Sari la conținut
HiFi Tech

Topic de atitudine: a noastra sau de pretutindeni.


adrianlucian

Postări Recomandate

Dinica, uimeste-ma cu aliajul ala. Hai, curaj.

 

Maria Ta, geniul din Iasi, lumina universului helectronist, fericirea electronilor ce compun mantaua universului, diamantul aflat pe coroana zeilor ciocanari, miezul ce transcende secunda cand helectronul devine sunet, premergatorul electronicii mondiale contemporane, nu puteai bre sa raspunzi simplu, asa cu cuvintele tale, in limbajul de lemn al helectronistului. Noi, astea de nu ne pricepem, bagam un google translate si aflam de unde rasare adevarul in univers.

Io n-am cum sa te uimesc, pentru ca nu sunt helectronist. Am recunoscut ca nu ma pricep. Mai tarziu am dat un google si am atasat un link cu un tabel cu aliaje folosite.

Deci, care este, cu tabelul atasat de mine (mura in gura), poti sa raspunzi unei intrebari simple. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 647
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dinica, tactica voastra de a incerca sa ma enervati ca eu sa spun o prostie si sa fiu banat, iaca nu functioneaza. :P In legatura cu linkul tau, habar n-am la ce aliaj te referi. Te-am rugat sa fii mai specific, sa ne luminam si noi. Dar constat ca din nou nu se poate purta un dialog cu tine. Mingea e deci la tine in teren si abia astept sa mi-o ridici la fileu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dinica, tactica voastra de a incerca sa ma enervati ca eu sa spun o prostie si sa fiu banat, iaca nu functioneaza. :P In legatura cu linkul tau, habar n-am la ce aliaj te referi. Te-am rugat sa fii mai specific, sa ne luminam si noi. Dar constat ca din nou nu se poate purta un dialog cu tine. Mingea e deci la tine in teren si abia astept sa mi-o ridici la fileu.

 

Noi? Eu si mai cine? Momentan beau un pahar de Shiraz australian cu aroma de stejar crescut pe meleaguri franceze si ascult David Bowie, dar asta nu ma transforma in 'mai multi'.

Diamantinule, ce minge sa iti ridic la fileu? Eu sunt haudiofil, un fel de vietate mediocra a carui menire este sa dea cu cardul pentru argint contrafacut. :lol:

In tabelul din link exista toata informatia. Eu (inca) astept cu rasuflarea taiata sa folosesc 'google translate' pentru a intelege raspunsul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule Tudor. In acest moment lipesc cu ce se vede. Cand se va termina rola, voi comanda acelasi josnic SnPb/60.40. In privinta aliajelor cu Argint++, parerea mea e ca sunt f. bune pentru lipit ghiuluri. Audiofile sau nu. Cand lipesti ceva, ajungi sa simti fludorul, nu lipesti dupa ce citesti pe net. Personal am spus de nenumarate ori ca i-as jupui de vii pe cei care au inventat acel sinistru Rohs. Parere personala.

flux.jpg.1a9188b5d6088154b89cf94edb81c2cf.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate aliaje am tot topit in ani de zile, cea mai reusita combinatie mi s-a parut a fi Sn62/Pb36/Ag2, cu flux NoClean61, topire la 179 grade, produs de americanii de la Amtech California. (amtechsolder.com).


Aliajul "clasic" in electronica este (sau, ma rog, era pana in era ROHS) Sn60/Pb40, cel romanesc avea flux colofoniul. Am observat ca cele cu continut de Pb mai mare de 40% fac lipiturile mate si poroase.


Am incercat aliaje cu continut mai mare de Sn, din cele noi, care cauta sa se muleze pe directiva ROHS, Sn96/Ag4, de la Broquetas, cu temperatura de topire la 227 de grade. Mie unul nu mi-a placut. Mi se pare mult mai rigida si casanta lipitura. Gurile rele zic ca asta e principala cauza de defectare a aparaturii electronice de serie care se fabrica dupa ROHS. Da' na, asta e parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu sunt electronist si fac lipituri mai rar, am folosit aproape exclusiv ( la recomandarea unei surse de incredere ) 63/37 (Sn/Pb). In prinmcipiu aliajul de lipit nu ar trebui sa aiba rol de conductor, aceasta ideal ar fi sa apara prin contact fizic/mecanic intre componentele ce urmeaza a fi lipite, ci doar de liant, sa mentina contactul. Totusi ( conform aceleiasi surse) 63/37 e mai bun decit 60/40 pentru ca nu "brinzeste" ca cel din urma.


