Sari la conținut
HiFi Tech

Red Book Must Die - mp3 / red book / hires / DSD /MQA


gopo2004

Postări Recomandate


@ Igor 1234 : afirmatiile tale vis a vis de picapuri si deck-uri culese (de unii) din tomberoane si placi unguresti culese din baltoacele talciocurilor, sunt rautacioase, necolegiale. De unde stii tu, ce asculta, ce cumpara, ce a avut si ce are pe rafturi userul Gabywo, userul Henric al doilea Plantagenetul, sau tanti Nutzi 'Spaima constitutiei' ? Ha ? :silent:

 

Gabywo, ai un dar de a amesteca lucrurile... Cum ai ajuns la concluzia gresita ca vorbeam despre tine? Afirmatia mea era legata tocmai de contestatarii extremisti ai vinilului, care se comporta identic cu contestatarii extremiști ai fișierelor hi res, fara a avea o experienta reala in zona pe care o contesta.

Pe de alta parte, nu-mi spune ca nu ai auzit sau citit, de-a lungul vremii, pe diverse forumuri, cum diverși "inițiați" meșteresc la câte-un pick-up și reglează și reglează și reglează și tot povestesc cum reglează și la sfârșit cad lați, epuizați de oboseala si plăcere, ascultând cum au făcut ei din mârțoagă un armăsar alb și concluzionează grațios ca "digital sucks". Genul asta de " povestitori", care răspândesc un puternic curent anti-digital, de cele mai multe ori nu au avut niciun contact cu lumea digitală a ultimilor ani și de multe ori nici cu cea analogică, singurul lor reper fiind "meștereala" de acasă, deși poveștile cu "experiențe" curg peste taste. E frumos să avem hobby-uri, e frumos să meșterim, face parte din "drum". Dar dacă vorbim strict de calitatea redarii...ne place sau nu, la momentul actual, fișierele hi res native și dacurile moderne oferă multa calitate și la prețuri mult mai mici decât variantele clasice. Deși, repet, cel puțin acasa nu sunt adeptul acestor formate, evidența nu poate fi ocolită.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc user Andi !

Ceea ce ar fi putut ramane o simpla afirmatie/ fara dovezi credibile (propozitia atribuita lui NY) din partea mea,iata ca prin postarea ta,cu citat din Michael Fremer,a capatat cumva credibilitate.

Nu conteaza exact gura cu-i a zis-o,sau ca eu am blufat_(pare-mi auzita la radio ,ferm si acum stiu ca a fost mentionat NY-_)

conteaza nivelul inalt la care circula aceasta parere.Pana la urma toti putem avea orice parere,nu trebuie trasi pe dreapta useri la care nu le poti baga pe gat povesti muzicale,cand ei au fost chiar pe scena unde se produce Muzica.Mie poti sa-mi povestesti HarapAlb,dar nu te infige in fata lui IonCreanga cu snoave si alte cutiute muzicale,ca...falsezi.Sper ca nu esti complexat de nivelul lui de cultura muzicala.A muncit,a studiat,nu a tastat pe forumuri.Noteaza-i informatiile care crezi ca te ajuta,sunt gratis la o adica.Copy paste MOCA !Convinge-l de alte fenomene,dar nu de cel muzical. Iosif Sava de-ar fi descris/explicat ceva,tot nu ai fi vrut sa intelegi

.Asta ar fi de bine,pt ca e parerea ta si ti-o sustii.Esti consecvent.Directia iti apartine......

Tipic romanesc,sa convingem gradinarul cum sa tina de sapa.....

Dat fiind ca formol gasim,nu mai conteaza pe cine bagam in el ,ci cat platim pt el.Plata facandu-se din propriul Timp existential.Dar a nu se uita ca vinul se mai face si din struguri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai emotionat. Sincer. Mai ales ca nu foarte multi sunt capabili sa recunoasca faptul ca nu au credibilitate, asa cum faci tu mai sus. Cred ca persoana pe care o admiri ar trebui sa ia exemplu de la tine.

Ca sa-mi revin, mi-am pus editiile mele MFSL cu Megadeth. Piratate, normal. Digitale. Piesa Countdown to Extinction pe repetir de cateva ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdanozaurus,stiam eu ca trebuia sa ma opresc la broasca si formol.Acuma ce sa parafrasez,ca soarta unei afirmatii depinde de urechea care o aude,si nu de gura care o spune? -Asa umbla vorba prin prejurul Ieshului.... ;)

De unde sa am eu credibilitate,daca nici Michael Fremer nu o are in fata ta Andi ?....tine-te tare ,nu te lasa prada oricarei emotii,suntem pe un forum audio,ce naiba. In fata Muzicii ce mai faci atunci ?Admiratia nu e o slabiciune,e cumva o forma de respect pt munca ,efortul depus de cineva,si care nu a avut infatuarea de a ne privi de sus,ba mai mult a desertat peste noi din ale sale.Rezultatul.....cat a putut intelege fiecare.

