Sari la conținut
HiFi Tech

Receiver vintage gigant


Andi

Postări Recomandate

Acum 6 minute, Cosmin a spus:

Atentie, va rog sa cantariti bine raspunsul. In functie de el, voi decide daca mai pierd vremea sau nu pe acest forum. Incep sa ma satur de nebuni audiofili - adica persoane fara niciun pic de ureche si discernamant in domeniu. 

Păi omule, probabil ai avut și probabil că încă ai acele criterii conform cărora sistemul tău îți acoperă toate cerințele și în urma cărora sistemul tău se încadrează ca fiind audiofil. Nu înțeleg de ce nu ai răspunde provocării unui audiofil pur sânge?!? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Cosmin a spus:

Sa zicem ca imi mentin acordul, dar doar daca vii cu Primare. Cu Fisher nu particip, sorry

Hai să ne înțelegem, de la început a fost vorba de Fisher. Despre asta e chiar acest thread. Despre Fisher.

Eu particip cu Fisher pe boxele mele Kef, cu cablurile mele.

Te las pe tine să îți alegi orice altceva te avantajează.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Trancotistul a spus:

Păi omule, probabil ai avut și probabil că încă ai acele criterii conform cărora sistemul tău îți acoperă toate cerințele și în urma cărora sistemul tău se încadrează ca fiind audiofil. Nu înțeleg de ce nu ai răspunde provocării unui audiofil pur sânge?!? 

Ce audiofil pur sange bre? Wtf? 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Andi a spus:

Hai să ne înțelegem, de la început a fost vorba de Fisher. Despre asta e chiar acest thread. Despre Fisher.

Eu particip cu Fisher pe boxele mele Kef, cu cablurile mele.

Te las pe tine să îți alegi orice altceva te avantajează.

Ok, am rugat insistent ca raspunsul sa fie cantarit. In acest moment, din punctul meu de vedere nebunia este confirmata.  😈

Te anunt ca ma retrag. Sistemul tau e cel mai tare, e ză best. Ale mele sunt niste trancote sinistre. Prea umile sa se bata cu asa high-end exclusivist. Fii fericit, ai castigat, bucura-te de sculele tale audiofile.

Eu din acest moment nu voi mai scrie decat la sectiunea Muzica. Pana la urma despre asta este vorba, dragi colegi forumisti.

P.S. Atata poti, d-le Jack? Iti trimiti trancotisti la inaintare? Ti-e frica cumva sa nu ti se spulbere mitul cu asa-zisul high-end pe care (nu) il vinzi ? 🤣

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Cosmin a spus:

Ok, am rugat insistent ca raspunsul sa fie cantarit. In acest moment, din punctul meu de vedere nebunia este confirmata. 😈

Te anunt ca ma retrag. Sistemul tau e cel mai tare, e ză best. Ale mele sunt niste trancote sinistre. Prea umile sa se bata cu asa high-end exclusivist. Fii fericit, ai castigat, bucura-te de sculele tale audiofile.

Eu din acest moment nu voi mai scrie decat la sectiunea Muzica. Pana la urma despre asta este vorba, dragi colegi forumisti.

Drag coleg forumist nu înțelege nimeni de ce dai bir cu fugiții! Ai spus că intri în prinsoare. Din punctul meu de vedere, nu mai ai nici o cădere să apreciezi valoarea comparativă intre cele două sisteme. Exclusiv membrii juriului au drept de opinie. Asta e! Stai o tură,  vine comisia evaluează,  iei act de concluzii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Trancotistul a spus:

Drag coleg forumist nu înțelege nimeni de ce dai bir cu fugiții! Ai spus că intri în prinsoare. Din punctul meu de vedere, nu mai ai nici o cădere să apreciezi valoarea comparativă intre cele două sisteme. Exclusiv membrii juriului au drept de opinie. Asta e! Stai o tură,  vine comisia evaluează,  iei act de concluzii. 

Tocmai de aceea ma retrag. Ma retrag, nu dau bir cu fugitii, e o mare diferenta. Nu ma intereseaza comparatiile aduse in bataie de joc sau ca rezultat al nebuniei.

Ma voi concentra exclusiv pe muzica.

P.S. Nu pot sa inteleg cum dracu am pierdut atata timp pe acest subiect de mare kkt.

