Sari la conținut
HiFi Tech

Topic de atitudine: a noastra sau de pretutindeni.


adrianlucian

Postări Recomandate

Stiti care este cea mai mare problema a acestui forum ?? ONESTITATEA !!

In primul rind din partea celor care au ceva de spus dar nu spun pentru A NU DERANJA !

Onestitatea este ceva tabu pentru marea majoritate a romanilor , inclusiv pentru unii membri de pe acest forum.

 

Vio, asa cum vad eu faptele, unii dintre noi intelegem diferit cuvantul.

Pentru mine, un om onest este acea persoana, care intelege sa respecte opiniile celorlalti. Un om aflat permanent intro stare de conflict cu ceilalti, nu este un om onest. Pana nu vom intelege ca fiecare, in universul sau, poate sa aiba propria opinie / preferinta, nu vom cunoaste insemnatatea acestui cuvant. Atata timp cat ceilalti nu iti incalcata libertatea de exprimare si tu/eu putem sa scriem aici ce dorim, inseamna ca totul este ok. Oamenii au dreptul la propriile preferinte si asta nu-i face sa fie mai putini onesti. Faptul ca eu prefer un aparat, o marca audio si X prefera un alt aparat nu inseamna ca imi lipseste onestitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 647
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am primit avertisment de la noul moderator pentru ca am fost onest. Am spus ce gandesc, mi-am exprimat parerea. Nu am voie? E interzis? Libertatea de exprimare e garantata prin lege, prin Constitutie. Pe acest forum lucrurile stau altfel? MarianS atragea atentia asupra ''bagatului pumnului in gura". Jack atragea atentia ca se sterg foarte multe postari. Intr-un subiect despre atitudine eu am primit avertisment pentru ca mi-am exprimat opinia.:crazy:


Iata postarea mea:

 

Prietenul tau, care te sustine si-ti face reclama aici pe forum. Cam greu sa fie impartial.

 

Asta e parerea mea. Nu am dreptul sa o exprim?! Trebuie sa aduc laude si osanale noului moderator?! Suntem in comunism, in PSD? Nu putem spune ce gandim? Nici macar nu am fost off-topic. Repet: e un topic de atitudine!


Pentru aceasta postare noul moderator mi-a dat avertisment. :crazy: E incorect si nedrept. Un moderator poate sa faca orice, inclusiv sa-mi bage pumnul in gura? In acest caz problema acestui forum este lipsa democratiei si a posibilitatii de exprimare a opiniilor. Si - ca sa fiu in ton cu ce se intampla in tara - consider ca noul moderator a facut un abuz in serviciu. Cel mai onest ar fi sa retraga avertismentul.


Citez un fost moderator:

 

Atata timp cat ceilalti nu iti incalcata libertatea de exprimare si tu/eu putem sa scriem aici ce dorim, inseamna ca totul este ok. Oamenii au dreptul la propriile preferinte si asta nu-i face sa fie mai putini onesti

:thumbup::clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu-i domeniu public, nu are ce democratie sa fie, nu plateste nineni taxe si impozite catre administratorul forumului. E un forum privat si proprietarul actioneaza dupa cum crede ca este cazul. Iar moderatorii sunt delegati de administrator sa ia deciziile pe care le considera oportune. Nu vad de ce te simti obligat sa activezi pe acest forum daca nu iti place...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De când polemicile sunt în 90% din cazuri pe lângă subiectul topicului.

 

Afirmatia ta nu e corecta. Si chiar daca ar fi, sterge atunci cei 90% si va ramane din acest forum... exact 10%. Va fi cel mai frumos si interesant forum de pe pamant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu-i domeniu public, nu are ce democratie sa fie, nu plateste nineni taxe si impozite catre administratorul forumului.

 

Prin taxe si impozite ne ''cumparam'' libertatea de exprimare?! :crazy: Dar copii, elevii, studentii care inca nu au salariu, nu au dreptul la libera exprimare, la opinie?


PS: acesta e un domeniu public! Orice cetatean al acestei tari - si nu numai - are dreptul si posibilitatea sa scrie, sa active aici. Cum adica nu e public? Ca unii ar vrea ca altii sa nu scrie aici, e alta problema.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu alte cuvinte aici e dictatura... :clap: Bine ca ai pus punctul pe i.


PS: nu ma simt obligat sa scriu/activez aici. De ce o fac, nu te priveste pe tine.

Nu, dictatura se refera la un regim politic. Aici este o proprietate privata. Aici ai dreptul la exprimare doar in limia pe care are chef proprietarul forumului sa ti-o dea. De asemenea aici se inscrie cine vrea proprietarul sa se inscrie. Nu are nimeni niciun drept. Tu faci vreo distinctie intre public si privat? Nu prea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca acest forum incalca drepturile cuiva, nu are dreptul sa existe.


