Sari la conținut
HiFi Tech

Topic de atitudine: a noastra sau de pretutindeni.


adrianlucian

Postări Recomandate

Ca in fiecare an am fost in Grecia. In acelasi loc, la aceeasi pensiune, aceeasi taverna, ne intalnim cu aceeasi prieteni sirbi, bulgari englezi, olandezi care vin in aceeasi perioada cu noi, etc. Pe scurt, afectiv, sunt legat de locul cu pricina.

N-au nicio treaba, turismul e cu cash. Una e la televizor si alta in teren. Ca media are influenta s-a vazut pe plaja, mai putini turisti (ceea ce e bine. :D ).

Totusi au nevoie de o solutie. Argentina a reusit, Islanda a reusit.

Spre exemplu :

http://adevarul.ro/international/europa/lectia-islanda-greciei-scoti-tara-faliment-platesti-datoriile-facute-altii-1_55969e4cf5eaafab2c33f57f/index.html

Nu trebuie sa fi analist (de orice fel) ca sa realizezi ca unde si-a bagat dracu" coada ( FMI & Co) s-a ales praful.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 647
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images


Si, daca tot ne aflam pe un forum audiofil, se poate da exemplul firmei AKAI - vezi tu magnetofoane GX de top, casetofoane deck si portabile, pickup-uri DD cu quartz, amplifuri, incinte acustice, televizoare, videocasetofoane HIFI stereo..cine credea, ar fi ajuns azi sa vanda la colt de strada calorifere electrice, fier de calcat rufe si "un fel de" pickup-uri aruncate prin Altex.. :|

..

 

Există nişte teorii interesante privind motivele pentru care majoritatea firmelor japoneze sunt în pom, principalele fiind acelea că japonezii nu au prevăzut reorientarea consumatorului dinspre prioritatea calităţii către prioritatea funcţionalităţii, iar al doilea - costurile de producţie ridicate generate tocmai de calitatea produselor. Japonezii pur şi simplu nu au făcut faţă tăvălugului coreean low-cost.

Nu foarte mulţi ştiu, dar majoritatea firmelor de electronice japoneze pur şi simplu îşi licenţiază în acest moment numele unor terţi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Istoria se repeta se pare... Mie mi se pare ca incet, incet, se intrunesc aceleasi conditii care au precedat izbucnirea celui de-al doilea razboi mondial: criza de supraproductie, somaj masiv, speculatii bancare, criza economica, miscari extremiste si peste toate o dulce amorteala mortala a opiniei publice fata de toate aceste fapte. Eu cred ca nu va mai dura mult pana ce va izbucni o noua conflagratie mondiala. Motivul e foarte simplu: razboiul consuma cel mai rapid si eficient stocurile, reduce "suprapopularea" si creeaza o noua piata economica.


Sa speram ca ne vom trezi pana nu va fi prea tarziu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grecia si-a falsificat toți indicatorii financiari ca să fie acceptată în Uniune. Apoi a ridicat evaziunea la nivel de artă. Având în vedere ca nici conjunctura mondială nu i-a ajutat sa-si ascundă rahatul, au ajuns în situația de azi. O enclava cu puternice inclinatii anarhiste in mijlocul tarilor "civilizate". Probabil or să cadă în picioare. Dacă vor fi excluși din zona euro, deja au primit invitație de a se alătura țărilor BRICS, care reprezintă aproape 50% din populația mondiala, o piață uriașă. Doar ca ăștia nu sunt genul care sa-i lase cu datoriile neplătite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista imunitate NUMAI pentru declaratiile politice, nu pentru fapte penale.

 

Nici vorbă. Există imunitate împotriva arestării preventive, exact ca la noi. Te rog studiază legislaţiile din celelalte ţări europene. La noi se face atâta caz de această imunitate, încât cei mai mulţi cred că doar la noi există.

https://en.wikipedia.org/wiki/Parliamentary_immunity

În unele ţări e chiar mai hardcore decât la noi.

Nu există imunitate "împotriva faptelor penale" per se. Nu există aşa ceva. Orice parlamentar în România poate fi trimis în judecată, că are imunitate, că n-are. Imunitatea e doar la arestare preventivă şi percheziţie, adică până în momentul în care un judecător decide că eşti vinovat, deci că ai comis fapte penale. Un procuror nu poate emite o astfel de decizie. Deci practic ai imunitate în faţa procurorului, nu în faţa judecătorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gabywo:

"Sa nu fie, si asa suntem cea mai dezbinata populatie din emisfera boreala."

Chiar ca populatie, bine ne-ar sta daca am fi un popor. Din pacate taifunul saraciei induse de impostura si amatorismul lichelelor care vietuiesc vremelnic in palatele administratiei a ucis sentimentul national si asa deturnat de comunisti.

