neil_young


Cu riscul de a fi rautacios,citind inf din link,ar fi fost original in a continua discutia sub titlul Razboiul Formolurilor-care mort e mai frumos/care pare mai viu ???

Cine credeti ca va castiga ? Vechiul NeilYoung sau Formolul ?....

 

Articolele respective nu au nicio legătură cu fișierele hi-res despre care vorbesc colegii noștri. Cred ca există o mare confuzie referitoare la formatele digitale. Ele sunt de multe feluri. Ca să nu mai vorbim ca sunt articole din 2008 și 2009, iar peste câteva zile noi suntem în 2016, timp în care tehnologia si piața playerelor digitale s-a schimbat extrem de mult. Este aceeași discuție, în oglindă, ca la vinil, unde mulți cred ca audiția implică obligatoriu pâraiei și fâsâieli, pentru ca amintirile lor sunt legate de cine știe ce Tesla cu doza cu ac cu gamalie și discuri ungurești culese din bălțile talciocului.

Eu nu ascult fișiere de niciun fel, de mulți ani nu mai am calculator acasă, singurul device de stocare detinut il folosesc pentru poze. Cumpăr în continuare multe cd-uri și viniluri. Cat timp vor exista aceste formate de cumparat nu o sa ma intereseze statistici de genul "e pe moarte" sau "au crescut download-ul cu...". Dar asta nu înseamnă ca nu observ calitatea la care s-a ajuns în zona hi-res.

Opiniile extremiste răspândite pe net vizavi de fișierele hi-res apar datorită accesului limitat la informație și/sau calitate, datorită incapacității de a asimila o nouă tehnologie sau datorită diverșilor mitomani care " au ascultat ei", urmat de diverse fabulații despre un pick-up sau casetofon salvat din tomberon, pe care îl reglezi 12 ore pe zi, 7 din 7 și o să cânte mai ceva ca cel mai bun player dsd. Astea sunt opinii menite sa distreze, nu sa fie luate in serios. În principiu, ca să ne formam o opinie, e bine să ascultam, să comparam, să testam și foarte important, să știm ce comparăm.

Oricum, dacă aici se discuta despre un eveniment specific dedicat fișierelor hi-res, de ce trebuie să apară opinii ale unor oameni care nu au participat, dar sunt împotriva din principiu?

Având în vedere ca în București există un singur dealer la care mă pot duce cu "traista" de viniluri să acult și să testez, aștept cu interes ca și alți dealeri să organizeze evenimente dedicate vinilului. :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi, ca userul Gabywo NU este obligat sa te informeze .

 


Informează-i şi respectă-i pe ceilalţi colegi de forum, atunci, Au fost mai mulţi care te-au întrebat de experienţa ta cu fişierele hi-res şi de fiecare dată ai dat-o ocolită, te-ai făcut că nu vezi şi ne-ai năucit cu poze. Pozele nu pot suplini lipsa acută de cunoştinţe şi informaţii în domeniu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun Gaby, uite te intreb si eu cit se poate de politicos si serios, care este experienta ta vis a vis de fisierele hi-res? Si nu ma refer la prostii de pe torentii, rip-uri dupa viniluri unguresti facute cu un ADC gen Behringer UCA 202 si/sau ascultate pe un DAC de doi lei, nici la colectii de MP3, nici chiar cele vindute la Carturesti si cu atit mai putin la radiourile online care transmit cu 32 kbps. Daca ai sau ai de unde imprumuta un DAC bun poti descarca gratuit fisiere de test de la case de discuri serioase si poti testa, ti le dam noi la o adica, Robert deja s-a oferit si mai vorbim atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai mare problema a cd-ului e ca e depasit din pct de vedere al fidelitatii audio. Restul nici nu mai prea conteaza.

cd-ul nu poate concura cu fisiere hi rez native.

 

Esti asa sigur ? :o Nu e o mistificare ?! Amu depinde si ce cărti rosii rulezi, musiu Andi. Daca ptr. tine sonoritatea lui "Animals" este un etalon, atunci nu ma mir. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gabywo,


Poza aia cu Gilmour ai facut-o tu ( prin 73')?! Si daca da, de ce nu ai rugat pe cineva sa o faca, sa apari si tu in ea? Daca nu, care e rostul ei?


Acum ce poze mai urmeaza, Pele, Jon Borg, Muhammad Ali ( ca de', altfel se juca fotbal, tenis si se boxa acu' juma de secol )?


De ce nu una cu Eminescu si Creanga, ca altfel se si scria acu' 150 de ani....


Hai ca pun eu pentru tine :lol: :

id94cw.jpg.63a1b5e57ca8f21a82d84ca7111d5351.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://kuckr.blogspot.ro/2015/09/misu-si-ionica-la-ziua-lui-nicu-iorgulet.html


Este exact ca la South Park sau alte seriale de animatie unde spune la inceput: toate personajele si evenimentele din acest program, inspirate din realitate sau nu, sunt pura fictiune. Orice asemanare cu realitatea sau cu anumite persoane cunoscute, in viata sau decedate, este o pura coincidenta. Sau arhicunoscutul: acest material este un pamflet si trebuie tratat ca atare.


Atentie: acest material video contine limbaj obscen!


Referitor la cit e de elaborat, cam ca si pozele tale de pe net sau cu discuri din dotare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun Gaby, uite te intreb si eu cit se poate de politicos si serios, care este experienta ta vis a vis de fisierele hi-res? .

 

Poţi să-l întrebi cum vrei, răstit sau politicos, băşcălios sau serios, că omul tot nu răspunde. Mai degrabă îţi citează nişte pasaje din Pupăza din Tei şi bagă nişte poze la derută.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.