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut zeci de teste cu o sumedenie de scule. Am ascultat multe sisteme atat in tara, cat si pe afara. Sunt multe sisteme vintage extraordinare, cat si multe sisteme noi extraordinare. Daca te poti bucura de sunet si pe nou si pe vechi, cu siguranta da. Pentru ce sa existe un razboi? Am avut si Kef Reference 103/3, am ascultat si Triangle Magellan, ambele mi-au placut. La aparatele noi e dificil cu muzicalitatea datorita unei precizii mult mai mari constructive. La cele vintage invers, muzicalitate ai din plin, precizie mai putin datorita limitarilor constructive ale acelor vremuri, insa pana la urma trebuie sa existe un echilibru in sunet pentru a fi ce trebuie. Din puntul meu de vedere f buni sunt americanii si japonezii, dar si europenii au meritul lor. Kef, Tannoy, Bowers, Spendor, Harbeth sunt produse foarte bune, cu traditie. Sunetul bun poate fi obtinut in mai multe combinatii si nu mereu pretul dicteaza. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Cosmin a spus:

Tocmai de aceea ma retrag. Ma retrag, nu dau bir cu fugitii, e o mare diferenta. Nu ma intereseaza comparatiile aduse in bataie de joc sau ca rezultat al nebuniei.

Ma voi concentra exclusiv pe muzica.

P.S. Nu pot sa inteleg cum dracu am pierdut atata timp pe acest subiect de mare kkt.

Apreciez cu toată deschiderea intervenția lui Silviu și o susțin dar nu în acest caz particular.  Hai Cosmine, ce dracu',  ești om matur,  mare lucru...  Ai toate atuurile în mână... Te "costă"  vreo două ore!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti fara speranta, pe cuvantul meu! De fapt, aici se bat de "dintotdeauna" gastile unuia sau a altuia, strict pe principiul "a mea e mai mare", a mea e mai buna, celalalt v-a pacalit, v-a vandut gioarse... Ca sa nu mai zic de "cabluri cu ulei de sarpe"... N-ai sarme, n-ai valoare... N-ai sistem de nush cate K iepuroi, nu e hi-end... Nu e rezolut... Nu e "neutru"... Nu "stie" sa "canta"...

Cand de fapt in spatele "magiei vodoo" cu sarme sunt cateva fenomene fizice simple si clare pentru cine a facut ceva fizica electrica la liceu, nu zic la facultate... Valabil si pentru "specificatii", "liniaritate", "neutru", etc, etc... Doar ca nici un "ciocanar" cu carte nu mai are rabdare sa explice ce si cum, din cauza de "jihad"... Talibani audio. Totul e "MAGIE"... KKT!

PLM... Cand o sa intelegeti odata ca asa cum nu sunt doi oameni la fel, nu sunt nici doua sisteme audio la fel? Cand o sa realizati ca nu se pot compara mere cu pere? Cand o sa realizati ca rolul marketing-ului e sa vanda? Ca mereu vor fi "gusteri cu pene" si oameni care "stiu cu ce sa mananca sofranul"? Ca e loc pentru toti in lumea asta "audiofila", "melomana", "vintagista", "trancotista", "hi-end-ista", etc. etc? Ca un "device" audio nu poate fi "masurat", "cantarit" prin schema si specificatii, cu verdicte de "Curtea Suprema"? Fiecare device audio are si va avea fanii si partizanii lui, fiecare va fi la un moment dat "creme-de-la-creme", apoi va fi "ingropat" de alt sistem promovat de marketing?

Ca prin atitudinea voastra nu faceti decat sa aruncati in decriptitudine orice forum, orice publicatie de profil, orice initiativa constructiva (ca de exemplu incercarile lui Raimond @Greierele, sau Nucu Jitariu, sau partea PRO a lui DJLeco, sau partea "TUBE" a lui Vio, etc, etc) ? Si speram sa pot promova urmatorul meu proiect audio aici... NO WAY! Ar insemna sa inot in laturi.

