Sari la conținut
HiFi Tech

Topic de atitudine: a noastra sau de pretutindeni.


adrianlucian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 647
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dupa cum ziceam, treaba noastra e sa tinem forumul cat mai civilizat si nu sa facem educatie.

A fost atentionat de multiple ori, nu s-a aliniat la cerintele acestui forum, motiv pentru care s-a ajuns la situatia curenta.


De revenit nu se pune problema, regulamentul prevede banarea imediata a clonelor.


Adam, primesti si tu un avertisment din partea mea. L-ai jignit pe MarianS, treaba ta nu este sa judeci utilizatorii, spusele lor sau sa-i instigi, treaba ta este sa mediezi. Consider ca ar fi corect sa-ti ceri scuze public fata de acesta. Sper sa nu se mai repete niciodata o astfel de situatie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritea postarilor lui pilgrim sunt off-topic sau cu tenta de scandal. El tot timpul a avut ceva de bagat de vina.

Degeaba ii luati apararea, a fost avertizat de nenumarate ori.


Ca o demonstratie publica a faptului ca scopul lui nu este de a impartasi din experienta se vede in statistici:

- cel mai activ forum in care a postat: "Cafenea", 51% din mesajele lui totale

- cel mai activ thread in care a postat: "Poliția vă informează ...", 15% din mesajele lui totale


Sincer m-am saturat definitiv de mocirla de aici. Daca doriti un forum civilizat trebuie ca si utilizatorii sa fie civilizati.

Nu se poate da vina pe moderatori de fiecare data cand cineva e penalizat. Am fost intotdeauna foarte permisivi in moderare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar ce am zis ca spiritul acestui topic este cu totul altul decat cel in care il folositi. Mutati-va chestiunile administrative in alta parte.

Ce se intampla cu referendumul propus de presedintele Johannis ? Sa nu ma luati ca politica nu are ce cauta in forum, nu e vorba de politica, referendumul este o actiune civica, e pulsul, atitudinea poporului in cel mai direct mod in legatura cu o problema de interes national. Iar rezultatul lui are putere constitutionala.

Aci pe


Flame la greu


E doar un forum de cacat in care se irosesc energii aiurea. Solutia strangerii surubului cu reguli mai aspre e cea mai neghioaba, starea nesanatoasa se acutizeaza.

Spre exemplu, ca derapajul trebuie sanctionat in fasa, imediat? De ce nu se face si mai ales CUM se face? E alta discutie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare punctuala: X afirma pentru a mia oara ca 1 + 1 = douazecisipatrusprezece. Ii explici de n ori ca bate campii, ii demonstrezi pe hartie. El nimic, Batman-Batman. Cum sa procedam?


Discutam pe formule matematice, nu pe ce a visat el intr-o dimineata de primavara...


Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am şi eu o întrebare pentru admin.


Dar cu lupul moralist ce facem? A elimina efectul nu rezolva şi cauza.


Voi chiar n-aţi priceput că dacă dai ban definitiv nu rezolvi nimic? Eu dacă aş fi banat şi aş vrea să spun ceva nu aş face o clonă ci 3 sau mai multe. Într-una aş fi băiat bun în alta rău iar în ultima nebun şi tot aş spune ce am de spus. În schimb dacă-i dai userului ban o lună două trei stă cuminte pînă îi expiră ban-ul şi revine liniştit, măcar o perioadă că ţine la "istoricul" lui pe forum.


P.S. Cred că Momolo e cu gura pînă la urechi cînd citeşte ce se scrie aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am şi eu o întrebare pentru admin.


Dar cu lupul moralist ce facem? A elimina efectul nu rezolva şi cauza.

Daca la baza e doar incapatanare si sa aratam care e cel mai tare, moderatorii pot sterge mai repede decat pot posta clonele.

De asemenea, adaugarea unui ban este mult mai rapida decat inregistrarea. Practic e timp pierdut pentru ambele parti.


Referitor la cauza-efect, depinde din ce punct de vedere se priveste.