Dar ca sa nu-ti rapesc din Timpul cel pretios (cel putin pt mine) pt ascultat muzica,ma opresc aici cu postarile.

Auditie placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai emotionat. Sincer. Mai ales ca nu foarte multi sunt capabili sa recunoasca faptul ca nu au credibilitate, asa cum faci tu mai sus. Cred ca persoana pe care o admiri ar trebui sa ia exemplu de la tine.

Ca sa-mi revin, mi-am pus editiile mele MFSL cu Megadeth. Piratate, normal. Digitale. Piesa Countdown to Extinction pe repetir de cateva ori.

Andi vezi ca MFSL nu este o garantie pentru calitatea sunetului asa cum ar trebui. DR 8 este media albumului in varianta MFSL.

Sugerez varianta originala cu o medie DR11.

Pe castile mele de 200 lei cu sunet direct din pc varianta MFSL imi produce dureri de cap din cauza compresiei. Trebuie sa scad volumul, sa scap de zgomotul de tantar nervos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum, că tot ai pomenit de chestia asta, chiar îţi dau dreptate şi vreau să spun că m-am tot uitat şi eu în baza de date dinamică la multe ediţii MFSL sau SHM ale unor diverse albume şi am observat că de cele mai multe ori (în special pt albume apărute înainte de 2000) stau mai prost sau în cel mai bun caz au dinamică egală cu versiunile originale. Aşa că mă întreb: până la urmă care e avantajul acestor ediţii? De ce costă o grămadă de bani?....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde sa am eu credibilitate,daca nici Michael Fremer nu o are in fata ta Andi ?...Auditie placuta.

 

"640K should be enough for anybody" Bill Gates in 1981 referindu-se la cantitatea de memorie RAM pe care ar trebui sa o aibe un computer


Acum eu am 8 GB, ce parere ai, sa mai scot oare din ei ? :? Auditie placuta si tie.


 

.... Aşa că mă întreb: până la urmă care e avantajul acestor ediţii? De ce costă o grămadă de bani?....

 

Adica nu ti-e clar care e avantajul lor in treaba asta ? :twisted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde sa am eu credibilitate' date='daca nici Michael Fremer nu o are in fata ta Andi ?...Auditie placuta.[/quote']

"640K should be enough for anybody" Bill Gates in 1981 referindu-se la cantitatea de memorie RAM pe care ar trebui sa o aibe un computer

Acum eu am 8 GB, ce parere ai, sa mai scot oare din ei ? :? Auditie placuta si tie.

 

:) El nici măcar nu realizează că eu nu am discutat afirmaţia lui Michael Fremer. Fremer are credibilitate, userul tatatodor nu are în schimb. Fremer a spus că vinilul sună mai bine ca digitalul. Personal chiar nu contest pentru că: 1. nu am experienţă cu vinil şi 2. Am auzit în unele situaţii vinil de calitate şi îmi dau seama că probabil e greu de depăşit. Eu am spus doar atât: hi-res-ul e superior CD-ului. Practic am comparat 2 formate digitale, n-am nicio treabă cu analogul sau cu afirmaţiile lui Fremer legate de analog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Michael Fremer sucks big time :)


Murea de oftică la Munchen fiindcă nu l-a recunoscut un băiat de la standul Quad. L-a întrebat de trei ori dacă nu a auzit de el ( ar fi trebuit ) și se făcuse negru la față că ăla îi tot spunea că nu-l cunoaște, dar poate să ia niște pliante cu informații, dacă dorește :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei sa iti arat mailurile de purchase a fisiere hi res si chiar mp3?Nu poti generaliza asa, adevarat nu imi iau cabluri optice cu 6000 de euro, dar nici nu fur muzici, chestia asta cu torrentz si altele e furt ca oricare altul, si ar trebui sa fie pedepsit ca atare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

In Romania cu siguranta cd-ul ca format este la ultima suflare. Mai sunt cateva locuri unde poti cumpara muzica pe cd, dar si acestea au foarte putine titluri. Libraria Carturesti este unul din putinele locuri unde se mai poate gasi muzica interesanta. Celebrul Vali (rocker-ul din magazinul Muzica) este de negasit, in magazinele Mediagalaxi m-am uitat in fuga dupa standul cu cd-uri si nu pare sa mai existe. Ultimile mele achizitii sunt de pe amazon.de si jpc.de.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comenzile pt Vali se fac doar telefonic, deoarece locatia unde e magazinul fuctioneaza acum doar ca depozit (nu mai are voie sa functioneze ca magazin cu public din cauza bulinei rosii).