Acum, desigur, se poate divaga pe teoria contactului mecanic care , cica oricum devine inexistent prin aplicarea aliajului de lipit datorita tensiunii superficiale.... :?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tudor - nici eu nu am gasit un material cu un continut atat de mare in argint in tabelul pe care EU l-am atasat discutiei. Scopul pentru care am integrat aceasta informatie a fost sa inchid discutia cu niste date tehnice. Pentru ca google poate sa foloseasca oricine, l-am rugat pe Shibata sa desluseasca tabelul. Ar fi trebuit sa fie o chestiune simpla, insa s-a dovedit ca nu este asa. Sincer m-am gandit ca ori face misto, ori habar nu are sa citeasca informatiile din tabel. Am mers pe varianta distractiei, pentru ca este greu de crezut a doua varianta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Eu l-am trecut pe DJ pe ignore acum mult timp. Mai tarziu ne-am intalnit la HaC si am discutat fara resentimente. Cu aceasta ocazie am constatat ca in realitate este diferit si exista suficient spatiu in lumea ideilor pentru amandoi. Nu voi mai conversa digital cu el, insa o voi face cu placere in viata reala. Probabil suferim de incompatibilitate digitala.

 

Like!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate aliaje am tot topit in ani de zile, cea mai reusita combinatie mi s-a parut a fi Sn62/Pb36/Ag2, cu flux NoClean61, topire la 179 grade, produs de americanii de la Amtech California. (amtechsolder.com).


Aliajul "clasic" in electronica este (sau, ma rog, era pana in era ROHS) Sn60/Pb40, cel romanesc avea flux colofoniul. Am observat ca cele cu continut de Pb mai mare de 40% fac lipiturile mate si poroase.


Am incercat aliaje cu continut mai mare de Sn, din cele noi, care cauta sa se muleze pe directiva ROHS, Sn96/Ag4, de la Broquetas, cu temperatura de topire la 227 de grade. Mie unul nu mi-a placut. Mi se pare mult mai rigida si casanta lipitura. Gurile rele zic ca asta e principala cauza de defectare a aparaturii electronice de serie care se fabrica dupa ROHS. Da' na, asta e parerea mea.

 

Si a mea.


Desi am mai pus pozele astea pe topicul cu pricina, vin si aici in ajutorul colegilor care pe linga ascultatul muzicii, mai lipesc cite un fir, doua...

Iata ce folosesc eu, si "rezultatul", evident HAND MADE.

Rog a nu se consiera reclama, nu vind nimic.


DSCN4100.jpgDSCN4100.jpg<e>


DSCN4101.jpgDSCN4101.jpg<e>


Gata_Spate_Detaliu.jpgLINK_TEXT><e>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simpla curiozitate: pe cel cu cupru la ce il folosesti? Te intreb deoarece am avut si eu asa ceva in dotare, dar a sfarsit prin a lipi table (ecrane), contrapiulite si alte chestii mecanice. Am renuntat la ideea de a-l folosi la lipirea componentelor... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La orice lipituri fac, l-am cumparat deoarece este posibil ca nici magazinele sa nu mai aduca (nu sint sigur 100% de asta), fludor cu plumb.

Mi-am facut provizii.

Nu am o categorie pentru care folosesc cel ce contine in aliaj si Cu, pe mine ma intereseaza ca lipitura sa ramina lucioasa (nu mata si brinzoasa ca la cel fara plumb) dupa ce s-a racit fludorul, si sa nu fie casanta.


Gata_Spate_Detaliu.jpgLINK_TEXT><e>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-l scoata de pe piata e exclus. Sa bage taxe suplimentare si sa ajunga mai scump decat ala cu argint, da. La cel cu cupru m-a enervat temperatura de lucru, mai ridicata. Incalzeam aiurea componentele.