Pentru noi efectul e perturbarea discutiilor civilizate. Prin eliminarea utilizatorilor perturbatori am eliminat cauza.


Observ ca unii utilizatori nu posteaza legat de audio, dar posteaza pe tot felul de discutii de genul acesteia.

Acest lucru imi intareste punctul de vedere ca oamenii vor in primul rand "actiune" si nu muzica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Punctual' date=' in cazul exemplu, parerea mea e ca "desteptul cedeaza".[/quote']

Corect , " desteptul cedeaza " ,dar ce facem cu " enormitatea " ca " enormitatea " rămîne scrisa pe net ,unii o pot lua de buna , aici este beleaua aia mare .

Daca incerci sa dovedesti ca x sau y nu are dreptate ,devii scandalagiu , troll sau mai stiu eu ce .

Shibata are dreptate prin ce a scris .

Punctual' date=' in cazul exemplu, parerea mea e ca "desteptul cedeaza".[/quote']

Corect , " desteptul cedeaza " ,dar ce facem cu " enormitatea " ca " enormitatea " rămîne scrisa pe net ,unii o pot lua de buna , aici este beleaua aia mare .

Daca incerci sa dovedesti ca x sau y nu are dreptate ,devii scandalagiu , troll sau mai stiu eu ce .

Shibata are dreptate prin ce a scris .

 

Corectezi enormitatea cu "capu'n gura"....simplu!

De ce doar tu vezi enormitati si doar la anumite persoane? Modul in care pui problemele irita, mai putin problema in sine. Ziceai de comentarii ale modificarii aparatelor. F. bine, daca esti OM, eu pot sa pun la dispozitie un aparat pentru modificare, tunare, dar tu pui problema ca di rahat faci bici, ca aia e prosti ca doar tu sunteti destepti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se uita ceea ce este mai important : pe forumuri nu este obligatoriu sa se scrie numai adevaruri dar este obligatoriu sa nu ne jignim intre noi. Un forum nu este un manual de scoala fara de greseli sau enormitati. Pe un forum poti abera oricat dar nu este rezonabil sa "dai capete in gura" altora. Pe un forum poti sa fi prost dar nu este deloc bine sa fi magar. Ceea ce se scrie pe un forum nu este litera de lege, ca atare nimeni nu ar trebui sa "puna boticu" la orice scriere. Un forum este practic un loc de barfa in care atmosfera generala trebuie sa fie decenta. Un forum nu tine loc de scoala, politie, medic, institutiile statlui, etc. Din acest motiv si orgoliile ar trebui sa fie mai mici.


Cata vreme nu exageram importanta unui forum totul va ramane rezonabil, vom vedea lucrurile asa cum sunt ele de fapt, simple si fara motive de scandal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai aici e problema : unii vor sa corecteze greselile altora.Asta se face intr-un cadru oficial, nu pe un forum pentru ca cel "corectat" va intreba ce autoritate are celalalt sa-l corecteze si tot asa e fara de sfarsit... Ma repet, un forum este doar un loc de barfa in care se pot spune atat prostii, minciuni, adevaruri, etc...nimic mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica daca X scrie o prostie eu nu am voie sa-l corectez ca nu am autoritate oficiala sau cum ???? Daca intri pe forum trebuie sa-ti asumi ca vei fi contrazis si/sau corectat (nu si jignit sau injurat), daca nu-ti convine te retragi sau nu mai intrii deloc. Sau faci un forum doar pentru tine unde sa nu se poata inscrie nimeni si scrii ce vrei pina nu mai poti, faci 18 clone cu care intrii sa aprobi cele scrise si gata, nu e mare lucru. Traiasca si infloreasca mareata Republica Democrata Coreeana in frunte cu sublimul conducator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vio,


Daca discutai tot timpul asa, cu siguranta nu se ajungea la nervi de nici o parte, Daca ai citit postul meu, am admis ca TOATE brandurile au rata de "failure" maricica. Totodata admit ca se pot face upgrade la majoritatea aparatelor, evident ca si producatorul are si un criteriu economic in mpomentul conceperii, proiectarii. Altfel nu ar exista aparate mai ieftine si mai scumpe. Cum puncta si catalin, mai ales la 4k este vorba de anumite compromisuri. Sunt in cunostiinta de cauza de potentialul imens de "tuning" si "twiking" al Jadis-ului, nu e un secret. Important e ca el suna bine si asa, cum ai spus, are o baza buna.