Cd-uri la Media Galaxy pot fi gasite in Baneasa, unde au si viniluri foarte interesante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam de info Andi & Igor.

M-am uitat la Vali si preturile par foarte ok. Sper sa mai functioneze.


PS: Cd-urile cumparate din Germania au iesit la un pret mediu de 70 lei. Albumele cumparate nu au fost lansari noi cu pret pe masura. Majoritatea au fost albume vechi unde se presupune ca avem un pret mai mic. :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e mesajul lui Vali de luna trecuta: :(


"Dupa cum presupun ca ati aflat deja in Vinerea Neagra am primit Somatia cu Bulina Rosie trimisa de autoritatile dragi noua si in care suntem obligati ca in 24h sa reducem la 0 activitatea cu publicul! Momentan functionam ca depozit dar nu pt. mult timp si daca nu gasim un spatiu adecvat(putin probabil) GOODBYE MAGAZIN! Vom ramane pe net si deci acum sunt foarte importante comenzile online, asteptam cu interes c-zile si pre-czile dvs.


Daca situatia persista vom incerca sa lucram si pe baza de cataloage/precomenzi sau orice alta modalitate care ne poate tine in viata. Sper totusi ca voi gasi o solutie desi momentan nu se intrevede nimic fezabil."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e mesajul lui Vali de luna trecuta: :(


"Dupa cum presupun ca ati aflat deja in Vinerea Neagra am primit Somatia cu Bulina Rosie trimisa de autoritatile dragi noua si in care suntem obligati ca in 24h sa reducem la 0 activitatea cu publicul! Momentan functionam ca depozit dar nu pt. mult timp si daca nu gasim un spatiu adecvat(putin probabil) GOODBYE MAGAZIN! Vom ramane pe net si deci acum sunt foarte importante comenzile online, asteptam cu interes c-zile si pre-czile dvs.


Daca situatia persista vom incerca sa lucram si pe baza de cataloage/precomenzi sau orice alta modalitate care ne poate tine in viata. Sper totusi ca voi gasi o solutie desi momentan nu se intrevede nimic fezabil."

 

Pe 15 ianuarie am primit urmatorul mesaj de [email protected]:


"Multumesc celor care in ultima perioada au facut cumparaturi online sau din "depozitul" nostru si ne-au ajutat sa existam.

Sunt sanse ca in jurul datei de 1 febr. sa ne mutam in aceeasi zona din care am venit, adica pe Campineanu, aprox. aceeasi locatie.

Revenim cu precizari cand va fi cazul."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Kanye West confirms the obvious: The CD is dead

Going forward, Kanye says none of his albums will be available on the dying format

http://consequenceofsound.net/2016/03/kanye-west-confirms-the-obvious-the-cd-is-dead/


Nu stiu cine este baietul acesta, nici macar nu am curiozitatea sa ascult ceva pe youtube, totusi in ultimile luni cam toata lumea din muzica vorbeste de ultimul lui album. Artistul este unul din proprietarii Tidal, asa ca poate fi o miscare de promovare pentru acesta din urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..Nu stiu cine este baietul acesta, nici macar nu am curiozitatea sa ascult ceva pe youtube, totusi in ultimile luni cam toata lumea din muzica vorbeste de ultimul lui album. .

 

Eu am fost un pic mai curios decit tine. N-ai pierdut nimic , un rapper sau hiphoper ca oricare altul (nu as putea spune care e diferenta subtila intre aceste doua genuri "muzicale" :lol: da poate ne lamureste Gaby)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.Nu stiu cine este baietul acesta, nici macar nu am curiozitatea sa ascult ceva pe youtube, totusi in ultimile luni cam toata lumea din muzica vorbeste de ultimul lui album. .


baietul o impropteste pe kimkardashian,de regula se vorbeste regulat prin foile lor despre acest cuplu de aur,acuma ca se mai scapa si cu un album,nimeni nu-i perfect....Sonorul de la el e compensat de vizualul de la ea,si iaca-ta ....reteta succesului !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.