Sa vezi cat e de placut sa scoti smd-uri lipite cu aliaj fara plumb, cu aer cald. Acolo nu mai poti aplica metoda cu dizolvat lipitura cu fludor cu plumb. O placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule Tudor, cunoscand oarecum persoana la care faceti referire, eu zic sa va pregatiti pentru un raspuns de genul: "Tipul exact al aliajului pe care il folosesc nu pot sa-l dezvalui, el constituind secret de fabricatie. De fapt este vorba de un compound obtinut prin torsadarea a trei tipuri de fludor, de la trei fabricanti de top, proportiile exacte fiind obtinute dupa sute de ore de teste si masuratori de laborator. In urma acestor cercetari a rezultat unul dintre cele mai bune aliaje de lipire din lume, pe care cu siguranta il voi breveta putin mai tarziu."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule Tudor, cunoscand oarecum persoana la care faceti referire, eu zic sa va pregatiti pentru un raspuns de genul: "Tipul exact al aliajului pe care il folosesc nu pot sa-l dezvalui, el constituind secret de fabricatie. De fapt este vorba de un compound obtinut prin torsadarea a trei tipuri de fludor, de la trei fabricanti de top, proportiile exacte fiind obtinute dupa sute de ore de teste si masuratori de laborator. In urma acestor cercetari a rezultat unul dintre cele mai bune aliaje de lipire din lume, pe care cu siguranta il voi breveta putin mai tarziu."

O completare. Raspunsul va incepe cu: "Imi pare rau, dar abia acum am vazut postul acesta." :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Claudiu, iti dau replica aici ca mi se pare mai potrivit decit la monoblocuri unde (si acea) discuti(a)e s-a dus dracului in balarii

 

Degeaba ai superscule daca habar nu ai cum functioneaza, sau ce au inauntrul lor

Nu sintem noi miezul, insa stim multe.. insa parerea mea, nu mai priviti electronistii (eu nici macar nu sint ca nu am scoala in domeniu) "de sus".

Fiecare dintre noi putem invata cite ceva de la celalalt

 

Afla de la mine ca asa ie viata, la toti li se rupe de ce fac ailalti, si fiecare in parte crede ca doar ce face el e important. Cite femei cunosti tu care conduc si le intereseaza de ce e sub capota sau au habar ca uleiul si placutele de frina se schimba din cind in cind ? Si sa fi fericit ca nu esti IT-ist, sa vezi cum li se filfie la iuzari de calculator, habar nu au sa-l foloseasca corect, ignora toate safturile pe care le primesc, fac tot felul de prostii si apoi sa vezi cum te suna cite o pupaza care urla ca ea are treaba si nu poate munci ca iar nu merge porcaria de calculator (pe care tot ea l-a facut varza) Macar audiofilii au grija de sculele lor ca de sfintele moaste.

 

Nu toti ne-am nascut cu bani sau directori pe nu stiu unde..Eu nu aveam vinyl-uri sa le tin in vitrina ori sa le ascult o data pe an sa nu se uzeze sau sa stau cu alti prieten sa ma uit la ele in compania trabucurilor sau a unui brandy de firma

 

Aicea ma regasesc..sint burghezul putred care asculta vinil in timp ce fumeaza trabuc si culmea tupeului, mai trage si cite o dusca de single malt. Daca eram in Franta acum 220 de ani probabil ca as fi avut soarta lui Robespierre din cauza ta. Asta ie, unii are alti nare, da nu cred eu ca tu faci foamea dupa 200 de amplificatoare vindute.



@Igor, sa nu uit, cum se numea firma aia din Estonia unde ti-ai reparat motoarele la yacht ? Zici ca ai fost multumit, da ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Igor, sa nu uit, cum se numea firma aia din Estonia unde ti-ai reparat motoarele la yacht ? Zici ca ai fost multumit, da ?

Nu știu, am trimis pe cineva să se ocupe, nu pierd eu timpul cu detalii de genul ăsta. Acum yahtul la "iernat" în Monte Carlo. Perioada asta mă deplasez mai mult cu un știft de Falcon 7X. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.