Iritanta a fost problema punerii problemei, adica "coma", "gunoaie audio", etc. Tot iritant a fost modul de a incadra la "gunoaie" aparatele care ajung in service. Zau, ca daca puneai problema de la inceput, dupa cum am mentionat, de placere colaboram cu tine si puneam la dispozitie un JO sau altceva pt experiente constructive.


Din intimplare si eu, cit mi-a stat in putinta , am "tunat" anumite aparate, am facut cabluri, chiar daca nu defilez cu ele, le folosesc in propriile sisteme, nu am intentionat sa le vind, pentru ca putini vor fi dispusi sa plateasca materialele macar, daca mai pun si timpul, ca majoritatea imi iau o juma' de zi, prefer sa nici nu le mai promovez. le-am facut in intentia de a obtine niste cabluri apropiate ca performanta de unele f. scumpe "de firma", dar la bani mai putini. Am fost placut surprins ca mi-a iesit ceva semnificativ mai bun, dar nu tocmai ieftin, chiar daca mai ieftin . Bineinteles, recunosc, m-am bazat pe anumite principii ale unor brand-uri, am facut (empiric) niste caracteristici comune si le-am compilat. Probabil ca am surclasat "originalul" datorita timpului alocat, dar daca socotim ca timpul e cel mai scump, inteleg de ce un brand nu face cabluri ca acestea: nu e fezabil economic ca un angajat sa faca 2-3 cabluri pe zi, sau ar costa cit n-ar da nimeni. Desi mai am nevoie de citeva, nu mi-am mai facut nici mie ( show-room-ului propriu) din lipsa de timp, chiar daca am materialele.....mai trebuie sa ma mai si odihnesc, sa merg la sport, etc.


Vio, ceea ce ai facut tu referitor la costul JADIS-ului "reloaded" este cu fisuri mari in logica ( si nu o zic ca atac, nici cu nervi), poate ai spus-o si tu la nervi, dar e sfidator sa asimilezi pretul unui aparat cu suma pieselor. Nu degeaba ti-am zis ca-ti cumpar 10, pentru ca stiam ca nu-ti va conveni si te vei eschiva. Mi se pare normal ca decit sa lucrezi degeaba poti face orice altceva mai util pentru tine, oricit de altruist ai fi. Iar tu faceai o copie retusata a JADIS-ului, daca mai pui a socoteala investitii in chirie, anagjati, R&D, profit si altele, nu e greu sa ajungi la concluzia ca piesele pot fi un pret nesemnificativ. Cum ar fi sa te duci la stomatolog si sa ti se faca o rezectie apicala ( de exemplu) si sa zici ca de ce costa XXX lei, pentru ca defapt nu s-a consumat mai nimic, decit niste tifon si curent pentru iluminare si sterilizare ( cu indulgenta 10-20 lei ) ? Sau sa te duci cu TAXI-ul , mai ales intr-o tara civilizata si sa zici ca de ce platesti 50E, cind benzina n-a fost mai mult de 5 ?

Si exemplele pot continua.....