Gazda mea din Grecia, Stavros, a lucrat o viata in Germania, gonit de saracia anilor 70. Cand vorbim de cauze si cine poarta vina, cu ochii inlacrimati, ( patriot autentic, desi a slugarit pe altii isi iubeste tara nebun) imi zice :

Politik, nicht gut! Weltweit!

Are sariti 70 de ani, a vazut si trait destule, io zic ca a "mirosit" bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stire: ''Grecia a evitat falimentul şi ieşirea din zona euro, dar poporul este furios pe premierul elen. Parlamentul elen trebuie să aprobe planul de măsuri draconice de austeritate şi, în semn de protest, sute de oameni au ieşit pe străzile din Atena. Ei au protestat în faţa Parlamentului faţă de măsurile de austeritate pe care guvernul condus de Alexis Tsipras trebuie să le impună pentru ca ţara lor să rămână în zona euro. Oamenii se simt trădaţi de Tsipras şi guvernul pe care acesta îl conduce.''


Care a fost rostul referendumului? Ii indemni pe oameni sa voteze nu, esti bucuros de rezultat si apoi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Vai, nu pot sa cred!!! :shock::shock::shock:

Dl Oprescu lua spaga? Cine ar fi crezut? :shock::shock::shock:

Un panglicar gurguragiu, impostor in toate meseriile prestate pana acum (ca medic, profesor :? director, primar etc)

Toata lumea stie ca se da si ia spaga pentru orice, chiar si pentru dreptul tau, oricat de mic ar fi el. Orice institutie de stat este o cloaca de spagari, mor cand vad ochi dati peste cap de primadone de ambe sexe care se mira ca nu mai e nimic sfant in tara asta :sick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Circulă pe internet sub titlul “Un țaran către aleși” poemul extraordinar numit “Cel ce vine din brazi”, scris de către Sandu Cătinean din Bonţida. Un veritabil manifest despre situația României de astăzi



Acuma că ne-ați despuiat și ne-ați vândut către streini

iar Țara noastră-ați confiscat și ne tratați ca și pe câini

acuma vreau să spun ce simt când văd că nu vă săturați

și din stăpâni ai Țării-acestea la Occident suntem argați !


Ficioarele ne-au fost icoane ce le-nrămam de sărbători

iar voi ni le-ați făcut cadâne prin case pline de orori ;

feciorii dragi și nalți ca brazii acum sunt vite de povară

și robotesc prin lumea largă de parcă nu au loc în Țară ;


Femeile ne stau ciopor și-s duse în Apus drept sclave

iar peste câmp scaieții goi hrănesc doar vitele bolnave ;

iar noi, țărani din tată-n fiu, care hrăneam cândva popoare

privim la lună uneori, neputincioși, cum Ţara moare…


Iar voi ?…tot voi veniți la sate, din patru-n patru ani smeriți

și ne priviți cu milă mare, dar pentru voturi ne mințiți

și ne promiteți mângâiere și viață plină de huzur

dar după ce luați puterea, de-ai noști țărani, vă doare-n cur…


Decât al Țării grâu curat să-l plămădim în pâine caldă

mai bine adunați arginți, iar Țara poate să și ardă…

iar hrana ne-o aduc streinii în vase bine ambalate

şi din avutul nostru dacic, aceștia și-au făcut palate…


Iar noi răbdăm și ne hrănim, cu guma lor de mestecat

că se topeau de ciudă toți, când noi mâncam doar grâu curat…

și ne-nțolesc cu haine scumpe ce stau pe noi ca pe strigoi

mai bine am muri-n țărână, cum am venit pe lume…goi !…


Că umiliți suntem acuma de parcă noi suntem streini

iar Țara asta-I raiul vostru, aleși nemernici și haini…

Iar voi copii din mame reci și tați ce nu v-au alintat

voi nu vedeți cum arde Țara, că nu mai e nici de furat ?…


Că ne-ați furat tot ce-am avut și ce-am muncit de generații

și din țărani și oameni demni, suntem mai rău decât argații…

Acum că ne-a ajuns cuțitul, din rărunchi și pân la gât

Eu, țăran și fiu din țarini, vă voi spune doar atât :


Dați-ne ”napoi argintul, aurul și ce-ți furat

și ne-om face noi ”palatul” pe un vârf de deal curat

dați-ne ”napoi trecutul și țărani ce-ați îngropat

și ne-om face iarăși viața, chiar de n-om avea ”palat”

dați-ne iar demnitatea de-a fi cei ce-am fost cândva

și plecați în lumea largă … că noi nu v-om căuta…

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt un fan al domnului Florin Colceag, am primit indrumare de la domnia sa legat de ce si cum cu copilasul nostru. Este o constiinta treaza , impreuna cu alti cativa intelectuali incearca sa agrege societatea civila. Ieri a incoltit Grupul pentru Romania. Am mari sperante ca ne vom lua tara inapoi, nu se poate altfel.