Am fost moderator aici, am incercat din rasputeri sa fiu impartial, sa respect diversitatea de opinii bazate pe argumente logice si stiintifice, nu pe partizanat de genul "ba p-a ma-tii"... Alex @Netcrusher, Robert@Dinica, Hellraider, cred ca pot confirma acest lucru. Dar voi nu si nu! Am ajuns sa-mi fie sila sa mai dau un reply la vreun subiect, pentru ca intotdeauna se vor gasi unii care le stiu ei pe toate, sunt asa de siguri de ei incat ma intreb daca au citit definitia aia cu "punctul de vedere" din semnatura mea... Si pentru ce? Ce castigam din asta? De fapt nu vrem sa invatam nimic, ne place doar barfa si scandalul. Nu e scandal pe topic, nu-l citeste nimeni, nu? Vad subiecte care au varsat tone de laturi reluate mereu si mereu... Ma uit si nu vad decat interese comerciale, gasti, bisericute, dar nimic despre pasiune, simtire, umanitate, adica ceea ce transmite de fapt muzica asta pe care cica o ascultati toti. Nu emulatie, nu colaborare, nu cooperare, doar "politica" de doi bani, grobianism, limbaj suburban, exacerbari de orgoliu, pentru ce? Pentru doi biscuiti si o apa minerala? Si va mirati ca avem tara pe care de fapt o meritam? Shame you!  Va bateti joc de memoria lui @IosiP... Un OM de mare omenie si un munte de cunostinte in materie de audio. Ferice de el ca nu mai poate citi toate mizeriile actuale.

Acestea fiind zise, am sa incerc sa ma detasez complet de acest forum, care nu ma mai reprezinta ca om, ca audiofil, ca meloman, ca "ciocanar".

Numai de bine sa auzim!

  • Like 5
  • Haha 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene ce ati facut aici...?

Pagini intregi de posturi cu agresivitate.

 

Am atat de multe intrebari, fiind destul de nou....am tot auzi de Jack, Iura....cine sunt? Ce fac?

Spunea Robert ca se fac intalniri.....gen auditii? Vreau si eu 😵 Adica particip de obicei cand se anunta asa evenimente. Mai ales alea cu tuburi 🥰

Cosmine pe mine chiar m-ai facut curios de cum suna sistemul tau. Valabil si al lui Andi.

 

Bajeti, si nu va mai agitati asa ca nu rezolvati nimic.

(mag-ul meu B115 bate tot la fund, haha🤩)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

brainsmartman, sunt de acord in mare parte cu ce ai scris acolo.

Referitor la primul aspect mentionat, tin sa iti precizez ca eu nu fac parte din nicio gasca si nu sunt blocat pe produsele pe care le aduce un singur dealer. Faptul ca il simpatizez pe Iura si il consider un adevarat profesionist, asta nu are nicio legatura cu preferintele mele personale in zona componentelor audio. Nu imi baga nimeni mana in buzunar cu forta si in general adulmec de la o posta marketingul agresiv si fals. Toate deciziile pe care le-am luat vis-a-vis de achizitii s-au bazat pe testul final urechiofil. Cu alte cuvinte, daca imi place ce aud, poa’ sa scrie orice pe acele device-uri si sa le vanda oricine.

Cu parere de rau, dar limbajul licentios este cateodata necesar. Pentru ca unii sunt fie prea nesimtiti, fie prea incapatanati, fie sustin cu vehementa ineptii care nu au nicio legatura cu realitatea. La fel de bine cum pot avea un vocabular si o exprimare elevate si de un nivel inalt, tot asa cateodata pot si trebuie sa livrez ce am de zis intr-un limbaj potrivit si accesibil unor astfel de oameni. In acest caz, cred ca este logic faptul ca ma adresez doar unora si nu intregii comunitati de audiofili de aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@_BGD_ nu zici rau cu mag-ul. Cochetez de mult cu ideea achizitiei unui 747 cu dbx. Imi place si mie maxim cum suna banda, dar atentie! Vei fi considerat un eretic aici de catre cei care asculta doar unde hertziene, insiruiri de biti, specificatii si masuratori, pentru ca mag-ul are specificatii de kkt fata de cdp sau aproape orice device digital 🙂

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Cosmin a spus:

... pentru ca mag-ul are specificatii de kkt fata de cdp sau aproape orice device digital 🙂

Nici pe departe. Incercati un 2 piste pe viteza 19cm/s. La 38cm/s deja depaseste cd-ul.

Din pacate la 38cm/s parca nu mai are nici o magie, pare mai aproape de un ventilator ciudat si stricat decat de amintirea noastra sau de imaginile din filme.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Shambala a spus:

Incercati un 2 piste pe viteza 19cm/s.

Motivul secundar pentru care astept sa termin job-ul si sa ajung acasa, sa asez o banda, si sa invart pe PLAY.

Motivul principal, ca fac asta cu fi'mea, care este vrajita de invartitul benzilor 🥰

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.