Eu pot sa zic decit ca sunt dispus sa "ingrop securea" si imi cer scuze pentru orice consideri ca te-a jignit, lezat in orice fel daca esti dispus sa-ti schimbi atitudinea, atit fata de mine cit si fata de cei apropiati mie. No offence, pe Raimond de exemplu il consider mai mult decit amic, prieten, e dintre primiele persoane pe care le-am cunoscut de cind am venit in Bucuresti, am fost si la nunta lui, avem o relatie speciala si respect reciproc. L-ai atacat, ma autosesizez. Acelasi lucru se intimpla in cazul altor citeva persoane foarte dragi, unele chiar nu mai activeaza pe forum(uri)Nu vreau sa-i nominalizez pentru ca sunt citiva si nu as vrea sa uit pe cineva, facindu-l sa se simta prost. Totusi, o mentiune speciala, m-am intilnit chiar in aceasta seara cu el, un DOMN in adevaratul sens al cuvintului, din "vechea garda", cineva foarte drag mie si pentru care as trece prin foc, "Batranu". Mai mult decit un prieten, un frate, parinte, ce vrei. Audiofil hard-core, prietenia noastra ( ca dealtfel cu ceilalti) trece de aceste limite cu mult, si contrar insinuarilor malitioase care MA DERANJAZA CEL MAI TARE, nu are nimic a face cu interese mercantile, discount-uri si alte cacaturi. Da aceea cel mai urit reactionez la aceste lucruri si voi reactiona, orice ar ameninta moderatori, administratori, presedinti de bloc, tara, etc. De aici aversiunea mea (pe care sunt dispus sa o trec cu vederea daca-si recunoaste gresala) fata de Gaby, care a abuzat de asemenea minciuni, acuzindu-ma ( demonstrat fals) de mercantilism si "fortat mina", sau fata de altii care ma acuza ca reactionez din anumite interese.


Cam atit am de spus, sintetizat in citeva cuvinte, "esti om cu mine ( si cu cei dragi mie), iti intorc omenia, si inzecit, nu esti, iti voi intoarce cu aceeasi moneda", dupa cum am spus, nu sunt atit de ortodox sa intorc si celalalt obraz. Un alt exemplu, destul de elocvent referitor la ce am scris, este cu Leco. Chiar daca m-a calcat la inceput pe "bombee", ulterior a dovedit ca poate fi om cu mine, are tot respectul meu. De aceea zic ca se intreaba degeaba ca "de ce" si "cum", e simplu: la omenie i-am raspuns cu omenie. Si nu cred ca ma poate acuza cineva de vreun interes mercantil cu DOMNIA SA, nu suntem tocmai "pe aceeasi felie", nu ma astept ca-i voi vinde ceva vreodata, desi nu exclud ca voi lua vreodata ceva de la el sau ca-i voi trimite clienti, dar asta e mai putin important! Important e ca am intilnit o persoana cu care imi place sa stau de vorba, care stie ce e respectul reciproc si omenia, modestia si, de ce nu, prietenia. Respectele mele!


In aceeasi situatie ar putea fi oricine, chiar si tu Vio, daca ai aceleasi notiuni valorice si consideri asisderea. Eu am facut primul pas, mai departe tine de tine ( Vio) si de alti citiva, fara a-i nominaliza. Repet, contrar celor insinuate, nu ma aflu aici din interes, vinzarile mele catre membrii activi ai forumului sunt nesemnificative, sunt aici pentru ca am sperat ca pot impartasi civilizat , ca audiofil pasionat, idei cu altii ca mine. Nu se poate, incurc pe cineva, nu e nici o problema, pot fi eleiminat. Acum v-am spus si cum: nu voi intoarce celalalt obraz, nu voi "umbla cu pira"provocati-ma si voi riposta. Nu mi-e teama, ma stie toata luea, in carne si oase, ii stau la dispozitie oricui daca vrea sa clarifice ceva cu mine, si "face to face" . Nu ma intimideaza "capete in gura" sau alte BS-uri. In contrapartida, ma impresioneaza gesturile de omenie, sunt o fire emotiva, vulcanica, chiar daca introvertit.


Numai Bine si SNATATE tuturor, chiar dusmanilor sau "dusmanilor"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai aici e problema : unii vor sa corecteze greselile altora.Asta se face intr-un cadru oficial, nu pe un forum pentru ca cel "corectat" va intreba ce autoritate are celalalt sa-l corecteze si tot asa e fara de sfarsit... Ma repet, un forum este doar un loc de barfa in care se pot spune atat prostii, minciuni, adevaruri, etc...nimic mai mult.