Cum zice domnul Colceag, suntem in punctul in care nu mai avem ce lasa coliilor nostri.

Pe cine intrebi identifica probleme, cauze, fiecare dintre noi stie ce nu-i in regula. Si atat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt un fan al domnului Florin Colceag, am primit indrumare de la domnia sa legat de ce si cum cu copilasul nostru. Este o constiinta treaza , impreuna cu alti cativa intelectuali incearca sa agrege societatea civila. Ieri a incoltit Grupul pentru Romania. Am mari sperante ca ne vom lua tara inapoi, nu se poate altfel.

Cum zice domnul Colceag, suntem in punctul in care nu mai avem ce lasa coliilor nostri.

Pe cine intrebi identifica probleme, cauze, fiecare dintre noi stie ce nu-i in regula. Si atat....

 

Este o poanta: doi pensionari, pe banca, in parc. Unul dintre ei:

-Mi-a zis doctorul ca nu mai am decat 6 luni de trait...

Celalalt, privindu-l incruntat:

- 6luni, ha? Cu ce ba, CU CE?


Asa si tu Lucian, ne vom lua tara inapoi..."Cu ce ba, cu ce?" Cu atitudini de genul celor pe care le vedem mereu aici pe forum? "toata lumea indentifica probleme, cauze, fiecare dintre noi stie ce nu-i in regula..." Si??? Cum apare cate unul care incearca sa faca ceva, apar zece care STIU MAI BINE decat el ce trebuie facut, "m"u e bine domnu' chestor, nu e bine.... Lasa ca stim noi mai bine! Lucian, exista o vorba din batrani: "Asociatie de romani si stol de pitigoi n-ai sa vezi niciodata!" Cata vreme ne vom "manca" si "sapa" intre noi, n-o sa ne luam tara inapoi. Ca e "grele" tata... Am mai spus-o probabil, am s-o repet: de curiozitate, cititi basmele popoarelor nordice, comparativ cu ale romanilor. La noi exista mereu un "prostu' satului"... Interesant! Adica evribodi din satu' ala "e" mai destepti, unul singur este prost... La nordici exista sintagma de "Inteleptul satului". Nu spune nimeni ca ceilalti sunt mai prosti, dar se remarca intre ei unul mai rasarit, pe care ceilalti il recunosc de lider si cauta povatuire la el. La noi, orice "orcar" (worker) roman stie el mai bine decat sefu' lui cum ar trebui facuta treaba, sa fie bine pentru toata lumea, "sa mananca si gura lor" ceva... De 2000 de ani ne cacam pe noi sa ne luam tara inapoi, si inca mai stam si ne mai gandim: o fi bine, n-o fi bine?...Cand e de facut ceva, facem ca cei doi lupi la stana, asteptati de cioban cu bata la borta: "intra tu primul, ca pe mine ma bufneste rasul!" In tara in care, conform legii, agresorul poate fi aceeasi persoana cu victima (vezi legea prin care ti se deschide dosar penal pentru vatamare corporala in cazul unui accident in care singurul ranit esti tu), in tara in care te costa sa inmatriculezi o masina mai mult decat te-a costat achizitia ei, in tara in care persoanele fara venit datoreaza taxe la stat, in tara in care Becali, Copos, Borcea au devenit autori de lucrari stiintifice in puscarie, in tara in care e nevoie de peste 5 ani ca sa infiezi un copil (asta o stiu pe propria-mi piele), in tara in care un referendum in care poporul a decis sa se injumatateasca numarul parlamentarilor a fost folosit pe post de hartie igienica si nimeni n-a iesit in strada, in tara in care pretul la energie, gaze, petrol este mai mare decat oriunde in alta parte la acelasi nivel al venitului, prin accize datorate statului, in tara in care daca-ti faci tuica din fructele din curtea ta, pentru consum propriu, datorezi accize statului, in tara in care exista legea, lasata deocamdata in sertar in urma scandalului ApaNova, prin care vor sa monteze apometre la puturile proprii din gospodariile individuale, pe motiv ca resursele subsolului nu-ti apartin,in tara in care constitutia "ocroteste" si nu garanteaza proprietatea, in tara in care s-au strans din accize si taxe peste 1,5 miliarde de euro la drumuri si poduri si urmeaza sa platim mimin 1,75 euro pe fiecare 100 de km de autostrada ca sa putem circula pe acolo, in tara in care un RCA pentru un tanar a ajunsa sa coste cat masina cu care circula, sau mai mult, si in profida la toate aceste lucruri nimeni nu iese in strada, tu crezi ca se mai poate intampla ceva? Eu am pierdut demult aceste iluzii. Poate si datorita faptului ca am fost o vreme in interiorul "sistemului" si am vazut cum decurg treburile, nu stiu... Dar, ca un fost participant la Lovilutia din 89, aratat cu degetul de toti care stiu ca nu mi-am "tras" certificat de revolutionar, ca unul trecut prin 3 sisteme care ar trebui sa asigure acestei tari ordinea, legea, tratament egal in fata legii, ca unul trecut si prin sistemul capitalismului "salbatic" in care s-a legiferat din nou relatia master-slave, sunt foarte pesimist. Cultura e la pamant, acum e "cool" sa fii "jmecher", ca vorba aia, pumnii mei minte nu are, care fura ala are, cine-i vrednic si munceste, ori e prost, ori nu gandeste, maneaua e dovada de "cultura"... Si tu mai crezi in Mos Craciun? Il apreciez pe d-l Florin Colceag, dar cu floare nu se face primavara. Pana cand nu o sa ne schimbam mentalitatea, n-o sa facem nimic. Ca in poanta aia: Ce este un roman singur? Marele singuratic. Ce sunt doi romani? O gasca de barfitori. Ce sunt 3 romani? O gasca si-un tradator. De 2000 mii de ani ne tradam constant liderii. De 2000 de ani stam in genunchi, ca "inca nu e timpul". De 2000 de ani ne zbatem in miselii marunte, de genul "sa moara si capra vecinului". Peste 2000 de ani, urmasii nostri, care vor avea alta nationalitate sigur, poate vor ofta si vor spune: "ce tara am avut!" Poate...