Pe de alta parte, legat de public si privat, chiar daca lucrez la stat, chiar daca lucrez la patron, legile si Constitutia sunt valabile in ambele cazuri. Dupa afirmatiile tale, drepturile garantate de Constituie n-ar avea valabilitate in domeniul privat. Nici patronul, nici moderatorul, nu pot incalca legile si Constitutia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol::lol::lol: Pilgrime, despre ce vorbești? :lol::lol: Ca să fie pe înțelesul tău, consideră că moderatorii și-au exercitat dreptul constituțional la exprimare și opinia lor a fost că meriți cate un avertisment. :mrgreen: Democratic, corect? Vezi că n-ai de ce să te superi? :lol: Hai, în piața, că sunt lucruri mai importante.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pilgrim


Citesc postarile tale de cateva luni incoace, pana acum avem doar contre si cateva postari on-topic. Avertismentul a fost dat pentru tentativa de initiere a unui flame, ceea ce cumva, astazi esti pe cale sa iti reuseasca.


Nu voi sterge si nu voi edita postarile tale, este un topic de atitudine, a ta..., a mea.... a noastra.


Consider ca nu pot sa intervin in ce isi face omul cu tastatura lui, in cazul tau, postarile tale vorbesc mai mult despre tine decat despre cei pe care (incerci) sa ii ataci. Astfel iti dau ocazia sa iti creezi imaginea pe care ti-o doresti, buna sau rea, nu imi permit sa fac presupuneri, fiecare este liber sa isi faca propriile aprecieri.


Fac apel la restul utilizatorilor de a-si exprima opiniile in limita decentei si fara a lansa atacuri la persoana ci doar la idei.


Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte de acord cu tine Viobio. Sincer chiar cred 101% ca ai dreptate. Singurul amendament adus de catre mine ar fi ca o suspensie cinstita' date=' corecta, cum este ce ade Formula 1 nu este si cea mai potrivita mereu, de fapt e potrivita foarte rar. Suspensiile se mai inmoaie inca din fabrica tocmai pentru a se evita socurile calatoriei. Din acest motiv onestitatea si frachetea imbraca forme mai digerabile. Cat de digerabile trebuie sa fie acestea ? Cat mai ramane onestitate si cat comfortul psihic al celuilalt ? Care-i balanbsul optim dintre ele ? Aici avem noi toti probleme... cat de onesti sa ramanem incat sa nu stricam balansul mediul audiofil in care ne invartim cu toti ? Cum facem sa ne armonizam intre noi ? Sa pastram sinceritatea dar sa nu stricam afacerile care vrem nu vrem imping audiofilia mai departe ? Intrebari la care fiecare trebuie sa gaseasca raspunsul altfel ne vom da cap in cap ca berbecii mereu.[/quote']

 

"Sa pastram sinceritatea dar sa nu stricam afacerile care vrem nu vrem imping audiofilia mai departe ? "

Frumos ! :clap::thumbup:

Cred ca te-ai prins ca ace l< frumos > este ironie maxima !


Cum dracu vine asta ? Adica eu daca vad un novice ,ca este pe punctul de a cumpara o coma care functioneaza cu curent electric sa-l las sa se arda ?? Cumva sa spun ca este un gunoi electronic dar sa o spun asa...frumos ?Pe mine ma doare fix in pix daca audiofilia merge sau nu merge ,ce o imping eu sau tu ,totul merge de la sine , eu stiu unde bati tu cu filosofia asta extrem de ieftina ,progresul tehnologic este platit cu virf si indesat de consumatorul audiofil .

 

Eiii nu te apuci sa-i zici ca e un gunoi, ci ca nu este chiar cel mai bun aparat in categoria sa de pret, prin urmare poate ar fi bine sa-l evite. Daca ii spui ca e gunoi clientul va desconsidera toata marca si dealerul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viorel, ar fi interesant sa deschizi un topic "Bijuterii audiofile si mituri urbane" in care sa-ti expui acolo ideiile tale si experientele personale. :idea:

 

Pentru așa ceva ar trebui să aibă acces la bijuterii audiofile, ori omul se învârte între lămpițe și Philipsuri preistorice....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gaby, daca tot zici ca sunt playere de 10000 euro care au un banal dvd rom pe post de transport, baga cateva exemple. Cu poze, cum iti place tie.

 

https://www.meridian-audio.com/en/products/cd-players/reference-808v6/


Poze mai pe seara, din 808.1 care costa cam tot asa la viata lui.


http://www.whathifi.com/meridian/808v6-signature-reference-cd-player/review

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi, din motive personale o sa fiu doar partial si dau 2 exemple - Unico Research CDE (DVD/CD ROM Teac) la 3000 euro si Plinius CD-101 (CDRom Asus) in jur de 4000 euro.

 

De la 3000/4000 euro la 10000 euro e bani mulți, man....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.meridian-audio.com/en/products/cd-players/reference-808v6/


Poze mai pe seara, din 808.1 care costa cam tot asa la viata lui.


http://www.whathifi.com/meridian/808v6-signature-reference-cd-player/review

 

te rog nu-l ajuta, lasă-l să răspundă el, pe el l-am întrebat, dacă înțelegi unde bat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.