Sari la conținut
HiFi Tech

Topic de atitudine: a noastra sau de pretutindeni.


adrianlucian

Postări Recomandate


Ca sa parafrazez sloganul ala pe care il au baietasii de cartier lipit pe masina "You hit me, we hit you", iti spun "You hit Pink Floyd, we hit Oedipe" :D

 

Deocamdată ai rămas dator. Eu n-am nimic cu PF. Poate cu fanii lui :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 647
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ca sa parafrazez sloganul ala pe care il au baietasii de cartier lipit pe masina "You hit me' date=' we hit you", iti spun "You hit Pink Floyd, we hit Oedipe" :D[/quote']

 

Deocamdată ai rămas dator. Eu n-am nimic cu PF. Poate cu fanii lui :D

 

Ha!, ca parca fanii lu oedipepe asta or fi mai buni, ma lasi?

Adica pink floyd e nevropat, da oedipepe asta "opsedat" de ma-sa si incestuos (am scris bine?) e mai breaz, ma lasi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bibi, toata povestea a fost o gluma fara legatura cu interventia ta. Trageam clopotele lui Mitica, dar nu in directia in care te indrepti tu. Am crezut ca s-a inteles, se pare ca nu. :oops:

Personal mi se rupe cine este al mai genial muzician si nu vad sensul unei discutii pe forum. Cred ca fiecare are dreptul la propriile referinte muzicale. O comparatie valorizatoare intre doua genuri muzicale complet diferite este din start sortita esecului. Un sociolog, chiar un psiholog, ar spune ca din punct de vedere al impactului social-cultural Roger Waters, Bono, Bowie, Prince sunt mai importanti si influenti in societatea moderna. Poate schimba aceasta opinie paradigma geniului wagnerian? In nici un caz. Cultura profunda exista dincolo de judecatile noastre pe acest forum. Cine doreste sa faca parte din acest suflet profund cultural colectiv o face cu inima deschisa si nu are nevoie de palme la fund. Nu am inteles niciodata dorinta aceasta a oamenilor de a se manifesta ca entitati superioare cand il prind pe unul cu pantalonii in vine. Omul trebuie indrumat daca se doreste progresul, nu apostrofat si incarcat cu sentimetul inferioritatii.

No flame bro!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Glumim, glumim ... dar nu părăsim incinta :D


@dinică - e amuzant că arăți cu degetul spre mine :D Explică-i, te rog frumos, colegului @Andi cum e cu "manifestarea entității superioare", nu mie. Eu doar am încercat să-i mai spăl obrazul lui Enescu. :D:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce dreaqu mei , Pink Floyd a murit dupa ce a plecat Barrett. S-a mai dus din inertie frumos pana la Ummagumma si cam asta a fost. Ce-a urmat dupa nu e decat o lalaiala melancolica de genul pizdificarea barbatului :)

 

Nu raspund la provocari :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: Pink Floyd si Led Zepp le-am ascultat discografia integrala de cateva zeci de ori !!! incepand de pe la 12 ani. Nu exista nimic pe langa cele doua formatii macar care sa se apropie la cat le-am ascultat. N-aveam nici 15 ani cand ascultam manelistii de la TenYearsAfter , The Yardbirds , TheWho sau The Doors. :lol::lol::lol:


Man mare metalist n-am fost cu toate ca am ascultat si din genul asta de m-am saturat, dar peste 10 ani de zile am trait ca hipiotii de ii speriasem pe ai mei. Au fost anii in care am avut parul pana aproape de talie. Viorele din pacate tu daca n-ai ascultat integrala Pink Floyd nu poti sa intelegi ceea ce am scris eu initial. Daca tot am pomenit-o, fa-ti un pustiu de bine si forteaza-te sa asculti Ummagumma, macar asa, de smecherie. :thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, mie imi place PF dupa Syd.

Ummagumma este foarte interesant, dar imi plac mai mult albumele de dupa 80.

Imi place si Modern Talking foarte mult!


Fiecare gen muzical, are fanii lui si haterii lui.


Nu exista numai Rock, Pop, Disco, etc exista MUZICA!

Si noi ar trebui sa oi ascultam, in loc sa face misto de ea...


Mi-ar placea ca intr-o zi, pentru o durata de 1 luna sa nu mai existe nicio melodie, nicaieri in lume, pe net, pe suport magnetic, digital, vinyl, cintata live nimic absolut, sa nu existe nicaieri nici macar un sunet, acord, nota muzicala ZERO!

Sa stea intreaga omenire fara nici macar O MELODIE, nimic, OHA.