Eu cred ca atunci nimeni nu-si va mai aminti cine au fost romanii sau unde s-a aflat tara aia, a Luanei, zisa Romania...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brain, cam ai dreptate, dar acum o să te atace cetele de "daci liberi". Intr-adevar, nimic nou în ultimii 2000 de ani și nici nu ar avea cum, atât timp cât Miorița e baladă națională. Nu există ceva mai caraghios pentru un român decât accesele de patriotism, sau mult mai ilar, de naționalism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de această nouă grupare ( probabil viitor partid sau fuziune bla, bla): am înțeles ca unul dintre fondatori este Florin Zamfirescu. Bun actor, deși îmi place mai mult juniorul, care are câteva roluri remarcabile la Nottara. Serile trecute butonam la tv și l-am văzut pe Florin Zamfirescu intr-o emisiune despre copilasii aia romani din Norvegia. Nu am urmărit cazul, nici nu avea relevanță, dar discursul lu Zamfirescu era absolut jenant. Nu înțeleg cum poți ajunge mare actor cu un intelect atât de redus, cu o viziune atât de îngustă. Parcă era o babă analfabetă, care comenta pe băncuță în fața porții. Dacă un astfel de om vrea să salveze țara, orice o însemna asta, o să aibă "succes". Sau altfel spus, " să fie bine, ca să nu fie rău ". :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Jack Ma, founder of Alibaba: "The worst people to serve are the Poor people. Give them free, they think it's a trap. Tell them it's a small investment, they'll say can't earn much. Tell them to come in big, they'll say no money. Tell them try new things, they'll say no experience. Tell them it's traditional business, they'll say hard to do. Tell them it's a new business model, they'll say it's MLM. Tell them to run a shop, they'll say no freedom. Tell them run new business, they'll say no expertise.


They do have some things in common:


They love to ask google, listen to friends who are as hopeless as them, they think more than an university professor and do less than a blind man.


Just ask them, what can they do. They won't be able to answer you.


My conclusion:


Instead of your heart beats faster, why not you just act faster a bit; instead of just thinking about it, why not do something about it. Poor people fail because of one common behaviour:


Their Whole Life is About Waiting."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem programati pentru asteptare prin chiar sistemul educational.

Sa ma exolic :

-aduceti-va aminte in scoala cum ne erau semnalate numai greselile, ce faceam bine era de la sine inteles, nu semnala nimeni reusita.

-deci ti se infileteaza in cap , din frageda pruncie ca greselile sunt importante

- trec anii si-ti dezvolti abilitatea de a nu face din teama de a nu gresi, de a nu spune din teama de a nu rosti o tampenie.

-si atunci astepti, sa zica altul, sa faca altul, d-astea....

Exemplu imediat, la-ndemana: pe vremea cand lucram intr-o formula organizationala am observat cum toti, absolut toti. aveau abilitatea de a justifica de ce nu se poate face, de ce nu s-a facut. Sigur avem toti amintirile astea.

Exemplu actual, incremenirea administratiei, birocratia, mecanisme si proceduri tampite pe care tre sa le parcurgi ca sa faci ceva, gandite ca doar-doar vei renunta, sa stea si ei linistiti sa astepte ora de plecat acasa. :D

Din fericire mi-am dezvoltat abilitatea de a fenta toate astea : astept sa treaca :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.