Sunt de acord ca forumul nu e un cadru oficial si ca mai apar greseli. Dar daca parerea ta este ca acest forum este doar un loc de barfa in care se pot spune atat prostii, minciuni, adevaruri, etc...nimic mai mult te rog eu insistent sa-ti incetezi activitatea aici pentru ca ai o atitudine complet gresita.


Daca tu scrii prostii si minciuni sustinut de parerea ta ca oricum nu e un cadru oficial tin sa te anunt ca nu accept acest lucru si ca dupa parerea mea majoritatea oamenilor de aici au mai multa incredere in ce citesc decat intr-un loc de barfa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa nu mai uitam un aspect. Sunt multi care citesc și nu postează tocmai de teama de a nu fi luați în "balon", oameni cu experiente (atenție nu neapărat "experiență "). Asa cum arata forumul acum, îți trebuie mare curaj sa faci primul post. Un exemplu al atitudinii de excluziune pe care am avut-o (noi ca forum luat ca intreg) este topicul lui @TheScumbag.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vio,


Daca discutai tot timpul asa, cu siguranta nu se ajungea la nervi de nici o parte, Daca ai citit postul meu, am admis ca TOATE brandurile au rata de "failure" maricica. Totodata admit ca se pot face upgrade la majoritatea aparatelor, evident ca si producatorul are si un criteriu economic in mpomentul conceperii, proiectarii. Altfel nu ar exista aparate mai ieftine si mai scumpe. Cum puncta si catalin, mai ales la 4k este vorba de anumite compromisuri. Sunt in cunostiinta de cauza de potentialul imens de "tuning" si "twiking" al Jadis-ului, nu e un secret. Important e ca el suna bine si asa, cum ai spus, are o baza buna.


Iritanta a fost problema punerii problemei, adica "coma", "gunoaie audio", etc. Tot iritant a fost modul de a incadra la "gunoaie" aparatele care ajung in service. Zau, ca daca puneai problema de la inceput, dupa cum am mentionat, de placere colaboram cu tine si puneam la dispozitie un JO sau altceva pt experiente constructive.


Din intimplare si eu, cit mi-a stat in putinta , am "tunat" anumite aparate, am facut cabluri, chiar daca nu defilez cu ele, le folosesc in propriile sisteme, nu am intentionat sa le vind, pentru ca putini vor fi dispusi sa plateasca materialele macar, daca mai pun si timpul, ca majoritatea imi iau o juma' de zi, prefer sa nici nu le mai promovez. le-am facut in intentia de a obtine niste cabluri apropiate ca performanta de unele f. scumpe "de firma", dar la bani mai putini. Am fost placut surprins ca mi-a iesit ceva semnificativ mai bun, dar nu tocmai ieftin, chiar daca mai ieftin . Bineinteles, recunosc, m-am bazat pe anumite principii ale unor brand-uri, am facut (empiric) niste caracteristici comune si le-am compilat. Probabil ca am surclasat "originalul" datorita timpului alocat, dar daca socotim ca timpul e cel mai scump, inteleg de ce un brand nu face cabluri ca acestea: nu e fezabil economic ca un angajat sa faca 2-3 cabluri pe zi, sau ar costa cit n-ar da nimeni. Desi mai am nevoie de citeva, nu mi-am mai facut nici mie ( show-room-ului propriu) din lipsa de timp, chiar daca am materialele.....mai trebuie sa ma mai si odihnesc, sa merg la sport, etc.


