Sari la conținut
HiFi Tech

Topic de atitudine: a noastra sau de pretutindeni.


adrianlucian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 647
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mai băieți, informarea corecta este prima datorie a unui cetățean dintr-o tara prospera.

Eu in loc sa scriu pe forum m-as apuca de studiat.


Sistemul de stat de pensii nu funcționează ca unul privat. Sistemul public de la noi nu funcționează ca cel din Franta.


În principiu, sistemul de la noi funcționează pe principiul indiferent cat cotizezi, statul are o metoda prin care sa îți dea înapoi mai putini bani. Dacă luam în calcul inflația, chiar dacă in suma absoluta am lua la pensie fix cat am cotizat, acea suma se va fi discountata de multe ori.

Eu sunt adeptul statului minimal, asta presupune ca asigurările sociale și de sănătate sunt 100% private, toate serviciile, inclusiv de sănătate sunt 100% private.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Igor, dacă eu îmi verific acum fondul meu de pensii și văd că am în el un milion, luna viitoare când îl verific din nou voi vedea că am în el 1 milion plus o mie, sau cât mi se trage din venit.


Și încă o dată: e irelevant ce face statul cu banii plătiți de mine. Mi-am plătit sau nu pensia?

Andi, eu nu vorbesc de pensiile private obligatorii sau nu. Si NU, nu ti-ai platit pensia. Ai platit pensia lui X sau Y, care sunt pensionari in acest moment. Pensia ta o sa o plateasca Z, care o sa fie angajat cand o sa fi tu pensionar. Si DA, e mai mult decat relevant sa intelegi ce platesti si ce se intampla cu banii tai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebari:

Toti indignatii au fost in decembrie la vot :?:


Cand Romania a inceput sa fie chelita de paduri, fauna exterminata si tara desertificata de resursele naturale, au iesit in strada macar 20.000 de oameni in toata tara ? :eh:

 

Dar tu ai iesit in strada? De ce tot timpul ne legam de altii? Stim sa tinem morala altora, dar noi nu practicam... Cand ti s-a taiat 25 % din salariu, ai iesit in strada?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. În principiu, sistemul de la noi funcționează pe principiul indiferent cat cotizezi, statul are o metoda prin care sa îți dea înapoi mai putini bani.

2. Eu sunt adeptul statului minimal, asta presupune ca asigurările sociale și de sănătate sunt 100% private, toate serviciile, inclusiv de sănătate sunt 100% private.

 

1. Corect

2. Si eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact. Iar cel proaspat suspendat pentru o luna este cea mai buna dovada ca romanul chiar daca traieste peste mari si tari tot roman ramane. Traim cu aer, apa, mincare si intoleranta, dar eventual la nevoie ne putem lipsi de oricare din primele trei.

Domnule Bogdanozaurus astept cu interes raspunsul dvs. pe cine sau ce trebuie sa tolereze romanul care este roman de pretutindeni ?

Pina acum a tolerat absolut tot i-a fost furat tot si a tolerat,acum astia vor sa LEGALIZEZE FURTUL,asta nu tolereaza romanul din strada domnule Bogdanozaurus ?

Balada Miorita este despre toleranta dar imnul Romaniei nu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact. Iar cel proaspat suspendat pentru o luna este cea mai buna dovada ca romanul chiar daca traieste peste mari si tari tot roman ramane. Traim cu aer' date=' apa, mincare si intoleranta, dar eventual la nevoie ne putem lipsi de oricare din primele trei.[/quote']

Domnule Bogdanozaurus astept cu interes raspunsul dvs. pe cine sau ce trebuie sa tolereze romanul care este roman de pretutindeni ?

Pina acum a tolerat absolut tot i-a fost furat tot si a tolerat,acum astia vor sa LEGALIZEZE FURTUL,asta nu tolereaza romanul din strada domnule Bogdanozaurus ?

Balada Miorita este despre toleranta dar imnul Romaniei nu .

 

Domunle Sorin, ati inteles exact despre ce este vorba, nu cred ca anii petrecuti in capitala parlamentului European v-au facut sa aveti dificultati in folosirea limbii romane. Dar daca nu o mai stapiniti perfect nu prea e nimic de facut.

Nu era vorba de a tolera furtul, coruptia, inselaciunea, era vorba de dreptul celorlalti la opinie. Cea ce ne caracterizeaza pe noi in primul rind, a se vedea si multe din discutiile de pe forum. Cum incepe X sa spuna ceva, apare Y care nu este de accord si incepe sa-l combata cu jigniri si insulte, adica exact ce a facut si domnia voastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domunle Sorin, ati inteles exact despre ce este vorba, nu cred ca anii petrecuti in capitala parlamentului European v-au facut sa aveti dificultati in folosirea limbii romane. Dar daca nu o mai stapiniti perfect nu prea e nimic de facut.