Sint curios care ar fi rezultatul DUPA, o luna de LINISTE DEPLINA, doar pasarelele si animalele sa faca sunete!


Oare ce cistigati ca va impungeti atit?


Nu inteleg de unde atita RAUTATE si URA, intre 2 oameni care au stat pe aceeasi mocheta in aceeasi sala de auditii de la tine, Viorele.

Hai pe mine ma exclud, ca am inteles nu ma mai inghiti din cauza lui Victor, dar chestia vad ca devine usor generalizata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

The Wall şi DSOTM au fost mai mult decât nişte albume de muzică, au fost fenomene sociale, au lucrat la psyche-ul colectiv.

De asta am spus ieri că pentru evoluţia spirituală a societăţii umane, pentru emanciparea ei, eu consider că cele două albume sunt mai importante decât Rapsodiile lui Enescu.

Deci în sensul ăsta am făcut comparaţia, nu din punct de vedere al valorii strict muzicale cum şi-au imaginat unii. Şi evident că nu am făcut comparaţia cu Simfonia a IX-a (lucrare de o importanţă cosmică), aşa cum minte nea caisă ăla pe forumul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare ce cistigati ca va impungeti atit?


Nu inteleg de unde atita RAUTATE si URA, intre 2 oameni care au stat pe aceeasi mocheta in aceeasi sala de auditii de la tine, Viorele.

Hai pe mine ma exclud, ca am inteles nu ma mai inghiti din cauza lui Victor, dar chestia vad ca devine usor generalizata...

 

Nu ma intreba pe mine pentru ca n-am niciun fel de sentiment fata de Viobio. Doar raspund oarecum mecanic si pe moment la impunsaturile lui. N-am timp de ura, ma gandesc la lucrurile mele. Daca n-ar avea treaba cu mine sa ma deranjeze as si uita ca exista... De pe elforum aproape ca am plecat, abandonand complet topicele mele,iar de aici daca o s-o tina tot asa voi proceda la fel. Lumea e foarte larga avand o gramada de prieteni cu care n-am timp sa stau de vorba din pacate... ce rost mai are sa suport asa ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci în sensul ăsta am făcut comparaţia, nu din punct de vedere al valorii strict muzicale cum şi-au imaginat unii.

Deci :) unii, ăia, mai ai dracu' ca dracu' ...


Deci :

".. concert la claribot,gimbon si saxogat ..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

The Wall şi DSOTM au fost mai mult decât nişte albume de muzică, au fost fenomene sociale, au lucrat la psyche-ul colectiv.

 

Dacă o luăm așa, LSD*ul și heroina chiar sunt adevărate fenomene sociale și lucrează din greu pshyche-ul colectiv, mai ceva ca Pink Floyd, Prince și Enescu, luați toți laolaltă, ca într-o mare brigadă ...


notă LSD-ul s-a cam demodat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci în sensul ăsta am făcut comparaţia' date=' nu din punct de vedere al valorii strict muzicale cum şi-au imaginat unii. [/quote']

Deci :) unii, ăia, mai ai dracu' ca dracu' ...


Deci :

".. concert la claribot,gimbon si saxogat ..."

Aștept să văd ce se întâmplă la fagot și la Lăbuș :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

The Wall şi DSOTM au fost mai mult decât nişte albume de muzică' date=' au fost fenomene sociale, au lucrat la psyche-ul colectiv.[/quote']

 

Dacă o luăm așa, LSD*ul și heroina chiar sunt adevărate fenomene sociale și lucrează din greu pshyche-ul colectiv, mai ceva ca Pink Floyd, Prince și Enescu, luați toți laolaltă, ca într-o mare brigadă ...


notă LSD-ul s-a cam demodat

 

E "psyche", man, nu "pshyche". Toate le-ai scris aiurea azi. Eşti sigur că nu ai mai făcut şi alte chestii în ziua asta liberă? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

__25 de sfaturi despre viata de la batranii japonezi! Te vor pune pe ganduri!


1. Sa fii ceea ce esti!

Una dintre cele mai mari provocari in viata este sa fii tu insuti intr-o lume care incearca sa te faca precum toti ceilalti. Cineva va fi intotdeauna mai frumos ca tine, mai destept sau mai tanar, insa nimeni nu poate fi ca tine. Nu te schimba ca oamenii sa te placa. Fii tu insuti si oamenii potriviti te vor iubi pe tine, cel adevarat.



http://m.caplimpede.ro/25-de-sfaturi-despre-viata-de-la-batranii-japonezi-te-vor-pune-pe-ganduri/

 


Cit de frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.