Vio, ceea ce ai facut tu referitor la costul JADIS-ului "reloaded" este cu fisuri mari in logica ( si nu o zic ca atac, nici cu nervi), poate ai spus-o si tu la nervi, dar e sfidator sa asimilezi pretul unui aparat cu suma pieselor. Nu degeaba ti-am zis ca-ti cumpar 10, pentru ca stiam ca nu-ti va conveni si te vei eschiva. Mi se pare normal ca decit sa lucrezi degeaba poti face orice altceva mai util pentru tine, oricit de altruist ai fi. Iar tu faceai o copie retusata a JADIS-ului, daca mai pui a socoteala investitii in chirie, anagjati, R&D, profit si altele, nu e greu sa ajungi la concluzia ca piesele pot fi un pret nesemnificativ. Cum ar fi sa te duci la stomatolog si sa ti se faca o rezectie apicala ( de exemplu) si sa zici ca de ce costa XXX lei, pentru ca defapt nu s-a consumat mai nimic, decit niste tifon si curent pentru iluminare si sterilizare ( cu indulgenta 10-20 lei ) ? Sau sa te duci cu TAXI-ul , mai ales intr-o tara civilizata si sa zici ca de ce platesti 50E, cind benzina n-a fost mai mult de 5 ?

Si exemplele pot continua.....


Eu pot sa zic decit ca sunt dispus sa "ingrop securea" si imi cer scuze pentru orice consideri ca te-a jignit, lezat in orice fel daca esti dispus sa-ti schimbi atitudinea, atit fata de mine cit si fata de cei apropiati mie. No offence, pe Raimond de exemplu il consider mai mult decit amic, prieten, e dintre primiele persoane pe care le-am cunoscut de cind am venit in Bucuresti, am fost si la nunta lui, avem o relatie speciala si respect reciproc. L-ai atacat, ma autosesizez. Acelasi lucru se intimpla in cazul altor citeva persoane foarte dragi, unele chiar nu mai activeaza pe forum(uri)Nu vreau sa-i nominalizez pentru ca sunt citiva si nu as vrea sa uit pe cineva, facindu-l sa se simta prost. Totusi, o mentiune speciala, m-am intilnit chiar in aceasta seara cu el, un DOMN in adevaratul sens al cuvintului, din "vechea garda", cineva foarte drag mie si pentru care as trece prin foc, "Batranu". Mai mult decit un prieten, un frate, parinte, ce vrei. Audiofil hard-core, prietenia noastra ( ca dealtfel cu ceilalti) trece de aceste limite cu mult, si contrar insinuarilor malitioase care MA DERANJAZA CEL MAI TARE, nu are nimic a face cu interese mercantile, discount-uri si alte cacaturi. Da aceea cel mai urit reactionez la aceste lucruri si voi reactiona, orice ar ameninta moderatori, administratori, presedinti de bloc, tara, etc. De aici aversiunea mea (pe care sunt dispus sa o trec cu vederea daca-si recunoaste gresala) fata de Gaby, care a abuzat de asemenea minciuni, acuzindu-ma ( demonstrat fals) de mercantilism si "fortat mina", sau fata de altii care ma acuza ca reactionez din anumite interese.


Cam atit am de spus, sintetizat in citeva cuvinte, "esti om cu mine ( si cu cei dragi mie), iti intorc omenia, si inzecit, nu esti, iti voi intoarce cu aceeasi moneda", dupa cum am spus, nu sunt atit de ortodox sa intorc si celalalt obraz. Un alt exemplu, destul de elocvent referitor la ce am scris, este cu Leco. Chiar daca m-a calcat la inceput pe "bombee", ulterior a dovedit ca poate fi om cu mine, are tot respectul meu. De aceea zic ca se intreaba degeaba ca "de ce" si "cum", e simplu: la omenie i-am raspuns cu omenie. Si nu cred ca ma poate acuza cineva de vreun interes mercantil cu DOMNIA SA, nu suntem tocmai "pe aceeasi felie", nu ma astept ca-i voi vinde ceva vreodata, desi nu exclud ca voi lua vreodata ceva de la el sau ca-i voi trimite clienti, dar asta e mai putin important! Important e ca am intilnit o persoana cu care imi place sa stau de vorba, care stie ce e respectul reciproc si omenia, modestia si, de ce nu, prietenia. Respectele mele!


