Sari la conținut
HiFi Tech

Receiver vintage gigant


Andi

Postări Recomandate

E o zicală: nu face ce zice popa, fă ce face popa. Japonezii forţau sculele ca să intre pe piaţa germană, cea mai bună din Piaţa Comună. Dacă scrie undeva că merge şi la 4 Ohmi, nu înseamnă că suportă asta la putere mare. Primul indiciu e raportul mic între puterile pe sacină de 4 şi 8 Ohmi, un amplif solid ar avea raportul 2/1, dar astea au 1,1...1,5/1, mai bun ptr cele de putere mică. Probabil răcirea la cele de putere mare e mai proastă.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asculta "vocea ratiunii"  (adica a lui Zal in cazul de fata) si  NU  "ii da blana" pe 4 ohmi.

Boxele NU au 4 ohmi sau 8 ohmi, impedanta nu este niciodata constanta de-a lungul spectrului de frecventa. Intotdeauna exista minime de impedanta care solicita f tare etajul final pt scurt timp.  Daca vrei o analiza exhaustiva a puterii maxime disipabile, se poate face cu schema si pdf-urile tranzistorilor in fata.

In al doilea ramd fiind o scula cu destule decade de viata, e bine macar de masurat tensiunile inainte de a fi pus la treaba. Macar tensiunea continua de pe iesire (dc-offset).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Andi a spus:

Probabil îl voi schimba cu altceva, l-am luat din pură curiozitate. Oricum, e o bucată de istorie superbă și constructiv nu am mai prea văzut așa ceva. Nu cred că sculele de azi mai au condensatori din aceia atât de masivi.

Depinde de producator. Integratul seriei de top de la Yamaha are 4 bucati. 

 

3000.jpg

3000.1.jpg

Editat de dinica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, zal a spus:

Primul indiciu e raportul mic între puterile pe sacină de 4 şi 8 Ohmi, un amplif solid ar avea raportul 2/1, dar astea au 1,1...1,5/1, mai bun ptr cele de putere mică.

Conform unui test pe care l-am găsit în Stereo Review, scoate 189 W în 8 ohm și 264 W în 4 ohm, măsurat.

Chiar nu văd de ce n-ar fi suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi, pai si cu mama testului din Stereo Review raportul ala tot in limitele descrise de Zal se inscrie ! (Imparte 264 la 189 si ai 1,39!)

Un amplif cu oo, cu racire si ce mai vrei tu se inscrie in raportul de 1.8 - 2 /1.

La urma urmei faci cum vrei.....da-i blana in 4 ohmi si pe urma-l vinzi. Dar de data asta cu exact 5 euro !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, danM a spus:

Andi, pai si cu mama testului din Stereo Review raportul ala tot in limitele descrise de Zal se inscrie ! (Imparte 264 la 189 si ai 1,39!)

Un amplif cu oo, cu racire si ce mai vrei tu se inscrie in raportul de 1.8 - 2 /1.

La urma urmei faci cum vrei.....da-i blana in 4 ohmi si pe urma-l vinzi. Dar de data asta cu exact 5 euro !

Asta e o prostie, sincer. Atunci hai sa aruncam 90% din amplificatoare pt ca nu isi dubleaza puterea in 4 ohmi.

Scoateti asa cate o chestie, doar sa fiti voi gica contra.

Nici Primare a30.1 nu isi dubleaza puterea in 4 ohmi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, Andi a spus:

Nici Primare a30.1 nu isi dubleaza puterea in 4 ohmi

Primare a30.1 se inscrie in cei 1,8 - 2/1 mentionat de mine mai sus. ( 180w/100w= 1,8).

Nu trebuie sa te inflamezi. Nu e nimeni gica contra, era o constatare in urma unor calcule banale.

N-a zis nimeni ca trebuiesc aruncate 99,9% din amplifuri. Totul e sa le folosesti la impedanta de iesire recomandata....sau macar sa nu le dai blana la impedante reduse. 

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se înscrie, pentru că aia e puterea specificată, dar la măsurare puterea în 8 ohmi urcă mai mult decât cea în 4 ohmi și raportul se micșorează.

Pot să îți dau o grămadă de exemple de amplificatoare super bune care nu ating raportul ăla de 1,8 - 2, pe care e prima dată când îl aud și nu știu de unde l-ați scos și îl consider o tâmpenie.

Ia de exemplu dintre ultimele amplifuri testate și măsurate de Stereophile, ia un Mark Levinson No. 5805, un Luxman L-509X să vezi că au raportul pe la 1,5, maxim 1,6.

Repet, probabil că 90% din amplifuri nu au acel raport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos, am condus Kef-urile absolut fără probleme cu acel mic lămpaș Musical Paradise, asta deși mai mulți știutori mi-au spus să n-o fac că, văleu, o să arzi tweeterele. Aiurea, nicio problemă. Și mi se pare că lămpașurile au aceeași putere și în 8 ohmi ca în 4, deci raportul de care vorbiți voi e cam zero barat în cazul lor.

Ascult muzică în cameră de bloc, nu în ceva hală industrială. Cu volumul pe la 10,30 pe Fisher deja saltă mobila în cameră, nu văd câtă blană aș putea să îi dau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi, am impresia ca „vorbim impreuna dar ne intelegem separat”.

- ML 5805 are exact 2 raportul (250w/125w=2) 125W/channel at 8 ohms, nearly 250W/channel at 4 ohms, and stable operation down to 2 ohms.

- Luxman L509X are 1,83 (220w/120w=1,83)

Acum 13 minute, Andi a spus:

Ascult muzică în cameră de bloc, nu în ceva hală industrială. Cu volumul pe la 10,30 pe Fisher deja saltă mobila în cameră, nu văd câtă blană aș putea să îi dau.

In sfarsit, ti-ai revenit ! Ma pregateam sa te intreb la cati KW asculti dom”le de vrei sa-i dai talpa la maxim si sa omori finalii? 

Asta era si ideea, daca tii la hardughia aia sa nu o forjezi la puteri mari pe boxe de 4 ohmi ! Plus ca are o varsta.

In rest...auditii placute !

 

PS: Exact cei 10% de care pomenesti te scutesc de dureri de cap si poti folosi fara probleme si boxe de 4 ohmi fara riscuri ! Asta e marea diferenta . (Cum e cazul acelui Mark Levinson)

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tocmai ți-am spus să nu te uiți la specificații, ci să te uiți la puterea măsurată!!

Dau exemplu din nou: Mark Levinson

133.5Wpc into 8 ohms 210Wpc in 4 ohms = 1,57


Read more at https://www.stereophile.com/content/mark-levinson-no5805-integrated-amplifier-measurements#eGRegW3WgBW0cpuB.99

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci...”decat” auditii placute !

Vezi ca la puterile alea masurate  se mentioneaza clar termenul de ”clipping”.....si se mai spune ceva despre ”simulated loudspeakers” (tare mi-e ca e vorba de niste dummy loads)

Eu ma opresc aici cu discutia asta.

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.