Nu era vorba de a tolera furtul, coruptia, inselaciunea, era vorba de dreptul celorlalti la opinie. Cea ce ne caracterizeaza pe noi in primul rind, a se vedea si multe din discutiile de pe forum. Cum incepe X sa spuna ceva, apare Y care nu este de accord si incepe sa-l combata cu jigniri si insulte, adica exact ce a facut si domnia voastra.

Multumesc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati linistiti, n-a invins nimeni din strada, mai degraba am infrant. Nu s-a luat decat o gura de oxigen (poate ultima) pe drumul catre... Ceea ce conteaza este doar ce discuta Trump si cu Putin despre zona noastra, restul sunt tipetele gainii inainte sa fie taiata. Ar fi bine daca ar fi vorba doar despre Dragnea si Grindeanu dar daca ma gandesc la faptul ca generalul Coldea care-i putea rade pe astia doi dintr-o privire a fost decapitat, ma face sa ma gandesc cat de puternici sunt cei din spatele acestor papitoi. Eu mi-as face provizii de apa si hrana duble, macar asa, pana dau primele fructe prin copaci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CELE DE MAI JOS SINT REALE, NU ESTE UN EXERCITIU DE IMAGINATIE, NU AM INVENTAT SI NU AM EXAGERAT NIMIC


Nici nu stiu cum sa va povestesc chestia asta. Am asistat azi la o discutie intre in criminal si in amic de-al sau. Criminalul povestea cu nonsalanta cum a ucis el in om dupa o cearta (la circiuma daca am inteles bine) l-a ucis ca un las infigindu-i cutitul in spate "uite asa, zbam, I-am bagat cutitul intre umeri, am comis-o, am facut 12 ani de puscarie, m-am batut si cu aia pe acolo, dar acum gata, sint liber" povestea individual in timp ce amicul lui mormaia aprobator. Sa omori pe cineva e foarte grav dar in fine depinde de imprejurari, te ataca sau iti ataca familia, ripostezi cum poti si agresorul moare, asta doamne fereste se poate intimpla oricui, dar sa te certi cu cineva si poi sa astepti sa se intoarca si sa-i infigi cutitul in spate e cu totul altceva. Si povestea totul cu zimbetul pe buze, detasat, la fel cum se lauda unul din colegii mei luni dimineta dupa ce prinde crapul cel mare. Nici o remuscare, nici cea mai vaga urma de regret, nimic. Nu era tigan, era in roman de 30 si ceva de ani, cu in aspect de om obisnuit, genul care il intilnesti la tot pasul la magazine, la service-ul auto, care iti adduce pizza sau care vine sa-ti faca o asigurare. Vezi scene de genul asta prin filmele cu mafioti dar cind scena devine realitate va asigur ca este socant, e ceva care pur si simplu iti inghiata singele in vine.

As zice ca 12 ani e mult prea putin pentru in asemenea specimen, nu il pot numi om din motive evidente. Probabil a primit mai mult dar din pacate acum este afara. Si sint sigur ca daca vre-un alt nefericit o sa-i stea in cale va avea aceiasi soarta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti oamenii au in sange sa faca treaba asta doar ca la unii broasca usii care te retine e stricata si se deschide la orice adiere de vant.

´´TOTI OAMENII...´´ ajung sa ma minunez de petarde d-ástea. Tu ai inclinatii criminale...?

 

Totul tine de chimia creierului. Daca studiezi psihiatria vei intelege o parte din mecanismele dupa care actionam, care este starea lor normala de functionare si care este cea anormala. Mai bine sa lasam balta un subiect daca nu-i facem fata. Ar fi pacat sa fugim cu mintea intr-o directie gresita.


Chiar comentam in seara asta cu un amic faptul ca Dragnea & company au intrat in unghiul mort psihologic din care nu mai vezi barna din ochiul tau dar te izbeste paiul din ochiul celuilalt. Datorita presiunii psihologice intense campul lor de gandire s-a ingustat dramatic si reactioneaza mecanicist. Exact ca Ceausescu.Pana si instinctul de conservare pare anulat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar comentam in seara asta cu un amic faptul ca..."Dragnea & company au intrat in unghiul mort psihologic din care nu mai vezi barna din ochiul tau dar te izbeste paiul din ochiul celuilalt. Datorita presiunii psihologice intense campul lor de gandire s-a ingustat dramatic si reactioneaza mecanicist. Exact ca Ceausescu.Pana si instinctul de conservare pare anulat"...

:lol::lol::lol: Asta este un citat. Cuvant cu cuvant. Intamplator am auzit si eu azi-noapte chestia asta. Am mai intalnit oameni care povesteau bancuri cunoscute ca si cum li s-ar fi intamplat lor situatia din banc. Ca tot se vorbea de onestitate pe aici... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma tot chinuie o intrebare: ce te faci daca maine ies in strada vreo 250.000 de cetateni romani, in Harghita / Covasna, cerand anumite "drepturi"? Varianta fantezista ca sarim in masini si in doua ore ajungem la fata locului si manifestam si noi pasnic cade desigur, in lipsa segmentului de

autostrada Comarnic-Brasov...

Alte propuneri? :B

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.