In aceeasi situatie ar putea fi oricine, chiar si tu Vio, daca ai aceleasi notiuni valorice si consideri asisderea. Eu am facut primul pas, mai departe tine de tine ( Vio) si de alti citiva, fara a-i nominaliza. Repet, contrar celor insinuate, nu ma aflu aici din interes, vinzarile mele catre membrii activi ai forumului sunt nesemnificative, sunt aici pentru ca am sperat ca pot impartasi civilizat , ca audiofil pasionat, idei cu altii ca mine. Nu se poate, incurc pe cineva, nu e nici o problema, pot fi eleiminat. Acum v-am spus si cum: nu voi intoarce celalalt obraz, nu voi "umbla cu pira"provocati-ma si voi riposta. Nu mi-e teama, ma stie toata luea, in carne si oase, ii stau la dispozitie oricui daca vrea sa clarifice ceva cu mine, si "face to face" . Nu ma intimideaza "capete in gura" sau alte BS-uri. In contrapartida, ma impresioneaza gesturile de omenie, sunt o fire emotiva, vulcanica, chiar daca introvertit.


Numai Bine si SNATATE tuturor, chiar dusmanilor sau "dusmanilor"!

 

Desi nu imi place sa citez cind s-a scris mult (si eu fac postari foarte lungi), nu pot decit sa spun nota 101 cu +.


EXCELENT, Cristi, si multumesc ca m-ai lamurit in legatura cu mine, totodata inca o data imi cer scuze public tie, pentru "porcarioarele" din trecut, cit si fata de ceilalti colegi cu care am avut "clinciuri" contre, etc.

Eu am ingropat toate securile din trecut, ba nu, le-am dat la topitorie si s-au facut alte lucruri utile din materialul "feros".


Poate si Viorel isi va da seama ca nu este ok sa traiesti cu ura in suflet sau dusmanii aiurea.

Un punct de plecare pentru fiecare in a fi mai bun, mai intelegator, mai UMAN!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca o paranteza si/sau continuare a aceluiasi spirit...

probabil ca peste 10-20-30 de ani (care om mai fi di daca am mai avea rhivele forumului/forumurilor) din acesti ani, am sta si ne-am intreba la multe posturi "oare ce a fost in capul nostru?"


am activat (si mai activez fff sporadic) si pe forumuri din vest, si de audio si de auto, atitudinea este radical diferita... si acolo exista orgolii, si acolo exista reali sau falsi guru, si acolo exista de multe ori mai multa concentratie de habarnisti, dar... lipsesc asperitatile atat de caracteristice meleagurilor mioritice.

se mai insinueaza uneori (rar) niste chestii, insa "poleiala" sau "ambalajul" in care vin te descurajeaza sa mai ai o atitudine belicoasa...


asta vine si din experienta ca natie, ei discuta despre masini si scule (si altele) de mult mai mult timp decat noi... iar noi genetic am tot fost tinuti sub papuc ba din est, ba din vest, atata timp... asta nu inseamna ca noi nu putem lua partile pozitive din filozofia vestica de viata... ca pe multe din alea negative le-am deprins pronto... din pacate.


uneori uitam ca adevaratul spirit al unui forum de acest gen este PASIUNEA! pasiunea pt aparatura audio cu tot ce presupune ea... e un lucru fenomenal intr-o societate tot mai materialista care doreste numai robotei sau carne de statistici. in fapt cu ce ne consideram specie superioara, ca de mancat, regulat si hoinarit reusesc si cele mai multe reprezentante ale regnului animal.


tocmai eforturile pentru un scop mai nobil decat necesitatile biologice primare cum ar fi aceste pasiuni, ar trebui sa ne ridice... eu consider ca un individ care traieste numai pt aceste necesitati... nu e om pe de-a-ntregul... si daca tot suntem niste fiinte cu aspiratii superioare (pt ca avem acest hobby) poate ca n-ar strica sa ne si comportam ca atare. imi fac si mie mea culpa, uneori si eu am dat cu bata in balta, mult mai mult pe defunctul hifi multimedia, mai putin aici pt ca am si scris mult mai putin...


totul porneste de la "man in the mirror"...

simpatici si isteti cred ca suntem toti, unii poate mai mult altii poate mai putin, insa pana la urma micile diferente ne unesc, sau asa ar trebui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.