Sari la conținut
HiFi Tech

Receiver vintage gigant


Andi

Postări Recomandate

Zambesc cu placere cand ma gandesc ca am dat la o parte amplificatoare de peste 20kg, pentru niste jucarele de lemn. Eu am luat directia sunetului bazat in primul rand pe timbre. Vioara, pianul, trompeta, toate trebuie sa sune ca intr-o sala de ateneu. Cand asculti un Philips 790 cu Sphis 200s, chestiile tehnice nu mai sunt importante. De exemplu pe boxele Spendor 15/1 cel mai bine a cantat un Leak Delta 30. Pur si simplu muzica era reala, naturala...Eu incerc sa ascult cat mai multa muzica live, neamplificata, reala. Acel sunet vreau sa il am ca referinta. Uneori, poti asculta un amp f capabil pe hartie si care sa iti rupa spatele, dar sa nu cante muzica, sa nu aibe timbre cum trebuie. parerea mea e ca acum.se fac multe scule fara sunetul acela real, ci doar la norma, pe hartie sa.dea bine in spec. Nu zic ca toate sunt asa, dar multe sunt in aceasta directie. Am Leak, Tandberg, Philips, Scientelec, Grundig, toate vechi si imbracate in lemn. Aparatele astea au timbre reale. 

Editat de silviu2403
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, silviu2403 a spus:

Andi, nu ai zis nimic de sunet. Cum ti se pare vs vincent sau lampa aia mica?

Scuze, intrasem în dezbaterea cu wații și am uitat de sunet. 

Pe mine m-a surprins sunetul, mă așteptam la ceva mai difuz, ultracald și romantic, ca să folosesc un termen foarte mișto utilizat de Robert. Când colo, sunetul e rezolut și precis! Extensia pe joase e mult mai bună comparativ cu Vincentul sau Primare.

Singura chestie care mi se pare ciudată și mă cam nedumirește e că deși joasele par foarte în adâncime (mă refer la soundstage), restul gamei sonore pare mai în față,.. nu știu, e ciudat. Pe scurt, e tridimensionalitate, dar nu cea cu care sunt eu obișnuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai boxele care trebuie, o sa presteze cum trebuie. Eu usor usor am trecut in aceasta zona vintage, de fapt am revenit la ea, dar cu alte referinte. Am redescoperit o lume plina de muzica in primul rand, nu doar de sunete, precizie, scena, separatie etc. Sunt si astea, dar e si muzica aia naturala, muzicala, placuta la ureche. Andi, eu zic sa asculti mai pe indelete acel aparat. In vremea aia stateau mult in teste cu un aparat pana iesea pe piata, nu faceau rabat la nimic, nici macar la timpul petrecut in testarea finala ca sunet a aparatului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Andi a spus:

Scuze, intrasem în dezbaterea cu wații și am uitat de sunet. 

Pe mine m-a surprins sunetul, mă așteptam la ceva mai difuz, ultracald și romantic, ca să folosesc un termen foarte mișto utilizat de Robert. Când colo, sunetul e rezolut și precis! Extensia pe joase e mult mai bună comparativ cu Vincentul sau Primare.

Singura chestie care mi se pare ciudată și mă cam nedumirește e că deși joasele par foarte în adâncime (mă refer la soundstage), restul gamei sonore pare mai în față,.. nu știu, e ciudat. Pe scurt, e tridimensionalitate, dar nu cea cu care sunt eu obișnuit.

Senzatia de extensie pe joase sa nu fie cauzata de lipsa liniaritatii. Nu ca aparatul nu ar fi fost liniar acum 20-30 de ani. A fost, dar dupa atata timp matele alea din el s-au mai deteriorat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate experienta noastra cu vintage este limitata. Sunt putini care aloca timp si sansa unor aparate vechi in ceea ce priveste sunetul. Daca o sa asculti mai multe vintage bune, o sa vezi ca nu dai gres, oricare ai alege din modelele bune. Si acum se fac aparate f bune, insa sunt enorm de scumpe cele care chiar suna. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, Andi a spus:

....

M-am mai uitat la acei condensatori, mi-am dat seama cu ce pot fi comparați ca dimensiune: cu o doză de bere.

Hai sa ne masuram c...ondensatoarele (pun intended  😈 )

Ale mele, din A-S3000,  sunt fix cat un borcan de 370ml.... dar am patru, beat that!

Editat de hellrider77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de puterea Fisherului, că ziceau unii că nu s-ar descurca la 4 ohmi, că vezi doamne receiverele de atunci nu ar fi pt așa ceva.

Uite niște citate dintr-un test făcut pt un alt receiver gigant din acea vreme, un Sansui 7700, care are chiar putere mai mică decât Fisherul:

The receiver is not rated for load impedances other than 8 ohms, but into 4- and 2 -ohm loads it clipped at 240 and 250 watts per channel, respectively (the maximum output into 2 ohms was determined by the protective relay, which cut off the outputs before waveform clipping appeared). These measurements suggest that the G-7700 is a "powerhouse" receiver with plenty of reserve potential.

Like most others, the Sansui G-7700 is rated only for driving 8 -ohm loads, but unlike them it can deliver a huge power output to 4 -ohm and even 2 -ohm loads without distortion or internal damage. Also, the dynamic headroom of the G-7700 is exceptional, making it for most practical purposes the audible equivalent of a much more powerful receiver (although it is unlikely that most people will ever feel the need of more power than the 120 watts for which the receiver is rated).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un amplificator integrat absolut fabulos, state-of-the-art la vremea lui, Marantz PM-15. Multi il considera cel mai bun amplificator facut vreodata de Marantz.

Desi extrem de greu de gasit azi, culmea este ca l-am avut in teste vreo saptamana. Sunetul - foarte bun - la fel ca cele mai bune integrate de azi. Am fost chiar prost ca nu l-am pastrat, era ca nou ca aspect si suna.... remarcabil, in plus, o adevarata piesa rara de colectie, o pagina de istorie a audiofiliei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, receiverele astea vintage se dau deja la crazy prices.

Prețurile au tot crescut treptat.

Gen Sansui G-33000 ajunge lejer pe la 10.000 de coco. Probabil că în câțiva ani un exemplar cu funcționare perfectă va fi pe la 20.000 de euro.

Sau Marantz 2600 depășește 5000 de euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel de greu de gasit (cotat fiind undeva intre 8000 si 10000 eur) ar fi Onkyo Grand Integra M 510.

Un ”monstrulet” de numai 63 de kile , iar la data aparitiei lui Marantz PM15 , pretul lui M510 era exact dublu . Cam piperat....dar face. Trafuri cu folie de cupru ? Hmm....nu stiu daca multi fabricanti si-au permis asa ceva.

Daca ar fi dupa mine l-as plasa in primele 10 cele mai frumoase amplifuri...ever ! State of the art !

https://audio-database.com/ONKYO/amp/m-510-e.html

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai este si Yamaha MX-10000

E posibil ca acesta sa fie cel mai bun amplif vintage.

Cei de pe TheVintageKnob zic ca s-ah fabricat in jur de 250 bucati. Deci, cine il prinde la vanzare si are bani, nu trebuie sa il rateze.

P.S. Uita-te la specificatii. Sunt incredibile pentru acele timpuri.

http://www.thevintageknob.org/yamaha-MX-10000.html

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MX-ul asta de la Yamaha e absolut fabulos! Din pacate il stiu doar din poze si nu am stiinta ca vreun exemplar sa fi pasit vreodata in Romanica.

E clar candidatul la locul 1 atat ca aparitie cat si ca specificatii (sunt incredibile si pentru vremurile astea).

Cat despre sunet....o fi doar pentru premianti.

Oare ce boxe s-or potrivi cu amaratul asta?

PS: Culmea e pretul la lansare...numai 800000 yeni (M510 era 850000)

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.